Guatr Tiroid Cerrahisi


Guatr Tiroid Cerrahisi

Boyunun ön kısmında bulunan tiroit bezi, tiroit hormonu üreten ve bu sayede metabolizmayı dengeleyen bir organdır. Kelebek şeklinde olan bu organ sağ ve sol loblara sahiptir. Yaklaşın 20 gram kadar bir ağırlığa sahip olan bu organ, bazen dengesi bozularak çeşitli rahatsızlıklara yakalanabilir. Guatr tiroid cerrahisi tiroit bezi ile ilgili her rahatsızlıkta başvurulan bir yöntem olmasa bile, günümüzde sıklıkla uygulanan tiroit ameliyatlarını gerçekleştirmektedir.

Guatr Tiroid Cerrahisi 2022

Tiroit Bezi Rahatsızlıkları

Tiroit bezi rahatsızlığı söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak guatr gelmektedir. Ancak yegane tiroit rahatsızlığı guatr değildir. Tiroit rahatsızlıkları haşimato tiroidi, hipertiroidi, hipotiroidi, tiroidit, zehirli guatr ve tiroid kanseri olmak üzere çok çeşitlidir. Bu rahatsızlıklar tiroit bezinin gerektiği gibi çalışmaması, az çalışması veya yüksek değerde tiroit hormonu oluşturması gibi nedenlerle oluşmaktadır.


Hipotiroidi, tiroit hormonunun az olması anlamına gelirken, hipertiroidi tiroit hormonunun fazla üretilmesi demektir. Haşimato tiroidinde vücuttaki antikorlar, tiroit bezine saldırılar. Bu rahatsızlıkta vücut, tiroit bezini yabancı bir madde gibi algılayarak ona saldırır ve hormon üretmesini engeller. Guatr ise tiroit bezinin şişmesini içeren bir hastalıktır. Bu hastalıkların hepsi, vücutta birtakım değişimlere neden olarak, tedavi edilmediği durumlarda, vücutta büyük yıkımları başlatmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Tiroit Bezi Rahatsızlıkları Belirti Verir Mi?

  Tiroit bezi rahatsızlıkları, vücutta bazı belirtilere sebep olabilmektedir. Kronik yorgunluk, bu belirtilerden en yaygın olanıdır. Ancak çağımızda birçok kimse kronik yorgunluk yaşadığı için genellikle bu belirti dikkate alınmaz. Bir diğer önemli belirti de yaşanılan tiroit rahatsızlığının niteliğine göre kilo alma veya kilo kaybıdır. Örneğin, zehirli guatr kilo kaybına neden olurken, bazı tiroit hastalıkları da kilo almayı hızlandırmaktadır.

  Tiroit hastalıkları kalp çarpıntısı, ellerde titreme, kas ağrıları ve güçsüzlüğü, saç dökülmesi, adet düzeninde bozukluk, cilt kuruluğu, kısırlık, aşırı gerginlik ve sinirlilik hali, unutkanlık, depresyon gibi belirtiler göstermektedir. Bu tür belirtiler başka hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilir.

  Ancak hafife alınmaması gereken bu rahatsızlığın belirtileri hissedildiği zaman, bir genel cerrahi uzmanına ya da iç hastalıkları uzmanına başvurarak tiroit tahlilleri yaptırılmalı ve ultrason ile rahatsızlığın boyutu gözlemlenmelidir.  Tiroit Bezi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

  Tiroit bezi hastalıklarında tiroid cerrahisi başvurulacak son yöntemdir. Eğer durum çok ciddi değilse, başka yöntemler ile hastalığın tedavisine devam edilecektir. Guatr gibi hastalıklarda tiroit bezinin büyüme oranı ölçülür, bu hastalığa neden olan durumlar göz önünde bulundurulur ve öncelikle hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Verilen bu ilaçlar yapay tiroit hormonu içermektedir.

  Bu ilaçların kullanımına doktorun uygun gördüğü dozda ve şekilde devam edilmeli ve kesinlikle ilaç bırakılmamalıdır. Guatr rahatsızlığında verilen ilaçlar genellikle çok uzun süreli kullanılır. Hatta Haşimato tiroidi gibi durumlarda bu ilaca ömür boyu devam etmek gerekebilir. Çünkü ilaç bırakıldığı anda tiroit bezindeki yıkım yeniden başlayacak ve çok ciddi sonuçlara yol açabilecektir.

  Tiroid cerrahisi genellikle tiroit bezinin aşırı büyüme gösterdiği ya da tiroit bezi üzerinde nodül, kitle gibi oluşumlar görüldüğünde uygulanmaktadır. Tiroit kanserinde de tiroid cerrahisi ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatların bazılarında tiroit bezi tamamen çıkarılabilir. Tiroit bezi alınan hastalar, sorunsuzca yaşamlarına devam edebilmektedir. Tiroit bezi alınan hastalar, yaşamlarının sonuna dek yapay tiroit hormonu içeren ilaçları kullanmak durumundadırlar. Aynı zamanda beslenmelerine çok dikkat etmek ve belirli aralıklar ile doktor kontrolüne başvurmak zorundadır.

  Tiroid cerrahisi ameliyatları genel cerrah tarafından yapılır. Günümüz şartlarında kolaylıkla gerçekleştirilen ameliyatlardan bir tanesidir. Ameliyattan sonra hastanın şikayetlerinde büyük ölçüde iyileşme görülmekte ve hastanın yaşam kalitesi arttırılmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp