En Son Eklenenler


Horlama 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Horlama


Horlama

Horlama konusu günümüzde birçok insanın yaşamakta olduğu sorunlardan biri olarak biliniyor. Fakat ileri boyutlara ulaştığı vakit uyku apnesi şeklinde değerlendirilebilmektedir. Özellikle çiftler arasında bir sorun haline gelen horlama meselesi giderek farklı belirtiler ile birlikte değişik sorunları açığa çıkarabilmektedir. Çünkü horlama esnasında nefes almaya çalışan bireyler nefes tutulumu da yaşamaktadır. Daha doğrusu rahat bir şekilde uyuyabilme amaçlı bu yapılmaktadır.

Horlama 2022

Direkt olarak solunum yollarını etkilemesi ile bilinen horlama uyku apnesi ile karıştırılsa da gerçeğinde uyku apnesi olmadığı net sonuçlardan biri olmaktadır. Uyku esnasında sürekli horlayan kişiler gün içinde kendilerini oldukça yorgun ve halsiz hissetmektedir. Genel olarak boğaz kısmında yer alan kasların incelip daralması veya gevşemesi şeklinde yorumlanan horlama, beraberinde nefes tıkanması olarak ta tabir edilmektedir.

Hava yollarının tamamen veya kısmen kapanması halinde oluşan horlama durumu uyku esnasında sorun oluşturabilmektedir. Buna etken durumlardan bazıları burun tıkanıklığı veya boğaz yollarında oluşabilen durumlar olarak özetlenmektedir. Kişinin sadece kendisini değil aynı zamanda yakınlarının da uykusunu bölen bu rahatsızlık ileri boyutlara ulaştığı zaman farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Yoğun şekilde horlayan kişiler için genellikle kısa süreli süren cerrahi işlemler önerilmektedir.


Fakat bu konuda bir yaş sınırı olduğundan dolayı her insanın sıcak bakmadığı bir konu olarak ertelenmekte olan sorunlardandır.
Horlama konusunun uyku apnesi olup olmadığını anlamak açısından gözlemleyeceğiniz ilk şey uyku sırasında nefesinizin durup durmağı olmalıdır. Eğer nefesinizin kesildiğini hissediyorsanız bu durum uyku apnesi olarak değerlendirilmektedir. Fakat nefes durmadığı halde horlama devam ediyorsa uyku apnesi değildir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHorlama Nedir?

Horlama binlerce kişinin yaşamakta olduğu bir rahatsızlık türü olup beraberinde yakınlarını da etkileyen bir sorun olarak görülmektedir. Solunan havanın tıkanıklık yapması nedeniyle oluştuğu bilinen horlamanın, günümüzde pek önemli bir sorun olmadığı düşünülmesi tamamen yanlıştır. Çünkü horlama esnasında nefes durması yaşanabildiği gibi bu durumdan kaynaklı ölen insan sayısı da oldukça çarpıcıdır.

Horlama esnasında nefes almaya çalışan kişinin boğaz kısmında istemsiz şekilde gelişen titremeler meydana gelmektedir. Özellikle mukusların dolu olması ve burun tıkanıklıklarının da sebep vermesi nedeniyle ileri dereceye ulaşan horlamalar kişinin normal hayatını da etkilemektedir. Gün boyu kendini halsiz hisseden kişilerin çoğu uykularında horlamaktadır.

Boğaz içindeki kasların gevşemesi sonucuyla oluşan durumun uyku apnesi olup olmadığı araştırılması gereklidir. Çünkü araştırılmayan bir horlama biçimi kişinin ileri zamanlarında farklı hastalıklar yaşamasına da sebebiyet vermektedir. Özellikle çeşitli enfeksiyonlarla beraber bu sorun birleştiğinde kişi neredeyse nefes alamaz hale gelmektedir. Böyle durumlarda ise uyumaya çalışmaktan ziyade uykusuz kalmayı yeğlemektedir. Horlama uyku biçimine tümden etki eden ve engel olan bir rahatsızlıktır.

Neredeyse tüm insanların belirli dönemlerde kısmen yaşadıkları bu sorunu bazı kişiler hayatları boyunca yaşamaktadır. Bu nedenle horlama konusundaki önlemler ve doğru tanı konulması sorunun boyutunu değiştirmede önemli yer tutmasıyla bilinir.Horlama Nedenleri

Horlama nedenleri arasında birçok sağlık sorunu gözlemlenmektedir. Bu nedenle tek bir sebep belirtilmesi doğru teşhis açısından yanıltıcı olur. Burun tıkanıkları, ağız içi enfeksiyonları ve boğaz yolunda oluşan kas gevşemesi durumları horlamaya sebep olarak belirtilmektedir. Ayrıca kişinin gün içindeki yorgun ve halsiz durumu da gözlemlenerek diğer nedenlere dikkat çekilmektedir. Horlama ile ilgili nedenler genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Sigara kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Burun ile ilgili sorunlar (Burundaki kemik yapısı)
 • Boğaz sorunları
 • Bademciklerin şişmesi
 • Uyku ilacı kullanılması
 • Uyuma tarzı veya şekli
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Kalp hastalıkları
 • Yorgun ve halsiz kalmak
 • Yeteri miktarda uyku alınamaması
 • Antihistaminik kullanımı
 • Gebelik dönemi

Yukarıda sıralanan nedenler arasına farklı durumlar da eklenebilmektedir. Horlama her yaştan kişide görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Bebeklerde dahi hırıltılı şekilde başlayan bu durum yaş ilerledikçe farklılaşabilmektedir.

Özellikle zararlı madde alışkanlığı olmayan kişiler için horlama konusu burundaki kemik yapısından kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle en uygun zaman diliminde horlama ilgili şikâyetlerinizi kontrol ederek en yakın sağlık kurumuna gitmelisiniz. Aksi takdirde neyden kaynaklandığı belli olmayan horlama sorununuz ileri boyutlara ulaşabilmektedir. Tetiklediği hastalıklar ve tedavilerinde geç kalmamak adına her bireyin bu konu üzerinde durması gereklidir.Horlama Belirtileri

Horlama genel olarak kendi kendini fark ettiren bir durumdur. Bu nedenle belirtiyi saptamak amaçlı yakınlarınıza horlayıp horlamadığınızı sorarak anlamanız mümkün olacaktır. Çünkü uyku esnasında ses duymayan insanlar horladıklarını da anlayamamaktadır. Ayrıca horlama konusunda hangi durumda olduğunuzu da anlamanız mümkündür. Kesik nefes biçimi horlama belirtileri arasında gösterilen bir durum olsa da genel belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Özellikle sabah saatlerinde hissedilmekte olan boğaz ağrıları
 • Gün boyu yorgun olduğunu hissetme veya en ufak iş sonrası yorgunluk hali
 • Kan basıncı ve şekerinde önemli derece de zorlanmalar
 • Uykuya dalmada zorluk yaşama
 • Kalp çarpıntısı hissetme
 • Sinirlilik hali
 • Geceleri rahat uyku uyuyamama
 • Konsantre olamama veya dikkat dağınıklığı

Yukarıda sayılan belirtiler arasına daha birçok belirti eklenebilir. Özellikle kişinin yaşam tarzı ile bağdaştırılan bu durum kullanılan ilaçlara bağlı olarak ta değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra horlamayı tetikleyen sigara, alkol ve madde bağımlılıkları önemli rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca bazı insanlarda yediği besinlere göre de gelişebilen bir durum olduğu söylenmektedir.Horlama Tanı Yöntemleri

Horlama tanı koyma yöntemleri arasında ilk olarak hekim tarafından hastanın tıbbi geçmişi dinlenmektedir. Ardından belirtiler ve neden olabilecek durumlar gözlemlenerek gerekli görülen tıbbi tetkikler yapılmaktadır. Horlama konusuna bağlı olarak farklı hastalık grupları da rol oynamasından dolayı farklı semptomların olup olmadığına da bakılmaktadır. Horlama ile ilgili tanı yöntemleri şu şekildedir.

 • Ayrıntılı nefes kesiklerini ölçmek amaçlı BT taraması
 • Ayrıntılı görüntü alabilme amaçlı MR taraması
 • Uyku apnesi olup olmadığını araştırma amaçlı uygulanan tanı yöntemi ise endoskopi olarak uyarlanmaktadır.

Sıralanan tanı tetkikleri hastanın yaşadığı soruna yönelik geniş çaplı araştırmalardır. Bu sayede farklı bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı da ortaya çıkacaktır. Önemsenmeyen bir durum olarak algı gören horlama konusu ile ilgili mutlaka hekim incelemesi şarttır. Ayrıca kişinin yaşam tarzını da değiştirmesi gereklidir.Horlama Tedavi Yöntemleri

Horlama tedavi yöntemleri öncesinde doktor muayenesi yapılmaktadır. Tedavi konusunda doktorun söyleyeceği birtakım uygulamalar hastanın yararına olacaktır. Bu konuda uygulanacak durumlar ilk olarak mevcut hastalıklara bağlı olarak gelişip gelişmediğine göre kontrol edilmesi gereklidir. Şahsi isteğe bağlı olarak uyku sorunu çeken kişilerin çoğu uyku ilacı kullanmaktadır.

Uyku ilaçlarının çoğu derin uyku vermesinin yanı sıra horlama oluşturmaya başlamaktadır. Ayrıca kişinin yaşı ilerledikçe artış gösteren horlama sorunu sigara ve alkol kullanımı ile yakından ilgilidir. Bu nedenle kullanılan zararlı alışkanlıkların bırakılması ve nefes terapileri uygulamak çok iyi gelecektir. Bazı durumlarda tedavisi yapılabilen bu hastalık bazı noktalara ulaştığı vakit tedavi edilemez duruma gelebilmektedir.

Bu nedenle spor yapmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca gün içinde belirli zamanları kendinize ayırarak nefes meditasyonları yapmak çok iyi gelen yöntemlerdendir. Bu uygulamaların dışında doktorunuz tarafından önerilen uygulamalarda horlama sorununuzu ortadan tamamen veya kısmen kaldırabilmektedir. Horlama sorununuzla ilgili tıbbi bir sebep yok ise yapacağınız hayati değişiklikler oldukça işinize yarayacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Uyku Apnesi Tedavisi


Uyku Apnesi Tedavisi Dora Hospital

Uyku esnasında horlama ve sadece uyuma sırasında meydana gelen nefes kesikliği problemlerine, uyku apnesi adı verilmektedir. Uyku apnesi problemi olan kişiler, uykuları esnasında yeterli şekilde dinlenemez ve yorgun şekilde uyanırlar. Horlamanın sebep olduğu uyku apnesi tedavisi, kulak burun boğaz doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Uyku apnesinin türüne göre, tedavinin türü ve derecesinde değişiklikler meydana gelebilir.

Uyku Apnesi Tedavisi 2022

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin etkileri ve hastalarda ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

Uyku sırasında huzursuz olma
Sürekli olarak horlama
Sık sık uyanma ve idrara gitme
Uyku esnasında terleme
Uyku sonrası ağız kuruluğu oluşması
Reflü
Uyku esnasında yaşanan solunum durmaları


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Uyku Apnesine Sebep Olan Faktörler

  Uyku apnesinin nedenleri ve hastalığı tetikleyen faktörler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  Boğazda bulunan kaslar, havanın geçeceği bölgeyi gelerek kapatmaktadır. Boğaz kaslarının fazla gerilmesi, uyku apnesine sebep olmaktadır.
  Üst solunum yolunma meydana gelen darlıklar, uyku apnesi sorununa sebep olmaktadır.
  Çocukluktan beri üst solunum yolu darlığı yaşayan kişilerde, solunum yolu tahribatı meydana gelir ilerleyen dönemlerde uyku apnesi rahatsızlıkları oluşur.
  Fazla kilolu olan kişiler, uyku apnesi problemiyle karşılaşmaktadır.
  Bademciklerin normalden daha büyük olması, uyku apnesi problemine yol açmaktadır.
  Geniz eti bulunan kişiler, uyku apnesiyle karşılaşabilirler.

  Uyku apnesi problemi, sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Uyku apnesi tedavisi, kişilerin yaşlarına göre değişiklik göstermektedir.  Uyku Apnesi Testi Nasıl Yapılır?

  Uyku apnesi muayenesi, kulak burun boğaz doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Uyku apnesi testinin genel özellikleri ve muayene detayları aşağıda açıklandığı gibidir:

  Uyku apnesinin teşhisi için kullanılan teste, “Polisomnografi” adı verilmektedir.
  Bu cihaz sayesinde, hastaların 1 gecelik uykuları takip edilir.
  Tüm gece boyunca meydana gelen beyin aktiviteleri ve solunum olayları, Plisomnografi adlı cihaz sayesinde kaydedilmektedir.
  Uyku apnesi testi aşamasında kalbin atış hızı, beyin dalgaları, göz hareketleri, ağızdan hava alımı, burundan hava alımı, bacak hareketleri ve uyku esnasında alınan oksijen seviyeleri takip edilmektedir.
  Uyku apnesi testinin gerçekleştirilmesi için hastaların 1 gece boyunca test odasında uyumaları ve sabaha kadar ölçümlere tabi tutulmaları gerekir.
  Sabaha kadarki ölçümlerde elde edilen kayıtlar incelenerek, uyku apnesinin seviyesi ve tedavi yöntemleri belirlenebilir.  Uyku Apnesi Tedavisi ve Özellikleri

  Uyku apnesi tedavi sürecinin genel özellikleri aşağıda açıklandığı gibidir:

  Uyku apnesi tedavi sürecinin en başında, hastalarda obezitenin olup olmadığının incelenmesi gelmektedir. Hastalarda fazla kilo bulunuyorsa, ilk aşamada obezitenin önüne gelmesi gerekir.
  Üst solunum yollarında meydana gelen belirgin anatomik bozukluklar ve darlıklar sebebiyle uyku apnesi oluşmuşsa, kulak burun boğaz uzmanları tarafından ameliyat değerlendirmesi yapılır.
  İleri derecede uyku apnesi problemi bulunan hastalara, burun ameliyatı tedavisi uygulanmaktadır

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Horlama Neden Olur?


  Horlama Neden Olur

  Horlamanın bazı sebepleri vardır ve horlamanın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  Fazla Kilo: Horlamanın başlıca sebeplerinden birisi fazla kilolardır. Obezite gibi durumlarda özellikle boyun bölgesinde meydana gelen fazla yağlanma nefes darlığına sebep olacağı gibi aynı zamanda nefes alırken zorlanmaya ve buna bağlı olarakta horlamaya sebep olmaktadır.

  Horlama Neden Olur? 2022

  Anatomik Problemler: Solunum yolunda meydana gelen darlık ne kadar artar ise horlamada o kadar artacaktır. Bu nedenle ağız içinde ve solunum yolunda anatomik olarak bir problem varsa, bu durum nefes alırken titreşime ve buna bağlı olarak horlamaya sebep olacaktır.


  Dora Sağlık Bilgi Formu


   Uyku Pozisyonu: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki horlama; sırt üstü uyuma durumunda daha sık yaşanıyor. Yan şekilde uyumak yerine sırt üstü uyuyan kişilerde horlama daha sık oluşuyor. Bunun sebebi ise; sırt üstü uyumada sırt kaslarında meydana gelen gevşemedir.

   Horlamanın sebepleri bunlar ile sınırlı olmayıp; sinüzit, uyku apnesi, alkol ve saman nezlesi gibi farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle horlama tedavisi için uzman bir doktora danışıp horlama sebebinin teşhis edilmesi gerekmektedir.   Horlama Nasıl Olur?

   Horlama az öncede belirttiğimiz gibi; nefes alırken havanın dar yerden geçmesi ve buna bağlı olarak titreşime sebep olması ile oluşur. Horlamanın yani titreşimin şiddeti, nefes alınan yerdeki daralmanın artması ile alakalıdır. Fakat horlamanın tek sebebi nefes alınan yerdeki darlık değildir. Bu nedenle horlama tedavisi yapılabilmesi için ilk olarak horlamanın hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir.   Çocuklarda Horlama Görülür mü?

   Çocuklarda da mekanizma aynı.Çocuklarda da en büyük horlama nedeni geniz eti olduğu için çocuk yeteri kadar oksijen alamayacak bu da tıkanıklık oluşturucaktır.

   Horlama En Çok Hangi Yaşta Görülür?

   Horlama her yaşta görülebilir. Çocuklarda geniz etine bağlı. Daha ileri yaşlarda daha çok artar çünkü yumuşak dokular ağız içinde daha çok gevşiyeceği için horlamanın ana nedenlerinden biri görülebilir yani 45 yaşında üzerinde horlama ya da apne daha fazla görülebilir.   Horlama Bandı İşe Yarar mı? Horlama Protezi İşe Yarar mı?

   Horlama bandı işe yarar fakat devamlılığı yoktur.Bantlarla burnu biraz daha açmaya uğraşıyorsunuz açıyorsunuz biraz daha rahat nefes alıyorsunuz sürekli bunu bantla yapacağınıza ameliyat size tavsiyemdir. Horlama protezi hava yolunun açılmasına yardımcı olarak horlamayı önler. Horlama protezi alt ve üst dişler üzerine takılan plaklardan oluşur.

   Horlamanın Kesin Bir Çözümü Var mı?

   Horlamanın ve uyku apnesinin kesin bir çözümü var ama horlamada genellikle tıkalı yerleri açıyoruz bunun yanında alerjiyi ameliyat edemiyoruz. Alerji genellikle mevsim dönüşlerinde oluyor. Alerji tedavisi ile düzeltebiliyoruz.   Horlamada Yatış Şekli Önemi Nedir?

   Horlama ve uyku apnesinde yatış şekilleri önemli genellikle küçük dille yumuşak damak çok uzun ve gevşek olduğu zaman uykuda tamamen çöküp kapanacak dolayısıyla burundan geçen hava nefes borusuna rahat inemeyecek.Bu hastaları nasıl anlıyoruz sırtüstü yatamazlar. Hastanın yan yatması lazım ki yanına doğru küçük dil kaysın altından bir miktar hava geçebilirsin yani yatış şekli de önemli genellikle apnesi olan insanlar çok rahat sırtüstü yatamazlar.   Horlamanın Nedenlerinden Biri Olan Burunda Tıkanıklığı Nasıl Anlıyoruz?

   Burnumuzun hep bir tarafı hep sağa tarafı kapanıyor veya hep sol tarafı kapanıyorsa bu burundaki kemik eğriliğine işaret ediyor. Kemik eğriliğin düzeltmek gerekiyor. Bu kemik eğriliğini düzeltme işlemi eskiden çok zordu buna birer metrelik bez konurdu. Şimdi parmak büyüklüğünde yan tarafında boru olup nefes almamızı sağlayan tampon varken burun tamponları silikonlar koyuyoruz hem çok hafif hem de nefes almanıza engel değil. Ameliyatlı iken de zorluk vermiyor, çok daha kolay. Horlamada mutlaka önce burnunu düzeltiyoruz.

   Eğer burnun biri tıkanıp biri açılıyorsa bu burundaki konka hipertrofisi dediğimiz burun etlerinin şişdiğini gösteriyor onu da ne yapıyoruz tedavisinde aşağı yukarı iki 3 dakikalık bir ameliyat tedavisi. Çok kolay diş dolgusunun aynısını dişe vurulan iğnenin aynısını vuruyoruz. Burun içine etlere belli frekansta akım veriyoruz.

   Buruna herhangi bir tampon koymuyoruz ameliyattan iki saat sonra burna iki tane küçük bez koyuyoruz onları da alıyoruz gönderiyoruz. Hasta bundan çok fazla yarar görüyor dolayısıyla burun tıkanıklığı geçtiği için horlamaması için etki etmiş oluyoruz.Bunun devamı apneye dönüşürse ağız içi ameliyat yapıyoruz.

   Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


   Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


   Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


   Soru Sorabilirsiniz…

   Bizi Takip Edebilirsiniz…


   Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


   Yol Tarifi

   Doktora Sor

   Whatsapp