Horlama Neden Olur?


Horlama Neden Olur

Horlamanın bazı sebepleri vardır ve horlamanın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Fazla Kilo: Horlamanın başlıca sebeplerinden birisi fazla kilolardır. Obezite gibi durumlarda özellikle boyun bölgesinde meydana gelen fazla yağlanma nefes darlığına sebep olacağı gibi aynı zamanda nefes alırken zorlanmaya ve buna bağlı olarakta horlamaya sebep olmaktadır.

Horlama Neden Olur? 2022

Anatomik Problemler: Solunum yolunda meydana gelen darlık ne kadar artar ise horlamada o kadar artacaktır. Bu nedenle ağız içinde ve solunum yolunda anatomik olarak bir problem varsa, bu durum nefes alırken titreşime ve buna bağlı olarak horlamaya sebep olacaktır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Uyku Pozisyonu: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki horlama; sırt üstü uyuma durumunda daha sık yaşanıyor. Yan şekilde uyumak yerine sırt üstü uyuyan kişilerde horlama daha sık oluşuyor. Bunun sebebi ise; sırt üstü uyumada sırt kaslarında meydana gelen gevşemedir.

  Horlamanın sebepleri bunlar ile sınırlı olmayıp; sinüzit, uyku apnesi, alkol ve saman nezlesi gibi farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle horlama tedavisi için uzman bir doktora danışıp horlama sebebinin teşhis edilmesi gerekmektedir.  Horlama Nasıl Olur?

  Horlama az öncede belirttiğimiz gibi; nefes alırken havanın dar yerden geçmesi ve buna bağlı olarak titreşime sebep olması ile oluşur. Horlamanın yani titreşimin şiddeti, nefes alınan yerdeki daralmanın artması ile alakalıdır. Fakat horlamanın tek sebebi nefes alınan yerdeki darlık değildir. Bu nedenle horlama tedavisi yapılabilmesi için ilk olarak horlamanın hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir.  Çocuklarda Horlama Görülür mü?

  Çocuklarda da mekanizma aynı.Çocuklarda da en büyük horlama nedeni geniz eti olduğu için çocuk yeteri kadar oksijen alamayacak bu da tıkanıklık oluşturucaktır.

  Horlama En Çok Hangi Yaşta Görülür?

  Horlama her yaşta görülebilir. Çocuklarda geniz etine bağlı. Daha ileri yaşlarda daha çok artar çünkü yumuşak dokular ağız içinde daha çok gevşiyeceği için horlamanın ana nedenlerinden biri görülebilir yani 45 yaşında üzerinde horlama ya da apne daha fazla görülebilir.  Horlama Bandı İşe Yarar mı? Horlama Protezi İşe Yarar mı?

  Horlama bandı işe yarar fakat devamlılığı yoktur.Bantlarla burnu biraz daha açmaya uğraşıyorsunuz açıyorsunuz biraz daha rahat nefes alıyorsunuz sürekli bunu bantla yapacağınıza ameliyat size tavsiyemdir. Horlama protezi hava yolunun açılmasına yardımcı olarak horlamayı önler. Horlama protezi alt ve üst dişler üzerine takılan plaklardan oluşur.

  Horlamanın Kesin Bir Çözümü Var mı?

  Horlamanın ve uyku apnesinin kesin bir çözümü var ama horlamada genellikle tıkalı yerleri açıyoruz bunun yanında alerjiyi ameliyat edemiyoruz. Alerji genellikle mevsim dönüşlerinde oluyor. Alerji tedavisi ile düzeltebiliyoruz.  Horlamada Yatış Şekli Önemi Nedir?

  Horlama ve uyku apnesinde yatış şekilleri önemli genellikle küçük dille yumuşak damak çok uzun ve gevşek olduğu zaman uykuda tamamen çöküp kapanacak dolayısıyla burundan geçen hava nefes borusuna rahat inemeyecek.Bu hastaları nasıl anlıyoruz sırtüstü yatamazlar. Hastanın yan yatması lazım ki yanına doğru küçük dil kaysın altından bir miktar hava geçebilirsin yani yatış şekli de önemli genellikle apnesi olan insanlar çok rahat sırtüstü yatamazlar.  Horlamanın Nedenlerinden Biri Olan Burunda Tıkanıklığı Nasıl Anlıyoruz?

  Burnumuzun hep bir tarafı hep sağa tarafı kapanıyor veya hep sol tarafı kapanıyorsa bu burundaki kemik eğriliğine işaret ediyor. Kemik eğriliğin düzeltmek gerekiyor. Bu kemik eğriliğini düzeltme işlemi eskiden çok zordu buna birer metrelik bez konurdu. Şimdi parmak büyüklüğünde yan tarafında boru olup nefes almamızı sağlayan tampon varken burun tamponları silikonlar koyuyoruz hem çok hafif hem de nefes almanıza engel değil. Ameliyatlı iken de zorluk vermiyor, çok daha kolay. Horlamada mutlaka önce burnunu düzeltiyoruz.

  Eğer burnun biri tıkanıp biri açılıyorsa bu burundaki konka hipertrofisi dediğimiz burun etlerinin şişdiğini gösteriyor onu da ne yapıyoruz tedavisinde aşağı yukarı iki 3 dakikalık bir ameliyat tedavisi. Çok kolay diş dolgusunun aynısını dişe vurulan iğnenin aynısını vuruyoruz. Burun içine etlere belli frekansta akım veriyoruz.

  Buruna herhangi bir tampon koymuyoruz ameliyattan iki saat sonra burna iki tane küçük bez koyuyoruz onları da alıyoruz gönderiyoruz. Hasta bundan çok fazla yarar görüyor dolayısıyla burun tıkanıklığı geçtiği için horlamaması için etki etmiş oluyoruz.Bunun devamı apneye dönüşürse ağız içi ameliyat yapıyoruz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp