En Son Eklenenler


Horlama 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Horlama


Horlama

Horlama konusu günümüzde birçok insanın yaşamakta olduğu sorunlardan biri olarak biliniyor. Fakat ileri boyutlara ulaştığı vakit uyku apnesi şeklinde değerlendirilebilmektedir. Özellikle çiftler arasında bir sorun haline gelen horlama meselesi giderek farklı belirtiler ile birlikte değişik sorunları açığa çıkarabilmektedir. Çünkü horlama esnasında nefes almaya çalışan bireyler nefes tutulumu da yaşamaktadır. Daha doğrusu rahat bir şekilde uyuyabilme amaçlı bu yapılmaktadır.

Horlama 2022

Direkt olarak solunum yollarını etkilemesi ile bilinen horlama uyku apnesi ile karıştırılsa da gerçeğinde uyku apnesi olmadığı net sonuçlardan biri olmaktadır. Uyku esnasında sürekli horlayan kişiler gün içinde kendilerini oldukça yorgun ve halsiz hissetmektedir. Genel olarak boğaz kısmında yer alan kasların incelip daralması veya gevşemesi şeklinde yorumlanan horlama, beraberinde nefes tıkanması olarak ta tabir edilmektedir.

Hava yollarının tamamen veya kısmen kapanması halinde oluşan horlama durumu uyku esnasında sorun oluşturabilmektedir. Buna etken durumlardan bazıları burun tıkanıklığı veya boğaz yollarında oluşabilen durumlar olarak özetlenmektedir. Kişinin sadece kendisini değil aynı zamanda yakınlarının da uykusunu bölen bu rahatsızlık ileri boyutlara ulaştığı zaman farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Yoğun şekilde horlayan kişiler için genellikle kısa süreli süren cerrahi işlemler önerilmektedir.


Fakat bu konuda bir yaş sınırı olduğundan dolayı her insanın sıcak bakmadığı bir konu olarak ertelenmekte olan sorunlardandır.
Horlama konusunun uyku apnesi olup olmadığını anlamak açısından gözlemleyeceğiniz ilk şey uyku sırasında nefesinizin durup durmağı olmalıdır. Eğer nefesinizin kesildiğini hissediyorsanız bu durum uyku apnesi olarak değerlendirilmektedir. Fakat nefes durmadığı halde horlama devam ediyorsa uyku apnesi değildir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHorlama Nedir?

Horlama binlerce kişinin yaşamakta olduğu bir rahatsızlık türü olup beraberinde yakınlarını da etkileyen bir sorun olarak görülmektedir. Solunan havanın tıkanıklık yapması nedeniyle oluştuğu bilinen horlamanın, günümüzde pek önemli bir sorun olmadığı düşünülmesi tamamen yanlıştır. Çünkü horlama esnasında nefes durması yaşanabildiği gibi bu durumdan kaynaklı ölen insan sayısı da oldukça çarpıcıdır.

Horlama esnasında nefes almaya çalışan kişinin boğaz kısmında istemsiz şekilde gelişen titremeler meydana gelmektedir. Özellikle mukusların dolu olması ve burun tıkanıklıklarının da sebep vermesi nedeniyle ileri dereceye ulaşan horlamalar kişinin normal hayatını da etkilemektedir. Gün boyu kendini halsiz hisseden kişilerin çoğu uykularında horlamaktadır.

Boğaz içindeki kasların gevşemesi sonucuyla oluşan durumun uyku apnesi olup olmadığı araştırılması gereklidir. Çünkü araştırılmayan bir horlama biçimi kişinin ileri zamanlarında farklı hastalıklar yaşamasına da sebebiyet vermektedir. Özellikle çeşitli enfeksiyonlarla beraber bu sorun birleştiğinde kişi neredeyse nefes alamaz hale gelmektedir. Böyle durumlarda ise uyumaya çalışmaktan ziyade uykusuz kalmayı yeğlemektedir. Horlama uyku biçimine tümden etki eden ve engel olan bir rahatsızlıktır.

Neredeyse tüm insanların belirli dönemlerde kısmen yaşadıkları bu sorunu bazı kişiler hayatları boyunca yaşamaktadır. Bu nedenle horlama konusundaki önlemler ve doğru tanı konulması sorunun boyutunu değiştirmede önemli yer tutmasıyla bilinir.Horlama Nedenleri

Horlama nedenleri arasında birçok sağlık sorunu gözlemlenmektedir. Bu nedenle tek bir sebep belirtilmesi doğru teşhis açısından yanıltıcı olur. Burun tıkanıkları, ağız içi enfeksiyonları ve boğaz yolunda oluşan kas gevşemesi durumları horlamaya sebep olarak belirtilmektedir. Ayrıca kişinin gün içindeki yorgun ve halsiz durumu da gözlemlenerek diğer nedenlere dikkat çekilmektedir. Horlama ile ilgili nedenler genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Sigara kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Burun ile ilgili sorunlar (Burundaki kemik yapısı)
 • Boğaz sorunları
 • Bademciklerin şişmesi
 • Uyku ilacı kullanılması
 • Uyuma tarzı veya şekli
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Kalp hastalıkları
 • Yorgun ve halsiz kalmak
 • Yeteri miktarda uyku alınamaması
 • Antihistaminik kullanımı
 • Gebelik dönemi

Yukarıda sıralanan nedenler arasına farklı durumlar da eklenebilmektedir. Horlama her yaştan kişide görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Bebeklerde dahi hırıltılı şekilde başlayan bu durum yaş ilerledikçe farklılaşabilmektedir.

Özellikle zararlı madde alışkanlığı olmayan kişiler için horlama konusu burundaki kemik yapısından kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle en uygun zaman diliminde horlama ilgili şikâyetlerinizi kontrol ederek en yakın sağlık kurumuna gitmelisiniz. Aksi takdirde neyden kaynaklandığı belli olmayan horlama sorununuz ileri boyutlara ulaşabilmektedir. Tetiklediği hastalıklar ve tedavilerinde geç kalmamak adına her bireyin bu konu üzerinde durması gereklidir.Horlama Belirtileri

Horlama genel olarak kendi kendini fark ettiren bir durumdur. Bu nedenle belirtiyi saptamak amaçlı yakınlarınıza horlayıp horlamadığınızı sorarak anlamanız mümkün olacaktır. Çünkü uyku esnasında ses duymayan insanlar horladıklarını da anlayamamaktadır. Ayrıca horlama konusunda hangi durumda olduğunuzu da anlamanız mümkündür. Kesik nefes biçimi horlama belirtileri arasında gösterilen bir durum olsa da genel belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Özellikle sabah saatlerinde hissedilmekte olan boğaz ağrıları
 • Gün boyu yorgun olduğunu hissetme veya en ufak iş sonrası yorgunluk hali
 • Kan basıncı ve şekerinde önemli derece de zorlanmalar
 • Uykuya dalmada zorluk yaşama
 • Kalp çarpıntısı hissetme
 • Sinirlilik hali
 • Geceleri rahat uyku uyuyamama
 • Konsantre olamama veya dikkat dağınıklığı

Yukarıda sayılan belirtiler arasına daha birçok belirti eklenebilir. Özellikle kişinin yaşam tarzı ile bağdaştırılan bu durum kullanılan ilaçlara bağlı olarak ta değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra horlamayı tetikleyen sigara, alkol ve madde bağımlılıkları önemli rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca bazı insanlarda yediği besinlere göre de gelişebilen bir durum olduğu söylenmektedir.Horlama Tanı Yöntemleri

Horlama tanı koyma yöntemleri arasında ilk olarak hekim tarafından hastanın tıbbi geçmişi dinlenmektedir. Ardından belirtiler ve neden olabilecek durumlar gözlemlenerek gerekli görülen tıbbi tetkikler yapılmaktadır. Horlama konusuna bağlı olarak farklı hastalık grupları da rol oynamasından dolayı farklı semptomların olup olmadığına da bakılmaktadır. Horlama ile ilgili tanı yöntemleri şu şekildedir.

 • Ayrıntılı nefes kesiklerini ölçmek amaçlı BT taraması
 • Ayrıntılı görüntü alabilme amaçlı MR taraması
 • Uyku apnesi olup olmadığını araştırma amaçlı uygulanan tanı yöntemi ise endoskopi olarak uyarlanmaktadır.

Sıralanan tanı tetkikleri hastanın yaşadığı soruna yönelik geniş çaplı araştırmalardır. Bu sayede farklı bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı da ortaya çıkacaktır. Önemsenmeyen bir durum olarak algı gören horlama konusu ile ilgili mutlaka hekim incelemesi şarttır. Ayrıca kişinin yaşam tarzını da değiştirmesi gereklidir.Horlama Tedavi Yöntemleri

Horlama tedavi yöntemleri öncesinde doktor muayenesi yapılmaktadır. Tedavi konusunda doktorun söyleyeceği birtakım uygulamalar hastanın yararına olacaktır. Bu konuda uygulanacak durumlar ilk olarak mevcut hastalıklara bağlı olarak gelişip gelişmediğine göre kontrol edilmesi gereklidir. Şahsi isteğe bağlı olarak uyku sorunu çeken kişilerin çoğu uyku ilacı kullanmaktadır.

Uyku ilaçlarının çoğu derin uyku vermesinin yanı sıra horlama oluşturmaya başlamaktadır. Ayrıca kişinin yaşı ilerledikçe artış gösteren horlama sorunu sigara ve alkol kullanımı ile yakından ilgilidir. Bu nedenle kullanılan zararlı alışkanlıkların bırakılması ve nefes terapileri uygulamak çok iyi gelecektir. Bazı durumlarda tedavisi yapılabilen bu hastalık bazı noktalara ulaştığı vakit tedavi edilemez duruma gelebilmektedir.

Bu nedenle spor yapmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca gün içinde belirli zamanları kendinize ayırarak nefes meditasyonları yapmak çok iyi gelen yöntemlerdendir. Bu uygulamaların dışında doktorunuz tarafından önerilen uygulamalarda horlama sorununuzu ortadan tamamen veya kısmen kaldırabilmektedir. Horlama sorununuzla ilgili tıbbi bir sebep yok ise yapacağınız hayati değişiklikler oldukça işinize yarayacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Horlama Tedavisi


Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi

Bir çok insanın şikayetçi olduğu horlama durumu, aslında istem dışı gelişen bir olaydır.

 • Özellikle çocuklarda sürekli büyüyen ve zaman zaman iltihaplanan bir yapının geniz eti ameliyatıyla alınması önerilebilir.
 • Günümüzde ileri teknolojilerle gerçekleştirilen geniz eti tedavisi kolay ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılır.
Horlama Tedavisi 2022

 • Geniz etinin 5 yaşından sonra küçülmeye başlaması ve ergenlikle birlikte tamamen yok olması beklenir.
 • Geniz eti büyümesi oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur.
 • Bu durumda bademciklerin de doğru orantılı olarak büyümesi söz konusu olabilir.
 • Yılda 5 kez antibiyotik kullanmasına rağmen hastalığında ilerleme yaşanmamış olan hastaların ameliyatla kalıcı bir şekilde iyileşmeleri sağlanabilir.

Dora Sağlık Bilgi Formu


  Horlama Bir Hastalık mıdır?

  Horlama genel olarak uyku pozisyonu ile alakalı olabildiği gibi solunum yolu ile alakalıda olabilir. Basit horlama olarak adlandırılan ilk evrede horlama sırt üstü uyuma ile birlikte kendisini gösterir. İlerleyen zamanlarda kilonun artması sonucu üst solunum yolunda meydana gelen daralmalar sonucu horlama şiddetini artırabilir.

  Bu evrede çok fazla endişe edilecek bir evre değildir. Fakat horlama, bir süre sonra solunum ile ilgili düzensizliklere sebep oluyor ise burada bir sorun var demektir. Ve bu evrede mutlaka ama mutlaka uzman bir doktora başvurularak horlama tedavisi uygulanmalıdır.  Erkekler Neden Kadınlardan Daha Sık Horlar?

  Horlamanın başlıca sebeplerinin uyku pozisyonu ve fazla kilolar olduğu bilinen bir gerçektir.

  Uyku pozisyonu olarak kadın ile erkek horlayabilir. Yani uyku pozisyonuna bağlı olarak horlama durumu kadın ve erkek içinde olabilir. Fakat kiloya bağlı olarak horlama durumu erkeklerde kadınlardan daha çok görünen bir durumdur.

  Bunun sebebi; fazla kiloların erkeklerde boyun ve gögüs gibi bölümlerde olurken kadınlarda ise kalça bölgesinde olmasıdır. Bu nedenle kadınlarda fazla kilolar boyun bölgesinde çok sık yağlanmalara sebep olmadığı için kadınlarda kiloya bağlı olarak horlama durumu biraz nadir görülür.

  Horlamanın çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Horlama tedavisi yapılabilmesi için uzman bir doktor tarafından horla sebebi teşhis edilmelidir.  Horlama Bir Hastalık Mıdır? Horlama Tedavi Edilmez ise Vücuda Zarar Verir mi?

  Uyku apnesi çok ağır bir hastalık ama horlama bir hastalık değil birtakım hastalıkların belirtisidir. Tedavi edilmezse tabi ki vücuda zarar verir çünkü horlamaya neden olan hastalıklar genellikle oksijen alımına engel olduğu için birtakım hastalıklara neden olurlar. Horlamanın devamında ki esasında önemli olan şey uyku apnesidir. Horlamanın devamı aynı şekilde küçük dil ve yumuşak damağın gevşemesi burun içinin tıkanık olması aynı zamanda uyku apnesi ise uyku sendromuna neden olduğu için baya ilerde ağır hastalıklara neden olmaktadır.  Horlama Tehlikeli midir?

  Horlama bir belirtidir. Horlamanın devamında hastalığa dönüşmesi uyku apnesi eğer ameliyat edilmezse bunun devamı tansiyon hastalığı, kalp yetmezliği, uykuda ölüm. uykuda ölüme kadar çok ağır hastalıklara neden olmakta. Bu trafik kazalarının çok büyük nedenleride uyku apnesi diye düşünülüyor. Çünkü uyku apnesi olan insanlar gece tam uykularını alamadıkları için gün içinde durdukları yerde uyukluyorlar o durdukları yerde de trafik kazalarına neden oluyorlar.

  Horlama Olmadan Uyku Apnesi Olabilir mi?

  Horlama olmadan uyku apnesi genelde pek olmaz. Daha çok horlamadaki neden burun tıkanıklığı ama uyku apnesinde burnunuz açık olmasına rağmen küçük dilin ve yumuşak damağın çok gevşek ve yattığında tıkıyor, nefesin aşağı geçmesine engel oluyorsa buda uyku apnesidir. Ayrıca apnede horlamada üçüncü sebep kilo eğer bir insanın kilosu normalden çok fazlaysa aldığı oksijenli hava kendisine yetmeyecektir. Buda insanı zorladığı için horlamaya neden olacaktır.  Horlama Tedavisi

  Horlama probleminin giderilmesi için yapılan tedavi yöntemleri genel olarak şu şekildedir;

  • Antioksidan doğal besinlerin tüketilmesi.
  • Fazla kilolardan kurtulma.
  • Yürüş, koşu gibi egzersizlerin yapılması.
  • Sigara, alkol ve antidepresan ilaçlarının kullanılmaması.

  Tükürük Bezi Tümörü Tedavisi, Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri, Coronavirüsü nedir, Vertigo Tedavisi, Odyometri

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp