En Son Eklenenler


Koah 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Koah


Koah

Koah hastalığı akciğer obstrüktif hastalığı olarak bilinen solunum yetmezliği oluşturan akciğer hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Solunan havanın kolay bir şekilde dışarı verilmemesi sonucunda oluşan bir hastalık olduğundan genellikle sebep olarak gösterilen iki durum öne çıkmaktadır. İlk olarak amfizem ikinci olarak kronik bronşit rahatsızlıkları koah hastalığını tetikleyen hastalıklardır. Koah hastalığında öne çıkan durum şu şekilde özetlenmektedir.

Koah 2022

Solunan havanın kana karbondioksitli bir şekilde ulaşması sonucu keseciklerin zedelenmesi olarak yorumlanmaktadır. Alveol adı verilen keselerin bronş adı verilen solunum sisteminde daralması nedeniyle oluşan hastalık koah olarak adlandırılır.
Amfizem bölümünde ise solunan havanın kesecikleri parçalaması nedeniyle tahribat oluşmaya başlamaktadır. Koah hastalığı ise bu şekilde oluşumunu tamamlamasıyla bilinir.

Genel olarak iki kısımda incelenen bu durumun tanısını koyarken de tıbbi tetkikler aynıdır. Hastalığın genelinde kronik bronşit gözlemlenen nedenler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü kronik bronşit süre gelen hastalıkta devamlılık oluşturmaktadır.


Ayrıca çeşitli virüslere karşı daha korunmasız bir mekanizma oluşturduğu bilinmektedir. Özellikle son dönemde gündemden düşmeyen korona virüs rahatsızlığına en fazla yakalanma riski olan ve atlatamayan kişilerin çoğunluğu koah hastası olarak bilinmektedir. Bu nedenle sıkı tedbir ve erken teşhis ile birlikte acilen tedavisinin yapılması gereken bir hastalık türü olarak belirlenmektedir. Hastalanan kişide en çok dikkat çeken durum nefes alıp verme esnasında yaşadığı zorluklardır. Özellikle kronik bronşit ve amfizem ile birleştiği vakit hasta kaybı vakaları çokça yaşanabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKoah Nedir?

Koah hastalığı akciğerlere solunan havanın düzensizleşmesi ve rahat nefes alıp verme konusunda önemli sorunlar yaşatan hastalık türüdür. Akciğer obstrüktif hastalığı ile öne çıkan bu durum hava keseceklerinin parçalanması veya zedelenmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Evreleri ile farklı semptomlar gösteren bu hastalığın en yaygın belirtileri arasında koyu renkte balgam ve şiddetini arttıran öksürükler gözlemlenmektedir. Aynı şekilde hastanın nefes alma konusunda yaşadığı zorluk beraberinde farklı hastalıkların göstergesi de olabilmektedir.

Her evresinde farklı belirti gösteren koah hastalığı özellikle sigara kullanan kişilerde daha hızlı ilerlemekte ve belirgin şekilde kendini göstermeye başlamaktadır. Koah hastalığına yakalanan kişiler ilk başlarda daha yavaş nefes alıp verme durumu ile teşhis edilebilmektedir. Fakat ilerleyen süreçte bu durum daha vahim bir hal alarak hastayı ölüme kadar götürebilmektedir.

Koah hastalığının kötü yanlarından biri de virüs çeşitlerine karşı dayanıksız olmasıdır. Özellikle yeni dönemde çıkan korona virüs rahatsızlığı koah hastaları üzerinde çok etkilidir. Bu sebeple kronik rahatsızlıklar şiddetli bir hal alarak kişinin solunum yollarının tümden zarar gördüğü bir gerçektir.

Aynı şekilde farklı virüs çeşitlerine de durum aynıdır. Bununla birlikte hava keseceklerini parçalayan veya zedeleyen durumlar olarak ifade edilen amfizem rahatsızlığı koah hastalığı beraberinde görülen durumlardan biridir. Geri kalan diğer durum ise kronik bronşit rahatsızlığı olarak bilinmektedir.Koah Nedenleri

Koah hastalığının nedenleri arasında sıkça baş gösteren ilk konu sigara kullanımı olarak bilinmektedir. Koah hastalığının ilerleme durumu da sigara kullanımına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca dünya nüfusu üzerinde en çok görülen hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. İnsanların çoğu çeşitli nedenlerle sigara kullanımında bağımlılık yaşaması nedeniyle zaman içinde akciğer hastalıklarına yakalanmaktadır.

Koah hastalığı da bir çeşit akciğer hastalığı olarak bilinir. Bu sebeple kişinin yaşam tarzı ve kullanmakta olduğu ürünler koah nedenleri arasında yer almasıyla bilinmektedir. Geri kalan koah hastalığının risk faktörleri ise şu şekilde sıralamamaktadır.

 • Maden ve metal işçiliği
 • Odun ve kâğıt imalatında çalışan kişiler
 • Ulaşım sektöründe çalışan kişiler
 • Tahıl ve tekstil işiyle uğraşanlar
 • Hava kirliliği
 • Sigara kullanımı
 • Genetik veya kalıtsal hastalık çeşitleri
 • Cinsiyet ve yaş aralığı

Yukarıda sıralanan nedenler koah hastalığında önemli rol oynaması ile öne çıkmaktadır. Yıllar içinde süre gelen durumların araştırma sonuçları olan bu sıralama pek çok hastalık çeşidi ile pekişmektedir. Bu nedenle koah nedenleri arasına farklı durumlarda eklenmektedir.

Özellikle temizlik konusunda kullanılmakta olan ağır yan etkileri olarak bilinen kimyasal bazlı ürünler solunan havanın akciğerlere ulaşması sonucu tahribat yaratabilmektedir. Bu duruma ağır metallerle yapılmış deterjan örnekleri ve tiner bazlı boyalar da verilebilir. Genel nedenleri arasına her geçen gün gelişmekte olan sektörlerin içerisinde yer alan ve alacak ürünlerde eklenmektedir. Bu nedenle koah oluşturabilecek pek çok durum vardır.Koahın Belirtileri

Koah belirtileri arasında ilk gözlemlenen durum özellikle fiziksel faaliyetler konusunda kişinin nefes darlığı yaşayarak zorlanması halidir. Ayrıca hırıltılı tarzda bir konuşma biçimi beraberinde sürekli olan ağıza balgam gelmesi hali de koah durumunu öne çıkarmaktadır. Bunula birlikte belirgin etkilerinden biri sayılabilecek durum cilt yapısında ve tırnaklarda mavi görüntü oluşmasıdır. Bu belirti kişinin kendisinin de anlayacağı türden olduğu için mutlaka hekime gözükmesi şarttır.

Geri kalan belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Göğüs kısmında sıkışma veya batma hissi
 • Hırıltılı konuşma şekli
 • Uzun süren öksürük
 • Halsizlik veya yorgunluk beraberinde hızlı kilo kaybı
 • En ufak iş sonrası hızlı bir şekilde yorulma hissi
 • Depresyon ve depresyona bağlı travmalar
 • El ve ayaklarda oluşan şişkinlikler

Yukarıda sıralanan belirtilere ek olarak farklı semptomlarda eklenebilmektedir. Bu nedenle ciddiyetini koruyan bir rahatsızlık olarak çıkmaktadır. Bu belirtiler aynı zamanda sigara kullanım ağırlığına bağlı olarak ta değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca balgam çıkaramayan kişiler için bazı ilaçlar verilerek balgamını çıkartması sağlanır. Böylece oluşan rahatsızlık bir nebze rahat ettirilmektedir. Fakat belirtilerin ileri safhaya ulaştığı durumlar kişinin yaşamsal aktivitelerini de kısıtlamaktadır.Koah Tanı Yöntemleri

Koah tanı yöntemleri arasında ilk uygulanan şey hekim tarafından hastanın tıbbi geçmişini dinlemektedir. Fiziksel muayene sonrasında tam teşhis konulabilmesi açısından yapılan solunum fonksiyon testi hastalığın varlığında ışık tutacak ve erken teşhisi koyduracak en önemli uygulamadır. Bu sayede kişinin hastalığı tam anlamıyla adlandırılır.

Sonrasında ise gerekli tedbir ve tetkikleri de uygun bir şekilde hastaya iletilmektedir. Özellikle tanı konmasını kolaylaştıran durum solunum testi olarak yorumlansa da kişinin ileri derece de sigara kullanımında bulunması hali de koah teşhisini rahatça koydurabilmektedir.Koah Tedavi Yöntemleri

Koah tedavi yöntemlerinde öne çıkan durum erken teşhis edilmişse hızlı davranarak ve hastanın bilinçli yaklaşım tarzı ile engellenebilmektedir. Fakat her geçen süre zarfında ilerlediği bilinen hastalığın tedavisinde ilaç tedavileri de yeterli gelmeyebilir. Çünkü bazı hastalık gruplarında olduğu gibi koah hastalığının da evreleri bulunmaktadır. Bu evreler hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak dört kısma ayrılmaktadır.

Koah hastalığının ilerleme seviyesinde akciğerler fonksiyonunu yitirebilmektedir. Bu nedenle hastalığın oluşumuna sebebiyet veren sigara ve sigara dumanlarının bulunduğu ortamlardan kaçınılması şarttır. Bazı ilaçlar oluşan deformasyon halinde etkili olsa da kronikleşmiş koah hastalığı için uygulanması gereken en önemli tedavi kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerektiğidir.

Hekim kararı ile belirlenen ilaçları düzenli kullanması şarttır. Ayrıca nefes alıp vermesi konusunda faydası okunacak sprey bazlı ilaç çeşitleri de bir nebze rahatlatıcı olabilmektedir. Son olarak ise koah hastalığı nedeniyle kasları zayıflamış hastalar için pulmoner rehabilitasyon merkezinde tedavi görmesi gerektiği söylenmektedir. Özellikle orta seviyeye ulaşmış koah hastalığı anında bu merkezde tedavi görülmesi en uygun seçenektir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp