Miyop Belirtileri


Miyop Belirtileri

Gözün kırma kusuru olarak açıklanabilecek olan miyopluk, kısaca uzağı görememe olarak tanımlanabilir. Bu hastalarda görme kusuru yakın için geçerli değildir. Miyop olan hastalarda gözün kırıcı bileşenleri denen kısım yine gözün ön ve arka çapına oranla daha kuvvetlidir. Bu durumda yakını gayet net gören kişiler uzağı görmekte güçlük çekerler.

Miyop Belirtileri 2022

Göz uzunluğunun fazla olduğu kişilerde gözlerin biraz iri olduğu gözlemlenebilir. Miyop belirtileri arasında sayılacak olan bu durum sadece alanında uzman göz hekimleri tarafından uygun muayene ortamında belirlenebilir.

Göz kapağı normale oranla daha büyük olan kişilerde gözün çökük pozisyonda kalması gözlerin küçük görünmesine neden olsa da durum tam tersidir.


Miyop belirtileri ilk olarak okul çağında kendini göstermeye başlar. Gelişim çağı devam ettiği sürece miyopide de artış görülmesi normaldir. Uzağı göremeyen çocuklar bu durumu okulda tahtadaki yazıları görmekte zorlanarak ifade edebilirler. Ergenlik çağının tamamlanmasının ardından miyop numarasında büyük değişiklikler beklenmemesine rağmen bu durum dejeneratif durumlarda değişiklik gösterebilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Miyop Çeşitleri Nelerdir?

  Miyopluk son derece sık görülen bir sağlık sorunudur. Çağımızda teknolojiye olan bağımlılık beraberinde miyopiyi de getirirken dejeneratif denen miyop sorununda hastaların durumu biraz daha karmaşıktır. Retinanın biraz daha ince olduğu bu hastalarda zaman içinde istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Bunlar arasında en belirgin olarak görülenler; retina yırtılmaları ve kopmalarıdır. Anne ya da babada miyop rahatsızlığı olması çocuklarda miyop belirtileri görülme şansını artırabilir. Şeker hastalığı ve katarakt oluşumu sonradan miyop sorununun yaşanmasına neden olabilir.

  Çocukların yakından televizyon izlemeleri miyopi nedeni olarak görülmez. Bilinenin aksine çocuklar miyop oldukları için televizyonu yakından izler veya kitabı yakından okur. Halk arasında merak edilen konulardan birisi de ışık açık uyumanın miyop oluşumu üzerinde etkili olup olmadığıdır. Işık açık uyunması miyop hastalığının oluşumunu tetiklemez. Buna karşılık tüm gün yorulan gözlerin yeterli şekilde dinlenebilmesi için karanlık ortamda uyunması tercih edilmelidir. Bu alışkanlığın bebeklik çağından itibaren verilmesi son derece önemlidir. Gece uykusu esnasında vücut için gerekli dinlenmenin sağlanabilmesi için karanlıkta uyunması tercih edilmelidir.  Miyopi Teşhisi Nasıl Konur?

  Çocukluk çağında ortaya çıkan miyop belirtileri kolay anlaşılamaz. Hipermetropi de göz de içe kayma dikkat çekici sınırlara ulaşsa da bu durum miyopi için geçerli değildir. Miyopluk çocukluk çağında sakarlık davranışının artmasıyla ortaya çıkabilir. Televizyonu yakından izlemek, aktivite esnasında yakın durmak ve sürekli bir yerlere çarpmak miyop belirtisi olarak değerlendirilmelidir. Bu aşamada en büyük görev çocukları izleyen ebeveynlere düşer.

  Miyop sorunu doğuştan olabileceği gibi zaman içinde de gelişebilir. 7 ila 10 yaş arası bu hastalığın en sık görüldüğü dönemlerdir. Okul çağından önceki dönemde 1-3 ve 5 yaşlarında yapılması gereken göz muayenelerinde sorun erkenden teşhis edilebilir.  Miyop Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Miyop belirtileri kesinleştiğinde yapılan muayene sonucunda koyulacak teşhise uygun olarak kalın kenarlı konkav mercekler sayesinde retinada net bir görüntüye ulaşılması sağlanır. Bu amaca hitap eden kontak lens kullanımı da sorunun çözümüne katkı sağlar. Kullanılacak gözlük ve lensler hastanın görme kusurunun ortadan kalkmasını sağlar. Bu durum gözlüğün ya da lensin çıkarılması halinde yeniden ortaya çıkar. Miyoplar yakını net görür ancak yaşanan sorunun derecesiyle doğru orantılı olarak uzağı net göremezler.

  Miyop tedavisinde uygulanan lazer yöntemi hastaların gözlüğe bağımlı kalmadan sağlıklı bir şekilde görmelerine ve sorunun kökten çözüme kavuşmasına yardımcı olur. Küçük dereceli kusurlarda uygulanan lazer yöntemi 9-10 gibi büyük derecelerde yerini göz içerisine konan mercek tedavisine bırakır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp