En Son Eklenenler


Kornea Nakli 2023

Plastik ve Estetik Cerrahi


Kornea Nakli


Kornea Nakli

Kornea nakli (keratoplasti), korneanın bir kısmını bir donörden alınan kornea dokusuyla değiştirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Kornea, gözün şeffaf, kubbe şeklindeki yüzeyidir. Işığın gözüne girdiği yerdir ve gözün net görme yeteneğinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Kornea Nakli 2023

Kornea nakli, kişinin görüşünü eski haline getirebilir, gözlerdeki ağrıyı azaltabilir ve hasar görmüş veya hastalıklı görünen korneayı iyileştirebilir. Kornea nakli prosedürlerinin çoğu başarılıdır. Ancak kornea nakli, donör ve korneanın reddi gibi küçük bir komplikasyon riski taşır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKornea Nakli Neden Yapılır?

Kornea nakli, çoğunlukla, korneası hasar görmüş bir kişiye görüşünü geri kazandırmak için yapılır. Kornea nakli ayrıca ağrıyı veya kornea hastalıkları ile ilişkili diğer belirti ve semptomları hafifletebilir.

Kornea nakli ile bir dizi durum tedavi edilebilir:

 • Dışarıya doğru şişkin bir kornea ( keratokonus )
 • Fuchs distrofisi,( kalıtsal bir durum )
 • Korneanın incelmesi veya yırtılması
 • Enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanan kornea izi
 • Korneanın şişmesi
 • Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen kornea ülserleri
 • Önceki göz ameliyatının neden olduğu komplikasyonlar


Kornea Nakli Riskleri

Kornea nakli nispeten güvenlidir. Yine de, aşağıdakiler gibi küçük bir ciddi komplikasyon riski taşır:

 • Göz enfeksiyonu
 • Göz küresi içinde basınç artışı (glokom)
 • Donör korneayı sabitlemek için kullanılan dikişlerle ilgili sorunlar
 • Donör korneanın reddi
 • Kanama
 • Retina dekolmanı veya şişme gibi retina problemleri


Kornea reddinin belirtileri ve semptomları

Vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla donör korneasına saldırabilir. Buna kornea nakli reddetmesi denir ve tıbbi tedavi veya başka bir kornea nakli gerektirebilir.

Kişi bir takım reddedilme belirti ve semptomlarını fark ederse, göz doktorundan acil bir randevu almalıdır:

 • Görme kaybı
 • Göz ağrısı
 • Kırmızı gözler
 • Işığa duyarlılık

Reddetme, kornea nakillerinin yaklaşık % 10’unda görülür.Kornea Nakli Hazırlığı

Kornea nakli ameliyatından önce kişi hazırlanmalıdır. Bazı gerekli hazırlıklar:

 • Kapsamlı bir göz muayenesi yapılmalıdır.
 • Göz doktoru ameliyattan sonra komplikasyonlara neden olabilecek durumları arar.
 • Gözün ölçüleri belirlenir.
 • Göz doktoru hangi büyüklükte donör korneaya ihtiyaç olduğunu belirler.
 • Alınan tüm ilaçların ve takviyelerin gözden geçirilmesi.
 • Kornea naklinden önce veya sonra kişiden bazı ilaçları veya takviyeleri almayı bırakması istenebilmektedir.
 • Diğer göz problemlerinin tedavisi.
 • Enfeksiyon veya iltihaplanma gibi ilgisiz göz problemleri, başarılı bir kornea nakli şansını azaltabilir.
 • Tercih edilen göz doktoru bu tip sorunların ameliyattan önce tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Donör kornea bulmak

Kornea naklinde kullanılan kornealar hayatını kaybeden insanlardan gelmektedir. Bilinmeyen nedenlerden ölen kişilerden veya yayılabilen hastalıklar, önceki göz ameliyatı veya göz hastalığı gibi belirli rahatsızlıkları olan donörlerden kornea kullanılmaz.

Karaciğer ve böbrek gibi organların aksine, kornea nakline ihtiyaç duyan kişilerde doku eşleştirmesi gerekmez. Dünya genelinde donör korneaları yaygın olarak bulunur, bu nedenle genellikle uzun bir bekleme listesi yoktur.Kornea Nakli Prosedürleri

Kornea nakli, hastalıklı korneanın tüm kalınlığını veya kısmi kalınlığını ortadan kaldırır ve onu sağlıklı donör dokuyla değiştirir. Kornea cerrahı hangi yöntemin kullanılacağına karar verecektir. Bu tür prosedürler şunları içerir:

 • Penetran keratoplasti (PK), tam kat kornea nakli: Cerrah, düğme boyutunda küçük bir kornea dokusu diskini çıkarmak için anormal veya hastalıklı korneanın tüm kalınlığını keser. Bu hassas dairesel kesimi yapmak için özel bir alet kullanılır. Donör kornea uygun şekilde kesilerek açıklığa yerleştirilir. Cerrah daha sonra yeni korneayı yerine dikmek için dikişler (sütürler) kullanır. Dikişler daha sonraki bir ziyarette göz doktoru yardımı ile alınabilir.
 • Endotel keratoplasti (EK): Bu prosedürler, endotel ve endoteli yaralanma ve enfeksiyondan koruyan ince bir doku tabakası (Descemet zarı) dahil olmak üzere arka kornea tabakalarından hastalıklı dokuyu çıkarır. Donör doku, çıkarılan dokunun yerini alır.
  İki tür endotelyal keratoplasti vardır. Descemet stripping endotelyal keratoplasti (DSEK) adı verilen birinci tip kornea nakli, korneanın yaklaşık üçte birini değiştirmek için donör doku kullanır.

Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) adı verilen ikinci tip, çok daha ince bir verici doku tabakası kullanır. DMEK’de kullanılan doku son derece ince ve kırılgandır. Bu prosedür DSEK’den daha zordur ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ön lameller keratoplasti (ÖLK): İki farklı yöntem, hastalıklı dokuyu epitel ve stroma dahil olmak üzere ön kornea katmanlarından çıkarır, ancak arka endotel katmanını yerinde bırakır.
Kornea hasarının derinliği, hasta için doğru olan ÖLK prosedürünün türünü belirler. Yüzeyel anterior lameller keratoplasti (SALK) sadece korneanın ön katmanlarının yerini alarak sağlıklı stroma ve endoteli sağlam bırakır. Kornea hasarı stromanın derinliklerine uzandığında derin bir anterior lamellar transplant (DALK) prosedürü kullanılır. Bir vericiden alınan sağlıklı doku daha sonra çıkarılan kısmı değiştirmek için eklenir (aşılanır).

Yapay kornea nakli (keratoprotez): Bazı durumlarda, insanlar bir donör korneasından kornea nakli için uygun değilse, yapay bir kornea (keratoprotez) alabilirler.

Doktoru hasta için hangi kornea nakli ameliyatı yönteminin en iyisi olduğunu, işlem sırasında ve sonrasında neler beklenmesi gerektiğini açıklayacaktır. Ayrıca riskleri de hastaya bildirmelidir.Kornea Naklinde Ne Beklenmelidir?

Prosedür sırasında

Kornea naklinin yapıldığı gün, ya hastanın rahatlamasına yardımcı olacak bir sakinleştirici ve gözünü uyuşturmak için lokal anestezi verilecek ya da hasta uyutulacaktır. Her iki durumda da hasta acı hissetmez.

Her seferinde tek göze ameliyat yapılır. Ameliyatta geçirilen süre hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

İşlemden sonra

Kornea nakli tamamlandıktan sonra hasta şunları bekleyebilir:

 • İlaç almak: Göz damlaları ve bazen kornea naklinden hemen sonra ve iyileşme sırasında ağızdan alınan ilaçlar enfeksiyon, şişlik ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini baskılayan göz damlaları, kornea retlerini önlemeye yardımcı olur.
 • Göz koruması takmak: Göz kalkanları veya gözlükler, iyileşirken gözü korur.
 • Sırt üstü yatmak: Nakil türüne bağlı olarak, yeni dokunun yerinde kalmasına yardımcı olmak için bunu ameliyattan sonra bir süre yapılması gerekebilmektedir.
 • Yaralanmayı önlemek: Kornea naklinden sonra hasta rahatlamayı planlamalı ve egzersiz de dahil olmak üzere normal aktivitelere yavaşça devam etmelidir. Gözünü ovmamalı veya göze baskı uygulanmamalıdır. Kişi hayatının geri kalanında gözüne zarar vermekten kaçınmak için ekstra önlemler almalıdır.
 • Sık takip muayeneleri: Kornea nakli sonrası hasta ilerlemeyi izlemek ve komplikasyonları araştırmak için ameliyattan sonraki yıl düzenli olarak göz doktoruna uğramalıdır.

Kornea Nakli Sonuçları

Kornea nakli yapılan çoğu kişinin görüşleri en azından kısmen geri yüklenir. Kornea naklinden sonra karşılaşılacak durumlar, ameliyatınızın nedenine ve kişinin sağlığına bağlıdır.

Kornea naklinden sonra komplikasyon ve kornea reddi riski yıllarca devam eder. Bu nedenle kişi her yıl göz doktoruna görünmelidir. Kornea reddi genellikle ilaçlarla yönetilebilir.

Ameliyat sonrası görme düzeltmesi

Göz yeni korneaya uyum sağladığından hastanın görüşü başlangıçta ameliyat öncesine göre daha kötü olabilir. Görüşün iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Korneanın dış tabakası iyileştikten sonra ( kornea nakli ameliyatından birkaç hafta ila birkaç ay sonra) göz doktoru görüşü iyileştirebilecek ayarlamalar yapmak için çalışacaktır, örneğin:

Korneadaki düzensizliği düzeltmek (astigmat). Donör korneayı gözde yerinde tutan dikişler, korneada düşmelere ve çarpmalara neden olarak görüşte lekelerde bulanık olmasına neden olabilir. Doktor bazı dikişleri atıp diğerlerini sıkarak bunun bir kısmını düzeltebilir.
Görme sorunlarını düzeltme. Uzağı görememe ve ileri görüşlülük gibi kırma kusurları gözlük, kontakt lens veya bazı durumlarda lazer göz ameliyatı ile düzeltilebilir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp