Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar


Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Kasık fıtığına bakan bölüm; genel cerrahi bölümüdür. Kasık fıtığının oluşabilmesi için karın duvarının zarlarının zayıflaması gerekmektedir. Yapay yama yöntemi ile kasık fıtığı ameliyatı yapılarak tedavi edilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanede bir gece geçirilmesi yeterlidir. Kısa süre içerisinde kişinin gündelik rutinine dönebilmesi mümkün olmaktadır.

Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Kasık Fıtığının Tedavi Edilmemesi Riskli Midir?

Kasık fıtığına müdahale edilmemesi riskli bir durumdur. Çünkü tedavi edilmeyen fıtık zaman içerisinde büyümeye devam etmektedir. Torbada şişlik oluşması durumunda, ilerleyen zamanlarda ameliyat olunsa bile ameliyat zor geçmektedir. Ayrıca kişinin günlük hayatındaki rutinini yapması da zorlaşmaktadır. Sıkışma atağı yaşanabileceği gibi, bu atağın 3-4 saat sürmesi sonucunda boğulma da meydana gelebilmektedir. Kasık fıtığında boğulma olması durumunda ise; bu bağırsakta çürümeye kadar gidebilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Kasık Fıtığının Türleri Nelerdir?

  Kasık fıtığının çeşitleri aşağıda açıklanmıştır:

  • Direkt İnguinal Herni: Karın duvarından fıtığın çıkması ile beraber çok büyük olmayan ve yarım ay şekline sahip bir fıtık olmaktadır. Çift taraflı olma olasılığı %40’tır. İnguinal kanalından çıkmayan bir fıtık çeşididir. Ayakta dururken ve karın bölgesini zorlayacak hareketler yapıldığında görülebilmektedir. Karın içerisine el ile itilebilen bir fıtıktır. Tedavi edilmesi gereken bir fıtıktır. Aksi takdirde testis torbasına kadar inebilmektedir.
  • İndirekt İnguinal Herni: Sık görülen kasık fıtığı türlerinden biridir. Erkeklerde kadınlar ile kıyaslandığında 10 kat daha fazla görülmektedir. Tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Ancak doğumsal bir oluşum olmasının yanı sıra özellikle gençlik döneminde daha fazla görülebilmektedir. Çoğunlukla tek taraflı olmaktadır. Boyutu büyük olabilmektedir.
  • Femoral Herni: Femoral ring bölgesinde oluşan fıtıklardır. Kadınlarda daha fazla görüldüğü için hamilelik ve fiziksel zorlanma sebebi ile oluşan bir fıtık çeşididir.


  Kasık Fıtığının Semptomları Nelerdir?

  Kasık fıtığının belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Mide bulanması, kusma ve iştah kaybı yaşanabilmektedir.
  • Gaz problemi yaşanabildiği gibi, büyük abdeste çıkamama problemi de olabilmektedir.
  • Kasık fıtığının belirtileri içerisinde karın şişkinliği ve gaz ağrısı hissi vardır.
  • Ateş belirtiler arasındadır.
  • Kasık fıtığı yaşayanlarda nabız artışı görülmektedir.
  • Karın ve kasık bölgesinde gittikçe şiddetlenen bir ağrı oluşmaktadır.
  • Fıtığın olduğu bölgede bir şişkinlik olmaktadır. Ayrıca o bölgenin morarması veya kızarması da belirtiler arasındadır.


  Kasık Fıtığının Sebepleri Nelerdir?

  Kasık fıtığının nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir:

  • Kalıtımsal nedenler ile kasık fıtığı görülebilmektedir.
  • Kolajen sentezinin azalması ile beraber kasık fıtığı olabilmektedir.
  • Bağ dokuların zayıflaması ile kasık fıtığı ile karşılaşılabilmektedir.
  • İlerleyen yaş kasık fıtığının nedenleri arasında olabilmektedir.
  • İdeal kilodan uzaklaşma, fazla kilo alma, aşırı zayıflama durumları kasık fıtığına sebep olabilmektedir.
  • Ağır kaldıran ve vücudun fizyolojik yapısını zorlayacak hareketlerde bulunan kişilerde kasık fıtığı olabilmektedir.
  • Kabızlık ve ıkınma gibi problemler kasık fıtığına sebep olabilmektedir.
  • Kronik öksürük, kronik akciğer hastalıkları kasık fıtığına neden olmaktadır.
  • Prematüre doğmuş olanlarda kasık fıtığı olabilmektedir.
  • Hamilelik dönemi ile beraber kasık fıtığına rastlanabilmektedir.
  • Karın içerisinde tümör olması, kasık fıtığına neden olabilmektedir.
  • Prostat hastalarında kasık fıtığı görülebilmektedir.
  • Sigara kullanımı kasık fıtığını tetikleyebilmektedir.
  • Daha önceden fıtık ameliyatı olan kişilerde tekrar fıtıkla karşılaşabilmek mümkün olabilmektedir.


  Kasık Fıtığının Daha Sık Görüldüğü Kişiler Kimlerdir?

  Kasık fıtığının daha fazla görüldüğü kişiler aşağıda belirtilmiştir:

  • Bağ dokusunda bozukluk bulunanlarda daha sık görülebilmektedir.
  • Aşırı kilolularda görülme olasılığı daha fazladır.
  • Karın içerisinde sıvı toplanması olanlarda kasık fıtığı olasılığı daha fazladır.
  • Uzun süreli öksürük problemi olanlarda kasık fıtığı ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.
  • Kabızlık problemi bir süredir süregelen kişilerde kasık fıtığı görülme olasılığı daha fazladır.
  • Ağır işlerde çalışanlarda kasık fıtığı daha sık görülmektedir.
  • Erkeklerde kadınlara oranla 7 kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle 70 yaş üzerindeki erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Genellikle vücudun sağ tarafında oluşmaktadır. Erkeklerde daha fazla görülmesinin esas nedeni ise; kasık kanalının potansiyel bir zayıflığa sahip olmasıdır.


  Kasık Fıtığı Şikayeti İle Hangi Bölüm İlgilenir?

  Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar? Kasık fıtığına bakan bölüm; genel cerrahidir. Genel cerrahiden randevu alarak önce muayene olunabilmektedir. Ardından konulan teşhise göre ameliyat yapılmaktadır.

  Kasık Fıtığı Rahatsızlığının Tanısı Nasıl Konur?

  Kasık fıtığının teşhis edilebilmesi için genel bir muayene yapılması yeterli olmaktadır. Muayene ile tanı konulabilmektedir. Ancak fıtığın boyutunun oldukça küçük olması durumunda; ultrasonografi aracılığı ile kasık fıtığı tanısı konulabilmektedir.

  Kasık Fıtığının Tedavisi Nasıldır?

  Kasık fıtığı tedavisine bakıldığında; tek tedavi yönteminin cerrahi müdahale olduğu görülmektedir. İlaç tedavisi ile fıtığın yok edilmesi mümkün değildir. Kasık fıtığı ameliyatı olmasına yaşı ve fizyolojisi izin vermeyenler ise; kasık bağı kullanabilmektedirler. Kasık bağı sayesinde hastanın bacaklarının hareketi kısıtlanmaktadır ve fıtığın dışarı çıkmasının da önüne geçilmektedir. Ancak kasık bağının da tehlikeleri bulunmaktadır. Fıtığın sıkışması veya boğulması ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden kasık fıtığından kurtulmak ve fıtığın tekrarlamasını engellemek için ameliyat tercih edilmelidir.  Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kasık fıtığı ameliyat hazırlıkları için bilinecekler şu şekildedir:

  Hastaların kasık fıtığı ameliyatı ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ameliyatın nasıl olacağı, risklerinin neler olacağı ile ilgili sözlü bir konuşma yapılmalıdır. Ardından ameliyatın risklerini kabul ettiğine dair yazılı belge imzalatılmalıdır.
  Ameliyat öncesinde anestezi uzmanı tarafından herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığı ve riskin olup olmadığı muayene ile belirlenmelidir. Şeker, yüksek tansiyon ve astım gibi hastalıklara sahip olanlar için bir önlem alınmalıdır.
  Kan sulandırıcı ilaç alan hastaların kanama riski daha fazla olmaktadır. Bu yüzden bu tarz ilaçlar alan hastalarda ameliyat tarihinden 5-6 gün öncesinde ilaçların kesilmesi gerekmektedir.
  Ameliyatın yapılacağı günden önceki gece 12’den sonra herhangi bir şeyin yenmemesi ve içilmemesi gerekmektedir.
  Kasık bölgesinde traş yapılmasını gerektiren bir durum var ise; ameliyatın yapılacağı sabahta bu işlem yapılmalıdır.

  Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kasık fıtığı ameliyatı yapılırken fıtığın boyutu önemlidir. Fıtığın boyutunun küçük olması durumunda; lokal anestezi ile ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. Ancak genel anestezi ile ameliyat yapılması tercih edilmektedir. Açık veya kapalı yöntem ile de ameliyat yapılabilmektedir.

  Açık ameliyat yapıldığında; kasık bölgesinde bir adet kesik olmaktadır ve boyutu ise ortalama 5 cm ile 6 cm civarındadır. Kapalı olarak gerçekleştirilecek olan ameliyatta ise 3 tane küçük kesi vardır ve bunlardan bir tanesinin içerisine kamera sokulmaktadır. Fıtığın bulunduğu bölgedeki organlar karnın içerisine alındıktan sonra ameliyata devam edilmektedir. Ardından mesh isminde bir yama yapılmaktadır.

  Kas ile karın zarı arasındaki bölgeye konması ile beraber tekrar fıtık oluşması önlenebilmektedir. Mesh isimli yamanın vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır ve vücut kısa süre içerisinde meshi kabul etmektedir. Kasık fıtığı ameliyatının iki türünde de uygulamalar aynıdır. Ancak kapalı ameliyat yapıldığında; hastanın ağrısı daha az olmaktadır ve ameliyat daha konforlu geçmektedir. Ancak çok büyük ve sıkışmış olan ameliyatlarda kapalı ameliyat uygulaması yapılamamaktadır.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Kasık Fıtığı Nedir?


  Kasık Fıtığı Nedir

  Kasık fıtığı yeni doğan bebeklerde doğuştan, erişkinlerde sonradan olan ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Fıtığın görüldüğü yerler genellik bağ dokusu zayıf karın duvarının olduğu yerlerdir. İç organlarının çoğunlukla bağırsakların karın duvarının zayıf olduğu yerden dışarıya doğru çıkması ve cilt altında şişlik oluşturmasıdır.

  Kasık Fıtığı Nedir?

  Hasta yattığında ve karın kaslarını kasmadığı durumda iç organlarının basınç altında olmadığı durumlarda normal görüntü sergiler. İç organlarında basınç arttığında ve kasılma anlarında şişer. Diyetle egzersizle ilaç yardımıyla kendiliğinden iyileşmez. Yaklaşık her 10 erkekten 1 inde görülür.

  Kasık fıtığının üç tipi vardır: femoral herni, indirekt herni, direkt herni.


  Dora Sağlık Bilgi Formu   KVKK Bilgi Metni Devamı


   Kasık Fıtığı Nedir? Türleri Nelerdir?

   Femoral Herni en sık kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Kasık bölgesinde bacağa giden damarların ortalama 2 cm uzunluğunda olan femoral ring denilen dar bölgeden geçerken oluşan fıtık türüne femoral herni denir. Fiziksel zorlanma sonucu oluşur. Gebelik buradaki en etken sebeptir.

   İndirekt Herni en sık görülen kasık fıtığı türüdür. Erkeklerde kadınlardan 10 kat daha fazla karşılaşılır. Doğumsal bir anomalidir. Tüm yaş gruplarında görülür. Genellikle tek taraflı görülür. Boğulmuş fıtık olarak da bilinmektedir.

   Direkt Herni karın duvarında oluşur.%40 iki taraflı olur. Genellikle ileriki yaşlarda gözükür. Yarım ay şeklinde kendisini gösterebilir. Karın içine elle itilebilir. Karın içi basınç artınca görülür. Tedavi edilmezse testis bölgesine inerek testis torbasında şişliklere sebep olur.   Kasık Fıtığı Belirtileri

   Kasık fıtığının belirtisi doktor kontrollerinde fark edilebilir. Herhangi bir yakmaya sebep olmaz. Kasık fıtıkları şişlik ya da kabarıklıklar kendini gösterir. Hasta kasığında gevşeme sonrası acı hisseder. Yumuşak ve içine bastırıldığında kabarıklıklar kaybolur. Karın içi basınç arttığında tekrardan nüks eder hastada yanma ve ağrı şikâyet olur. Nadiren kabızlığa sebebiyet verir. Testis torbasına inmesi halinde şişlik belirgin şekilde ortaya çıkar. Radyoloji tarafından ultrasonla incelemediğinde dokunun harabiyeti net olarak anlaşılır.

   Kasık Fıtığının Riskleri

   Kasık fıtığı dışa sarkma ve sıkışma sonucunda olduğu için hayatı tehdit edebilir bu genellikle boğulmuş fıtık sendromunda yaşanır. Fıtıkla ortaya çıkan sıkıntı gerginleşmeye yanmaya ve ağrıya sebep oluyorsa bu durumda şüphelenmek gerekir. Karın zarının delinmesi iltihaplanması gibi durumlar oluşabilir.   Kasık Fıtığı Ameliyatı

   Genel cerrahi tarafından kasık fıtığı ameliyatı karın duvarında yırtık ya da zayıflayan bölgenin büyümemesi için genel anestezi altında açık ya da kapalı olarak cerrahi yöntemler yarım saat ile bir buçuk saat arasında düzeltilir. Kasık fıtıkları ise açık yöntemle uygulanması kasık bölgesinde 5 – 6 cm uzunluğunda bir kesi izine neden olur. Laparoskopi ise üç adet ufak kesi oluşturulur.

   Kesiden kamera ile içeri girilip mesh adı verilen bir yama kullanılarak kas ile karın zarının arasına yerleştirilip tekrar fıtık oluşumu engellenmeye çalışılır. Mesh vücut içine yerleştirilmesi bir tepkime oluşturmaz yan etkisi bulunmaz. Kapalı ameliyat açık ameliyata göre daha konforludur. Ameliyattan bir kaç saat sonra yemek yenilebilir.

   8 saat sonra yürüyüş yapılabilir. Bir gün hastanede kalması yeterlidir. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca ağırlık kaldırılmaması gerekir. Spordan ve ağır egzersizden iki ay süreyle uzak durulması tavsiye edilir. Doktor kontrolünde düzenli kontrol edilmesi daha sonra aralıklı olarak muayene olunması gerekir.

   Kasık Fıtığı Ameliyat Fiyatı

   Hasta genel cerrah tarafından muayene edildikten sonra kasık ameliyatı fiyatı tespit edilecektir.

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


   Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

   Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
   Soru Sorabilirsiniz…

   Bizi Takip Edebilirsiniz…

   Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

   Yol Tarifi

   Doktora Sor

   Whatsapp