Prostat Hangi Bölüm Bakar?


Prostat Hangi Bölüm Bakar

Prostat Hangi Bölüm Bakar?; Prostata bakan bölüm; üroloji, yani diğer bir ismi ile bevliye bölümüdür. Prostat; mesane ve penis arasındaki kısımda bulunan bir beze verilen isimdir. Bu bez yaklaşık olarak ceviz büyüklüğündedir. Spermi besleyen ve koruyan bir sıvı salgıladığı için önem taşımaktadır. Boşalma esnasında üretraya sıkışan bu sıvı sperm ile beraber dışarıya atılmaktadır.

Prostat Hangi Bölüm Bakar? 2023


Prostat iltihaplanma ve büyüme olabildiği gibi, prostat kanserine kadar gidebilmektedir. Erkeklerde prostat kanseri olma olasılığı 7’de 1’dir. Ayrıca prostat kanseri olan erkeklerde ölüm oranı ise; 39’da 1’dir. İdrarını yaparken prostat belirtileri ile karşılaşan kişilerin doktora başvurması gerekmektedir. Erken teşhis prostat hastalıkları için önem taşımaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Prostat Hastalıkları Nelerdir?

  Prostat rahatsızlıkları aşağıda gruplandırılmıştır:

  Prostatit ismi ile bilinen prostat iltihabı görülebilmektedir. Prostat bezinin şişmesi ile beraber meydana gelmektedir ve ağrı ile kendisini göstermektedir. Bajteriyel enfeksiyon sebep olarak gösterilebilmektedir. Ancak mikrobik bir durum oluşmamasına rağmen prostatit olunabilmesi de mümkündür. Birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde ilaç ile düzeltilebilmesi mümkün olabilmektedir.
  Benign prostat hiperplazisi, yani BPH ismi ile bilinen iyi huylu prostat büyümesine rastlanabilmektedir.
  Prostat hastalıklarından bir diğeri ise, prostat kanseridir. Kanserin yer aldığı doku, prostat bezi dokusudur. Özellikle batı ülkelerinde daha fazla görülen bir kanser türüdür. Özellikle 65 yaşından daha büyük olan erkeklerin prostat kanseri olma olasılıkları daha yüksektir. Prostat kanseri riski özellikle 50 yaşından büyük olan erkeklerde daha fazladır. Yakın erkek akrabalarında prostat kanseri olanlar risk altındadır.  Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  Prostatın semptomları aşağıda verilmiştir:

  İşemeye başlarken ve işemeyi sonlandırırken zorluk çekilebilmektedir.
  İdrar akışında zayıflık ve kesiklik olduğu görülebilmektedir.
  İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi meydana gelebilmektedir.
  Prostat olanlarda sık işeme ihtiyacı bulunmaktadır.
  Mesaneyi tam boşaltamama hissi olanlarda prostat olabilmektedir.
  Gece saatlerinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedenlerde prostat olabilmektedir.
  Birden idrar sıkışıklığı hisseden ve sonrasında da idrarını tutmada zorluk çekenlerde prostat olabilmektedir.
  İdrarını yaptıktan sonra damlamaların devam etmesi durumunda kişinin prostat olabilme ihtimali bulunmaktadır.
  İdrar yapamama hali prostatın belirtileri arasındadır.
  İdrarda veya menide kana rastlanması durumunda prostat olunabilmektedir.
  Ağrılı boşalma prostat semptomları arasındadır.
  Kasık, kalça, bel, sırt veya bacak bölgelerinde ağrı hissedilebilmektedir.  Prostat Büyümesi Neden Olmaktadır?

  Prostat büyümesinin sebebi günümüzde kesin olarak bilinememektedir. Ancak erkeklik hormonu olan testosteron ve östrojen dolayısı ile prostat büyümesinin olduğu düşünülmektedir. Erkekler ergenlik dönemine girdiklerinde prostatlarında 2 kat büyüme olmaktadır. 25 yaşından itibaren de prostat büyümesi devam etmektedir. Prostat Hangi Bölüm Bakar? sorusuna yanıt yine üroloji bölümü olmaktadır.  Prostat Büyümesinin Ağırlıklı Olarak Görüldüğü Yaş Grubu Nedir?

  Prostat büyümesinin olduğu yaş aralıklarına bakıldığında; 30lu yaşlarda büyümeye başlaması ile beraber erkeğin hayatının sonuna kadar prostat büyümesi devam etmektedir. Ancak belirli yaş gruplarında prostat büyümesinin oranı artmaktadır. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat büyümesinin görülme olasılığı daha fazladır. 60 yaşın üzerindekiler için prostat büyümesi oranı %65’e kadar çıkmaktadır. 80li yaşlarda bu oran %90’ı da geçmektedir.  Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilebilmektedir?

  Prostat büyümesi tedavisi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden aşağıda bahsedilmiştir:
  Düzenli olarak prostat büyümesi takip edilebilmektedir. Gözlem yapılarak büyüme takip edilirken beklenmektedir.
  İlaç ile prostat büyümesine müdahale edilebilmektedir.
  Cerrahi yöntemler ile prostat ameliyatı yapılarak büyümeye engel olunabilmektedir.

  Prostat Büyümesini Azaltabilmek İçin Neler Yapılabilmektedir?

  Prostat büyümesini yavaşlatabilmek için hastaların günlük hayatlarında bazı düzenlemeler yapmaları gerekmektedir. Özellikle yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelilerdir. İdrar miktarlarını arttırabilecek, sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissettirebilecek olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalılardır. Alkol ve kafein içeren içecekleri tüketmemeleri önerilmektedir. Gün içerisinde sık sık seyahat eden prostat hastalarının, gündüz sıvı tüketimlerini azaltmaları tavsiye edilmektedir. Kabızlık yapabilecek besinleri tüketmemeleri ve kabızlığa neden olabilecek olan bir hayat düzeninden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca prostat problemi olan hastaların idrarlarını art arda 2 kere yapmaları, sonrasında yaşayacakları prostat şikayetlerinde gün içerisinde bir azalma meydana getirebilmektedir.  Prostat Büyümesi İlacı Alan Kişiler Eş Zamanlı Olarak Hangi İlaçları Kullanamazlar?

  Prostat büyümesi için ilaç alanların kullanamayacakları bazı ilaçlar bulunmaktadır. Sertleşmeyi sağlayan ilaçların bu süre içerisinde kullanılması uygun değildir. Birlikte kullanılması durumunda, tansiyon düşüklüğü meydana gelebilmektedir. Ayrıca antibiyotikler, epilepsi ilaçları ve psikiyatristin verdiği bazı ilaçlar; prostat büyümesi için kullanılan ilaçlar ile beraber kullanıldıklarında etkileşime girebilmektedirler. Dolayısı ile de istenmeyen sonuçları olabilmektedir.

  Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Prostat kanseri tedavi uygulamaları belirlenirken kişinin hastalığın hangi evresinde bulunduğu, hastalığın derecesinin ne olduğu, kişinin fizyolojik olarak hangi tedavileri kaldırabildiği önemli bir etkendir. Tedavisiz aktif bir gözlem yapılabileceği gibi kanser için tedavi de uygulanabilmektedir. Uygulanabilecek olan tedaviler ise aşağıda belirtilmiştir:
  Açık radikal prostatektomi ve da Vinci radikal prostatektomi gibi cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.
  Radyoterapi ve brakiterapi gibi ışın tedavileri uygulanabilmektedir.
  HIFU ve kryoterapi olmak üzere fokal tedavi uygulaması ile prostat kanseri tedavi edilebilmektedir.
  Hormon tedavisi ve kemoterapi gibi ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

  Prostat Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Prostat ameliyatının gerçekleşmesi için kişinin ilaç tedavisine yanıt vermiyor olması gerekmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi ile beraber kişinin prostat büyümesinin önüne geçilememiş olması ve artık ilacın yeterli gelmiyor olması gerekmektedir. Buna ek olarak daha fazla ilaç kullanamayacak kadar ilacın yan etkisini gören hastalar prostat ameliyatı olabilmektedirler. Mesanesinde taş bulunan, idrar yolunda devamlı tekrarlayan kanama olan, sık sık idrar yolunda iltihap olan ve idrarını boşaltamayan hastaların da tedavi için çözüm yolları prostat ameliyatından geçmektedir.

  Prostat Ameliyatından Sonra Hangi Komplikasyonlar Görülebilmektedir?

  Prostat ameliyatı olunduktan sonra karşılaşılabilecek komplikasyonlara bakıldığında; en çok karşılaşılanın kanama olduğu görülmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında prostatın yeterli derecede temizlenmemesi durumunda; tekrar ameliyat olunmasını gerektirecek şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Ameliyatın ardından idrar kanallarında darlığın meydana gelmesi halinde ise; hem hasta için hem doktor için zorlayıcı bir süreç başlamaktadır. Çünkü doktorun darlığın önüne geçebilmesi için kullanması gereken aletler oldukça ince aletlerdir ve bu aletler ile çalışmak zorlayabilmektedir.

  Prostat Ameliyatı Olan Hastanın Cinsel Hayatı Bundan Nasıl Etkilenir?

  Prostat ameliyatı olan kişinin cinsel yaşamına bakıldığında; ameliyat öncesinde sertleşme problemi yaşamaması durumunda, ameliyat sonrasında da sertleşme problemi yaşamama olasılığı ortalama %98 ile %99 civarında olmaktadır. Ancak dışarıya atılan meni miktarına bakıldığında, meninin azaldığı görülmektedir. Prostat kazınırken meninin bir kısmı idrar torbasına, kalan kısmı ise dışarıya atılmaktadır. Bu yüzden özellikle yaşı ilerlemiş olan ve çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin prostat ameliyatı öncesinde bu durumu dikkate alması gerekmektedir.

  Prostat Ameliyatı Sonrasında Doğal Yollardan Çocuk Sahibi Olunabilir Mi?

  Prostat ameliyatı olanların normal yollar ile çocuk sahibi olma ihtimalleri azalmaktadır. Çünkü meni miktarlarında azalma olmaktadır. İmkansız değildir ancak doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan prostat hastaları aşılama yöntemine başvurabilmektedirler. Tüp bebek yöntemi ile kolaylıkla çocuk sahibi olabilmeleri mümkündür.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp