En Son Eklenenler


Kistik Fibrozis

Plastik ve Estetik Cerrahi

Kistik Fibrozis

Kistik fibrozis rahatsızlığı doğum anından itibaren kişiyi etkileyen kalıtsal bir hastalık türü olup solunum, üreme ve sindirim oluşumlarına yönelik problem oluşturan hastalık olarak bilinmektedir. Vücudun diğer organlarına da zarar verebilen bu hastalık özellikle akciğerlere zarar vermesiyle bilinmektedir. Kistik fibrozis hastalığının en yüksek derecede etkilediği bölümlerin başında mukus, ter ve sindirim sıvısı üreten kısımlar yer almaktadır. 

Normalde vücut içinde salgılanan bu sıvıların tamamı kaygan ve ince bir yapıya sahip olmasıyla bilinmektedir. Fakat bu hastalığın gelişmesi ile birlikte yapışkan ve koyu kıvamlı bir hale gelmektedir. Bu sayede akciğer ve pankreas geçiş tüpleri arasındaki kanalı tıkamaktadır. Bu hastalığın başlaması halinde mevcut sosyal yaşantı devam ettirilebilmektedir. Fakat günlük bakım isteyen bir hastalık türü olması nedeniyle ciddi hasarlar oluşturabilecek güçtedir. 

Kistik fibrozis hastalığı gen bozukluğuna da yol açabilen bir hastalık türüdür. İlerleyen tıp dünyasında çeşitli araştırmalar yapılmakta ve hastalığı geçiren kişinin hayat standartları en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Fakat bu hastalığı geçiren kişilerin mukus yolları ve sindirim sıvıları tıkanmaya başlaması yüzünden besin emilimleri bir hayli düşüktür. 

Beraberinde gelişen durum ise kabızlık olarak öne çıkmaktadır. Besin emilimini tam olarak gerçekleştiremeyen sindirim sistemine dayalı birçok problemde beraberinde gelmektedir. Böyle bir durumda ise kişi oldukça rahatsız olup huzursuzlanmaktadır. Bununla birlikte tuvaletini yapmakta zorlanan kişide aşırı terleme nedeniyle sıvı kaybı da oluşmaya başlamaktadır. Beraberinde ise vücudun tuz oranı da düşmeye başlayacağından tansiyon ve kalp rahatsızlıkları da başlamaktadır. Bu hastalığın beraberinde ise cinsel üreme sistemini dahi etkileyen hastalığın kısırlık oluşturması da mümkün görülmektedir. 

Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis gen mutasyonuna uğramış olan kalıtsal bir hastalık türüdür. Hastalığın etkilediği bölümler çok fazladır. Özellikle ilk sırada yer alan solunum sistemine dayalı akciğerler, pankreas, kalp, üreme organıdır. Bununla birlikte ter bezlerinde oluşan sıvının koyulaşması ve kalınlaşması ile birlikte mukusun yapışkan hal alması açığa çıkmaktadır. 

Çok çeşitli hastalık türlerine eşlik eden bu durum aslında birçok duruma yönelik hazırlık süreci de sayılabilmektedir. Vücuttaki sıvının koyulaşması nedeniyle kişinin en sık yaşayacağı durum arasında kabızlık öne çıkmaktadır. Besin emilimi yapamayan sindirim sistemi nedeniyle oluşan kabızlığın sonucunda vücutta aşırı derece terleme oluşmaktadır. Terlemenin beraberinde ise sıvı kaybı yaşayan kişide çeşitli hastalıklar da görülmektedir. Kalp rahatsızlıkları öncesinde tansiyon rahatsızlığı başlamaktadır. Aniden yorulma, baş dönmesi gibi durumlar bu hastalıkta çok yaşanan belirtiler arasında sayılmaktadır. 

Kistik fibrozis genel olarak kalıtsal bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu nedenle ebeveynlerden birinin b u hastalığa sahip olması nedeniyle çocuğa direkt olarak geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle kistik fibrozis hastalığı başladığı bilinmektedir. Mukusu tıkanmış hale getiren bu hastalığın en sık görülen komplikasyonları arasında üst solunum yolu hastalıkları öne çıkmaktadır. Akciğer enfeksiyonları bunların arasında başlıca olarak bilinmektedir. Bununla birlikte akciğerlerde birikmiş olan mukusun mikroplara yer verecek bir pozisyon oluşturması ciddi hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Hali hazırda var olan mikroplar en küçük bir bağışıklık sistemi düşüşünde veya bir virüs kapılması halinde ciddi derece de etkilenecektir. 

Kistik Fibrozis Belirtileri

Kistik fibrozis belirtileri genellikle kalıtsal bir hastalık olarak bilindiği için doğum sonrasında yapılan rutin taramalarda ortaya çıkmaktadır. Fakat ilerleyen dönemde de görülebilen bu hastalığın genel belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır. 

 • Tuzlu deri yapısına sahip olunması (Örneğin; gümüş yüzük takan bir kişinin terinin aşı tuzlu olması nedeniyle yüzüğün kararması) 
 • Öksürük başladığında inatçı bir şekilde ilerlemesi ve aşırı balgamlı olması
 • Sürekli yaşanan akciğer enfeksiyonları
 • Büyümede ve gelişmede gerilik yaşanması
 • Aşırı yağlı ve oldukça kötü kokulu dışkı yapılması
 • Diyabet hastalığı oluşturması
 • Kısırlık yapması
 • Tansiyon ve kalp rahatsızlıkları oluşması

Yukarıda sıralanan komplikasyonlar kistik fibrozis hastalığının belirtileri olarak görülmektedir. Beraberinde ise çok sık yaşanan bir durum olarak bilinen kabızlık konusu öne çıkmaktadır. Tuvaletini yapmakta zorlanan kişinin dile getirdiği şikâyetler genellikle ilk başta farklı şekilde algılanmaktadır. Birçok hastalığın sebebi olabilecek bu durum kontrol altına alınmadığında ileride daha büyük sorunlar çıkarmaktadır. 

Kistik fibrozis hastalığına sahip olan kişinin tuzlu deri yapısı kişinin kendisini de rahatsız edecek boyuttadır. Bu nedenle yukarıda belirtilen yüzük kararması örneği verilmektedir. Ayrıca terin aşırı oluşması kişinin kabız olması ile aynı orantıda gerçekleşmektedir. Yakıcı terin yanı sıra bu durum kişiyi psikolojik açıdan da rahatsız etmektedir. 

Kistik Fibrozis Nedenleri

Kistik fibrozis hastalığı kalıtsal bir hastalık türü olmasına rağmen sonradan da gelişebilen bir durum olarak bilinmektedir. Mukuslarda yer alan sıvının koyulaşması ve kalınlaşması halinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Vücudun belirli organlarını etkileyen bu hastalık türü çok çeşitli hastalıklarla kendini gösterebilmektedir. Oluşma nedenleri arasında en önemli konu gen mutasyonu olarak bilinmektedir. Bu nedenle kalıtsal olduğu ispat edilmiştir. Aynı zamanda hastalığın oluşumuna yönelik tıbbi geçmiş önemli bir yere sahiptir. 

Kistik Fibrozis Tanı Yöntemleri

Kistik fibrozis hastalığı gelişen sağlık kuruluşları ve tıbbi yöntemler sayesinde yeni doğan bebeklerin rutin kontrolleri sırasında tespit edilebilmektedir. Özellikle yapılan rutin tetkikler arasında bulunan topuk kanı alma uygulaması bu hastalığın oluşumu adına büyük izlenim vermektedir. Fakat tam anlamıyla tanı konulabilmesi açısından yapılan diğer tanı yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır. 

 • Ter testi: Ter testi yapılarak kişinin ter bezlerinde yer alan klor ölçümü yapılmaktadır. Aynı zamanda diğer minerallerin seviyesine de bakılabilmektedir. 
 • Genetik test: Genetik test uygulaması yapılarak kalıtsal bir şekilde gelişip gelişmediğine bakılmaktadır. 
 • Balgam testi: Balgam testi sayesinde akciğerlerde oluşan enfeksiyonlara yönelik incelemeler yapılmaktadır. Çünkü bu hastalığın oluşturduğu en sık komplikasyon arasında akciğer enfeksiyonları görülmektedir. 
 • Pulmoner fonksiyon testi: Hasta kişinin karbondioksit ve oksijen seviyesini incelenmesinde kullanılmaktadır. 
 • Gaita testi: Hasta kişinin dışkısına bakılarak ne derece yağ emilimi yaptığına bakılmaktadır. 

Yukarıda belirtilen tanı yöntemleri kistik fibrozis rahatsızlığında uygulanan yöntemler olarak kullanılmaktadır. Besin emilimi yapamayan kişinin kabız olması halinde yaşayacağı semptomlar daha şiddetli olarak öne çıkabilmektedir. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir hastalık olarak bilinmektedir. 

Kistik Fibrozis Tedavi Yöntemleri

Kistik fibrozis tedavi yöntemleri arasında ilk olarak uygulanması gereken adım doğru bir beslenme alışkanlığı kazanılması adına danışmanlık alınmasıdır. Egzersiz ve psikososyal konularında da eğitim alınması hastalığın yaşanması dahilinde çok önemli takviye yapacak adım sayılmaktadır. 

Pulmoner rehabilitasyon sisteminden destek alınması halinde akciğerlerde tıkaç oluşturan durumdan kurtulmanız gereklidir. bu nedenle pulmoner rehabilitasyon bu konuda önemli yere sahiptir. Kabızlık yaşayan kişinin gevşeyebilmesi açısından fizik tedavi yöntemi uygulanması önemli bir adım sayılır. Hastalığın ileri boyutlara ulaştığı vakitte ise akciğerler bu duruma dayanamayacağı için akciğer nakli gereklidir. Böyle bir durumda cerrahi operasyon öne çıkmaktadır. Ayrıca kistik fibrozis tedavisi olarak bilinen yöntemdir. 

Son yöntemlerden biri ise yüksek kalorili diyet yapılmasıdır. Kişinin enerjisini düşüren durumlar çok fazla öne çıktığı için enerji verici besinler ile takviye yapılması önerilmektedir. Beslenme bozukluğu yaşayan kişiler için ise beslenme tüpü uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede kişinin beslenmesi sağlanmaktadır. Fakat bu durum en son ve nadir olarak uygulanılan yöntemi olarak bilinmektedir. 

Kawasaki Hastalığı, Kabakulak, İnmemiş Testis, Yenidoğan Sarılığı, Eğri Boyun
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.En Son Eklenenler


Kistik Fibrozis

Plastik ve Estetik Cerrahi


Kistik Fibrozis


Kistik Fibrozis

Kistik fibrozis rahatsızlığı doğum sonrası geliştiği bilinen ve kalıtsal bir hastalık türü olarak tanımlanan rahatsızlıktır. Genel olarak üreme, sindirim ve solunum sisteminde yer aldığı bilinen bu hastalığın genetik yatkınlıklar ile ilgili durumu da oldukça yüksektir. Cinsel organ başta olmak üzere akciğer, pankreas, karaciğer ve bağırsak sorunları ile zincirleme işlev gören kistik fibrozis bu organları etkisi altına alarak tümden etkileyebilmektedir. Ayrıca sinüsler üzerinde de oldukça yüksek etki oluşturması nedeniyle farklı hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir.

Kistik Fibrozis

Kistik fibrozis hastalığına yakalanan kişilerde ilk olarak meydana gelen durum mukus yollarının yapışkan bir hal almasıdır. Bu sebeple mukus bölümü kalınlaşmaya başlamaktadır. Oluşan kalınlaşma sonrasında ise akciğer hastalıkları başlamaktadır. Beraberinde görülen durum ise kişinin zor bir şekilde nefes alıp vermesi olarak öne çıkmaktadır.

Solunum yollarında tetikleme oluşturan durum hayli zorlayıcı olabildiği gibi farklı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte besin emilimi görevine sahip olan pankreasın tam anlamıyla görevini yapamaması durumu da oluşmaya başlar. Tüketilen besin emilimlerinin salgısı engellenir. Böyle durumda ise sindirim sistemi de bozulmaya başlamaktadır.

Enzimleri tamamlanmamış olan besinler ince bağırsak bölümüne ulaşamadığından yenilen yiyecekler parçalanamaz hale gelir. Bu durumda ise kişilerin sıkça bahsettiği kabızlık sorunu meydana gelmeye başlar. Bu tarz durumları tıbbi açıdan incelemeyen veya tam anlamıyla bilmeyen kişiler durumunu sadece kabızlık olarak yorumlayabilir.


Fakat altında yatan sebep genellikle kistik fibrozis olmaktadır. Kistik fibrozis hastalığının yol açtığı durumlardan biri de vücudun aşırı miktarda su kaybı yaşamasıdır.

Su kaybı yaşadıkça tuz oranı da düşmektedir. Beraberinde ise tansiyon hastalıkları oluşmaktadır. Oluşan hastalıklar ise kalp rahatsızlıkları, kısırlık, çarpıntı, düşük tansiyon, osteoporoz ve diyabet olarak öne çıkmaktadır. Hafife alınmaması gereken bir hastalık türü olması nedeniyle vücudun birçok bölümünü aynı anda etkilediği bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis hastalığı üreme, sindirim, solunum hastalıklarının oluşmasında kalıtsallık gösteren ve genellikle genetik yatkınlığı olan bir hastalık çeşidi olarak tanımlanır. Doğum sonrası anlaşılabilen bu durum birçok organın hasar görmesi nedeniyle çeşitli belirtiler verebilmektedir.

Yaş ilerlemesi ve yaşam tarzı ile birlikte kalıtsal bir hastalığa dönüşen durum farklı semptomlar şeklinde vücutta kronik bir hal alabilmektedir. Genellikle üreme sistemine dayalı bir hastalık olduğu düşünülen kistik fibrozis hastalığının hasarları genel anlamda tüm vücutta görülebilmektedir. Etkilediği organlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Üreme sistemi
 • Akciğerler
 • Pankreas
 • İnce bağırsak
 • Mide
 • Kalp
 • Solunum yolları
 • Sindirim sistemi

Vücudu tümden etkilemesi ile bilinen kistik fibrozis hastalığı kişiden kişiye farklı belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. İlk semptomları arasında görülen kısırlık konusuna ağırlık verilmesinden dolayı diğer organlara yarattığı hasarlar kısmen anlaşılamamaktadır. Bu nedenle çok iyi bir tanı ve doğru tedavi uygulanması gereken hastalık türü olarak bilinmektedir.

Söz konusu hastalıkla birlikte mukus yolları kalınlaşarak yapışkan bir şekle bürünür. Yapışan mukus sonrasında kişide nefes darlığı ve benzeri solunum yolu hastalıkları meydana gelmeye başlamaktadır. Aynı zamanda kabızlık ile ilgili sorunlar ve sindirim sistemine dayalı birçok sorun oluşabilmektedir. Besin emilimi yapamayan vücut beraberinde kalp hastalıklarına da yatkın bir hale gelmektedir.Kistik Fibrozis Genetiği

Kistik fibrozis genetiği gen mutasyonu ile ilgilidir. Gen mutasyonundan kaynaklandığı bilinen bu hastalığın çoğunlukla kalıtsal olma durumu çok yüksek boyuttadır. Aile bireylerinde özellikle annede var olan bu durum direkt olarak gebelik döneminde çocuğa aşılanan bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Kistik fibrozis hastalığı bulunan ve durumun haberdarı olmayan ebeveynlerin çekinik genlerinden çocuğa geçmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu oran genellikle %25 civarında olarak saptanmıştır. Akciğer ve pankreas organlarında mukusun tıkanması nedeniyle oluşan sorunlarda kalıtsal hale gelmektedir. Çünkü alınan mineraller hücre dışına çıkamaz hale gelmektedir.

Mukusun kalınlaşması nedeniyle süre gelen akciğer enfeksiyonları sıkça kendini göstermeye başlamaktadır. Ayrıca akciğerlerden atılamayan mikroplar tam anlamıyla organdaki yerini de sağlamlaştırmış olacaktır. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir.Kistik Fibrozis Belirtileri

Kistik fibrozis henüz yeni doğan bebeklerde yapılan tetkikler sonucu anlaşılabilen bir durum iken aynı zamanda yaş ilerledikçe de belirtilerini gösteren bir hastalık türü olarak tanımlanmaktadır. İlerleyen sürede kendi kendini gösteren belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Tuzlu deri yapısına sahip olma
 • Şiddetli öksürük şekli
 • Koyu renkte balgam çıkarma
 • Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları
 • Aşırı derece kötü kokan dışkı yapısı
 • Diyabet
 • Kısırlık
 • Gelişim geriliği
 • Nefes darlığı

Yukarıda sıralanan belirtiler arasına farklı vücut hastalıklarının neticesinde dâhil olabilen durumlarda gözlemlenmektedir. Çünkü vücut içinde zincirleme ilerleyen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Genetik bir hastalık türü olması nedeniyle belirtiler erken yaşlarda kendini göstermektedir.Kistik Fibrozis Tanı Yöntemleri

Kistik fibrozis hastalığı ilk olarak yeni doğan bebeklere yapılan tarama testleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kan testi ve topuktan kan alınması şeklinde yapılan tetkikler çocukta kistik fibrozis olup olmadığına bakılmasında önemli rol oynuyor. Fakat ileri yaştaki kişilerde yapılan kistik fibrozis testleri şu şekilde yer alıyor.

 • Klor ölçümü ( Ter testi)
 • Gen mutasyonu ( Genetik test)
 • Balgam testleri
 • Gaita testi
 • Pulmoner test

Yukarıda sıralanan test çeşitleri hastalığın nasıl geliştiğine dair bulguları ortaya çıkarırken aynı zamanda da gen mutasyonundan kaynaklı olup olmadığını da ortaya koymaktadır. Bu sayede yapılan tanı yöntemleri ile birlikte hastalık net bir şekilde teşhis edilmektedir. Kistik fibrozis hastalığı ile ilgili teşhislerde hastanın tıbbi geçmişi de önemli yer tutar. Özellikle sonradan gelişen bir hastalık olarak ta kendini gösterdiğinden hekim muayenesinde mutlaka belirgin tanı koyma soruları sorulmaktadır.Kistik Fibrozis Tedavi Yöntemleri

Kistik fibrozis hastalığında net bir şekilde belirlenmiş bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Fakat yaşanılan hastalığın boyutuna veya derecesine göre hastalık grupları ile bağdaştırılma yapılarak çözüm üretilebilecek hastalık türüdür. Bu hastalıkla mücadele etmenin ilk önemli hali danışmanlık almaktan geçmektedir. Hangi durumlara özen gösterilmesi gerektiği konusunda hastanın bilinçlendirilmesi önemli rol oynamaktadır.

Oluşabilen diğer hastalıklar meydana geldiği vakit çeşitli tedavi yöntemleri öne çıkmaktadır. İlk olarak akciğerleri hedef alan mukus yollarının tıkanmasını önlemek amaçlı pulmoner tedavi yöntemi uygulandığı bilinir. İkinci olarak bu hastalığı yok etmek veya en aza indirme amaçlı fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu tedavi şeklinde genellikle belirlenen egzersizler vardır. Solunum sisteminde sorunlar oluşmaya başladığı vakit oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın üst sınırlara ulaştığı vakit ise akciğer nakli cerrahi işlemler yapılmaktadır. Sindirim sistemine dayalı sorunlar oluştuğu zaman kişiye uygun şekilde uygulanması gereken yüksek kalorili diyet tedavileri uygulanmaktadır.

Son olarak ise çeşitli akciğer hastalığı ile birlikte ilerleyen sindirim sistemi hastalıkları esnasında kişiye beslenme tüpü tedavisi uygulanmaya karar verilmektedir. Kistik fibrozis hastalığının tedavi çeşitleri bu şekilde ilerlemektedir. Yapılan tedaviler ve kişinin yaşam tarzının da etkisiyle var olan hastalık etkin bir şekilde en düşük seviyeye çekilebilmektedir. Ayrıca bu hastalıkla ilgili kişinin psikolojik hali de önemli yer tutmaktadır. Çünkü en ufak bir durumu kafasına takmaya başlayan kişilerde kistik fibrozis hastalığı daha hızlı tetiklenebilmektedir. Bu nedenle mevcut hastalığınızla ilgili danışmanlık almak yerinde bir karar olacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp