En Son Eklenenler


Hemoroid (Basur)

Plastik ve Estetik Cerrahi


Hemoroid (Basur)


Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) anüs kısmının alt tarafında ve rektum bölgesinde oluşan şişkin damar yapısı olarak ifade edilmektedir.

Hemoroid oluşumu nedeniyle damarların genişleyip gerilmesi halinde kişiyi oldukça rahatsız edici durumlar oluştuğu bilinmektedir. Genel yapısı itibariyle tahriş olmuş damar yapısı makat dışına çıkmaya başlamaktadır. Halk arasında mayasıl veya basur şeklinde ifade edilen rahatsızlık tıp dilinde hemoroid olarak bilinmektedir.

Hemoroid (Basur)

Genel yapısı bakımından dışarı taşmış hemoroid olarak ifade ediliyor olsa da anal kısmın içinde yer alan veya oluşabilen hemoroid türleri de bulunmaktadır. Bu yüzden oluşum gösteren rahatsızlık her iki kısımda ayrı incelenmektedir. İç kısımda bulunan hemoroidler kişinin görebileceği şekilde değildir. Bu yüzden sadece tuvalet yapma veya ıkınma esnasında acı ve ağrı oluşturmaktadır. Fakat normal seviyede hissedilmeyen yapıya sahip olduklarında dışarda bulunan hemoroid kadar acı hissettirmemektedir. İç kısımda oluşan hemoroid özelliği veya belirtisi genellikle kişinin tuvalet ihtiyacını görmesi anında anlaşılmaktadır. Çünkü tuvalete giden ve ıkınma ihtiyacı hisseden kişinin dışkısında veya iç çamaşırına kan akışı yapmaktadır.

Hemoroid (Basur) oluşumu iç kısımda oluşturduğu belirti haricinde yapı olarak nemli ve pembemsi renge sahip oldukları bilinmektedir. İç kısımda oluşmuş ve dış bölgeye taşmak üzere olan hemoroid yapısına prolapslı hemoroid denilmektedir. Prolapslı hemoroid oluşumları kendiliğinden geçebildiği gibi ufak operasyon eşliğinde iç kısma bastırılacak niteliktedir. Dış kısımda oluşan hemoroidler ise makat kısmının hemen yanlarında meydana gelmektedir.


Gözle görülebilen nemli yumrular her an patlamaya hazır halde bulunmaktadır. Tuvaletini yapmakta zorluk çeken kişilerin makatın dış çevresinde oluşan hemoroid sebebiyle zorlandığı anlar çok fazla öne çıkmaktadır. Ayrıca dış kısımdaki hemoroidlerin ağrı yapmasının temel nedeni makat çevresinde ağrı eşiğini belirleyen sinir uçları bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden katı dışkı yapılırken çok fazla ağrı, şişlik ve beraberinde kanama yapmasıyla bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuHemoroid Nedir?

Hemoroid (Basur) rahatsızlığı rektum ve anüs kısmında gelişen damar rahatsızlığı şeklinde ifade edilmektedir. Şiddetli kanama, ağrı ve şişlik yapmasıyla bilinen hemoroid oluşumu makatın dış çevresindeki hali ile iç kısımda yer alan çeşidi bakımından ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinin oluşum sonrasında meydana gelen ortak sonuç kanama yapması şeklinde bilinmektedir. Aralarındaki tek fark iç kısımda yer alan hemoroidlerin hissedilmez yapıya sahip olması ve sinir uçları yakın olmayışı nedeniyle ağrı yapmamasıdır.

Dış kısımda yer alan hemoroid hem ağrı, hem de şişlik oluşturarak kanamaya sebep olmaktadır. hemoroid oluşumunun tehlikeli bir vakaya dönüşmeye başladığı an renk değişimi yaptığı görülmektedir. Normalde pembemsi ve nemli olan yapısıyla bilinen hemoroid rengi mor veya mavimsi bir tonla görülmeye başlamaktadır. Bu renge dönüşen hemoroid haline de tromboz hemoroid denilmektedir.

Hemoroid (Basur) oluşumunda tromboz olarak belirtilen durum aslında kan pıhtısının birikmesi sonucu oluşmaktadır. Pıhtılaşan kanın çözülmesi halinde deri kısmı kaldığı bilinmektedir. Ayrıcı irrit denilen kısmı da kalabilmektedir.

Oldukça fazla ağrı yapan bu hali gün içinde yapılan cerrahi işlem sonrası giderilebilen bir sorun olarak bilinmektedir. Fakat hemoroid sorunu yaşayan birçok kişi alternatif olabilecek durumlara yönelmektedir. Bu durumun en önemli sebebi ise makat kısmında gelişen bir rahatsızlık olması nedeniyle bireyin yaşadığı utanma halinden kaynaklanmaktadır.Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroid (Basur) nedenleri arasında pek çok farklı sebep bulunmaktadır. Genellikle ilk nedeni arasında kişinin beslenme şekline ve tuvalet ihtiyacını giderme sıklığı düşünülmektedir. Fakat ufak bir zorlama halinden de kaynaklanabilmektedir.

Bu yüzden hemoroid oluşum nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Ailenin tıbbi geçmişinde hemoroid oluşumu görülmesi
 • Rektum bölgesine yönelik ağır basınç oluşması
 • Obezite rahatsızlığı nedeniyle kişinin ekstra ağırlık taşıması
 • Bir cisim itme halinde zorlanma yaşanması
 • Tuvalet ihtiyacı esnasında fazla ıkınmadan oluşması
 • Düşük egzersiz seviyesinden kaynaklanması
 • Makat yolundan cinsel ilişkiye girilmesi

Hemoroid (Basur) oluşumunda önemli nedenler arasında belirtilen durumlar tek tek incelendiğinde her birine birçok örnek verilebilir. Bu yüzden oluşum nedenleri ana başlık şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Belirtilen nedenlere ek olarak ek olarak varsayılan ve tıbbi açıdan incelenmiş durumlar arasında kişinin sık şekilde kabızlık sorunu yaşıyor olması veya tam tersi ishale fazla yakalanıyor olması makatı zorlayan bir durum oluşturduğu için hemoroid oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca üst solunum rahatsızlığı geçiren kişinin sürekli öksürmesi veya hapşırması halinde oluşan hemoroid daha da kötüleşebilmektedir. Bu yüzden hemoroid rahatsızlığına sahip olan kişiler için en ufak bir hareket zorlayıcı hale gelmektedir.Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid (Basur) belirtileri genel bakımdan dört evrede incelenmektedir. Bu yüzden ilk oluşum esnasında ortaya çıkan belirti hali ile son aşamadaki hali arasında farklar bulunmaktadır. Bu evreler incelendiği zaman oluşum gösteren semptomlar şu şekilde sıralanmaktadır.

İlk evre hemoroid oluşumları genellikle Rektoskopi ile teşhis edilebilen türdedir. Oluşturduğu belirti ise kanama olarak bilinmektedir.
İkinci evresinde oluşan hemoroid nedeniyle kanamanın yanı sıra kaşıntı hali de başladığı bilinmektedir. Anal muayene yapılma esnasında anlaşılan bir durum olarak bilinmesi haricinde ıkınma sonrası da anlaşılmaktadır.
Üçüncü evresinde kaşıntı ve kanama yapan hemoroid oluşumunun aynı zamanda ıslaklık hali oluşturduğu da saptanmaktadır. Ayrıca oluşum gösteren hemoroidler makat dışına çıkmış haldedir. Anal muayene esnasında dışa taşmış hemoroid yapısı içe doğru bastırılarak yok edilebilir.
Son evresinde ise kişide oluşan belirti kanama, kaşıntı, şişlik ve şiddetli ağrılar oluşturması şeklinde bilinmektedir. Anal muayene esnasında iç kısma yerleştirilemez durumda olan hemoroid yapısı için cerrahi operasyon gerekli görülmektedir.

Hemoroid (Basur) belirtileri genel bakımdan bu evrelere göre belirti göstermektedir. Fakat halk arasında belirtilen genel durumlar arasında ağrı ve kanama hali çok net şekilde ifade edilmektedir.Hemoroid (Basur) Tanı Yöntemleri

Hemoroid (Basur) tanı yöntemleri genellikle fiziki muayene ile yapılmaktadır. Anüs kısmında oluşum gösteren hemoroid yapısına bakmak amaçlı hekim tarafından fiziki muayene yapılmakta ve bir yandan kişide oluşan belirti şeklinde anlatılan şikâyetler dinlenmektedir. Bu muayene sonrası oluşum gösteren hemoroid sorununa yönelik ikinci muayene yapılması gerekmektedir.

Ameliyat eldiveni giyerek hemoroid rahatsızlığına yönelik oluşan durumu kontrol edebilme amaçlı parmak ucu ile muayene yaptığı bilinmektedir. Özellikle kanama ve ağrı şeklinde var olan basur nedeniyle bu muayene kısmen zorlayıcı olmaktadır. Genellikle bu muayene de tanı konulmasına rağmen net bir teşhis açısından rektoskop, Anoskopi ve kolonoskopi yöntemleri kullanıldığı bilinmektedir.Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Hemoroid (Basur) tedavi yöntemleri gelişen hemoroid sorununun evresine yönelik uygulanmaktadır. Yeni oluşum göstermiş olan hemoroid sorunu için il uygulanan tedavi şekli tıbbi ilaçlar ve kişinin yaşamını değiştirecek konulara ağırlık verilmesi şeklinde bilinmektedir. Örneğin; kişiyi kabız edecek besin maddelerinin tüketilmemesi veya ılık su banyoları yapılması ya da ılık suda beklenmesi gibi tedavi metotları öne çıkmaktadır.

Artış gösteren kanama hali ve oldukça şişmiş hemoroid yapısına yönelik cerrahi operasyon yapılmaktadır. Böyle bir durumda ilk önce pomat ya da krem kullanımı yaptırılsa da cerrahi yöntem kesin tedavisi olarak bilinmektedir. Fakat önemli olan kısım tedavi gerçekleştirilse bile kişinin eski yaşam tarzına devam etmesi ve oluşum nedenlerine yönelik ısrarcı bir tavır sergilemesi hemoroid oluşumunu yeniden başlatabilmektedir. Bu yüzden doğru tedavi kişinin kendine ve hayatına dikkat etmesiyle başlamaktadır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Hemoroid Ameliyatı Fiyatları


Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatı son teknolojik gelişmeler sayesinde ağrısız, acısız ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinir. Daha başlangıç aşamasında hekimin gerekli görmesi halinde hemoroid ameliyatı ya da alternatif tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde basur ilerleyerek hasta için daha sıkıntı verici olur. Basur hastalığının Türkiye’de yaygın görüldüğü bilinmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Tedavi edilmediği durumlarda ise hastaların yaşam kalitesinde ciddi düşüşler meydana geliyor. Makat bölgesinde meydana geldiği için, insanlar hastalığını saklamak istiyor, dolayısıyla doktora gitmiyorlar. Bu durum hastalığın daha kötü bir hal almasına neden oluyor. Erken evrede tedavi uygulandığında başarı ile iyileştirilen hastalıklar, ileriki evrede daha zor tedavi edilerek hastanın konforunun bozulmasına neden oluyor.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Hemoroid Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

  Hemoroid hastalığında belirtilere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle hastalar dışkılama sırasında ağrı ve yanma hissi ile karşılaşıyorlar. Kaşıntı, dışkılamada düzensizlik, rektal kanama, makat bölgesinde şişlik olması ve sürekli bölgede ıslaklık diğer belirtiler arasında yer alıyor. Basur kendi başına bir hastalık olarak çıkabilirken, diğer hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabildiğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Hastalar eğer makat bölgesinde kanama, dışkılama düzeninde değişiklik gibi belirtiler ile karşılaşırlarsa bu belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır.  Hemoroid Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

  Hemoroid hastalığında tanı konulması için hastaların önce hekime başvurmaları gerekmektedir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecektir. Daha sonra anal muayene yapılır. Eğer hasta hekime rektal kanama şikayeti ile gelmişse, hastaların rektoskopi yaptırması gerekir. Özellikle 40 yaş ve üzeri hastalar için (kabızlık şikayetinin de olması durumunda) kolonoskopik tetkik yöntemleri önerilmektedir. Hastaların şikayetlerinin altında kalın bağırsak probleminin yatmadığından emin olmak gerekir. Hemorid tek başına bağırsak kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalığı dikkate almak gerekir.  Hemoroid Hastalığını Neden Olur?

  Hemoroid hastalığı oluşma nedenleri arasında:
  Kalın bağırsak hareketleri,
  Gebelik,
  Doğum yapmak,
  Kabızlık ve ishal gibi hastalıklar,
  Şöfor ve pilot gibi sürekli oturma gerektiren meslek grupları,
  Alkol alışkanlığı,
  Pelvik bölgede oluşmuş tümörler,
  Yerleşik, hareketsiz yaşam tarzı,
  Bazı spor faaliyetleri yer alır.  Hemoroid Hastalığında Dereceler Nelerdir?

  Hemoroid hastalığında dereler toplam 4 başlık altında incelenmektedir. İlk derecede hastaların en önemli şikayetleri kanama olur. Rektoskopi yöntemi ile ilk evre hemoroid saptanacaktır. İkinci derece hemoroidlerde hem kanama hem de kama ile birlikte kaşıntı problemi vardır. Ikınma yöntemi ile hastaların problemleri saptanabilir. Ayrıca anal muayene yapılması da gerekir. Üçüncü derece hemoroid hastalıklarnda makatta ıslaklık, kanama ve kaşıntı şikayetleri olur. Anal muayene sırasında hastada makat dış bölgesinde çeşitli pakeler görülür. 4. Ve son evre hemoroidlerde kanama, kaşıntı, ıslaklık ve ağrı gibi şikayetlerin hepsi bir arada görülür. Muayene sırasında hekim çoğu zaman şişlik görür.  Hemoroid Hastalığında Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

  Hemoroid hastalığında tedavi amaçlı kullanılan yöntemler toplam 4 farklı başlık altında ele alınabilir. İlk yöntem, bağırsak fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Bunun için de altta yatan kabızlığın nedeninin ne olduğu araştırılır, kabızlığın giderilmesi için çeşitli önlemler alınır. Kişilerin diyetlerinde bol miktarda lif almaları önerilmektedir. Ayrıca en az günde bir buçuk litre ile 2 litre arasında su içilmesi şarttır. Tedavi yöntemlerinden bir diğeri lokal krem ve pomatların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar kullanılırken hekim önerisinden dışarı çıkmamak gerekir. Cerrahi tedavi yöntemleri olarak farklı alt başlıklardan söz etmek mümkündür:

  • Lazer tedavisi,
  • Skleroterapi,
  • Bant ligasyon,
  • Klasik cerrahi yöntemlerinin tümü cerrahi yöntemler olarak bilinir.

  Genellikle genel anestezi ile yapılan işlemlerdendir. Hastanede ortalama 1 gün yatmak gerekir. Lazer tedavisinde işlem süresi çok kısa olduğunda tercih edilir. Ortalama 5 ile 15 dk içinde işlem biter. Ameliyat sonrasında hastalar çok az ağrı hissederler. İşe işlem sonrasında hemen dönmek mümkündür. Fakat son evre hemoroid şikayeti olanlar için bu yöntemden faydalanmak mümkün değildir. Üçüncü evreye kadar olan hemoroid problemleri için uygulanabilen bir yöntemdir.  Hemoroid Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Hemoroid hastalığında bilinmesi gerekenler başında hastalığın beslenme ile yakından ilgili olduğu gelir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde fazla et tüketimine bağlı olarak görülen hemoroid vakalarının sayısı fazladır. Halk arasında acı yemenin hastalığa yol açacağı söylenir. Bu doğru bir bilgi değildir. Acı hastalk olmasına neden olmaz. Fakat özellikle fazla miktarlarda tüketilen acı, bölgenin tahriş olmasına ve acımasına neden olur. Kronik kabızlığı olan insanlarda hemoroid görülme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu bilinmektedir.

  Özellikle bankacılar, ofis içinde çalışanlar, taksi şöforleri gibi meslek gruplarında sık görülen bir hastalıktır. Hem sıcak hem de soğuk oturma banyoları yaparak hastalık ile birlikte gelişen şikayetlerin etkisini azaltabilirsiniz. Kadınlarda pelvik taban düşüklüğü olduğu için erkeklere oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Hemoroid hastalık belirtileri başka hastalıkların belirtileri ile karışmaya müsaittir. Bu nedenle belirtiler ile karşılaşır karşılaşmaz kesin tanı konulması için hekime gitmek gerekir. Hekim ancak muayene sonrasında hastalığın ne olduğunu bulabilir.

  Hemoroid Hastalığından Korunmak için Neler Yapılabilir?

  Hemoroid hastalığından korunmak için dışkının her zaman yumuşak tutulması gerekir. Bunun için de yüksek lifli gıdalar yemek son derece önemlidir. Meyveler, sebzeler ve tahılların içinde yüksek miktarda lif bulunmaktadır. Özel beslenme planları ya da hastalıklar gibi çeşitli nedenlerden dolayı lif alamıyorsanız, lif takviyesi almanız gerekir. Günde en az 6 ile sekiz bardak su içilmesi gerekir. Ayrıca su dışında sıvı tüketimi yapılmalıdır. Bitki çayları ve ayran sağlıklı sıvı tüketimine örnek besinlerdir.
  Dışkılama ihtiyacı olduğu zaman beklemek bağırsak sağlığına zarar verir.

  Bu nedenle dışkı kesinlikle tutulmamalıdır. Kabızlığın önlenmesi ve genel sağlık için aktif yaşam sürmek çok önemlidir. Egzersizler hem hemoroid tetiklenmesinin önüne geçerken aynı zamanda sağlıklı olmanıza katkıda bulunur. Uzun süre oturmak iyi değildir. Özellikle tuvalette uzun süre oturmak anüs duvarlarına zarar verir. Sırf bu nedenle basur oluşumu söz konusu olabilir. Kişiler hastalık belirtileri ile karşılaştığı zaman, hastalığından kesinlikle utanmamalıdırlar. Bu durum ileride tedavinin zorlaşmasına, tedavi süresinin uzamasına, sağlığa daha çok zarar gelmesine ve kişinin daha kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olur. Hemoroid utanılması, saklanması gereken bir hastalık değildir.

  Hemoroid Hastalığında Ameliyat Sonrasında Eve Dönüş

  Hemoroid hastalığında ameliyat sonrası eve dönüş dinlenme süresinden sonra yapılabilir. Ameliyat olduktan sonra ilk dışkılama yapılırken hem kana hem de ağrı olması normal kabul edilir. Sonralarda ise bu durum yavaşça azalacaktır. Kabızlık olmadığı zaman, kişi ilaçlarını kullanmaya devam ederse ve sıcak oturma banyoları yaparsa hastalık sonrası dönem rahat bir şekilde atlatılabilir. Özellikle sıcak su oturma banyoları sayesinde ağrı kesilir. Hem de kişilerin iyileşme süresi daha da kısa olur. Ameliyat sonrasında tekrar hemoroid görülme olasılığı yoktur. Fakat hemoroid ameliyatı sonrasında eğer yara tam olarak iyileşmemişse bu durumda kanama ve ağrıların olması normal kabul edilir. Bu durum hastalıktan kaynaklanmaz. Yaradan kaynaklanır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp