Perianal Fistül


Perianal Fistül

Perianal fistül; sağlıklı bireylerde olmayan ve anal kanal ile perianal deri arasında sonradan oluşan bir kanala verilen isimdir. Perianal fistül, akıntı ve şişlik gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Perianal Fistül 2023

Perianal Fistülün Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Perianal fistülün nedenleri arasında anal kanal çevresinde bulunan anal bezlerin iltihaplanması bulunmaktadır. Bunun sonucunda da perianal apse oluşumu meydana gelmektedir. Perianal apseler eğer iyileşemez ise hastalığın oluşumu meydana gelmektedir.


Perianal Fistüller Kimlerde Daha Sık Görülür?

Perianal fistülün görülme olasılığı fazla olan kişiler; 20 ile 60 yaş arası kişilerdir. Ayrıca erkeklerin de olma olasılığı kadınlara oran ile daha fazladır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Perianal Fistül Tedavisinde Uygulanabilen Teknikler Nelerdir?

  Perianal fistül tedavisi için kullanılan teknikler aşağıdadır:

  • Özel bir fibrin yapıştırıcı kullanılması sonucu tedavide %60 ile %70 arasında bir başarı elde edebilmek mümkündür. Ancak uzun süreli olarak değerlendirildiğinde tekrarlama riskini arttıran bir yöntemdir.
  • Fistülotomi ve fistülektomi tekniği ile iltihaplı doku temizlenmektedir. Bu da fistül iç ve dış ağızları sayesinde fistül yolunun açılması ile yapılmaktadır. Bu yöntemden sonra problemin tekrar nüksetme oranı %2 ile %10 arasındadır.
  • Seton uygulaması sonucu başarı elde edilebilme oranı %80 ile %100 arasındadır. Tekrarlama riski ise %2 ile %30 arasında değişmektedir. Sfinkterleri içine alan fistüller için uygulanan tekniklerden biridir.
  • Fistüle yakın olan kısımdaki tabakanın kaydırılması ile fistül traktının kapatılması sonucu uygulanan tekniğin adı kaydırma tekniğidir. %20 olasılık ile problem tekrarlanabilmektedir.
  • Fistül traktının uyumlu bir doku ile doldurulması şeklinde doku tıkaçları yöntemi uygulanmaktadır. Bu işlemde başarı oranı %30 ile %50 arasındadır. Bu işlemde kullanılabilecek uyumlu doku domuzlardan elde edilebilmektedir.
  • Tedavi için lazer tekniği uygulanabilmektedir. %50 ile %60 arasında olan başarı oranını arttırmak için daha fazla kere lazer işlemi yapılabilmektedir.


  Perianal Fistül Tedavisinin Amaçları Nelerdir?

  • Fistül traktını ve orada oluşan iltihabı temizlemek amacı ile kullanılmaktadır.
  • Fistülün tekrarlanmasının önüne geçmek için tedavi edilmektedir.
  • Gaz ve gaita kontrolünde herhangi bir problem yaşamamak için yapılabilmektedir.
  • Tedavide kısa süre içerisinde iyileşme amaçlanmaktadır.
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp