En Son Eklenenler


Akciğer Kanseri 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Akciğer Kanseri


Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri genel anlamda sigaranın sebebiyet verdiği bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir. Başlıca risk faktörü arasında yoğun bir şekilde sigara kullanımı yer aldığından akciğer kanseri hastalıkları özellikle bu konuda çok fazla araştırılmaktadır. Akciğer kanserinin evrelerine eşlik eden sigara kullanımı beraberinde kanser hücrelerini de çoğaltması bakımından önemli rol oynadığı biliniyor. Özellikle akciğer kanserinin henüz başlangıç seviyesinde tespit edilmesi hastanın erken tedavi olma şansı sayesinde olumlu sonuçlar verebiliyor. Fakat ilerleyen evreler geç kalınmış tedaviler ile birleştiği vakit oldukça sorun yaratıcı durumları öne çıkarabilmektedir.

Akciğer Kanseri 2022

Ciddiyetini her dam koruması ile bilinen akciğer kanserinin ilk evresinden sonra hastanın zararlı alışkanlıkları da beraberinde geliyor ise oldukça yıkıcı sonuçlar ön görülebilmektedir. Bu yüzden akciğer kanserine eşlik eden belirtilere ve zamanında müdahalelere dikkat etmek ve önem vermek gerekiyor. Küçük büyük demeden her yaştan ve her cinsiyetten insanın kullanmakta olduğu sigara alışkanlığı, ilerleyen süreçlerde çok çeşitli hastalıklar oluşturabilmektedir. Kanser hücrelerini harekete geçiren bu durum beyin kanamasından akciğer kanseri ve akciğer odaklı farklı hastalık türlerine yol açabilmektedir.


Normal düzeydeki akciğerlerin ihtiyaç duyduğu hücrelerin yapısını bozan sigara faktörü akciğer kanserinin 1 numaralı sebebi olarak bilinmektedir. Oluşan durum sonucu akciğerin normal düzeyi bozulmaya başlayarak tümörler oluşturmaktadır. Bu tümörler kanser hücreleri sayıldığı için akciğer kanserini tetiklemektedir. Maalesef ki geç kalınmış evresine ulaşıldığı vakit hastanın yaşam mücadelesini kaybetmesi ortaya çıkan acı verici sonuçlar arasında yer almaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAkciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri günümüzde en yaygın kanser çeşidi olarak bilinen bir hastalık türüdür. İnsan yaşamını kötü yönde erozyona uğratan bu durum hasta kayıpları ve beraberinde geride kalan ailelerinde yıkıma uğraması sonuçlarını doğurmaktadır. Akciğer kanseri, sigara kullanımı ve zararlı ürünlerin kullanımlarına bağlı olarak gelişmekte olan ve akciğer hücrelerinin yapısını bozarak kanser hücrelerinin çoğalması demektir.

İyi huylu ve kötü huylu kanser hücrelerinin oluşumu sayesinde akciğer kanseri vücuttaki yerini almaktadır. Böyle bir durumda kişinin yaşadığı farklı semptomlar göz önüne alınarak belirtilerin gözlemlenmesi en mantıklı adımların başında gelir. Akciğer kanseri nedeniyle bilinen ölüm oranların %17 ile %28’i akciğer kanseri sebebinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kadın erkek fark etmeksizin her yaştan kişide görülmesi mümkün olmaktadır.

Her yaştaki kişide görülebilen akciğer kanseri akciğerlerde tümör kitleleri oluşturmasıyla bilinir. Beraberinde vücuttaki diğer dokuların yapısına ulaşarak tüm mekanizmayı çökertmeye başlamaktadır. Özellikle karaciğer ve beyin sistemi başta olmak üzere kemik sistemine dahi yayıldığı bilinmektedir.Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri arasında ilk olarak kronikleşmiş boyuta ulaşan öksürük ve öksürükle meydana gelmiş hasarlar yer almaktadır. Fakat her öksürüğün sebebi akciğer kanseri olmamasından dolayı hastaların çoğu ilk başlarda bu belirtiyi pek fazla önemsememektedir.

Öksürüğün beraberinde koyu renkteki balgam çıkarma durumu akciğer kanserine eşlik eden belirtiler arasında yer almaktadır. Farklı nedenlerden dolayı ilerleyebilen ve vücudu tümden etkileyecek riskli belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Yavaş başlayan fakat giderek çoğalan göğüs ağrıları, kramp veya kriz geçirdiğini düşündürecek şekilde batma hissiyatı
 • Sebepsiz yere başlayan nefes darlığı ( özellikle açık havada dahi hissedilebilen bu durum gözden kaçırılmamalıdır.)
 • Kilo kaybı oluşmaya başlamasıyla birlikte gelen iştahsızlık
 • Yutkunmada güçlük çekme ve beraberinde gelişen ses kısıklığı ( ses tellerinde bozulmalar oluşması nedeniyle hırıltılı bir konuşma şekli ve konuşurken balgamın ağıza inmesi ve yutulması)
  Sıklıkla tekrarlanmaya başlayan enfeksiyonlar
 • Parmaklarda oluşan çomaklaşma durumu
 • Halsizlik ve beraberinde gelişen iskelet sistemine yönelik ağrılar

Yukarıda sayılan belirtiler genel anlamda akciğer kanseri oluşumuna eşlik eden ve kendini en net haliyle ifade eden türleri olarak bilinmektedir. Fakat belirtilen semptomlar aynı zamanda farklı bir hastalığa da sebebiyet verdiği için mutlaka erken teşhis ve tedavi açısından hekim muayenesi yapılması gerektiren durumları öne çıkarmaktadır.Akciğer Kanseri Tanı Yöntemleri

Akciğer kanseri tanı yöntemleri arasında ilk olarak akciğer kanserinin belirtileri arasında yer alan semptomlar gözlemlenmektedir. Hastanın tıbbi öyküsü hekim tarafından dinlenme sonrasında gerekli görülen tahlil ve tetkikler hızla yapılmaktadır. Bu tetkikler arasında kan tahlilleri, MR çekimleri, Röntgen çekimi ve gerektiği takdirde biyopsi uygulaması bulunmaktadır. Oluşan akciğer kanserinin lenf bölgelerine yayılmaması ve erken teşhis yapılabilmesi açısından uygulanılan diğer yöntemler sırasıyla şu şekildedir.

 • Akciğer grafisi, MR, BT, radyolojik incelemeler ve PET/CT
 • Bronkoskopi (Bronşların incelenmesi)
 • Bronkoskopik veya göğüs duvarlarında oluşabilen tümör kaynaklı durumları öğrenebilme amaçlı yapılan biyopsi
 • Torakoskopik cerrahi yöntemi ile lenf bezlerinde ölçüm yapılması

Sayılan tanı yöntemleri genel olarak akciğer kanserinin tam teşhisi konulması ve tedaviye en erken süreçte başlanması açısından önemli adımlar sayılmaktadır. Bu sayede hastanın kurtarılma oranı da yükselmiş olacaktır. Akciğer kanseri belirtilerinden biri veya bir kaçı hayatınızı zorlaştırmaya başladığı vakit acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Çünkü bu tarz hastalıklarda 1 gün bile çok önemli rol oynadığı gibi her dakika daha da tetikleyici olabilmektedir.Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Akciğer kanseri hastalığında tedaviler sırasıyla ilerlemektedir. Fakat kanserle ilgili en önemli durum kanserin çeşidi ve bulunduğu evresi olarak öne çıkmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi akciğer kanserinde de bulunulan evre tedavi yöntemleri açısından çok önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Tedaviye başlamadan önce tıbbi anlamda öyküsü dinlenen hastanın kullanmakta olduğu zararlı alışkanlıkların bırakılması istenmektedir. Özellikle başlıca sebebi sigara olarak bilinmesinden dolayı sigara alışkanlığı olan kişilerde bu durum aciliyet bildirmektedir. Hekim kararı neticesinde hastanın sigara kullanması net bir şekilde durdurulmaktadır. Gelişen sağlık sektörü sayesinde uygulanılan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Cerrahi yöntemler sayesinde akciğerde bulunan kanserli bölümün çıkarılması
 • Kemoterapi
 • İmmünoterapi
 • Akıllı ilaçlar

Yukarıda sıralanan tedavi çeşitleri hastalığın evresine göre değişkenlik göstermesi nedeniyle hekim kararı neticesinde uygulanmaktadır. Genellikle ilk evrelerde olan hastalar için akıllı ilaç kullanımları öne çıkarken ilaç kullanımlarının yetersiz olacağı hastalar için cerrahi operasyonlar öne çıkmaktadır.Akciğer Kanserinden Korunma Yöntemleri

Akciğer kanseri her yıl binlerce kişinin ölümüne yol açan önemli hastalık türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle akciğer kanserinin oluşumuna eşlik edecek belirtilerden kurtulmak ve korunmak açısından dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Uygulayacağınız bazı korunma yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Sigara kullanımını bırakma
 • Alkol tüketmeme
 • Zarar verici kimyasal ürünlerden uzak durma
 • Radyasyon etkisi bulunan yerlerden uzak durma
 • Katran ve benzin gibi maddeleri solumamak ( Boya ve tiner tarzı ürünleri solumaktan kaçınmak)
 • Hava kirliliği oluşan yerlerde bulunmamak
 • Sağlıklı beslenme ve spor yapmak

Yukarıda belirtilen durumlara önem veren her birey kendi sağlığına katkı yaptığı kadar ailesine de katkı yapmış olacaktır. Çünkü her sigara dumanı sizinle birlikte içmeyen aile bireylerinin de pasif bir şekilde solumasına yol açmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri oluşumuna sebebiyet vermemek için korunma yöntemlerine önem vermeniz gerekmekte ve bu uygulamaları bir yaşam tazı haline getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü her geçen gün içinde atmadığınız her olumlu adım beraberinde olumsuz sonuçlar doğurmaya devam edecektir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp