Kış Mevsiminde En Sık Gözlenen Çocuk Hastalıkları


Kış Mevsiminde En Sık Gözlenen Çocuk Hastalıkları

Kış mevsimi okul- kreş gibi toplu ortamlarda bulunma dönemidir. Çocukların soğuğa bağlı dirençi düşebilir. Virüs ve bakteriler damlacık enfeksiyonu şeklinde çocuktan çocuğa bulaşır. Bu damlacıklar saatlerce havada asılı eşyaların üzerinde aktif olarak kalabilmektedirler ve bu eşyaları ele alan, ağzına götüren çocuk enfeksiyona yakalanır.

Kış Mevsiminde En Sık Gözlenen Çocuk Hastalıkları 2022

Bronşit (Zatürre)

Büyük havayollarının iltihabıdır. Tablo zatürre diye bildiğimiz tabloya benzer. Bakteriler ve virüsler bu duruma neden olabilir Temel şikayet öksürük ve hırıltıdır. Ateş tabloya eşlik edebilir.

Evde sigara içilmesi tablonun şiddetini arttırabilir. Tedavi öncesi bazı tetkikler yapılır. Buna göre antibiyotik tedavisi başlama kararı verilir. Bazen klinik durum 4 hafta sürebilir. Bu olayın kronik bir sürece evrildiğinin göstergesidir. Ayırıcı tanı yapılmalıdır.


Pnomoni (Zatürre)

Akciğerde bulunan hava keseciklerinin iltihabı olarak anlatabiliriz.Çocuklarda ateş öksürük hırıltı nefes almakta güçlük meydana getirebilir. Tablo ağırlaşabilir. Yeme isteğinde azalma ve çocukların gündelik aktivitesinde azalma gözlenebilir. Mutlaka hekime müracaat edilmelidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bronşiyolit

  Solunum yollarının en küçük dalları olan bronşiyollerın (bronşçukların)enfeksiyonu ve daralmasi olarak tanımlanır. Çocukluk çağlarında genellikle viral enfeksiyonlar ile beraber gözlenir. En önemli şikayet hırıltı ve hışıltıdır. özellikle çocuğunuzun sık nefes alıp verdiğinim gözlemleyebilirsiniz. Ateş tabloya eşlik edebilir. Ama olmazsa olmaz değildir. Bronşiyolit ülkemizde kış aylarında epidemilere yol açar Huzursuzluk, beslenme güçlüğü ve kusma gözlenebilir.

  Gözlerde kızarıklık sulanma ve batma gibi şikayetler eşlik edebilir. Morarma ve nefes durması görülebilir. Aileler bu durumla karşılaştıklarında tedirgin olabilirler. Yapılacak en önemli durum bir doktora başvurmaktır. Daralmış hava yolunu açmak için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.  Bağırsak Enfeksiyonları

  • Gastroenterit: İshal dîyare dizanteri en sık gözlenen bağırsak hastalıklarıdır. Tabloda bazen ishale kusma karın ağrısı su kaybı karın ağrısı ve kramplar eşlik edebilir. En önemlisi su kaybıdır. Doktara başvurulmalıdır. Yapılan tetkikler ile neden saptanabilir. Çocuğun durumuna göre serum ihtiyacı olup olmadığı kararı verilir.
  • Rotavirus: 2 yaş altı çocuklarda sıklıkla gözlenen bir ishal nedenidir. Eylül – Nisan ayları arasında daha sık gözlemlenir. Ateş, kusma, bulantı ve sıvı kaybına neden olur. 2-4 gün içinde başlar. Su kaybı okadar belirgindir ki hastaneye yatışa neden olabilir.Rota virüs çok bulaşıcıdır Kreş ve okullarda ishal salgınlarına neden olabilir. El temizliği korunmada en etkili yöntemdir.
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp