Jessner Peeling

Jessner Peeling

Jessner Peeling özellikle hafif, yüzeysel veya orta derinlikte kullanılan ve etkili sonuçlar bir Peeling türü olarak tanımlanabilmektedir. Bu uygulama özellikle çok daha hassas ya da ince cilt yapıları için her zaman daha uygun bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Yüzeysel olarak yapılması planlanan Kimyasal Peeling işlemlerinde de Jessner Solüsyonu kullanılmaktadır bu sayede yüzeyde olan sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.Jessner Peeling Nedir?

Peeling genel anlamda deri ya da cilt üzerinde biriken ölü derilerin kazınarak, soyularak temizlenmesi işlemleri olarak ifade edilebilmektedir. Bu kapsamda Peeling kimyasal ya da fiziksel olarak da ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulabilmektedir. Kimyasal Peeling uygulamaları ise hazırlanmış özel kimyasal karışımlar ile hastane ortamlarında yapılması uygun olan Peeling işlemleri olarak tanımlanmaktadır.

Jessner Peeling ya da bilinen diğer bir ifade şekli ile Jessner Solüsyonu da bu doğrultuda farklı asitler içeren karışımlar ile uygulanan hafif ya da derin olmayan bir Kimyasal Peeling çeşidi olarak uygulanmaktadır. Yine bu uygulama türü son derece yüzeysel yani en dış yüzeye uygulanan bir işlem olması yüzünden oldukça kolay uygulanabilir bir yöntem olabilmektedir. Daha derin ya da şiddetti ağır Kimyasal Peeling uygulamalarına oranla ise genel anlamda yan etki ya da işlem sonrası oluşan sıkıntılar az olabilmektedir. Yine her hangi bir süre ya da zaman belirlemeden de yapılabilen bu işlem türü ile özellikle yüzeysel sorunlar için etkili çözümler üretilebilmektedir.

Jessner Peeling bazı durumlarda bir sonraki daha derin Peeling uygulamaları içinde bir ön hazırlık görevi de üstlenebilmektedir. Bunun yanında bu işlem tek başına ayrı bir işlem olarak uygulanabileceği gibi yine farklı karışımlarla birlikte de uygulanabilmektedir. Cilt üzerinde ki sorunları ağır olan ya da sorunları daha derin katmanlarda olan kişilerde ise genel olarak TCA gibi farklı Peeling türleri ile de birlikte uygulanabilen bir işlem çeşidi olabilmektedir. Jessner solüsyonu üst katmanda ki akne, sivilce ya da yine hafif lezyon tiplerinin ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bir yöntem olmaktadır. Bu işlem bazı kronik organ rahatsızlığı olan kişilere ve yine hamile ve emziren annelere de uygulanmamaktadır.


Jessner Peeling Bilgi FormuPeeling Çeşitleri

Jessner Peeling Kimyasal Peeling uygulamaları içinde yer alan bir işlem çeşididir genel anlamda daha derin bir işlem olan TCA Peeling uygulaması içinde bir hazırlık görevi de üstelenebilmektedir. Bu noktada Jessner Solüsyonu hem ağrı ve yanma etkileri bakımından hem de işlem sonrası belirtiler bakımından TCA Peelingden çok daha az ağrılı bir işlem olarak tanımlanmaktadır.

Yine genel anlamda deri organının en dış katmanında oluşmuş lekeler ya da benzeri cilt sorunlarının çözümünde kullanılan Kimyasal Peelingler içinde en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de Jessner Solüsyonu olabilmektedir. Bu yöntem genel Kimyasal Peeling tür sıralamaları içinde genel olarak ya tek başına ya da diğer karışım uygulamaları ile entegre olarak da çoğu zaman uygulanabilmektedir.

Jessner Peeling içerik olarak ise etanol, laktik ve salisilik gibi karışımları içinde barındıran bir kimyasal solüsyon olarak hazırlanmaktadır. Bu doğrultuda bu karışım çeşidi farklı Kimyasal Peeling solüsyonlarına nazaran özellikle üst cilt kısmı sorunları için çok daha kolay ve güvenilir bir seçenek olabilmektedir. Yine farklı Peeling türlerine kıyasal cilt hassasiyeti yüksek olan kişilerde, cilt yapısı çok daha ince ve hassas olan hastalarda da güvenli bir uygulama şekli olarak gösterilebilmektedir. Farklı bir avantaj olarak ise bu Jessner Solüsyonu uygulamasında genel olarak tek bir uygulama seansının yeterli gelebilme durumu olarak da gösterilebilmektedir. Kimyasal Peeling çeşitleri içinden en uygun olanının seçimini ise farklı gösterge ve şartlara dayanarak bu işin uzmanı olan kişiler yapabilmektedir.

Jessner Peeling ise hafif ve yüzeysel bir Peeling işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsam içinde Kimyasal Peeling çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

Derdin ve iç tabakalara uygulanan Kimyasal Peelingler, bu işlemler son derece derine kadar inilen ve kuvvetli solüsyonlar kullanılan işlemlerdir.
Orta dereceli Kimyasal Peeling uygulamaları, bu işlemler derinlemesine olan uygulamalara göre daha az bir katman derinliğine kadar inilen işlemlerden oluşur.
Hafif ve yüzeysel Kimyasal Peeling uygulamaları, bu yöntemler ve kullanılan Kimyasal karışımlarla amaç üst deri tabakasına işlem yapmak olmaktadır. Bu tür uygulamalarda ise genel kabul gören uygulamalar ise, Jessner Solüsyonu haricinde TCA, AHA gibi karışımlar olabilmektedir.Jessner Peeling Nasıl Uygulanır?

Jessner Peeling uygulamasının da içinde bulunduğu tüm Kimyasal Peeling işlemleri belirli koşullar altında ve farklı rahatsızlık gruplarına göre seçilerek kullanılmaktadırlar. Ayrıca bütün bu Peeling işlemlerinin uygulamaları sırasında ve sonrasında farklı yollar da izlenebilmektedir. İşlem süreleri, seans sayıları, seans arası geçmesi gereken zaman dilimleri gibi unsurlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Yine bu Peeling solüsyon uygulamaları özellikle ellere, ellerin üst yüzeylerine, boyun bölgesine, yüz alanına uygulanabilmektedir.

Fakat yine bu sıklıkla uygulama yapılan bölgeler dışında istenen ve uygun olan diğer vücut alanlarına da bu uygulamalar yapılabilmektedir. Uygulamaların etki süreleri de yine hem kişilerin genel durumlarına hem de uygulanan işlemin türüne göre de farklılıklar taşıyabilmektedir.

Jessner Peeling ya da yapılan farklı tüm Kimyasal Peeling türlerinde amaçlanan öncelikli hedefler ise, cildin planlanan bir derinlik ölçüsünde soyulabilmesi ve temizlenebilmesidir. Bu noktada ise yapılan Peeling türüne göre etkilerin ortaya çıkması beklenmekte ve gerekli ise diğer seanslarla da tedavi yöntemine sonuç alınıncaya kadar devam edilmektedir. Peeling işlemleri için uzman kişiler tarafından belirlenen farklı teknikler kullanılabilmektedir. Genel olarak uygulamada kullanılan bazı işlemler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Kimyasal içeriklere sahip solüsyonların cilde direk olarak uygulanması
 • Lazer ile yapılan Peelingler
 • Karbon ilaveli Peeling uygulamaları
 • Yüksek basınca sahip su yöntemi olan Jetpeeling uygulamaları


Peeling Tedavi Yöntemleri

Jessner Peeling dışında ise Kimyasal Peeling işlemleri için çok farklı Peeling elemanları veya araçları da kullanılabilmektedir. Bu araçlar ya da karışımlar ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Fenol ajanı
 • AHA solüsyonu
 • Pirivük asit uygulaması
 • TCA Peeling
 • Azaleik asit solüsyonu uygulaması
 • Kojik
 • Sıvılaştırılmış Karbondioksit
 • BHA
 • Retinoik Asit
 • Rezorşinol

Bu yöntemlerin bazıları yüzeysel Peeling araçları olarak kullanılabilirken bazıları ise derin ve şiddetli Kimyasal Peeling yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bu noktada Peeling işlemlerinde ki önemli noktalardan bir tanesi de kişinin sahip olduğu cilt sorunun yapısı olmaktadır. Bu sayılan yöntem ya da teknikler tek başına bir Peeling uygulaması olarak kullanılabilecekleri gibi farklı kombinasyonlar içinde birlikte de uygulanabilen yöntemler olabilmektedirler.

Jessner Peeling ya da diğer tüm Kimyasal Peeling çalışma ve işlemleri ile şu cilt sorunları için etkili ve sonuç verici tedaviler yapılabilmektedir.

 • Sivilce ve genel akne sorunlarının iyileştirilmesi
 • Cilt üzerinde yer alan farklı kaynaklara bağlı oluşmuş yara izlerinin silinmesi
 • Genişleyen ya da bollaşan deri durumlarında
 • Hafif ve orta seviye kırışıklıkların giderilmesinde
 • Cilt lekelerinin tedavisinde
 • Daha genç bir cilt görünümüne kavuşmak için
 • Farklı cilt ve deri rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp