Menopoz Tedavisi


Menopoz Tedavisi

Adet dönemi kişi genç kızlığa adım attığında başlayan ve neredeyse ömür boyu süren bir süreçtir. Rahimde yer alan yumurtaların düzenli olarak vücuttan atılması amacı ile gerçekleşen bu süreç bir süre sonra tamamlanacak ve kişi adet göremez hale gelecektir. Bu duruma adı verilmektedir. kişinin artık adet görmeyeceği ve anne olamayacağı anlamında gelmektedir.

Menopoz Tedavisi 2023

Yumurtalıkların sona ermesi ile başlayan bu süreç 45 ile 50 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. Tabi ki yalnızca yaş alındığında ortaya çıkan bir durum değildir. Bazı kadınlarda erken menopoz denilen sorunlarda görülebilmektedir. Bu normal oranla çok daha büyük bir sorundur. Çünkü bu sebepten dolayı anne olamayan birçok genç kadın bulunmaktadır. Menopoz 30’lu yaşlarda gerçekleştiğine erken menopoz kategorisine girmektedir. Bu durum genellikle genetik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır.


Kişinin annesinde ya da büyükannesinde erken gibi durumlar söz konusu ise kendisinde de bu tarz problemlerin görülmesi mümkündür. Normal sürecinde işleyen ve 40’lı yaşların sonuna doğru gerçekleşen menopoz dönemi de kadınlar için oldukça zorlayıcıdır. Ateş basması, psikolojik problemler ve daha birçok soruna yol açan döneminin sorunsuzca geçirilmesi için beslenme dahil bazı detaylara dikkat edilmeli ve gerektiğinde bir jinekoloğa başvurulmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  En Sık Görülen Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Kadınların bu dönemde en sık karşılaştıkları menopoz belirtileri arasında;

  * Adette düzensizlik
  * Ateş basması
  * İdrar yollarında ve vajina çevresinde hacim kaybı
  * Kemik erimesi
  * Kalp ve damar hastalıkları

  Kadınların yaşamlarının geri kalanındaki kaliteyi artırabilmeleri için menopoz belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu dönemde doktorlarından düzenli olarak yardım alması tavsiye edilir. En sık sorunlar arasında sayılacak olan ateş basmalarını neyin tetiklediği net olarak anlaşılabilirse gerekli önlemler de daha kolay alınacaktır. Kafein başta olmak üzere, stres, sigara tüketimi ve sıcak bir ortam da ateş basmalarının daha sık yaşanmasına neden olabilir. Bu dönemde sakin kalabilmek ve burundan derin nefesler alabilmek sürecin daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

  Özellikle gece uykusu sırasında görülen ani ateş basmaları 3 dakikanın üzerinde sürebilir. Hafif pijamalar giymek, ince örtülerle yatmak ve tamamı pamuklu iç çamaşırları tercih etmek ateş basması yaşayan kadınların alması gereken tedbirler arasında sayılabilir. Gece boyunca yastığı çevirmek veya uyunan odaya bir havalandırma sistemi yerleştirmek de pratik çözümlerdir.  Menopoz Migreni Tetikler mi?

  Bu dönemde kadınların başı daha fazla ağrıyabilir. Değişen hormon salınımı, ateş basmaları, ruh durumundaki değişiklikler ve gece uykusunun kalitesindeki düşüş bu duruma neden olabilir. Yaşanan değişikliklere bağlı bir baş ağrısının dışındaki sağlık sorununda detaylı bir tetkik gerekebilir.

  Saçlar bu dönem boyunca daha fazla dökülebileceği gibi kalitede de düşüş yaşanabilir. Ciltte ani tüylenmeler, ergenlik dönemindeki gibi ciltte yağlanma ve sivilce, odaklanamamak ve kilo alma sorunu menopoz belirtileri olarak düşünülebilir.

  Kadınların menopoza girmelerini tetikleyen en önemli faktör, kalıtım ve ırktır. Yapılan araştırmalara göre; Güneydoğu Asya ülkelerinde menopoza girme yaş ortalaması 51 iken, ülkemizde bu rakam 45’e kadar düşüş göstermektedir. Dünya geneline bakıldığındaysa ortalama yaşın 48-51 aralığında olduğu söylenebilir.

  Sosyoekonomik düzeyi düşük, eğitimsiz ve çalışmayan kadınlarda menopoza girme yaşının daha aşağılara indiğini gösteren araştırmalar tıp çevresinde hayret uyandırmaktadır. Hiç doğum yapmayan kadınlar, doğum yapmış kadınlara oranla daha erken menopoza girebilirler.  Menopoz Dönemi Belirtileri

  Dönemi yaklaştığında bazı belirtiler verecek ve kişiyi uyaracaktır. Bu belirtiler sayesinde ne zaman gerçekleşeceğinin anlaşılması mümkündür. Menopoz öncesi gerçekleşen ilk belirti adet düzensizliğidir. Adetler hayatı boyunca düzenli olmuş olan kadınlarda bile geçerli olan bu durum yakın olduğunun ilk belirtilerindendir. Adetlerde gecikmeler yaşanacak ve ortalama 5 gün ile 7 gün süren adet olma süresi 3 güne kadar düşecektir.

  Bunun yanı sıra sürekli ateş basması ve halsizlikte menopoz belirtilerindendir. Kişinin vücudundaki hormonel denge tamamen değiştiğinden bu tarz durumların oluşması son derece normaldir. Bu dengesizlik kişinin kilosuna da etki edecektir. Bu dönemde yaşanan kilo alımları birçok kadının şikayetlerindendir. dönemi öncesinde yaşanan belirtiler bunlarla sınırlı değildir. Tüm bunların yanı sıra aşırı sinir ve baş dönmesi gibi belirtilerin yaşanması da mümkündür. Bu gibi durumlarda kişi menopoza gireceğini anlamalı ve beslenme düzeni dahil bazı düzenleri değiştirmelidir.  Menopoz Döneminde Beslenme

  Döneminde çok kilo almamak ve sağlık anlamında sorun yaşamamak için bazı beslenme kurallarına uyulması gerekmektedir. Bu dönemde beslenme düzeninin değiştirilmesi ve daha sağlıklı beslenilmesi yaşanan belirtileri azaltacak ve daha kolay bir dönemi geçirilmesini sağlayacaktır. Bu dönemde tüketilmesi gereken ilk besin grubu süt ürünleridir. Yoğurt, süt ve kefir gibi besinler dönemin yarattığı stresi azaltacak ve yaşlılığa bağlı olarak oluşabilen kemik erimesi problemlerini önleyecektir. Bu sebeple özellikle sabahları süt ürünlerine yönelinmeli ve bu tarz kalsiyum içerikli besinler tüketilmelidir.

  Düzenli meyve ve sebze tüketimi de vücudun dengesini sağlayacaktır. Abur cubur yemek yerine bu tarz meyvelerin tüketilmesi ve şeker ihtiyacının bunlar ile karşılanması süreci kolaylaştıran faktörlerdendir. Tüm bunların yanı sıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve bol bol su tüketilmelidir. Özellikle sigara döneminin çok daha zorlu geçmesine sebebiyet verecektir.  Menopozun Kadına Etkileri Nedir?

  Menepoz 40 ile 52 yaşlar arasında geçirilen,kadınlar için kendine özgü bir dönemdir. Menepoz bir hastalık değildir. Menapoza giren kadında hormonal bir dizi değişiklik olur. Bu dönemde kadın adetten kesilir. Bu kesilme kadında hormon değişimleriyle ilgilidir. Bu dönem korkulmaması gereken bir dönemdir. Hatta bu dönemde hem hamile kalma korkusu yaşamadan cinsel ilişki söz konusu olduğu için, hem de artık kadın bu konuda tecrübeli olduğu için bu dönem kadınının rahat, mutlu, kendine güvenli, huzurlu geçireceği bir dönem olmalıdır.

  Bu konu hem çocuğu olan, hem de hiç çocuğu olmayan hanımları bir sıkıntı içine sokar. Özellikle hiç çocuk sahibi olmayan hanımlar bu dönemi daha sıkıntılı geçirirler. Bu çok normaldir. Bu dönemde hormon değişikliklerinden dolayı fizyolojik olaylar ortaya çıkar. Bu döneme has özellikler olarak terleme, yüzde kızarma, iç sıkıntısı, huzursuzluk, yorgunluk, uyku problemleri görülür. Bu dönemde bazı hanımlarda cinsel istekte artma, bazılarında ise azalma görülebilir.

  Bu döneme psikolojik olarak bakıldığında düzenli bir yaşamı olan bir hanım bu dönemi çok zorlanmadan geçirir. Bu dönem de ergenlik dönemi gibi doğal ve gelip geçen bir dönemdir. Bazen 45 civarında menopoza girilebilir. Bazen de 50 civarında girilir. Tüm bu tarihlerde soyaçekim etkili olmaktadır. Bu dönemde özellikle eş hoşgörülü, anlayışlı olmalıdır. Ve de her iki eş de bu dönemin geçici bir dönem olduğunu bilmelidir.  Menopoza Girme Yaşı Nedir?

  Östrojen düşüklüğünün en erken göstergeleri düzensiz ve miktarı değişken adet kanamalarıdır. Menopoza girişi etkileyen en önemli faktörler kalıtım ve ırktır. Yedi Güneydoğu Asya ülkesinde gerçekleştirilen bir araştırma ile menopoz yaşı ortalama 51 olarak belirlenirken, Türkiye’de bu ortalama 45-47’ye kadar düşmektedir.

  Bununla beraber 30’lu yaşların ortalarında “erken”, 50’lili yaşların ortalarında ise “geç” olarak da görülebilir. Siyah ırk kadınları beyaz kadınlara göre iki yıl erken menopoza girmektedirler ve doğum sayısının fazla olması da menopoz ile tanışmayı geciktirmektedir. Menopoza girme yaşını belirleyen bir diğer unsur da kadının kendi annesinin,teyzesinin menopoza girme yaşıdır.

  Menopoz Tedavisi

  Menopoz dönemi doğal bir süreçtir ve yaşı gelen her kadın bunu yaşayacaktır. Fakat kişi yaşı erken olmasına rağmen belirtileri yaşıyorsa ve girdiğini düşünüyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalı ve kesinlikle geç kalmamalıdır. Bu tarz erken durumlarında çeşitli ilaç tedavileri uygulanacak ve gerekli olan hormonlar düzenlenerek adet döngüsünün devam etmesi sağlanacaktır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp