Mideye Hangi Bölüm Bakar?


Mideye Hangi Bölüm Bakar

Mideye hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı yazımızda yer almaktadır. Mide için hangi bölüme gidilir, mide için hangi doktora gidilir gibi soruların cevapları için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Mide hastalıklarına bakan bölümler; iç hastalıklarından sorumlu dahiliye ve gastroentoloji olarak sıralanmaktadır. Mide problemi yaşayan kişiler, ilk olarak dahiliye bölümüne gitmelidir. Dahiliye bölümünde yapılacak test ve muayenelerin ardından, hekimler tarafından gerekli görülmesi durumunda gastroenteroloji kliniğine sevk yapılacaktır.

Mideye Hangi Bölüm Bakar, Mide için Hangi Bölüme Gidilir? 2022

Mide ağrısı gibi temel bir sebeple kendisini belli eden mide hastalıkları, birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Mide hastalıklarının erkenden teşhis edilmesi, ileri seviye hastalıkların oluşumunu engelleyecektir. Mideye bakan bölümler, gerekli durumlarda mide içini incelemek için endoskopik cihazlara başvurabilirler.


Gastrit Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Mide gastriti gelişimi, akut ve kronik olarak iki ayrı başlık altında incelenmektedir. Midenin iç kısmında bulunan koruma tabakasında iltihaplanma meydana geldiğinde, gastrit problemi ortaya çıkmaktadır. Mide asidinin, mideyi koruyucu mukozayla temas etmesi sonucunda ortaya çıkan yıpranmalar, midede gastrit oluşumuna yol açmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan gastrit türleri, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:

  • Akut Gastrit: Hemen belirti gösteren ve bir anda ortaya çıkan gastrit türüdür. Mide ağrısının yanında, belli bölgede şiddetli karın ağrısına sebep olmaktadır. Ağrıyan bölgeye baskı yapıldığında, ağrının daha da şiddetlendiği görülür. Tedavisi kolay ve hızlıdır.
  • Kronik Gastrit: Uzun süre anlaşılamayan ve sinsice ilerleyen gastrit türüdür. Tedavi edilmediğinde mide ve bağırsak ülserine yol açmaktadır. Tedavi süresi geciktirildiğinde, mide kanserine varana kadar ilerlemekte ve mideyi tahrip etmektedir.


  Mide Ağrısının Sebebi Nelerdir, Mide Ağrısı Nasıl Gelişir?

  Mide ağrısının nedenleri, fiziksel ya da psikolojik durumlara bağlı olabilir.

  Mide ağrısı oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

  • Kabızlık sorunları
  • Hazımsızlık
  • Gastroenterit
  • Midede gelişen enfeksiyonlar
  • İrritabl bağırsak sendromlarının gelişimi
  • Çok hızlı yemek yemek
  • Gereğinden fazla yemek yemek
  • Besin zehirlenmesi
  • Aşırı stres ve gerginlik
  • Fazla kilolu olmak

  Mide ağrısı, kendisini karın krampları ve sancılarla belli etmektedir. Çok ciddi sayılmayan mide ağrısı, bazı durumlarda önemli mide hastalıklarının belirtisi sayılabilir. Nadir görülen mide ağrıları, genellikle akut problemler sonucu ortaya çıkmakta ve kısa sürede kaybolmaktadır. Ancak sürekli tekrarlanan ve kronik olarak şiddetini artıran mide ağrıları, ciddi hastalıkların habercisi sayılabilir. Kronik mide ağrısı sorunu yaşayan kişiler, iç hastalıkları uzmanına başvurmalı ve şikayetlerini bildirmelidir.  Mide Gastriti Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

  Gastrit bulguları, akut gastrit ve kronik gastrit türlerine göre iki ayrı kategoride incelenmektedir.

  Mide gastriti belirtilerinin, gastrit türüne göre dağılımı aşağıda sıralanmıştır:

  Akut Gastrit Belirtileri:

  • Sırt ve omuz ağrıları
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı
  • Sürekli geğirme
  • Karnın tok olması hissi
  • Karında şişlik hissi
  • Kahve telvesine benzer şekilde ya da kanlı şekilde kusma
  • Dışkıda kan bulunması
  • Siyah renkli dışkı
  • Midede ekşime görülmesi

  Kronik Gastrit Belirtileri:

  • Karında şişkinlik hissi
  • Dolgunluk hissi
  • Sürekli geğirme

  Kronik gastrit sorunu yaşayan hastalarda, her zaman belirti görülmemekte, görülen belirtiler de oldukça düşük seviyede gerçekleşmektedir. Kronik gastrit erken dönemde teşhis edilmediğinde, daha kapsamlı hastalıklara yol açmaktadır.  Mide Ülseri Nedir, Nasıl Oluşur?

  Midede ülser gelişimi, kronik gastrit probleminin erken dönemde tedavi edilmemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide asidinin sebep olduğu mide ülseri, midede delik şeklinde yara açılmasına sebep olmaktadır. Mide ülserini tetikleyen etken, Helicobacter Pylori ismindeki mikroptur. Sürekli aspirin kullanımı, NSİ ilaçların kullanımı, antiromatizmal ilaçların kullanımı ve genetik faktörler başta olmak üzere, birbirinden farklı etkenler sonucu mide ülseri oluşabilir.

  Kortizon ilaçlar, stres, sürekli sigara tüketimi, alkol tüketimi, çok fazla kahve içilmesi ve çevre kirliliği sonucu oluşan bakteriler, mide ülserinin tetikleyici nedenleridir. Mide ülserinin tedavi edilmemesi, midede ve onikiparmak bağırsağında kanser oluşumuna yol açacaktır. Üst sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar, mide delinmesi, mide kanaması ve tıkanma sorunları, mide ülseri sebebiyle oluşmaktadır.  Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

  Mide ülserinin bulguları, üst karın bölgesinde ortaya çıkan kemirme ve yanma hisleridir. İki yemek öğünü arasında kendini belli eden bu sorunlar, geceleri uykudan uyanılmasına sebep olabilir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde, mide ülseri kaynaklı oluşan karın ağrıların ritmi artacaktır. Mide asidini ve yanmalarını azaltan çiğneme tabletleri alındığında, ortalama 1 saat boyunca ağrı hissi yaşanmayacaktır. Üst karında meydana gelen ağrılarla birlikte, bulantı ve kusma sorunları da görülmektedir. Hastalar kustuklarında, karında görülen sanrı ve ağrılar yok olmakta, sonradan kendini yenilemektedir. İştahsızlık oluşumu ve kilo kaybı da mide ülserinin tipik bulguları arasında yerini almaktadır.  Mide Reflüsü Özellikleri ve Nedenleri Nelerdir?

  Reflü oluşumu, midedeki asidin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasıdır. Özellikle yemekten sonra görülen mide asidi kaçması, reflüyü tetikleyen besinlerin tüketimiyle etkisini artırmaktadır. Yemek borusuna mide asidinin gelmesinin yanında, yenen yemeklerin bir kısmı ve midenin acı suyu da gelmekte ve ağızda kötü bir tat bırakmaktadır.

  Reflüye sebep olan faktörler şunlardır:

  • Çok baharatlı besinlerin tüketilmesi
  • Çikolata ve kakao tüketimi
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • Taze sıkılmış meyve suyu
  • Asitli içecekler
  • Paketli gıdalar
  • Çay ve kahve tüketimi

  Belirtilen etkenlere bağlı olarak gelişen reflü, kendisini öksürük, hıçkırık, mide bulantısı, kusma, geğirme, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve diş çürüklüğüyle belli etmektedir. Midede oluşan reflü belirtileri, ülkedeki insanların %20’sinde meydana gelmektedir. Genellikle gastrit sorunu olan kişiler, kendilerinde reflü olduğunu zannetmektedir. İki hastalığın belirtileri benzese de etkileri birbirinden farklıdır.

  Mide Kanseri Nedir, Nasıl Oluşur?

  Mide kanseri oluşumu, dünya genelinde en fazla karşılaşılan 4 kanser türünden bir tanesidir. Mide kanserinin başlıca nedenleri, kronik gastrit ve ülser problemleridir. Mide mukozasında gelişen kötü huylu tümörlerin artmasıyla oluşan mide kanseri, sindirim sistemi organlarına da yayılmaktadır. Kanserin tedavisi için kemoterapi ve ameliyat uygulamaları kullanılmaktadır. Aşırı sigara ve alkol kullanımı, ülseri ve gastriti tetikleyici türde beslenme, bağışıklık sisteminin güçsüz olması, mide kanserine yol açan temel faktörler arasındadır. Mide kanserinden korunmak isteyen kişilerin, Akdeniz tipi beslenme alışkanlığını benimsemesi gerekir.

  Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Mide kanserinin bulguları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  • Asidite ve geğirme sorunları, mide kanserinin temel belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Midede doluluk hissi yaşanması, yemek yerken anında doyma hissi gelmesi, kilo kaybı yaşanması ve uzun süre tokluk hissi oluşması, mide kanseri belirtileri arasındadır.
  • Mide içi kanamalara sebep olan mide kanseri, kan değerlerini düşürmekte ve yüzün daha soluk görünmesine yol açmaktadır.
  • Vücutta kan pıhtısı oluşumuna sebep olan mide kanseri, aniden göğüste sıkışma hissi yaşanmasına, nefes darlığına ve bacaklarda şişlik oluşmasına yol açmaktadır.
  • Mide bulantısı ve yemekleri yutmada zorluk yaşanması, mide kanserinin bir diğer bulgusudur.

  Mide Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

  Mideye Hangi Bölüm Bakar? Mide muayenesi aşamasında, elle muayene ve endoskopi uygulamaları kullanılmaktadır. Mide içindeki tüm hastalıkların teşhis edilmesini sağlayan endoskopi yönteminde, yemek borusundan aşağı kameralı bir hortum salınmaktadır. Yemek borusunu ve mide içini kontrol eden bu kamera sayesinde, mide içinde gelişmiş tüm hastalıklar tespit edilmektedir. Endoskopiyle mide hastalıkları teşhisi yapılmadan önce uzmanlar tarafından hastaların sağlık geçmişi taranmakta ve yaşanan bulgular incelenmektedir. Mide hastalıklarının sebep olduğu bulgulara rastlandığında, endoskopi uygulamasıyla hastalıkların kaynağı tespit edilecektir.

  Hemoglobin Panik Değer, Bacak Ödem Tedavisi, Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar, Karın (Mide) Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar


  Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? sorusunun cevabı için gidilmesi gereken bölümler, iç hastalıkları ve gastroenterolojidir. Mide ağrısı ve buna benzer ağrılarla karşılaşan kişiler, ilk olarak dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne gitmelidir. İç hastalıkları uzmanına, yaşanan tüm sorunlar ve belirtiler hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Uzmanlar tarafından gerekli inceleme ve muayeneler yapıldıktan sonra, mide rahatsızlığının sebebi anlaşılmaktadır.

  Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar 2022

  İhtiyaç halinde, mide hastalığının detaylarına inilmesi için dahiliye uzmanı tarafından gastroenteroloji bölümüne yönlendirme yapılmaktadır. İç hastalıkları uzmanının teşhis ettiği hastalıklar için derhal tedaviye başlanmakta ve mide ağrısının sonlanması sağlanmaktadır.


  Mide Hastalıkları Nasıl Muayene Edilir?

  Mide hastalıklarının teşhisi için gerçekleştirilen muayenelerde, hastaların şikayetlerine göre şekillenmektedir. İç hastalıkları uzmanı, gelen hastanın şikayetlerini ve mide ağrısına sebep olan faktörleri hastadan dinlemektedir. Midede ortaya çıkan belirtiler ve kişilerde oluşan rahatsızlıklar değerlendirildikten sonra, hastaların sağlık geçmişi ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi alınacaktır.


  Dora Sağlık Bilgi Formu


   Hasta hakkında detaylı bilgi edinen hekimler, hastalıkların ana kaynağını tespit etmek için elle muayene yapacaktır. Karın bölgesine baskı uygulayan hekimler, hastaların tepkilerine göre farklı testler talep edecektir. Midede yer alan hastalıkların detaylı şekilde görüntülenmesi için endoskopik görüntüleme sistemi kullanılacaktır. Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar sorusunun yanıtı olan iç hastalıkları ve gastroenteroloji bölümlerinde muayene yapılmaktadır.   Mide Ağrısına Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

   Mide ağrısının sebepleri arasında yerini alan durumlar, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

   • Kabızlık ve hazımsızlık
   • Aşırı kilolu olma
   • Çok yemek yeme
   • Gastornterit
   • İrritabl bağırsak sendromu gelişimi
   • Çok hızlı yemek yemek / yemekleri çiğnemeden yutmak
   • Mide ve bağırsaklarda gelişen enfeksiyonlar
   • Bakteri kaynaklı gelişmiş enfeksiyonlar
   • Vücuda yerleşen virüsler
   • Midenin tahriş olması
   • Midede iltihap oluşumu
   • Gıda zehirlenmesi yaşanması
   • Aşırı stres ve gerginlik

   Belirtilen etkenler sebebiyle, midede ağrılar görülmektedir. Mide ağrısına sebep olan etkenler belirlendikten sonra, rahatsızlığın ortadan kalkması için gerekli tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Midede ekşime, asitli reflü oluşumu, gaz çıkarma gereksinimi, şişkinlik hissi, nefes kokusu, sürekli tekrarlanan hıçkırık ve öksürükler, mide ağrısının belirtileri arasında yerini almaktadır.   Hangi Hastalıklar Mide Ağrısına Yol Açar?

   Mide hastalığı çeşitleri ve bu hastalıkların özellikleri, aşağıda detaylarıyla ele alınmıştır:

   • Gastoözofageal Reflü: Mide ağrısına yol açan reflü, aynı zamanda midede ekşime, yanma, yemek borusuna safra gelmesi ve kuru öksürük gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Reflü oluşumunu tetikleyen besinlerin tüketimi arttıkça, mide ağrısı ve reflü belirtileri de etkisini artıracaktır.
   • Gastrit: Yemekten sonra yaşanan şişkinlik, mide bulantısı ve mide ağrısına sebep olan gastrit, kronik ve akut olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir.
   • Helicobacter Pylori Enfeksiyonu: Mide asidinde yaşamını devam ettiren bakteri türü sebebiyle, midede enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Mide ülserinin de başlıca kaynağı olan Helicobacter Pylori, midede ağrı, yanma, ekşime, şişkinlik, bulantı ve ishal gibi etkilerle kendini göstermektedir. Mide ağrısında sebep olan başlıca durumlardan bir tanesi de Helicobacter Pylori enfeksiyonudur.
   • İlaç Kullanımı: Sürekli ilaç kullanan kişilerde, mide mukozası zarar görmekte ve mide ağrısı gibi etkiler ortaya çıkmaktadır.
   • Düzensiz Beslenme: Beslenme düzensizliği ve sağlıksız beslenme gibi durumlar, mide hastalıklarının asıl kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle çölyak hastası olan kişiler, glüten içerikli besinleri tükettikleri zaman mide ağrısı yaşamaktadır.


   Gastrit Nedir, Kaç Çeşit Gastrit Türü Bulunmaktadır?

   Midede gastrit oluşumu, oldukça sık karşılaşılan mide hastalıklarından bir tanesidir. Akut ve kronik olarak iki ayrı kategoride ele alınan gastrit hastalığının özellikleri, aşağıda tüm detaylarıyla yerini almaktadır:

   • Akut Gastrit: Bir anda ortaya çıkan ve genellikle kendiliğinden kaybolan gastrit türüne, akut gastrit adı verilmektedir. Midede ağrıyan bölgeye dokunulduğunda ya da elle baskı yapıldığında, bölgede ağrılar meydana gelmektedir.
   • Kronik Gastrit: Uzun süre herhangi bir belirti vermeyen kronik gastrit, sinsi şekilde ilerlemekte ve hastalara zorlu süreçler yaşatmaktadır. İleri evrede kendini ortaya çıkarak kronik gastrit, tedavi edilmediğinde ülser ve kansere yol açabilir.


   Gastrit Oluşumu Belirtileri Nelerdir?

   Gastrit bulguları arasında yerini alan faktörler, akut ve kronik gastrite göre değişiklik göstermektedir. Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan gastrit oluşumu belirtileri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

   Akut Gastrit Belirtileri:

   • Sırt bölgesinde ağrı ve krampların oluşması
   • Mide bulantısı ve kusma
   • İştah kaybı
   • Sürekli geğirme
   • Karnın dolu olduğu hissi
   • Karnın şişmesi
   • Kahve telvesine benzer şekilde kusma
   • Kanlı şekilde kusma
   • Dışkının kanlı olması
   • Dışkının siyah renkli olması

   Kronik Gastrit Belirtileri:

   • Geğirme
   • Karında doluluk hissi oluşumu
   • Midede şişkinlik oluşumu

   Kronik gastrit, akut gastrite kıyasla daha az belirti göstermektedir. Akut gastritten daha tehlikeli olan kronik gastrit, belirli evreye gelene kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir. Akut ve kronik gastrit belirtilerinden herhangi birini fark eden kişiler, derhal iç hastalıkları uzmanından randevu almalıdır. Özellikle kronik gastritin tedavi edilmemesi ya da ileri seviyeye gelene kadar fark edilmemesi, midede ülsere, kansere ve onikiparmak bağırsağı kanserine yol açabilir.   Reflü Nedir, Nasıl Oluşur?

   Reflü oluşumu, mide öz suyunun patolojik biçimde yemek borusundan yukarı çıkması ve tüm yemek borusunda yanma hissi uyandırmasıdır. Gün içinde tüketilen besinlerin tadı ve mide acı suyu, kişilerin ağzına ve boğazına gelmektedir. Günlük yaşamı etkileyen reflü, özellikle tetikleyici besinlerin tüketilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

   Göğüs kafesinde ve midede yanma şikayetleriyle hekimlere başvuran hastalar, beslenme düzenlerini kontrol altında tutarak reflü şikayetlerinden kurtulabilirler. İnsanların %20’sinde görülen reflü problemi, en yaygın mide hastalıklarından bir tanesidir. Mide öz suyunun ve mide asidinin kontrol altında tutulması için reflüyü tetikleyen besinlerden uzak durmak gerekir.

   Reflünün Oluşum Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

   Reflü bulguları, hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

   Gastritle sıkça karıştırılan reflünün oluşum sebepleri ve belirtileri, aşağıda listelenmiştir:

   • Çikolata ve kakao tüketimi reflüyü tetiklemektedir.
   • Asitli içecekler içildiğinde, reflü oluşumu artmaktadır.
   • Sigara ve alkol kullanan kişiler, normal kişilere göre daha sık reflü problemi yaşamaktadır.
   • Taze sıkılmış meyve suları ve asit ağırlıklı meyvelerin tüketimi, mide asidini artırmakta ve Reflüye sebep olmaktadır.
   • Kahve ve çay tüketimi, reflünün başlıca sebepleri arasındadır.
   • Aşırı stres ve gerginlik gibi psikolojik problemler, reflü oluşumuna sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.
   • Çok fazla baharatlı gıdaların tüketilmesi, mide öz suyunu hareketlendirmekte ve reflüyü tetiklemektedir.
   • Reflü oluşumunu tetikleyen faktörler sonucunda, hastalarda ses kısıklığı, nefes kokusu, göğüs kafesi ve mide borusunda yanma, karında şişlik, diş çürüğü, boğaz ağrısı ve ağza acı su gelmesi gibi belirtilerle karşılaşılmaktadır.

   Mide Ülserinin Özellikleri Nelerdir, Mide Ülseri Nasıl Gelişir?

   Midede ülser oluşumu, özellikle gastrit tedavisinde geç kalındığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Helicobacter Pylori bakterisinin mideye yerleşmesi ya da NSİ içerikli aspirin ve benzeri ilaçların sürekli tüketilmesi, midede ülser oluşumuna yol açacaktır. Mide ülseri, mide duvarında delinmelere bağlı yaralar anlamına gelmektedir. Mide delinmesine kadar giden mide ülseri, tedavide geç kalınması durumunda kansere sebep olabilir.

   Kortizon ilaçların sıkça tüketimi, aşırı stres hali, düzensiz beslenme, kahve tüketimi, sigara ve alkol tüketimi gibi etkenler, mide ülserini tetiklemektedir. Ülserin görülme yaşı, 30 ila 50 aralığında değişse de genç yaştaki kişilerde de mide ülserine rastlanması söz konusudur.

   Hemoglobin Panik Değer, Bacak Ödem Tedavisi, Mideye Hangi Bölüm Bakar, Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar,

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


   Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


   Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


   Soru Sorabilirsiniz…

   Bizi Takip Edebilirsiniz…


   Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


   Yol Tarifi

   Doktora Sor

   Whatsapp