Kalp Krizi


Kalp Krizi

Kalp krizi kalbi besleyen damarlardan birinin aniden tıkanması ile oluşur. Tıkanan kalp damarının beslediği kalp dokusu fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Genellikle giderek artan göğüs ağrısı olur terleme, bulantı, kusma bazen de bayılma gibi semptomlar görülür. Göğüs ağrısı baskı ya da yanma tarzındadır, sol kol, çene, sırt ve mideye yayılabilir. Bazı hastalarda ise (yaşlı, diyabetik) göğüs ağrısı olmaksızın halsizlik, terleme, bayılma kalp krizinin belirtileri olabilir. Hastaların byük bölümünde bilinç açıktır ancak ölüm korkusu olabilir.

Kalp Krizi 2022


Kalp krizi oldukça korkulan bir hastalıktır. Bu beklenmedik bir anda başlaması, ölüm olasılığının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Kalp krizine bağlı ölümlerin çoğu hastaneye başvurmadan önceki dönemde ritim bozukluğuna bağlı ani kalp durmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kalp krizi düşündüren şiddetli göğüs ağrısı, soğuk terleme gibi belirtilerin varlığında zaman geçirmeksizin hastaneye (112-acil servis) başvurulması hayat kurtarıcı olabilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Tanı

  Kalp krizinde teşhisi EKG ve bazı kan tetkikleri ile konur. Ancak çoğu kez EKG’deki değişiklikler kan tetkik sonuçlarının beklenmesini gerektirmeyebilir. Teşhisin konulması ile tedavi sürecide başlamalıdır.  Tedavi

  Kalp krizinin tedavisinde ilk olarak hastanın ağrısı azaltılarak sıkıntı ve stres rahatlatılması ve damarın tıkanmasına yol açan pıhtının büyümesine engel olacak aspirin ve diğer kan sıvılaştırıcı tedavileri başlanmalıdır. Sonrasında zaman kaybetmeden koroner anjiyografı ve balon-stentle tıkanan kalp damarının açılması esas tedavidir. Tıkalı damarın açılmasının mümkün olan en erken sürede yapılması hem geçirilmekte olan kalp krizinin tedavi başarısını artırmakta hem de kalp krizine bağlı oluşmakta olan hasarın azaltarak hastanın daha sonraki yaşamında kalp yetersizliği vb gibi ilave hastalıkların gelişimini önleyecektir.

  Kalp krizi geçiren hasta en az 24 saatli yoğın bakım izleminin ardından bir kaç günde serviste takip edilir. Taburculuk sonrası kullanması gereken ilaç tedavisi ve normal yaşama dönüş süreci konusunda bilgilendirme yapılır.

  Kalp krizi geçirmiş bir hastanın dikkat etmesi gerekenler

  -Önerilen ilaçlara doktor kontrollerine kadar devam edilmelidir
  -Kalp krizinden yaklaşık bir ay sonra ilk kontrolünü yaptırmalıdır.
  -Kalp sağlığı ile dost yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır.
  -Sigara kesinlikle bırakılmalıdır, (sigarayı bırakmak diğer tüm yaşam tarzı
  değişikliklerinden daha etkilidir)
  -Sıkı kan basıncı kontrolü
  -Akdeniz diyeti olarak bilinen zeytinyağlı ve lifli gıdaların ağırlıkta olduğu gıdalar
  tercih edilmeli
  -İdeal ağırlığa ulaşılmalı
  -Haftada en az 5 gün ve en az 30 dakikalık aerobik (yürüyüş, yüzme, joging vb) egzersizler yapılmalı (kalp krizi sonrası ilk bir aydan sonra)
  -Psikolojik stresle baş etmeyi sağlayacak yöntemler uygulamalı

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp