Obezite Tedavisi


Obezite ve Tedavisi

Türkiye’de obezite sorunu her geçen artış göstermektedir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri obezitenin başkenti olarak nitelendirilmektedir. Kimi kaynaklara göre Türkiye dünya obezite sıralamasında ilk 10’un içinde yer almaktadır. Obezite her ne kadar estetik bir sorun gibi görünse de yaşam standardını düşürdüğü ve iç organları etkilediği için en başta tıbbi bir rahatsızlıktır ve mutlak surette tedavi edilmelidir.

Obezite Tedavisi 2022

Obezite Hastalığının Nedenleri

Bu hastalığın nedenlerini ve gelişim aşamasını bilmek obezite tedavisi öncesinde bilmemiz gerekenler olarak hatırımızdan çıkmamalıdır. Dünya mutfağında sulu yemeğin yerini fast- food tüketiminin artması ve bunun giderek yaygın bir alışkanlık haline gelmesi obezitenin ilk nedenidir. İnsanların yemek yemek için hazır gıdalara yönelmesi hızlı ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığını da beraberinde getirmiştir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bununla birlikte çoğu işte ve ofis ortamında hareketsiz çalışılması, insanların yediklerini tam olarak sindirememe ve yağların yakılamaması sonuçlarını doğurmuştur.

  Fast- food alışkanlığı arttıkça spor alışkanlığının düşüş göstermesi obeziteyi tetiklemektedir. Bununla birlikte kitlesel atalet, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen saatler de bu hastalığın başlıca kaynakları arasında gösterilebilir.  Obezite Hastalığının Zararları Nelerdir?

  1- Solunum yetersizliği: Kişinin en ufak bir işi yaparken bile soluk soluğa kalmasına neden olmaktadır. Akciğerlerin üstündeki baskı, solunum kalitesini düşürür ve kişi konuşurken bile nefes nefese kalma tehlikesi geçirebilir.

  2- Estetik: Fazla kilolar, kişinin kendine uygun kıyafet bulamamasına ve estetik olarak kendini ”çirkin” olarak nitelendirmesine yol açmaktadır. Estetiğin önemli bir kilometre taşı sayıldığı günümüzde, özellikle kadınlar arasında obezite bir sağlık sorunundan çok estetik bir bozulma olarak değerlendirilmektedir.

  3- Çabuk yorulma: Fazla kilolar insanın çok çabuk yorulmasına ve dinlenme ihtiyacı gütmesine neden olur. İki kat merdiven çıkmak bile fazla yorulmak için yeterli olabilmektedir.

  4- Yaşam kalitesinin düşmesi: Vücutta yağ birikmesi sonucu yaşam kalitesi de aynı hızda düşer. Kişinin beslenmek dışında bir sosyal edimi kalmaz. Yağlanma, vücudun dışından iç organlara sıçradığı için envai çeşit rahatsızlık baş gösterebilir.

  5- Kendini kötü hissetme ve yetersizlik hissi: Obezite asla sadece dış görünüş ile ilgili değildir. Önce iç organlara sonra psikolojiye nüfuz eder. Kişi ayna karşısında mutsuz olduğu için sürekli olarak alıngan olur. Bir kısır döngü halinde yedikçe mutsuz olur ve mutsuz oldukça yer.  Obezite Tedavi Biçimleri

  Kiloların aşırı yağlanmaya sebep oluşundan sonra obezite tedavisi 4 ana ekol ile gerçekleştirilir. Bunlar sırasıyla şu şekilde meydana gelir.

  1- Diyet yöntemi: Söz konusu obezite tedavisi olunca kişilerin sıklıkla uyguladığı ilk tercihtir. Ancak kişiye dışarıdan müdahale edilmediği ve kişinin kendi içinde halletmesi gereken bir yöntem olduğu için başarıya erme ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle obezite tedavisi denince akla ilk gelen yöntem olsa da en fazla denenen ancak en az başarıya nail olan tedavi biçimidir.

  2- İlaçla tedavi: Hastalığı akut seviyeye varmış kişiler için kullanılan bu obezite tedavisi kesinlikle alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmış reçetelerle tatbik edilmelidir. Kişinin tavsiye üzerine ilaç kullanması rahatsızlığı düzeltmeyeceği gibi başka hastalıkların da önünü açabilir.

  3- Egzersiz yöntemi: Ortaya konan obezite tedavisi yöntemleri arasından en makul olanı ve en fazla tavsiye edilenidir. Spor yaparak zayıflamak diyet ya da ilaç ile tedavilerden çok daha köklü ve sağlıklıdır. Yağların yakılması ile vücuttan atılması tamamen organiktir ve bu şekilde kilolarından kurtulan insanların bir daha obez olması çok daha uzak ihtimaldir.

  4- Cerrahi tedavi: Son olarak lazer ile ya da vakumla yöntemi fazla yağların yakılması işlemidir. Daha çok kritik ve aşırı yağlanmalarda cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp