Osgood Schlatter Hastalığı


Osgood-Schlatter Hastalığı

Osgood Schlatter hastalığı, diz kemiğinin hemen altında kaval kemiği üzerinde ağrılı, kemiksi bir şişkinlikle, genellikle ergenlik döneminde ,sıklıkla 10 -14 yaş arası çocuklarda görülür. Osgood-Schlatter hastalığı, en çok futbol, basketbol, artistik patinaj ve bale gibi koşma, zıplama ve yön değiştirme gibi sporları yapan çocuklarda görülür.

Osgood Schlatter Hastalığı 2022

Durum erkeklerde iki misli daha yaygın olsa da, daha fazla kız çocuklarda sporla uğraştıkça cinsiyet farkı daraldı.

Osgood-Schlatter hastalığı tipik olarak 12 ila 14 yaş arası erkek çocuklarda ve 10 ila 13 yaş arası kız çocuklarında görülür. Fark, kızların erkek çocuklardan daha erken ergenliğe girmesidir.Bu durum genellikle kemikler büyümeyi tamamladığında kendi kendine düzelir.


Dora Sağlık Bilgi FormuOsgood-Schlatter Belirtileri

Dizin hemen altında ,kaval kemiği üst ucunda ağrı ve şişlik Osgood-Schlatter hastalığının ana göstergeleridir.Ağrı genellikle koşma, diz çökme ve zıplama gibi belirli aktiviteler sırasında kötüleşir.Ciltte kızarma,lokal ısıda görülebilir.
Bu durum genellikle sadece bir dizde ortaya çıkar, ancak her iki dizini de etkileyebilir. Rahatsızlık haftalardan aylara kadar sürebilir ve çocuğunuzun büyümesi tamamlanıncaya kadar tekrarlayabilir.Osgood-Schlatter Nedenleri

Koşma, zıplama ve çömelme gibi aktiviteler sırasında – futbol,basketbol, voleybol ve bale gibi – çocuğunuzun uyluk kasları (kuadriseps), diz kapağını,kaval kemiğini üst kısmındaki büyüme plakasına bağlayan tendonu çeker.
Bu tekrarlanan stres, tendonun kaval kemiği içine girdiği büyüme plakasını çekmesine neden olabilir ve bu hastalığa bağlı ağrı ve şişmeye neden olur.Bazı çocukların bedenleri bu açığı yeni kemik büyümesiyle kapatmaya çalışır, bu da o noktada kemik fazlalığına neden olabilir.

Osgood-Schlatter Komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonları nadirdir. Bunlar ortaya çıkarsa, kronik ağrı veya şişliği içerebilir.
Semptomlar düzeldikten sonra bile, diz kapağının hemen altındaki kaval kemiği üzerinde kemikli bir şişlik kalabilir. Bu yumru, çocuğunuzun yaşamı boyunca bir dereceye kadar devam edebilir, ancak genellikle diz işlevine müdahale etmez.Osgood-Schlatter Teşhisi

Fizik muayene sırasında doktorunuz çocuğunuzun dizini hassasiyet, şişme, ağrı ve kızarıklık açısından kontrol edecektir.Diz ve bacağın kemiklerine bakmak ve dizkapağı tendonunun kaval kemiğine bağlandığı alanı daha yakından incelemek için röntgen çekilebilir.

Osgood-Schlatter Tedavisi

Çocuğunuzun şunları yapması iyi gelebilir:
Eklemi dinlendirin.Diz çökme, zıplama ve koşma gibi durumu ağırlaştırıcı aktiviteler yapmaktan kaçınmak.1 yıl süreyle spor yapması yasaklanır.
Etkilenen bölgeye buzl uygulayın.Bu ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.
Kas gerdirme egzersizler.Özellikle uyluk önündeki kasların gerilmesi (kuadriseps) önemlidir.
Dizini koruyun.Çocuğunuza etkilenen diz üzerinde bir ped giymesini sağlayın.
Darbesiz aktiviteler önerin.Çocuğunuzun belirtiler azalıncaya kadar bisiklete binmek veya yüzmek gibi zıplama veya koşma yapılmayan etkinliklere geçmesini önerin.
Çok nadirde olsa kalıcı,ağrı yapan bir kemik çıkıntısı olduğu durumlarda ameliyat gerekebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp