Nöromüsküler Hastalıklar

Nöromüsküler Hastalıklar

Nöromüsküler hastalıklar, vücudumuzda bulunan kas sisteminde ve ya sinir sisteminde oluşan hastalık grubunun genel adıdır. Kişilerin yaşadığı bu hastalıkların nedenler kalıtsal yolla iletilen gen özellikleri olabileceği gibi, kişinin yaşam koşullarına bağlı olarak sonradan gelişen durumlar da olabilmektedir.

Söz konusu hastalıkların belirtilerinin hasta ya da hasta yakınları tarafından gözlemlenebilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Bazı türleri sinsi bir biçimde ilerlemektedir. Hızlı gelişen semptomlar nedeniyle kişinin bedeninde geri dönüşü olmayan kalıcı hasarların oluşmasına sebep olabilir.Nöromüsküler Hastalıklar Nedir?

Nöromüsküler hastalıklar doğrudan kas ve sinir sistemi üzerine etki eder. Böyle bir durumda kişinin erken tanısı ve tedavi sürecinin başlatılması hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde gündelik hayatı olumsuz etkileyen ve genellikle hareket kabiliyetini sınırlayan etkileri olabilmektedir. Hastaların yaşadığı bu hastalık grubu içerisinde yer alan tanıların belirgin özelliklerinden biri de kişinin bedeni üzerindeki kontrolünü zaman içerisinde kaybetmesi ve buna bağlı olarak öz bakım becerileri yerine getirmek konusunda da güçlük çekecek olmasıdır. Grup içerisinde yer alan hastalıklar şiddetli ağrılarla birlikte kendisini gösterebilir. Nöromüsküler hastalıkların bünyesinde değerlendirilen hastalıklar,

ALS ( Amiyotrofik Lateral Skleroz)
SMA (Spinal Müsküler Atrofi)
Motor nöron gurubu hastalıklar
Boyun fıtığı
Bel fıtığı
Servikal radükülopatiler
Lumbosarkal radikülopatiler
Brakiyal pleksopatiler
Lumbosakral pleksopatiler
Yaralanmalar
Kanser ve ya radyo terapiye bağlı olarak oluşan lejyonlar
Polinöropatiler
Diyabete bağlı polinöropatiler
Böbrek yetmezliğine bağlı polinöropatiler
Aşırı alkol tüketimi kaynaklı polinöropatiler
Otoimmün rahatsızlıklara bağlı polinöropatiler
Polimiyozit
Dermatomiyozit
Miyotonik distrofi
Miyotonia konjenita
Müsküler distrofiler
Kas erimesi
Diğer kas rahatsızlıkları
Miyastenia gravis
Genetik hastalıklar
Nöromüsküler bileşkelerde meydana gelen bozukluklar sayılabilir.


Nöromüsküler Hastalıklar Bilgi FormuNöromüsküler Hastalıkların Nedenleri

Nöromüsküler hastalıklar farklı tiplerde meydana gelebilmektedir ve oluşum şekline ve bölgesine bağlı olarak farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Her hastalığa uygun ve kişisel tedavi yöntemi uygulanır. Genel bir ifade ile bu tarz hastalıkların ortaya çıkmasının altında bulunan nedenler,

Akraba evlilikleri
Genetik faktörler
Psikolojik temelli travmalar
Fiziksel travmalar
Kafaya alınan sert darbeler
Kalıtsal özellikler
Çevresel koşullar
Yaşam koşulları
Vitamin eksikliği
Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflık
Hormonal problemler
Troid hastalığı
Diyabet hastalığı
Toksinler
Uzun süreli kullanım kaynaklı toksik etki yaratabilecek yan etkilere sahip ilaçlar
Yaşlılık
Böbrek hastalıkları
Aşırı alkol tüketimi
Enfeksiyonlar olarak çok geniş bir biçimde ifade edilebilir.Nöromüsküler Hastalıklar Belirtileri

Nöromüsküler hastalıklar konusunda her hastalığın belirtisi farklı bir biçimde meydana gelmektedir. Ancak genel bir ifade ile kas ve sinir siteminde oluşan bu tarz hastalıkların belirtileri ifade edilecek olursa,

Vücudun hemen hemen her yerinde gözlemlenebilen yanma
Hareket katiyetinin zaman içerisinde yitirilmesi
Uzuvların işlevini tam anlamıyla yerine getirememesi
İstem dışı hareketler
Özellikle el parmaklarında ve yüz bölgesinde meydana gelen ağrılı kasılmalar
Karıncalanmalar
Şiddetli ağrılara neden olan kramplar
Merdiven çıkmakta güçlük
Yürüme kaybı yaşanması
Gündelik aktivitelerin yerine getirilmesi esnasında güçlük çekme
Kuvvetsizlik
Kolları kaldıramama
Yutkunurken ve soluk alırken güçlük çekme
Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak kişisel bakım becerilerini yerine getirememe
Tikler
Göz kapaklarını açamama gibi belirtiler gözlemlenebilir.Nöromüsküler Hastalıklar Tanı Yöntemleri

Nöromüsküler hastalıklar tanı safhasında ilk adım kişinin belirtileri fark etmesi ve bir uzman başvurması şeklinde gelişmektedir. Uzman hastaya herhangi bir tetkik yapmadan önce hastanın öyküsünü alır. Hasta öyküsü genel bir ifade ile hastanın şikâyetlerinin ne olduğunu içeren yazılı tıbbi dokümanlardır. Bu dökümanlar, bütünüyle tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda yol gösterici ve belirleyicidir.

Bir sonraki adımda nörolojik muayene gerçekleştirilir. Yapılan bu muayene ile hastanın semptomlarının ölçümlemesi yapılır ve detaylı tetkikler ile net durum saptaması yapılır.

Uzmanın görüşü dâhilinde şayet ihtiyaç varsa kan testleri talep edilmektedir. Yapılan kan testleri ile hastalığın ne olduğunun teşhis edilmesi ve kan değerlerinde meydana gelen değişimler gözlemlenmektedir. Eğer hastanın kan değerlerinde keratin kinaz adı verilen bir enzim beklenen düzeyin üzerinde ise, bu hastalığın habercisi o9larak kabul edilir.

Kan testlerinin ardından gelen safha kısa adı EGM olan Elektromiyografi incelemesidir. Bu işlemin ardından da yine ihtiyaç duyuluyorsa biyopsi işlemi yapılır. biyopsi genel bir ifade ile uygun görülen bölgeden incelenmek üzere bir kitlenin alınması ve patolojide incelenmesidir.Nöromüsküler Hastalıklar Tedavi Yöntemleri

Nöromüsküler hastalıklar tedavi sürecinde konulan teşhise bağlı olarak şekillenmektedir. Ağırlıklı olarak tedavi yöntemleri, hastalığa sebep olan nedenin tam anlamıyla ortadan kaldırılmasına yönelik olarak izlenen bir dizi yöntemleri kapsar.
Uzmanın uygun gördüğü düzeyde, ilaç tedavisine ek olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon teknikleri de tedavi sürecine dahil edilir. Bu tarz hastalıkların tedavisinde, bağışıklık siteminin güçlü tutulabilmesi uzmanların önem verdiği bir konudur. Güçlü bir bağışıklık siteminin hastalıklarla baş edebilmesi çok daha olanaklıdır. Dolayısıyla hastalıkların tedavisinde yaygın olarak bağışıklık sitemini güçlendiren içerikte ilaçlar kullanılmaktadır.

Nöromüsküler hastalıkların tedavisinin uygulanması sürecinde, hastalara uygulanacak düzenli egzersiz programları iyileşme sürecinde önem taşımaktadır. Kişinin hastalığının temel nedeni ne olursa olsun iste kalıtsal ister çevresel koşullara bağlı olarak oluşsun, egzersiz programları sürece mutlaka dahil edilmelidir.

Kişinin hastalığının oluşmasında yaşam biçimi etkili ise, standartlarını değiştirmeye yönelik olarak çalışmalar yapılabilir. mduruş ve oturuş bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlıklarda hastanın sosyal yaşantısını ve gündelik hayatını düzenlemesine yardımcı olacak değişiklikler, korse, tekerlekli sandalye vb. aparatlar ile destek verilebilir.

İlerlemiş nöromüsküler hastalıklar söz konusu olduğunda uzman inisiyatifine göre cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilmektedir. Yapılan bu müdahaleler genellikle belirtilen yöntemlerin etkisiz kalacağı düzeydeki rahatsızlıklarda başvurulan son yöntemlerden biridir. genetik tedavi yöntemleri de bu anlamda önemli rol oynar. Genetik bir bozukluğun ortadan kaldırılmasında distrofin tedavisi uygulanabilmektedir.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp