En Son Eklenenler


Ortodonti Tedavisi 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Ortodonti Tedavisi


Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi; pedodonti ya da endodonti tedavileri benzeri diş hekimliği uygulamalarından birisidir.

Bilhassa ihtisas yaptığı alan ise hususi olarak dişlerin sıralanışında gözlemlenen strüktürel duruş bozuklukları ve buna ilave olarak görülebilen çene konstrüksiyonundaki deformasyonlardır.

Ortodonti tedavisi; konum bozukluğu olan dişlerin ve çenenin saptanması, erken dönemde mani olunması ya da önünün alınması, ileri dönemde ise düzeltilmesini kapsamaktadır. Toplumda sık olarak diş teli tedavisi olarak da kullanılmaktadır.

Ortodonti Tedavisi 2022

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi köken olarak eski Yunancadaki orthos (düz, düzeltmek) ve odont (diş) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuş yabancı kökenli bir kelimedir. Aslında tanımı, alanın maksadını da net bir biçimde açıklamaktadır. Ortodonti tedavisi uygulamalarında asıl hedeflenen sonuç yüzün genel görünümü de etkileyebilen dişler ilk sırada olmak üzere alt ve orta yüz bölgesine yapılan her çeşit müdahaledir. Şekilsel bozuklukların giderilmesi ile birlikte, estetik bir görünümde elde edilmiş olur.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuOrtodonti Nedenleri

Ortodonti tedavisi hususunda en sık rastlanılan sorunlar dişlerin konum bozukluğuna sahip olması neticesi kimi zaman çenenin ve dolaylı olarak tüm yüzün duruşunda istenmeyen farklılıklar yaşanmasıdır. Ortodonti tedavisi, yalnızca ortodonti branşında ihtisas yapmış diş hekimlerinin planlaması ve muayenesi akabinde gerçekleştirilmektedir. Dişlerin hatalı sıralanması neticesinde dişlerde ve birbirleriyle olan ilişkilerinde 6 ana bozukluk gözlemlenmektedir.

Bunlar:

  • Overbite: Üstteki dişlerin alttaki dişleri normalden daha çok kapatmasıdır. Bu bozuklukla beraber üstteki dişler alttakilere göre daha önde de konumlanabilmektedir. Ortodonti tedavisi işlemiyle düzeltilmesi olanaklıdır.
  • Underbite: Alttaki dişlerin üstteki dişlere nazaran daha önde durması durumudur. Alt dudağın üst dudağın önüne geçmesine sebep olabilmektedir. Ortodonti tedavisiyle iyileştirilebilme olasılığı bulunmaktadır.
  • Crossbite: Alttaki ve üstteki dişlerin arasında ters örtülüş görülmesidir. Yine ortodonti tedavisiyle düzeltilmesi mümkün olmaktadır.
  • Openbite: Arkadaki dişlerin kapanmak üzere birbirlerine temas ettiği halde bile ön dişlerin birbirlerine temas etmemesi ve dişlerin arasında boşluk kalması durumudur. Ortodonti tedavisiyle düzeltilebilme ihtimali vardır.
  • Boşluklar: Genetik nedenlerle ya da dış faktörlerle yitirilen dişlerin arasında boşluklar meydana gelmesi durumudur. Ortodonti tedavisi (diş teli) ya da protez dişle düzeltilmesi mümkündür.
  • Çapraşıklık: Bir çenede ya da her ikisinde birden, dişlerin daha sağlıklı bir şekilde çıkması için yeterli yerin bulunmaması ve ortaya çıkan sıkışıklığın dizilim bozukluğuna sebep olması durumudur. Ortodonti tedavisiyle düzeltilmesi mümkündür.

Tüm bunların haricinde kazalar, yaralanmalar ve fiziksel sarsıntılar gibi hastanın diş ve çene yapısında deformasyonlar oluşturan durumlar neticesinde meydana gelen komplikasyonlar da yine ortodonti tedavi metotlarıyla lüzumlu durumlarda ortodontik apareylerle çözülebilmektedir.Ortodonti Tedavi Çeşitleri

Ortodonti tedavisi bahis mevzusu olduğu vakit hastaların aklına gelen ilk konulardan bir tanesi diş teli ücretleri olsa da esasında ilk etapta özen gösterilmesi gereken husus, hâlihazırdaki sorun ve uygulanacak tedavi metodu olması gerekmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılacak olan dört tür Ortodonti tedavisi metodu bulunmaktadır. İşlem esnasında kullanılan teller; hastanın sahibi olduğu strüktürel bozukluğa ya da kimi noktalarda hastaların beklentisine göre farklılık gösterebilmektedir.Metal Diş Teli (Metal Braketler)

En eski, en sağlam ve en çok kullanılmakta olan diş teli çeşididir. Gerek çene gerekse de dişlerin konstrüksiyonu göz önüne alındıktan sonra diş hekimi tarafından dişin iç ya da dış yüzeyine konuşlandırılması olanaklıdır. Estetik açıdan güzel bir görüntü vaat etmese de her soruna uygun olan bir tedavi metodu olarak kabul edilmektedir. Ayriyeten diş teli ücretleri 2019 senesi temel alındığında çoğunlukla en hesaplı ortodonti tedavisi metodu olarak bilinmektedir. Bozukluğun seviyesine göre 6 ay ila 2 sene arasında bir sürede iyileşme sağlanmaktadır.

Şeffaf Diş Teli (Porselen Braketler)

Şeffaf diş teliyle metal diş teli arasında tedavi neticesi bakımından belirgin bir ayrım bulunmamaktadır. Şeffaf diş telleri porselen tabanlı bir materyalden üretildiği için çok daha estetik ve diş konstrüksiyonu gibi doğal görünmektedir. Lakin metal diş teli kadar sağlam olmayacağı için daha dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle bilhassa çocuklara uygun olmayabilmektedir.Lingual Diş Teli (Lingual Braketler)

Diş telinin en büyük dezavantajı olan rahatsızlık verici olduğu görünüşü yok etmek adına geliştirilen lingual diş telleri; dişin gözüken dış yüzeyi yerine gözükmeyen iç yüzeyine yerleştirilmektedir.
Metal ya da şeffaf (porselen) diş tellerine benzer hususlarda kullanılabilmektedir. Tedavi ücretleri bakımından karşılaştırıldığı vakit ise metal diş teli ya da şeffaf (porselen) diş teline nispeten daha yüksek maliyetleri ihtiva edebilmektedir.

Şeffaf Plak – Şeffaf Diş Plağı

“Görünmez” manasına gelen “Invisible” ve “düzeltici” manasına gelen “aligner” sözcüklerinin birleşiminden oluşan Invisalign olarak da bilinen bu metoda, kısmen daha hafif diş ve çene bozukluklarının olduğu ortodonti tedavisi gerektiren bozukluklar durumunda sıklıkla müracaat edilmektedir. Saydam diş plağı uygulamasında ötekilerinin tam tersine braketler ve teller yoktur. Hasta, hâlihazırda mevcut bulunan diş konstrüksiyonu ve ulaşılmak istenilen düzeltme için özel 3D ölçümlere tabi tutulmaktadır. Yapılan ölçümlerin neticeleri göz önünde tutularak hastaya özel saydam plak (Invisalign) hazırlanmaktadır.Şeffaf Plak Ne Nasıl Kullanılır?

Hasta herhangi bir biçimde ağzıyla ya da dişleriyle bağlantılı olmayan bu plağı gece ve gündüz süresince günde vasati 22 saat takmaktadır. Normal diş tellerinden temel ayrımlarından bir tanesi ise; hasta diş fırçalama, yemek yeme benzeri faaliyetler adına saydam diş plağını hiçbir alete gereksinim duymadan kendiliğinden çıkartıp, gereken işlemler bittikten sonra rahatlıkla yeniden takabilmektedir. Adı üstünde saydam olduğu için estetik bakımdan hastayı zor durumda bırakmamaktadır. Ayriyeten plak ağızdan çıkarıldığı takdirde güç ve ağrı ortadan kalmaktadır.Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti tedavisi ihtisası olan diş hekiminin uygun gördüğü kimi zaman bir grup dişe ya da sık olarak da bütün dişlere braketler yapıştırılmaktadır. Yapıştırılan braketlerin arasından geçirilen teller vesilesiyle dişler istenilen yöne doğru hareket ettirilmektedir. Türkiye’de ortodonti alanıyla özdeş duruma gelen ana araç diş telidir.

Diş teli, dişlerdeki çapraşıklığın önüne geçmek adına kullanılabilmektedir: Dişleri hareket ettirmekle beraber, çenenin gelişimini düzeltmek ya da kasların gelişimini kontrol etmek de tedavinin tesirlerindendir. Diş telleri bir ya da birden çok dişe istenilen yönde güç uygulayan; braketler (diş yüzeyine yapıştırılan bölümler) ve o braketler arasına takılan tellerden oluşan esasen kolay bir mekanizmadır.

Diş Teli Tedavisinde Diş Teli Lastiği Kullanımı

Ortodonti tedavisi süresini kısaltmak için diş hekimi diş teli lastiği kullanımını da tavsiye edebilmektedir. Strüktürel manada diş teline ilave güçler uygulanması gerekli olan durumlarda da bu husus geçerli olmaktadır. Diş teli lastiği genelde alttaki ve üstteki diş sıraları arasında, iki ya da daha çok diş arasında kullanılacak olan bir materyaldir.
Diş teli lastiği, diş teli prensibini güçlendirmek ve süratlendirmek üzere takılmaktadır.

Diş teli lastiğini, dişleri bununla birlikte 3 boyutlu hareket ettirebilmek hatta kimi zaman de çenelerin pozisyonunu düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Duyulan ağrıyı ilk birkaç gün bir miktar fazlalaştırsa da, tedavi süresini ciddi seviyede kısaltmaktadır. Diş hekimi tarafından tavsiye edildiği takdirde, yiyecek tüketmek vb. aktiviteler dışında günün bütününde tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp