En Son Eklenenler


Grip Aşısı 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Grip Aşısı


Grip Aşısı

Grip aşısı her yıl düzenli olarak yapılırsa grip mevsiminde sizi koruyabilecek olan bir aşı türüdür.

Grip hastalığına genellikle kış aylarında yakalanılır. Başlangıç belirtileri hapşırma ve öksürme olarak ortaya çıkar. Virüsün adı Influenza olarak adlandırılır ve A ile B olmak üzere iki türü vardır.

Grip Aşısı 2022

Virüs insanlarda akciğer, boğaz ve burun bölgesine yerleşerek etkisini göstermeye başlar. Semptomlar günler ilerledikçe ağırlaşmaya başlar. Ateşin yükselmesi, eklemlerde ve kaslarda ağrılar, halsizlik, boğazda ve başta ağrılar, öksürük nöbetleri, titreme halleri olarak ağırlaşarak devam ederler.

Grip virüsünü ilk kez vücudumuza aldığımızda 3 gün süreyle kendisini kuluçkada saklar. Bulaşıcı hastalıklardan biri olduğu için kuluçka süresinde de başkalarına geçebilir. Grip aşısı 8 aya kadar koruma sağlayan bir aşıdır ve kış aylarında yaptırmak alınabilecek en güçlü önlemlerden biridir.

Hastalık sürekli yapısı değişen ve mutasyona uğrayan bir türdür. Bu sebeple her sene aşı içeriği de oluşan mutasyona uygun hale getirilmelidir. Bu değişimler Dünya Sağlık Örgütü onayıyla gerçekleştirilir. Her yıl yeniden hazırlanan aşı insanlara hızlı bir şekilde ulaştırılır.


Bazı bireyler grip hastalığına karşı risk grubunda olurlar. Hafif bir üşütme geçiren milyonlarca insana karşı daha ağır semptomlar gösteren pek çok insan vardır. Ciddi bir hastalık olduğu için eğer müdahale edilmezse ileri safhalarında daha zararlı bir hale gelebilir. Zatürre, bronşit aşamaları ileri safhalardır ve tehlikelidirler.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGrip Aşısı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Toplumda yaşayan her insan zamanı geldiğinde eğer sakıncalı bir durum yoksa grip aşısı yaptırmalıdır. Aşı içeriği vücudunuzu gribe karşı koruyacak antikorlar üretmenizi sağlar. Sürekli mutasyona uğrayan bir virüs olduğu için her sene farklı bir virüs türüne dönüşmüş olur. Bu sebeple düzenli olarak yeni aşıyı yaptırmanız gerekir.

İçeriği değişen aşı o yıl için meydana gelmiş olan virüse karşı kesin koruma sağlar. Aşının hazırlanması uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Aşı olmak için en uygun zaman sonbahar dönemidir. Eylül ayı ile Kasım ayı arasında dilediğiniz zaman randevu alıp aşı olabilirsiniz. Bu aralık en koruyucu dönemdir ve gribe karşı önlem almış olursunuz. Grip aşısı yaptırdığınız zaman tüm sene boyunca koruma altında olursunuz.

Ağır aşılar olmadığı için yan etkileri de hafif görülür. Görülebilecek yan etkiler aşı olduktan sonra kolda aşı olan yerde hafif şişlik ve kızarıklık oluşması olabilir fakat bu durum sık görülmez. Yine çok az olarak rastlanılan yan etkilerden biri de ateş yapması ve kaslarda ağrı olarak ortaya çıkabilir. Yan etkiler görülüyor olsa bile en fazla iki gün içerisinde geçerler.

Aşı olmaması gereken kişilerin başında yumurta alerjisine sahip bireyler gelir. Aşı olduktan sonra birtakım reaksiyonlar göstermiş kişiler de tekrar aşı olmamalıdır. İnaktif aşılar oldukları için aşı asla kendi başına hastalığa neden olmaz.Grip Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

Grip aşısı olabilmek için e-nabız üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. Aile hekiminizden ya da size yakın bir hastaneden randevu alarak aşınızı olabilirsiniz. Aşının içerisindeki mikroplar tamamen cansızdırlar. Bu sebeple aşı olduktan sonra hasta olma imkanınız yoktur.

Sağlıklı yetişkin bireyler ve 6 aydan büyük çocuklar için herkes aşı yaptırabilir. Eğer çocuk 6 aydan küçükse doktora sorulmalıdır. Hamilelik süreci için başlangıç aşamasında 3 ay boyunca aşı yaptırmanız gerekirse doktora danışmalısınız. Yumurta başta olmak üzere alerjiniz varsa ya da aşıya karşı bir alerji gösterdiyseniz doktora sorarak karar verebilirsiniz. Aşı hastanelerde ya da aile hekimlerinde yapılabilir ve uzman doktorun kontrolü altında gerçekleşir. Grip aşısı son iki yıldır dünyaya yayılan koronavirüse karşı bir koruma sağlamaz.

Yalnızca Influenza virüslerine karşı etkilidir. Koronavirüsler özellikle bağışıklık sistemi normalden zayıf olan kişilerde tehlikeli bir hal alırlar. Grip hastalığı da bağışıklığı düşüren bir hastalık olduğu için kişiler üşütmemeye dikkat etmelidirler. Aşı olmak sizi koronavirüse yakalanırsanız da bu bakımdan koruyacaktır.

İki hastalığın aynı anda yaşanması kişiler için daha tehlikeli olabilir. Öncelikle gribe karşı önleminizi aldığınızda vücudunuzun bağışıklığı daha güçlü hale gelecektir. Bu şekilde hastalığın ağır olarak geçirilmesi önlenmiş olur. Çocuklar da hasta olabildikleri için aşıyı onlar da yaptırmalıdır. Grip mevsiminde aşılı olan çocuğun hasta olma riski oldukça düşük olur.Grip Aşısı Fiyat

Aile hekiminden ya da hastaneden randevu aldığınızda grip aşınız sigortanız tarafından karşılanır. Grip aşısı çocuklar için oldukça önemlidir. Her sene yaptırdığınızda çocuğunuzu hastalıktan korumuş olursunuz ve bronşit ya da zatürre gibi ileri safha hastalıkların önüne geçmiş olursunuz.

Bronşit gibi hastalıklar kronikleşebildiklerinden çocukların korunması oldukça önemlidir. Solunum yolları aracılığı ile bulaşan bir hastalık olduğu için aşı yaptırdıktan sonra da özellikle kış aylarında hasta kimseler ile yakın temas kurmamak önemlidir. Hasta bir kişi öksürürse ya da hapşırırsa damlacıklar ortaya çıkar. Bu damlacıklar sağlıklı bir insanın vücuduna solunum yoluyla girer ve onu hasta eder. 2 metre mesafe olduğunda damlacıklar sağlıklı kişiye ulaşamaz. Grip aşısı bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için oldukça önemli bir aşıdır. Vücuda damlacıklar ile yerleşen virüsleri eğer kişinin bağışıklığı güçlüyse savaşabilir ama savaşamazsa gribe yakalanması kaçınılmazdır.

Grip virüsü bulaşıcılığına kişide 5 gün boyunca devam eder. Daha sonra bulaşıcılığını yitirir ve kişi iyileşme aşamasına girer. En yüksek ihtimale sahip olan yerler kalabalık bölgelerdir. Okul gibi kamusal alanlarda oldukça hızlı yayılırlar. Belirtiler hastada üç gün sonunda görülmeye başlar ve herkes grip olduğunu anlayabilir.

Belirtiler şiddetlendiğinde doktora gitmek gerekir. Ağır geçiren kişiler için ilaç tedavisi uygun görülebilir. Kişinin en önemli direnci dinlenerek kazanılır ve sıvı tüketimi de oldukça önemlidir.Grip Aşısı Yan Etkileri

Grip aşısı inaktif bir aşı olduğundan dolayı yan etkileri yaptıranların çoğunda gözükmez ve kişi günlük hayatına hemen devam edebilir. Bazı insanlarda aşı yapılan yerde kızarıklık ya da şişlik olabilir. Çok az rastlanacak şekilde halsizlik ya da ateş yapabilir. Tüm bu belirtiler en geç 1 hafta içerisinde geçer.

Çok şiddetli grip olmadığı sürece hastalığın iyileşmesi de 10 gün sürer ve hasta hemen ayağa kalkar. Şiddetli belirtiler gösteren kişiler için ilaç tedavisi uygulanır ve ağrılar için de ağrı kesici verilebilir. Gribin en tehlikeli olabileceği zamanlar

 • Kulak bölgesinde ya da sinüs bölgesinde sebep olabileceği enfeksiyonlardır.
 • Akciğerlere inerse kronik bronşit ya da zatürreye çevirebilir ve bu da kişinin hayatını riske sokar.
 • Çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere bu sebeple aşı olmak çok önemlidir.
 • Grip aşısı düzenli olarak her sene eğer çok ciddi bir nedeniniz yoksa olmanız gereken bir aşıdır.
 • Her sene yenilenir çünkü virüs mutasyona uğrayarak değişim gösterir. Aşının içeriği değiştirilirken Dünya Sağlık Örgütü karar verir.
 • Mutasyon sebebiyle farklı belirtiler gösterebilecek olan hastalık için aşı da bu belirtileri ortadan kaldıracak şekilde değiştirilir.

Aşı olduktan sonra hastalanma riskiniz az olur ama eğer yakalansanız bile ağır bir şekilde geçirmenizi engeller. Çocuklar ve bebekler için ciddi semptomların oluşmasını engeller ve hastaneye yatışlara engel olur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Grip


Grip

Grip bir virüs kaynağıyla ortaya çıkan ve üst solunum yolu bölgelerini etkileyen bir hastalık çeşidi olarak ifade edilmektedir. Hastalığa neden olan virüse ise İnfluenza ismi verilmektedir ve bu virüsün yol açtığı hastalık beraberinde farklı belirti ve semptomlarla birlikte görülmektedir.

Grip 2022

Bu hastalık genel olarak özellikle mevsimsel görülen hastalıklar içinde de sayılan bir tür olarak öne çıkmaktadır. Rahatsızlık ise genel yapısı itibariyle genel anlamda kış aylarında çok daha fazla görülmekte ve etkisini bu mevsim içinde kişilerde gösterebilmektedir. Yine bu virüs tipi ise kendi içinde farklı türlere de ayrılmaktadır ve her türün etkileri ve hastalık yapma özellikleri de farklılıklar taşıyabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanım

Grip temel olarak farklı etkileri ve özellikleri olan virüslerin yol açtığı ve solunum yolları üzerinde aktif olan bir hasatlık olarak da tanımlanmaktadır. Hastalığa yol açan ana virüs ise farklı alt türlere ve çeşitli virüs türlerine de ayrılabilmektedir. Bu türlerin ise genel olarak etkileri ise çok farklı ve değişik olabilmektedir. Bazı türler sadece çocukları ve küçük yaştaki bireyleri hasta edebilirken bazı virüs çeşitleri ise insanlarda herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır.

Yine bu hastalık farklı birçok virüs kaynaklı hastalık gibi insanlar arasında bulaşma özelliği olan bir hastalık olarak açıklanmaktadır. Yani hastalığa sahip birey ya da bireyler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde hastalığı diğer kişilere de bulaştırabilmektedirler.

Grip hastalığına sahip kişiler henüz daha temel belirti ve semptomları göstermeden birkaç gün öncesinde bile bu hastalığı bulaştırabilmektedirler. Bu hastalık ise genel anlamda solunum yolları ve solunum yolu sıvıları ile olabilmektedir. Özellikle kış mevsiminde çok daha aktif olabilen virüsler bu nedenle hastalık oranları ve sayılarının kış aylarında çok daha fazla olmasına neden olabilmektedirler.

Yine virüsle ilgili önemli ve kayda değer bir konu da her sene yapısı ve özelliklerinde değişimlerin meydana geldiği gerçeği olmaktadır. Bunun sonucu olarak ise her yeni salgında kişiler yeni tür bir hastalık çeşidi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Hastalığın etkileri ise yine vakalar arasında da ciddi fark ve değişiklikler de gösterebilmektedir.Grip Nedenleri

Grip temel anlamda bilinen en bulaşıcı hastalıklardan bir tanesi olarak kabul gören bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın diğer bireylere hızlı bir şekilde bulaşması ise diğer kişilerde hastalığın başlamasının en önemli nedeni olarak gösterilmektedir.

Ayrıca temel olarak bu bulaşıcı solunum yolu hastalığının oluşmasının ana nedeni ise bir virüstür. Virüs kaynaklı tüm hastalıklar gibi virüs vücuda girip, olgunlaşıp devamında hastalığı meydana getirmektedir.

Yine grip hastalığına sebep olan virüs ise tek bir virüs değil bir virüsler grubu olarak da ifade edilmektedir. Yine hemen her zaman farklı özellikler geliştiren bu virüsler sayesinde kişiler bu hastalığa yakalanmaktadırlar. Devam eden süreçte ise hastalık etkilerini farklı ölçülerde ortaya koyabilmektedir.

Grip toplumlarda çok sık olarak görülen ve mevsimsel bazlarda kişileri toplu olarak etkileyebilen bir hastalık olarak da açıklanmaktadır. Bu durumun sonucu olarak ise hasta bireylerin hastalığı bulaştırma durumları ise hastalığın temel olarak yayılma hızını belirlemektedir. Yine hastalığın bazı türleri etkileri ve şiddetleri bakımından pandemik etkilere de nende olabilecek güçlerde olabilmektedir.

Özellikle, ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlikle karakterize de olan bu hastalığın çok daha tehlikeli hatta etkileri ölümcül olabilen türleri de bulunmaktadır. Yine hastalığın etkileri de farklı risk durumunda ki bireyler üzerinde toplumun geri kalanının üzerinde ki etkilerinden daha fazla olabilmektedir. Bu durum da bazı kişiler için bu hastalığı daha tehlikeli bir hale sokabilmektedir.Grip Belirtileri

Grip gelişimiyle birlikte vakalarda farklı belirtiler de ortaya çıkarabilen bir hastalık olarak da kabul edilmektedir. Bu bağlam da bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin bazıları ortak belirtiler olarak da kabul görmektedir. Yine çok daha ağır olan vakalarda ise belirtilerin şiddetleri ve etki dereceleri de çok daha yüksek olabilmektedir.

Bu kapsam da temel bağlamda belirtiler ise şöyle sıralanabilirler;

 • Burunda akıntılar
 • Ateş yükselmeleri
 • Kas ve eklemlerde oluşan ağrılar
 • Aşırı terleme durumları
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Farklı türde oluşan öksürükler
 • Burun tıkanması
 • Boğazda ağrı
 • Bitkinlik ve yorgunluk durumları
 • Bazı vakalarda aşırı öksürük sonucu kusma


Grip Tanı Yöntemleri

Grip hastalığının tanısı konulurken uzmanların dikkat ettikleri önemli noktalardan bir tanesi ise bu belirti türlerinin klasik bir soğuk algınlığı sorunu ile karıştırılmaması olmaktadır. Bu noktada genel olarak belirtileri benzerlikler taşısa da bu iki sağlık sorunu birbirinden farklı hastalıklar olarak kabul edilmektedir.

Bu bağlamda genel olarak hastalığa bağlı belirtilerin ortak olması ise tanı işlemlerinin bir parçası olarak kullanılabilmektedir. Yine kişilerde gelişen gribin türü de tanı ve teşhis için uygulanacak yöntemleri belirleyebilmektedir. Fakat genel anlamda bu hastalığın tanısı ve teşhisinin koyulması için tercih edilen yöntem ise özellikle hastalığın ilk günlerinde hastanın burnundan alınan sürüntü numunesi olmaktadır. Alınan örnekte yapılan incelemenin ardından ise teşhis tam olarak konulabilmektedir.Grip Tedavi Yöntemleri

Grip tedavisi ise bu hastalığa neden olan virüsün etkisi ve gücüne göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Temel olarak tüm virüs kaynaklı hastalıklarda olduğu gibi hastaların bağışıklık sistemlerinin güçlü olması da hızlı tedavi için önemli kabul edilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi daha güçlü olan kişilerde orta ve normal güçteki bu hastalıklar çok daha kolay geçebilmektedir.

Genel olarak kişiler arasında hızlı bulaşabilen bir virüs olan hastalık yapan virüsün bulaşma yollarını kapatmak da genel tedaviler için önemli görülen bir konu olmaktadır. Ayrıca insanların özellikle bazı vitamin gruplarını içeren besinlerle beslenmeleri de bağışıklık seviyelerini üst sınırlara çıkartabilmektedir. Ayrıca yine özellikle dinlenmek ve istirahat etmek de yine bu hastalığın tedavisi sırasında hastalara önerilen teknikler arasında yer almaktadır.

Grip tedavisi daha doğrusu etkilerini en aza indirmek için uygulanan bir yöntem de aşı olmaktadır. Özellikle oluşması muhtemel olan virüs türlerine göre hazırlanan aşı karışımları kişileri bu virüsün olası etkilerine karşı daha fazla güçlü kılabilmektedir. Aşı özellikle sonbahar aylarında yaptırılmakta bu sayede olası salgınlardan önce de kişilerin hastalığa karşı savunma durumları da artırılmaya çalışılmaktadır.

Bunlar dışında bu hastalığın tedavisinde vakaların durumuna göre özellikle vitaminler, nefes açma etkinliği olan spreyler de kullanılabilmektedir. Yine özellikle virüslere karşı etkinliği olan ilaçlar ve burun için kullanılan spreyler de tedavilerin birer parçası olabilmektedir. Yine temel olarak kişiler bu hastalığa karşı alabilecekleri bazı tedbirlerle de kendilerini hasta olmaktan koruyabilmektedirler.Korunma Yolları

Grip hastalığından korunmak için özellikle bireysel anlamda yapılabilecek bazı eylem ve davranışlar da bulunmaktadır. Bu kriterlere dikkat edilmesi durumunda ise salgının bulaşma hızı çok daha alt seviyelere kadar da indirilebilmektedir. Yine özellikle kişilerin solunum yolu sıvıları ile bulaşan bu hastalıktan korunmak için salgın zamanlarında kişiler arası sosyal mesafeler koymak da önemli korunma yollarından bir tanesi olarak kabul görmektedir.

Temizlik ve kişisel hijyen kurallarına uymakta beraberinde çok daha güçlü bir bünye ve metabolizma getirebilmektedir. Yine yeterince sıvı içmek, dengeli ve sağlı beslenmek aynı zamanda uyku sağlığını da dikkat etmek başlıca korunma yolları arasında sayılan unsurlar olabilmektedir.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini, Düşük Tansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp