Koroner Arter Hastalığı Çeşitleri


Koroner Arter Hastalığı Çeşitleri

Koroner arter hastalığı tanısı, kalbi besleyen ana damarlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak daralma veya tıkanmaların ortaya çıkması durumudur. Çoğu zaman iskemik kalp hastalığı olarak da tanımlanan koroner arter hastalığı, birçok ciddi kalp rahatsızlığına neden olabilir. Çoğu zaman ilaç tedavisine başvurulduğu gibi korener anjiyoplasti ve bypass uygulamaları yapılabilir.

Koroner Arter Hastalığı Çeşitleri


Koroner arter hastalığına bağlı olarak ölümlü vakaların sayısı bir hayli fazladır. Hatalığın tetiklemesiyle ortaya çıkan sorunlar ölüme neden olmaktadır. Koroner arter hastalığı belirtileriyle karşılaşmanız halinde uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Koroner Arter Hastalığı Nedir?

  Koroner arter hatalığı risk faktörleri oldukça geniş bir çerçevede ele alınabilir. Kalbi besleyen damarlarda ortaya çıkan tüm daralma ve tıkanmalar, koroner arter hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Damar sertliği olarak da ifade edilen koroner arter hastalığı, kan akışının yeterli yapılamaması sonucu hastalarda çabuk yorulma görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde damar zaman içinde tıkanarak hastanın ölümüne neden olmaktadır.

  Damarlarda yaşanan tıkanıklar kalbin ihtiyaç duyduğu kan ihtiyacını yeteri kadar karşılayamadığında kalp krizi ortaya çıkar. Koroner hastalığı basit yaşam tarzı ve doğru beslenme alışkanlıkları ile önlenebileceği gibi ortaya çıkması da aynı nedenlere bağlı olabilir.  Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Koroner arter hastalığı belirtileri arasında:

  Göğüs ağrısı,
  Kalp krizi,
  Çarpıntı,
  Kolay yorulma,
  Kalp yetmezliği vb.

  Yer almaktadır. Koroner arter hastalığı genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Obezite, sigara ve alkol tüketimi, yüksek kolesterol vb. unsurlar önemli etkendir. Koroner arter hastalığı tedavisi için ilaç ve cerrahi müdahaleler gerekebilir.  Koroner Arter Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Koroner arter hastalığı tedavisi belirlenirken hastalığın boyutları dikkate alınmaktadır. İlaç tedavisi için genellikle:

  Antiplatetler,
  Satatinler,
  Beta blokörler vb.

  Kullanılabilir. Koroner arter hastalığı cerrahi tedavisi için koroner anjiyoplasti en yaygın tedavi yöntemidir. Damar içine yerleştirilen özel balon damarın genişlemesine ve kan akışının yeniden sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Gerekliği görüldüğü hallerde stent takılarak kan akışı normal seyrine getirilmeye çalışılır. Ölümle sonuçlanabilen bu tip rahatsızların ilk belirtisini alır almaz uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Koroner Arter Hastalığı


  Koroner Arter Hastalığı

  Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Kalp damarlarına ait hastalıklarda koroner arter hastalığı isimlendirilir. Koroner arterlere ait doğumsal anomali, kas köprüsü vb durumlarda koroner arter hastalığı kapsamında olsa bile toplumda koroner arterlerin aterosklerotik hastalıkları koroner arter hastalığı olarak düşünülmektedir.

  Koroner Arter Hastalığı

  Ateroskleroz damar iç yüzeyinin kan dolaşımındaki çeşitli maddelerce (kolesterol, yağ, çeşitli toksik maddeler ve çeşitli infeksiyöz, inflamatuar etkenler) zedelenmesi, bu yüzeyin altına kolesterol, yağ depolanması ile seyreden ve genellikle yavaş ilerleyici bir hastalıktır. Damar iç cidarında oluşan küçük plaklar zamanla daha büyük plaklara yol açarak damarlarda ciddi darlıklara yol açabilirken bazen de plağın yırtılması ile pıhtı oluşturak tam tıkanıklığa yol açabilir.


  Koroner arterlerdeki darlık kalbin kan ihtiyacını karşılamasına engel olduğunda çeşitli şikayetler oluşur. Hafif darlıklarda hiçbir şikayet olmazken orta derecede darlıklarda efor ve psikolojik stres gibi durumlarda şikayetler görülebilir. En sık görülen şikayet göğüs ağrısıdır. Ağrı genellikle baskı ya da yanma şeklindedir, kola ya da çeneye yayılır, soğuk terleme eşlik edebilir, süresi genellikle bir kaç dakikadır.


  Dora Sağlık Bilgi Formu   KVKK Bilgi Metni Devamı


   İstirahatle ya da dil altı hapı denilen ilaçlarla rahatlar. Ağrı süresinin uzaması klinik tablonun kalp krizine doğru evrilmekte olduğunu düşündürür.

   Koroner arterlerde ani tam tıkanıklık gelişmesi kalp krizi ve ani kalp ölümü görülürken, daha yavaş gelişen ciddi darlık ya da tıkanıklıklarsa kararlı ve kararsız angina pektoris olarak isimlendirilen klinik tablolara yol açar.   Risk Faktörleri

   Koroner arter hastalığı dünyada ve ülkemizde en önde gelen ölüm nedenlerindedir. 45 yaş üzeri erkek ya da 55 yaş üzeri kadınlar, ailesinde erken yaşlarda koroner arter hastalığı olanlar, diyabeti ve hipertansiyonu olanlar, kan kolesterol ve yağları yüksek olanlar, sigara içenler, şişmanlar, hareketsiz yaşam sürenler ve yoğun stresliler koroner arter hastalığı ya da kalp krizi için riskli bireylerdir. Kadınlarda menapoz dönemine kadar diyabet ya da sigara içimi yoksa koroner arter hastalığı çok nadirdir. Menapoz sonrası ile sıklığı hızla artar.   Tanı

   Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi, fizik muayenesi ve çeşitli tetkiklerle konur. Elektrokardiyografi (EKG), Ekokardiyografı, Efor Testi, Koroner Anjiyografı tanıda kullanılan tetkiklerdir. Koroner anjiyografı kalp damarlarının boyalı bir madde ile görüntüleme yöntemi olup % 100 doğrulukla tanı konulmasını sağlar.   Tedavi

   Koroner arter hastalığının tedavisinde ilaçlarla darlıkların oluşturduğu semptomların azaltılması ya da giderilmesi, hastalığın ilerlemesinin durdurulması, kardiyak hasar ve ölüm oluşturma potansiyelinin azaltılması sağlanır. Ayrıca balon-stent ya da bypass gibi müdahalelerle hem semptomları hem de darlıkları ortadan kaldıracak girişimsel tedaviler uygulanır. İlaç tedavisinde aspirin ve diğer kan pıhtılaşmasını azaltacak ilaçlar, damar genişleticiler, kalbin yaptığı işi azaltıcı ilaçlar ve kan kolesterol ve yağlarını azaltıcı ilaçlar kullanılır.

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


   Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

   Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
   Soru Sorabilirsiniz…

   Bizi Takip Edebilirsiniz…

   Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

   Yol Tarifi

   Doktora Sor

   Whatsapp