En Son Eklenenler


Kırışıklık Tedavisi 2023

Plastik ve Estetik Cerrahi


Kırışıklık Tedavisi


Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi artık farklı birçok sağlık kuruluşu ve hastane ortamlarında yapılabilen ve sonuçları olumlu olabilen uygulamak olmaktadır.

Kırışıklıklar özellikle değişik nedenlere bağlı olarak cilt yapısının bozulması durumları olarak da açıklanabilmektedir. Genel anlamda yaşın ilerlemesiyle kişilerin cilt bölgelerinde kırışıklık olarak isimlendirilen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin bu kırışıklık sorunlarından kurtulmaları için ise farklı tedavi yöntemleri uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

Kırışıklık Tedavisi 2023

Kırışıklık Neden Olur?

Kırışıklığın oluşma nedenleri kişilerde farklı olarak gözlenebilen bir durum olmakla birlikte yine de bazı genel kabul görmüş nedenler de bulunmaktadır.

En somut tanımıyla kırışıklıkların temel nedeni olarak ise yaşlılık kabul edilmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak insanların özellikle boyun, el ve yüz bölgelerinde ki deri yapılarında kırışıklıklar oluşmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKırışıklık tedavisi ve tedavi süreci açısından da önemli bir etken olan kırışıklığın nedenleri ise farklı birçok değişkenin ortalama sonucu olabilmektedir. Yine bu faktörlerden bir kısmı değişik yöntem ve tekniklerle yok edilebilirken bazı nedenler ise kalıcı olarak kalmaktadırlar. Bir diğer konu ise kişilerin vücut ve cilt tiplerinin de kırışıklıkların oluşması üzerinde etkisinin olmasıdır.

Farklı cilt tipi ve rengine sahip olan kişilerin dışsal etkenlere bağlı olarak bu sorunu çok daha erken zamanlarda görebilme ihtimalleri olabilmektedir. Kırışıklık genel anlamda kişiler tarafından olumsuz olarak algılanan ve özellikle psikolojik olarak da olumsuz etkiler doğurabilen bir konu da olabilmektedir. Bu noktada ise devreye kırışıklıkların uygun şartlar altında tedavi edilmeleri gibi uygulama ve işlemler girebilmektedir.

Kırışıklık tedavisi öncesinde tanı aşaması içinde son derece önemli olarak kabul edilen kırışıklıklara neden olan bazı nedenler başlıklar olarak şu şekilde sıralanabilirler;

 • Yaşlanmaya bağlı olarak cildin daha kuru bir hal alması
 • Yaşlılığa dayalı olarak cilt içinde ki yağ dokularının azalması
 • Uzun süreler ultraviyole ışıklara maruz kalmak
 • Bağ dokusunun yapısının bozulması ve dayanıklılığının azalması
 • Uzun süreli sigara kullanımı
 • Kolojen yapısının aşırı zayıflaması

Gibi sayılabilecek başlıca etkenler ve daha farklı sebeplere bağlı olarak kişilerin ciltlerinde bu sorunun meydana gelme olasılıkları da artabilmektedir. Yine ciltlerinin rengi çok daha açık olan kişiler için bir başka önemli kırışıklık sebebi olarak ise güneş ışınları gösterilmektedir.Kırışıklık Önlenebilir Mi?

Kırışıklık tedavisi ile ilgili en önemli noktalardan bir tanesi de ciltte kırışıklık sorunun çözülmeye çalışılması durumu olmaktadır. Bu noktadan hareketle kırışıklığa sebep olan gerçek etkenlerin tam anlamıyla tümü ortadan kaldırılamamaktadır. Bu durumun sonucu olarak da özellikle ilerlemiş yaşlarda ki kişilerde kırışıklık oluşması ve devam etmesi de gözlenebilmektedir.

Fakat diğer etken ve sebepler ise ortadan kaldırılabilir olabilmektedir. Farklı sebeplere bağlı kırışıklıkların özellikle daha genç zamanlarda tedavi edilebilmeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca kişiler kendileri için alabilecekleri bir takım önlem ve tedbirlerle de kırışıklık oluşumunun önüne geçebilmektedirler. Bu önlem ve tedbirler ise cilt yapısı üzerinde kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlayabilecek dışsal faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik olmaktadır.

Kırışıklık tedavisi öncesinde en önemli noktalardan bir tanesi de kırışıklık gibi cilt yapı bozukluklarının oluşmasının önlenmesi ya da sürecin uzatılabilmesi olmaktadır. Bu kapsam içinde bu türlü cilt sorunlarına yol açan temel etkenler ya da nedenler ne kadar aza indirilirse kırışıklık oluşum süreci de bu oranda azalmış olmaktadır. Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt doku zayıflıkları dışında kırışıklığa neden olabilen farklı sebepler mevcut olduğu için kişiler bu çerçeve de ciltlerini koruyabilmektedirler.

Bu noktada kırışıklık sorunlarını önlemek ya da en aza indirmek için yapılabilecek bazı hareketler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Güneş ışınlarının etkilerinden cildi korumak
 • Dışarıya çıkılırken güneş kremi kullanılması
 • Cilt yapısının nemlenmesini sağlamak
 • Sağlıklı beslenmek


Kırışıklık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kırışıklık tedavisi ve tedavi süreçleri ise günümüzde farklı yollarla yapılabilen uygulamalar olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada tedavi öncesi önemli kısımlardan bir tanesi ise kırışıklık sorununa neden olan faktör ya da faktörlerin ortaya çıkarılması olmaktadır. Bu doğrultuda kişinin genel durumuna, yaşına ve bazı diğer unsurlara göre en uygun tedavi seçeneği ya da seçenekleri belirlenmektedir.

Kırışıklık tedavilerinde uygulanan yöntemler ise medikal işlemler olduğu için bu uygulama ve tedavilerin uygun koşullarda ve uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Yine kırışıklık tedavi süreçlerinin çok daha etkin ve başarılı olabilmesi için ise kişilerin tedavi süreçleri içinde kırışıklık yapıcı etkileri olan nedenlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Kırışıklık tedavisi ise genel anlamda cildin tekrar daha güçlü ve genç görünmesini sağlamaya yönelik farklı teknik ve yöntemleri içeren uygulamalar olarak belirtilmektedir. Tedavilerle amaçlanan sonuçlardan bir tanesi ise kırışıklığa dayalı oluşan görünüm bozukluklarını en az seviyeye indirmek olmaktadır.

Bu sayede kişi hem fiziksel hem de ruhsal açılardan kendisini çok daha iyi ve doğal olarak çok daha sağlıklı hissetmektedir. Çok ilerlemiş yaşlara bağlı oluşan alt katman cilt bozulmalarında da kişilerin cilt yapılarına göre farklı alternatif teknikler kullanılabilmektedir.

Genel anlamda kırışıklık tedavileri için kullanılan yöntemler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • İlaç tedavileri ile kırışıklık giderme
 • Cerrahi operasyonlar


Kırışıklık Tedavi Yöntemleri

Kırışıklık tedavisi için kullanılabilecek ilk yöntem ilaç tedavisi olarak belirtilmektedir. İlaç tedavileri de kendi içlerinde farklı gruplara ayrılabilen tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu noktada uzman doktorlar tarafından yazılan farklı işlevlere sahip ilaçlarla kırışıkların yüzeysel bir şekilde giderilmesi amaçlanmaktadır. Yine farklı tür ilaç tedavilerinde ise reçete gerektirmeyen kozmetik ürünleri ile kırışıklık giderme ya da etkilerini azaltma yollarına gidilebilmektedir.

Bu noktada reçete ile kullanılan ilaçların ana işlevleri arasında ise pürüzleri azaltmaları, lekeleri giderebilmeleri ve yüzeysel kırışıkları gizleyebilmeleri gibi faydalar gelmektedir. Bunun dışında cilde uygulanabilecek kırışıklık önleyici başlıklı jel ve kremlerin ise en önemli noktaları içerikleri olmaktadır. Uygun ve sağlıklı içeriklere sahip ürünler kişilerin ciltlerine genel olarak fayda verebilmektedir.

Kırışıklık tedavisi için seçilen cerrahi ve medikal operasyon teknikleri de sıklıkla kullanılan yöntemler olabilmektedir. Cerrahi müdahaleler ile yapılan tedavi seçenekleri ise kişilerin mevcut yaş, sağlık ve diğer durumlarına bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nokta da bu konuya yapılan ön çalışma ve tanı aşamalarından sonra uzman hekimler karar verebilmektedir.

Ayrıca kişiler farklı operasyonel tedavi seçeneklerinden oluşan bir karma yöntemle de tedavi edilebilme yoluna gidilebilmektedir. Bu noktadan hareketle sahip oldukları kırışıklıklar için medikal müdahale yöntemlerini tercih edecek olan kişilerin mutlaka uzmanlarla konuşmaları ve bilgi alışverişlerinde bulunmaları da önerilmektedir. Bu sayede hem en etkili tedavi seçeneği ya da seçenekleri bulunabilmekte hem de işlemlerden beklenen başarı düzeyi de artabilmektedir.

Kırışıklık tedavisi ve bu tedavi için kullanılan medikal ve cerrahi yöntemler ise farklılıklar gösterebilmektedir.

Uygulanan bazı genel tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Lazer yöntemi ile tedavi seçeneği, bu tedavi şeklinde cilt üst katmanı sıyrılır ve daha sağlıklı alt katmanların ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
 • Fraksiyonel lazer tedavi yöntemi
 • Ablatif olmayan lazer tedavisi
 • Fotodinamik terapiler
 • Kimyasal Peeling işlemleri ile tedavi uygulamaları
 • Yüz ve deri gerdirme işlemleri
 • Dermabrazyon

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp