Özel Hastane Doğum Fiyatları 2021


Özel Hastane Doğum Fiyatları

Özel Hastane Doğum Fiyatları 2021 doğum yapmak isteyen kişiler, doğum türüne ve doğumun niteliklerine göre farklı şekilde ücret ödemektedir. Özel hastane doğumları, normal doğum, isteğe bağlı sezaryen doğum ve zorunlu sezaryen doğum olmak üzere, üç farklı kriterde değerlendirilmektedir. Sezaryen doğum uygulamaları, ilk sezaryen, ikinci sezaryen ya da çoklu sezaryen olarak farklı şekilde ücretlendirilir.

Özel Hastane Doğum Fiyatları 2021 2022

Kadınların doğum sayısı, genel hastalıları, uygulamanın özellikleri ve olası riskler dikkate alınarak, özel hastane doğum planlaması gerçekleştirilmektedir. Özel hastanelerde yapılmak istenen doğumların büyük bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Kalan operasyon ücretleri ise hastaların kendileri tarafından ödenmek zorundadır. Özel hastanelerin doğum fiyatları, her yıl çeşitli zamlarla yükseltilmektedir.


Normal Doğum Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Normal doğum süreci, hamilelerin doğal yoldan doğuma gitmesini desteklemektedir. Hamilelik süresinin dolması ve bebeğin kendiliğinden harekete geçmesiyle başlayan normal doğum süreci, rahmin kasılması ve açılmalar sebebiyle, belirli kasılmalarla kendini göstermektedir. Tamamen fizyolojik bir süreç şeklinde gerçekleşen normal doğum, uzmanların kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Sezaryen ya da farklı doğumları talep etmeyen hastalar, bebeğin sağlık durumunun yerinde olması şartıyla normal doğuma alınabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Normal şartlarda, bebeğin sancısının kendiliğinden gelmesi beklenirken, bazı istisnai durumlarda, hastalara suni sancı içeren serum takılmakta ve sancının suni şekilde başlaması sağlanmaktadır. Hamilelerin normal doğuma alınabilmesi için açılma oranının kendiliğinden devam etmesi ve istenen boyutlara gelmesi gerekmektedir. 9 aylık süreçte bebeğin büyümesini sağlayan ve bebekle beraber büyümeye devam eden rahim, doğum zamanının gelmesiyle birlikte kasılmaya başlamaktadır. Hastaların 8-10 cm boyutundaki normal açılma yaşamasının ardından, normal doğum başlatılmaktadır.  Normal Doğum Yapmak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

  Normal doğum kriterleri, hastaların sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Anne adaylarının herhangi bir risk taşımaması ve kronik hastalığının bulunmaması, normal doğum sürecinin ilk şartları arasındadır. Normal doğum yapabilmek için aranan başlıca kriterler, aşağıda sıralanmıştır:

  Normal doğum süreci için kişilerin yüksek tansiyon, şeker ya da kalp hastalığının bulunmaması gerekir. Mevcut kronik hastalıkların, doğum öncesinde kontrol altına alınması şarttır.
  Normal doğum öncesi, kan sulandırıcı herhangi bir besin ya da ilaç kullanmamaya dikkat edilmelidir.
  Hastaların çatı yapış ve kemik yapının, normal doğumun gerçekleşmesi için uygun olması gerekir.
  Rahmin doğumu gerçekleştirecek kadar dirençli olması gerekir. Rahim yapısında problem bulunan kişiler, normal doğum sürecine dahil edilmemekte ve sezaryen doğuma yönlendirilmektedir.
  Hastaların çok fazla panik olması ve doğum esnasındaki sancıları yönetecek gücünün bulunmaması, normal doğumu zorlaştıracaktır.
  Doğum esnasında uygulanacak tıbbi ilaçların, doğum sürecine uygun olması, anne ve bebeğin bu ilaçlara karşı herhangi bir reaksiyon göstermemesi, normal doğum sürecinin temel şartları arasındadır.
  Hastaların rahim ağzı, yeteri kadar açılmalıdır. Rahim ağzının 8-10 cm arası açılması, normal doğum sürecini hızlandıracaktır.
  Anne adaylarının sancısının başlaması, normal doğumun şartları arasında yer almaktadır. Hamilelik haftasının tamamlanmasına rağmen, normal doğum için gerekli sancının gelmemesi, suni sancı kullanımını gerekli kılacaktır. Suni sancıyla da yeterli açılmanın olmaması durumunda, kişiler sezaryen doğuma alınacaktır.  Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir, İşlem Detayları Nelerdir?

  Normal doğumun başlaması için belirlenen 3 aşama bulunmakta ve aşamaların teker teker gerçekleşmesi gerekmektedir. Hastaların sancısının başlaması ve rahim kasılmalarıyla birlikte, rahim ağzının 8-10 cm arası açılması, normal doğumun başlaması için yeterli görülmektedir. Doğumun başlangıcında, anne adaylarının yaşayacağı kasılma ve kramplar, doğum başlangıcına işaret etmektedir. Bu kasılmalar ve sancılar, 5 dakikada bir gelebileceği gibi, 30 dakikada bir olacak şekilde de tekrarlanabilir.

  Doğum sancılarının başlamasıyla birlikte, rahim ağzının kolay açılması için anne adaylarının bol bol yürüyüş yapması gerekir. Hareket etmek, rahmin kasılmalarını sıklaştıracak ve annelerin daha kolay doğum yapmasını sağlayacaktır. Doğumun tamamen aktifleşmesi için kasılma sıklığının 3-5 dakika arasına inmesi ve açılmanın tamamlanması gerekir. Doğumun birinci aşaması olan kasılma ve açılmalar tamamlandıktan sonra, ikinci aşama olarak doğum gerçekleşmektedir. Doğum için hastalar doğum masasına alındıktan sonra, belirli nefes egzersizleri ve ıkınmalarla, bebeğin hareketlerinin yönlendirilmesi gerekir. Normal doğum, ortalama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

  Hastaların sancısına ve açılmasına bağlı olarak, 5 dakika içerisinde doğum tamamlanabileceği gibi, 3 saat gibi uzun bir sürede de doğumun sona ermesi söz konusudur. Rahim ağzının, bebeğin çıkması için yeterli düzeyde açılmaması ve hastalarda yırtılma riskinin bulunması gibi durumlarda, bölgeye lokal anestezi iğnesi vurulmakta ve özel bir makasla, ortalama 2-3 cm boyutunca kesi açılmaktadır. Rahim ağzının genişlemesi için uygulanan bu kesi, doğumun sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Bebeğin başı göründükten sonra, kadın doğum uzmanı bebeği çeker ve doğumu sonlandırır. Bebeğin gelmesinin ardından, doğumun üçüncü aşamasına geçilmektedir. Plesentanın çıkması için belirlenen üçüncü aşamada, rahim içerisindeki kalıntılar tamamen çıktıktan sonra, bölgeye dikiş atılmaktadır. Doğumun tamamlanmasının ardından, anneler doğum sonrasında yorgun olacaktır.  Sezaryen Doğumun Özellikleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Yapılır?

  Sezaryen doğum süreci, ameliyat ortamında ve anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen sezaryen doğum için anne adaylarının sancısının gelmesi beklenmemekte ve bu aşamalar tamamen atlanmaktadır. Bebeğin normal doğamayacak kadar büyük olması, anne adayının sancısının gelmemesi, kişilerin çatısının ve rahim ağzının, normal doğum için uygun olmaması gibi etkenler, normal doğum yerine sezaryen doğum yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Annelerin hangi doğum türüne uygun olduğu, doğum öncesi yapılacak muayenelere göre değişiklik göstermektedir. sezaryen doğum annelerin isteğinden ziyade, doktorların gerekli görmesi gibi etkenler sonucu gerçekleştirilmektedir.  Sezaryen Doğumun Aşamaları ve Detayları Nelerdir?

  Sezaryen doğumun detayları ve operasyon sırasında karşılaşılan durumlar şunlardır:

  Sezaryen doğum için belirlenen zamanın gelmesiyle, anneler ameliyathaneye alınmaktadır.
  Sezaryen doğum esnasında, kadın doğum uzmanı, anestezi uzmanı, çocuk doktoru, hemşireler ve sağlık teknisyenleri yer almaktadır.
  Genel anestezinin oldukça az kullanıldığı sezaryen doğumda, genellikle epidural ya da spinal anesteziler tercih edilmektedir.
  Hastalar tamamen uyuşturulduktan sonra, kadın doğum uzmanları operasyona başlayacaktır.
  Karınla diz arasında kalan bölge, antiseptik solüsyon sürülerek hijyenik hale getirilmektedir. Bacak bölgesi ve karın üzeri bölgeler, steril şekilde örtüldükten sonra, operasyona geçilmektedir.
  Hastaların rahim bölgesine denk gelecek şekilde, karnın altında ortalama 11 cm ila 15 cm arasında kesi açılmaktadır.
  Karındaki tüm kartlar tek tek açıldıktan sonra, rahme ulaşılmaktadır.
  Rahmin içine ulaşmak için ikinci kesinin de atılmasının ardından, bebek anne rahminin içerisinden çıkarılmaktadır.
  Bebek çıkarıldıktan sonra, çocuk doktorları ve bebek hemşireleri, bebeği muayene edecektir.
  Rahmin dikilmesinin ardından, karın katları tek tek kapatılmakta ve karnın dış kısmı özel şekilde dikilmektedir.
  Operasyon sonrasında anneler odaya alınmaktadır. Bebeğin tüm test ve muayeneleri tamamlandıktan sonra, bebek annenin yanına getirilecektir.  Sezaryen Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  Sezaryen nedenleri, anne ve bebeğe bağlı olarak iki farklı kategoride ele alınmaktadır:

  Normal doğumun başlamasına karşın, normal doğumun tamamlanamaması ve bebeğin çıkamaması, sezaryen doğumu gerekli kılmaktadır.
  Bebeklerin doğum öncesinde saptanan herhangi bir riskinin bulunması durumunda, normal doğum beklenmemekte ve sezaryen doğum başlatılmaktadır.
  Annenin sistematik özellikteki hastalıklarının bulunması, sezaryen doğumu gerekli kılmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Özel Hastane Doğum Fiyatları


  Özel Hastane Doğum Fiyatları

  Özel hastanede doğum yapmak için fiyatlar hastanenin nerede bulunduğunda, ekibin kimlerden oluştuğuna, doğum paketinin içeriğine ve buna benzer bir çok farklı etkene göre değişiklik göstermektedir. Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte, anne baba adayları en iyi kadın doğum doktoru, hastanesi arayışına başlarlar. Özel hastanede doğum yapmak istiyorsanız, hastaneler arası fiyat ve özellik karşılaştırması yapmalısınız.

  Özel Hastane Doğum Fiyatları 2022

  Genellikle doğum paketlerinden yararlanılmaktadır çünkü bu paketler daha uygun fiyatlı olmaktadır. Gebelik dönemi boyunca yapılması gereken rutin testler ile birlikte tetkikler ve diğer işlemler beraber yüksek maliyete neden olabilir.


  Özel Hastane Doğum Planlaması Yaparken Fiyatları Karşılaştırın

  Özel hastanede doğum yapmak için fiyat karşılaştırması mutlaka yapılmalıdır. Yüksek doğum ücreti ödemek istemezseniz, çoğu anne adayının tercihi olan hamilelik zamanında doğum sigortası yapabilirsiniz. Bu sigorta anne adaylarına yüksek standartlarda sağlık hizmeti vaat etmektedir. Sigortalı olan anne adayları fark ödemeden hizmet alırlar. Sigorta sahibi olmasanız hastaneler ile tek başınıza pazarlık yapmak zorunda kalacaktınız. Sigorta sayesinde, sigorta şirketi sizin için uygun bir fiyat alır.


  Dora Sağlık Bilgi Formu


   Özel Hastane Doğum Planlaması için Doğum Sigortası Almak

   Özel hastanede doğum yapmak için doğum sigortası paketleri hamile iken alınabilir. Doğum, tahliller ve muayene gibi ücretleri anlaşmalı sigorta şirketleri karşılayacaktır. Ödeme yaparken dilerseniz taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu sayede kolay ödeme yaparsınız. Doğum sigortası aldığınız zaman sağlık sigortasına özel devlet desteklerinden faydalanma imkanınız olur. Ayrıca vergi avantajından da faydalanırsınız. Sağlık sigortanızdan yüzde 15 ile yüzde 35 arası tasarruf sağlayabilirsiniz. Hastane fiyatları da göz önünde bulundurulduğu zaman, toplam tasarruf ettiğiniz miktar yüzde 40’a kadar çıkar.   Özel Hastane Doğum Planlaması için Doğum Sigortası İçeriğinde Neler Var?

   Özel hastanede doğum yapmak için doğum sigortası içeriğinde şunlar bulunuyor:

   Oda refakatçi giderleri,
   Normal ya da sezaryen doğum,
   Blokesiz aylık ödeme,
   9 taksit ile ödeme seçeneği,
   2 geceye kadar yatış,
   Doğum öncesi olası hastalık durumlarında yatışlar için uygun fiyatlardan ek sağlık paketi,
   Muayeneler,
   Gebelik rutin testleri,
   Epidural,
   Psikolojik danışmanlık,
   SGK kapsamında bebek paketi hizmetleri,
   Diyetisyen paketi,
   Diş tasarruf paketi,
   Göz taraması sahibi olursunuz.   Özel Hastane Doğum için Doğum Paketi Nedir?

   Özel hastanede doğumda doğum paketi ya özel hastaneler ya da sigorta şirketleri tarafından doğum masraflarının karşılanması için oluşturulan hizmet paketidir. Bazı doğum paketlerinin içeriği yalnızca doğum sonrasını kapsarken, bazı doğum paketlerinde muayene ücretlerinden, testlere, doğum öncesi ve sonrası hakkında bir çok şey dahildir. Doğum paketlerinin var olma sebebi, özel hastanelerde doğum yapmak isteyen kişilerin, daha az para ödeyerek doğum yapmalarına yardımcı olmaktır. Doğum paketi satın almak için, hangi hastanede doğum yapmaya karar verdiyseniz, hastane ile iletişime geçebilirsiniz. Doğum paketi satan sigorta şirketleri ile iletişime geçerek de paketler arasında tercih yapabilirsiniz.   Özel Hastane Doğum için Doğum Paketi Ne Zaman Satın Alınır?

   Özel hastanede doğumda doğum paketi satın alma zamanı yoktur. Dilediğiniz zaman paket satın alabilirsiniz. Gebe olduğunuzu öğrenir öğrenmez paketlere bakmaya başlayabilirsiniz. Doğum paketi satın alırken taksit miktarını ve ödeme, dilerseniz hastaneden dilerseniz de sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz. Hangi paketi satın alırsanız, alacağınız hizmetler de buna göre farklılık gösterecektir. Genellikle yüksek fiyatı olan doğum paketlerinde ayrıcalıklı hizmetlerden faydalanırsınız. Daha düşük fiyatlı olan doğum paketlerinde ise anne adaylarının faydalandıkları paket içeriği sınırlıdır.   Hamilelik Sigortası Nedir?

   Hamilelik sigortası yeni evlilerin ya da yakın zamanda evlilik planlayanların hem sağlık giderlerini hem de doğum masraflarını kontrol altında tutmalarına yardımcı olan bir sigorta poliçesidir. Hem de bütçenizi zorlamanız gerekmez. Poliçe içeriğinde bulunan bütün teminatlar sayesinde masraflar karşılanabilir. Hamilelik giderlerine ek olarak, hem yatarak tedavi hem de ayakta tedavi masrafları karşılanmış olur. 18 ile 45 yaş arasında olan herkes bu sigorta kapsamından yararlanabilir. Sigorta kapsamında teminatlar arasında:

   Ayakta tedavi teminatı,
   Diş bakım paketi,
   2 seans psikolojik danışmanlık,
   1 seans göz tarama,
   Yatarak tedavi teminatı,
   Limitsiz doğum teminatı,
   Limitsiz doğum teminatı,
   2 seans diyetisyen yer alıyor.

   Paketi satın aldıktan sonra, bebekler 15 gününü tamamladığı zaman onlar adına da sigorta yaptırabilirsiniz. Poliçe kapsamına ilaçlar dahil değildir. Poliçe özel şartlarına göre, SGK kapsamında doktor muayenesi için ödenmesi gereken 15 TL ücret bulunuyor. Bunun dışında herhangi bir ek ücret ödemezsiniz.   Hamilelik Sigortası Aldıktan Sonra Provizyon Süreci Nasıl İşler?

   Hamilelik sigortası aldıktan sonra provizyon süreci başlatılması gerekir. Sigorta satın alındıktan sonra, kişi sigortanın anlaşması olduğu özel bir hastaneye gider. TC kimlik no bilgisini bankoda bulunan görevliler ile paylaşır. Böylece provizyon süreci de başlamış olur. Eğer ayakta tedavi olunacaksa, hastanede bulunan görevliler internet üzerinden kısa sürede sigorta şirketinden provizyon alabilirler. Eğer planlı olarak yatış gerçekleştirilecekse, en az 3 gün öncesinden sigorta şirketinden provizyon alınması şarttır.

   Hamilelik Sigortası Alımında Vergi Avantajından Faydalanırsınız

   Hamilelik sigortası aldıktan sonra vergi avantajı hakkınız bulunuyor. Alınacak olan indirimi daha iyi anlaşılması açısından somut rakamlar ile açıklayalım. Ali bey’in çalıştğı iş yerinden brüt 10 bin TL maaş aldığını varsayalım. Ali bey, hem kendisi hem de eş ve çocukları için toplam ayda 250 TL prim ödemesi yaptığı bir sağlık sigortasından faydalanıyor olsun. Bu durumda Ali bey, ayda 87 TL ve yıllık bin TL vergi avantajından faydalanmış olur. Bu indirim Gelir Vergi Kanununda bulunan 63. Madde birinci fıkrada belirtilmiştir.

   Normal Doğum için Hamilelik Sigortası Kapsamında Neler Yer Alır?

   Normal doğum kapsamında hamilelik sigortası içeriği aşağıdaki gibidir:

   Topuk kanı alımı,
   Limitsiz ve yatarak tedavi teminatı,
   Bebeğin ilk muayenesi,
   Bebeğin ilk aşısı,
   Rutin kontroller ve gebelik kontrolleri için +10 muayene hakkı,
   2 günlük oda,
   Refakatçi ücreti,
   Sağlık branşlarında kullanılabilecek, ayakta tedavi teminatında geçerli 10 doktor muayene hakkı bulunuyor.

   Her bir muayene için yasal olarak 15 TL katılım payı ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın. SGK ile anlaşması olan özel sağlık kurumlarında doğum yapılması halinde, ek ücretler kapsam içindedir. Bu paketi tercih etmek isterseniz 12 ay bekleme süresi olduğunu unutmamanızda fayda var. Satın alınmak istenen sigorta ürünü poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 sene olacaktır. Hem Allianz Sigorta hem de Acıbadem Sigorta paket içeriklerini kapsar.

   Hamileliğe On Kala Sigorta Paketi

   Hamileliğe On Kala sigorta paketi için 10 ay bekleme süresi vardır. Sonrasında kişi tercih etiği kurumlarda ihtiyacı olan anda doğum teminatı fırsatından yararlanabilir. Hem bu şekilde ayakta tedavi teminatı olur hem de doğum öncesi kontrol tetkikleri gerçekleştirilebilir. Bu sayede özel hastanede doğum giderleri yüzde yüz karşılanmış olur. Paketten faydalanmak isteyen kişilerin ise en genç 18 en fazla 45 yaş aralığında olması gerekiyor.

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


   Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


   Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


   Soru Sorabilirsiniz…

   Bizi Takip Edebilirsiniz…


   Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


   Yol Tarifi

   Doktora Sor

   Whatsapp