En Son Eklenenler


Beyin Pili 2023

Plastik ve Estetik Cerrahi


Beyin Pili


Beyin Pili

Beyin pili nörolojik rahatsızlıkların baş göstermeye başlaması sonucu kafatasındaki köprücük kemiğin deri altına yerleştirilen iki küçük elektrot ve pil olarak bilinmektedir.

Genel olarak nörolojik rahatsızlıklarda kullanılan bir uygulama olup tıp alanında belirlenen tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. İnsan fizyolojisine ve doğasına uyumlu şekilde geliştirilmiş olan bu cihaz beyin pili olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak belirlenen tedavilere uyumluluk açısından özel olarak tasarlanmış bir cihaz olduğu bilinmektedir.

Beyin Pili 2023

Sinir hücrelerinin erken yaşlarda ölmesi sonucu oluşan çeşitli hastalıklarda kullanıldığı bilinen beyin pili, nörolojik hastalıklar yaşayan kişilere kullanılmaktadır. Ameliyat şeklinde gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde birçok kişi eski sağlığına kavuşmuştur. Özellikle hareket kısıtlılığı yaşamakta olan kişiler için ve Parkinson rahatsızlığı için çok uygun bulunan bir yöntem olarak bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBeyin Pili Ameliyatı Nedir?

Beyin pili ameliyatı genellikle istemsiz hareket kısıtlılığı veya hareketlenmeler sonucunda kararı verilen ve takılan bir cihaz olarak öne çıkmaktadır. Özel tasarlanmış yapısı insan DNA’sına uyumludur. Parkinson vakalarında görülen çeşitli hareket bozuklukları beyin pili ameliyatını gerektirmektedir.

Hasta doktor ilişkisi doğrultusunda karar verilen beyin pili ameliyatı genellikle nörolojik hastalıklarda uygulandığı öne çıkmaktadır. Kaslarda oluşan katılık ve dolayısı ile ilerleyen titreme hali ilaç tedavisi ile belli bir boyuta indirilememişse beyin pili ameliyatına karar verilmektedir.

Öncesinde belirlenen tedavi ise genellikle hekimin belirlemiş olduğu ilaç tedavisi olarak bilinmektedir. İlaç tedavisine cevap vermeyen vücut zaman içinde daha kötü bir hal almışsa beyin pili takılmasına karar verilmektedir.Beyin Pili Ameliyatı ve Parkinson

Beyin pili Parkinson ve benzeri nörolojik rahatsızlıklar üzerinde oldukça yüksek derece de etkin rol oynamaktadır. Hastanın durumuna yönelik kullandığı ilaçlar baz alınarak gerekli görülen beyin pili, hastalığın seyrini önemli ölçüde değişikliğe uğratmaktadır. Çünkü Parkinson vakalarının genel belirtileri arasında titreme bulunmaktadır.

İstemsiz hareketler veya hareket kısıtlılığı baş göstermeye başlayınca hasta kendi durumunu kontrol edemez hale gelmektedir. Bu sebeple ikinci işlem olarak beyin pili uygulamasına karar verilmektedir. Beyin pili tek düze çalışan bir sisteme sahip değildir. Bu sebeple her hastaya farklı şekilde uyarlanmaktadır.

Hastanın durumu göz önünde bulundurularak uygulaması yapılmaktadır. Bu programla sayesinde hastanın fiziksel hareket bozukluğunun da önüne geçilmiş olduğu bilinmektedir.Beyin Pili Ameliyatı Yapılışı

Beyin pili ameliyatları genel olarak beyin ameliyatları arasında en doğal olan ve uygulanması en kolay olan ameliyat türü olarak bilinmektedir. Bununla birlikte risk seviyesi en düşük seviyede olan ameliyat türü olarak öne çıkmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın beyin koordinatlarının takip edilmesini sağlayacak olan stereotaktik çerçeve takılmaktadır.

Kafatasına takılan bu çerçeve sayesinde ameliyat gerçekleştirilmektedir. Belirlenen koordinatlara kablolar yerleştirilerek lokal anestezi eşliğinde ameliyat gerçekleştirilir. Ortalama 3 ile 5 saat sürebilen beyin pili ameliyatı hastanın beyin haritasına göre değişkenlik göstermektedir.

Beyin pili ameliyatı her hastaya uygulanabilen bir metot değildir. Özellikle 75 yaş üstü kişiler için bu ameliyat önerilmemektedir. Ayrıca beyin pili ameliyatı olmaması gereken hastalar şu şekilde sıralanmaktadır.

Tansiyon dengesinde sorun yaşayan kişiler
Şeker dengesinde sorun yaşayan kişiler
75 yaş ve üzerindeki kişiler
Orta ve ileri derece hafıza kaybı yaşayan kişiler

Bu rahatsızlıkların baş gösterdiği hastalara beyin pili ameliyatı önerilmemektedir. Sağlıklı bir şekilde vücudu kontrol altına alabilmek açısından her uygulama veya metot her hasta için uygun değildir. Bu nedenle hastalığınız ve hastalığın boyutuyla ilgili hekiminizin karar vermesi gerekmektedir.Beyin Pilinin Kullanıldığı Tedaviler

Beyin pili genel olarak birçok nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde önemli rol oynadığı bilinen beyin pilinin geri kalan diğer tedavi ve hastalıkları şu şekilde sıralanır.

 • Epilepsi hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Titreme ( tremor) hastalığı
 • Distoni hastalığı ( vücudun istemsizce bükülmesi)
 • Huntington hastalığı ( hareket koordinasyonu bozuklukları)
 • Nörolojik rahatsızlıklar

Genel olarak beyin pilinin uygulandığı hastalıklar bu şekilde belirlenmiş olup daha fazla nörolojik vakalarda da önerildiği bilinmektedir. Hekimlerin kararı neticesinde uygulanan beyin pili ameliyatı hastanın şikâyetlerini de ciddi ölçüde azalttığı bilinmektedir.Beyin Pilinin Avantajları

Beyin pili genel olarak avantajlı bir cihaz olduğu bilinmektedir. En önemli özelliği ayarlanabilir olmasıdır. Ayrıca kontrol edilebilen bir cihaz olmasının yanı sıra hastanın durumuna göre çıkarılabilir. Hastanın isteği ve hekim kararı neticesinde uygulanan bu cihazın insan üzerindeki olumlu etkileri çok fazladır. İlk olarak belirgin hareket bozukluklarının engellendiği görülmektedir.

Bu bozuklukları engellemesinin sayesinde hastalar daha rahat bir yaşam tarzına kavuşabilmektedir. Beyin pili ameliyatı sonrasında hastanın genel durumu kontrol altına alınabilmesi amaçlı yoğun bakım ünitesinde ortalama 5 gün civarında gözlemleme yapılmaktadır. Bu sayede hastanın durumu da kontrol altına alınmış olmaktadır.

Risk seviyeyi oldukça düşük olan ve insan doğasına uyumlu bir şekilde tasarlanan beyin pili, önemli ölçüde rahatlıkta sağlamaktadır. Genel olarak toplum arasında beyin pili takılmasıyla ilgili önyargı bulunuyor olsa da gerçekte en düşük riske sahip beyin ameliyatı olarak bilinmektedir.Beyin Pili Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyin pili ameliyatı sonrasında hastanın belirli aralıklarda doktor kontrolü yaptırması gerekmektedir. Hastalığın boyutu incelenirken bir yandan da hastanın genel durumu da kontrol altına alınmış olur. Bu sayede gelecekte bir sorun ile karşılaşılmaması adına önceden önlemde alınabilmektedir. Bunun haricinde beyin pili ameliyatı yaptıran kişilerin dikkat etmesi ve yapması gereken şeyler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Düzenli beslenme
 • Düzenli spor yapılması önemli rol oynamaktadır. Özellikle yürüyüş yapılması beyin pili ameliyatı sonrasında hastanın
 • genel durumunu da önemli derece de olumlu etkilediği bilinmektedir.
 • Zararlı madde alışkanlıklarının bırakılması
 • Vücudun günlük ihtiyacı olan suyun tüketilmesi

Yukarıda belirtilmiş olan maddelere daha birçok şey eklenebilir. Dikkat ettiğiniz her durum sağlığınızı korumakla birlikte aynı zamanda bedeninizi de güçlendirecektir. Bu nedenle hekiminizin söyleyeceği her şeyi harfiyen uygulamanız gerekmektedir.

Beyin Piline İhtiyaç Duyulan Durumlar

Beyin pili genel olarak nörolojik rahatsızlıklarda kullanılan bir cihaz olmasının yanı sıra insan bedenini de kontrol altına alan ve gerekli düzeltmeleri yapabilen bir cihaz olduğu bilinmektedir. Özellikle çeşitli sebeplerle yaşanan stres döngüsü ve beraberinde oluşan nörolojik durumların etkisini ağır derecede hisseden hastalar, beyin piline ihtiyaç duymaktadır.

Depresyon etkileri ve kronik rahatsızlıklarda gereken beyin pili ameliyatları hastalığın boyutuna da önemli ölçüde değişiklik kazandırmaktadır. Genel olarak hastaların şikâyetleri ve birçok olumsuz durumun önüne geçilmiş olup bazı hastalıklar da atlatılabilmektedir. Hareket kısıtlılığı başta olmak üzere nörolojik hastalıklardan kaynaklı yaşanan olumsuz durumlarda giderilmektedir.

Beyin pili genel olarak hasta olan kişinin yeniden yaşam statüsünü yükselmesi demektir. Çünkü insan hayatında yaşam koşulları göz önünde bulundurulduğu vakit hareket etme hali çok önemli rol oynamaktadır. Nörolojik vakalar yaşayan birçok kişinin dile getirdiği durumlardan biri ayağa kalkıp suyumu bile alamıyorum demesidir.

Tüm vücudu yöneten beyinin düzgün çalışabilmesi ve hareket koordinatlarının en doğru şekilde yönetilebilmesi açısında beyin pili ihtiyaç duyulan bir cihazdır. Bu nedenle risk seviyesi en düşük olan beyin pili ameliyatından korkmak yerine gerekli görüldüğü an yaptırmanız doğru olacaktır.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Beyin Kanaması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp