Göz Lazer Çeşitleri


Göz Lazer Çeşitleri

Göz lazer çeşitleri, göz hastalıklarının lazer ameliyatı ile tedavi edilmesi durumudur.

Tüm lazer göz ameliyatları aynı değildir. Kişinin mevcut görüşüne, yaşına, yaşam tarzına, korneanın şekline ve bir dizi başka faktöre bağlı olarak, doktoru farklı türdeki lazer operasyonlarından herhangi birini önerebilir.

Göz Lazer Çeşitleri 2022

Göz Lazer Ameliyatı Nedir?

Lazer göz ameliyatı, insanların görmesini zorlaştıran bir dizi durumu tedavi edebilen cerrahi bir işlemdir.

Herkes lazer göz ameliyatı olamaz. Belirli tıbbi rahatsızlıkları olan veya belirli yaşam tarzları veya çevresel faktörleri olan kişiler ameliyat için uygun olmayabilir.

Her türlü tıbbi prosedürde olduğu gibi, lazer göz ameliyatı ile ilişkili riskler vardır. Çoğunlukla hafif ila orta derecede rahatsız edicidirler ve uygun özen ve zaman geçtikçe çözülürler.


Çoğu durumda, lazer göz ameliyatı, bir cerrahın korneanın yüzeyinde çok ince bir kanadı kesmesini, kanadı kaldırmasını ve ardından, ışık dalgalarının retinaya düzgün şekilde odaklanması için gözü ayarlamak için bir lazer kullanmayı içerir.

Görme iki gün içinde geri gelir ve herhangi bir sonraki etkiden tamamen kurtulmak genellikle iki veya üç hafta sürer. Ameliyat için kişi doktoru ile konuşmalıdır. Göz lazer çeşitleri öğrenilmeli ve komplikasyonlar hakkında bilgi almalıdır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGöz Lazer Çeşitleri Nelerdir?

Tüm lazer göz ameliyatları aynı değildir. Kişinin mevcut görüşüne, yaşına, yaşam tarzına, korneanın şekline ve bir dizi başka faktöre bağlı olarak, doktoru farklı türdeki lazer operasyonlarından herhangi birini önerebilir.

En yaygın olanı, LASIK’tir. Ameliyat, ışık ışınlarını retinaya getirmek için kornea dokusunu değiştirir. LASIK, lazer göz ameliyatının düzeltebileceği en yaygın sorunlardan bazıları için tasarlanmıştır: miyopi, hipermetropi ve astigmat.

LASIK uygulayan bir doktor, alttaki dokuya erişimi açmak için köşenin dış katmanının kanadını oluşturacaktır. Bu, LASIK uzmanlarına çalışırken korneanın ayrıntılı görüntülerini görme yeteneği veren dijital görüntüleme teknolojisinde ustalık ve en son gelişmeler gerektirir.

Fotorefraktif keratektomi veya PRK, korneanın kendisini yeniden şekillendirmek için lazer kullanan bir göz lazer çeşitleri ameliyatıdır. Hafif ila orta dereceli miyopi, hipermetrop veya astigmatizma için kullanılır.

Lazer epitelyal keratomileusis (LASEK), PRK’ye benzer. Doktor bir flep oluşturur ve bir lazer korneayı yeniden şekillendirir. Kanat, yumuşak bir kontakt lens ile değiştirilir ve sabitlenerek iyileşmesine izin verilir.

Otomatik lameller keratoplasti (ALK), şiddetli miyopi ve bir dereceye kadar hipermetropisi olan kişilere yardım etmek için kullanılırdı, ancak etkili bir şekilde LASIK ile değiştirildi. Bir lazer kullanmak yerine, bir doktor korneanın alt katmanını yeniden şekillendirmek ve düzeltmek için bir kesim yapar.

Refraktif lens değişimi veya RLE, kataraktı düzeltmeyi amaçlayan bir göz lazer çeşitleri prosedürüdür. Doktor, gözün korneanın kenarında bulunan doğal lensini çıkarmak için küçük bir kesi yapar. Bu lens, silikon veya plastikten yapılmış sentetik bir lensle değiştirilir. Bu aynı zamanda şeffaf bir lens ekstraksiyonu veya bir refraktif lens değiştirme prosedürü olarak da bilinir. Katarakt ile çalışmaya ek olarak, aşırı hipermetropi veya miyopiyi de düzeltebilir ve ince korneaları, kuru gözleri ve gözleri veya görme ile ilgili diğer küçük sorunları olan hastalara yardımcı olabilir.

Diğer benzer prosedürler arasında EpiLASIK (ince bir kornea tabakası ayrılır ve sonra değiştirilir); hastaların daha iyi odaklanmasına yardımcı olmak için çok sert olan doğal bir lensin çok odaklı, esnek bir lensle değiştirildiği presbiyopik lens değişimi (PRELEX); ve aynı zamanda intrakorneal halka segmentleri veya ICR olarak da bilinen Intacs, korneanın en dış kenarına hilal şeklinde iki plastik halkanın yerleştirildiği ve ışık ışınlarının retinaya yeniden odaklanmasına izin veren göz lazer çeşitleri operasyonları bulunur. Miyopi tedavisinde ICR’nin yerini çoğunlukla lazere dayalı operasyonlar almıştır.Göz Lazer Çeşitleri Riskleri

Göz lazer çeşitleri ameliyatının riskleri var mı? Komplikasyonlar ortaya çıkabilir, ancak çok nadirdir. Prosedürün oldukça yaygın olan bazı yan etkileri vardır ve bunlar genellikle günler veya haftalar içinde (veya atipik vakalarda aylar) düzelir. Örnekler arasında kuru gözler ve kısa süreli görme bozuklukları yer alır. Lazerle göz ameliyatı geçirdikten sonra çok az sayıda kişi görme yetileriyle ilgili uzun vadeli sorunlar bildirmektedir.

Ameliyat, gözyaşı üretiminde geçici bir azalmaya neden olduğundan, kuru gözlere sahip olmak en yaygın yan etkilerden biridir. Hastalar operasyondan sonra altı aya kadar gözlerinin alışılmadık şekilde kuru olduğunu hissedebilir ve bu da görme kalitesinde kendi düşüşüne neden olabilir. Göz lazer çeşitleri operasyonunda bu oldukça normal bir gelişmedir.

Bir doktor rahatsızlığı hafifletmek için göz damlası verebilir. Göz kuruluğunun ağrıya veya ciddi görme kaybına neden olması durumunda, gözyaşı kanallarına özel tıkaçların takılmasını içeren başka bir prosedür vardır. Tapalar, gözyaşlarının göz yüzeyinden dışarı akmasını önleyerek gözlerin yağlı kalmasını sağlar.

Bazı hastalar görme alanlarında haleler, kamaşmalar ve çift görme gibi istenmeyen etkiler yaşadıklarını bildirmiştir. Bu, geceleri görmeyi zorlaştırabilir ve genellikle birkaç gün sürer. Bir hasta normal test koşullarında net bir şekilde görebildiğinde bile, zayıf görüş koşullarında görmesi ameliyattan sonra ilgili bir dereceye kadar azaltılabilir. Standart görmenin geri dönmesi birkaç haftayı bulabilir.

Göz lazer çeşitleri prosedürünün eksik düzeltilmesi de mümkündür, yani, lazer gözden yetersiz miktarda doku çıkarır ve hastanın görüşü amaçlandığı kadar net değildir. Miyopi olan hastalarda bu komplikasyonlar daha yaygındır. Böyle bir durumda hasta, gerekli miktarda dokuyu almak için ilkinden bir yıl içinde başka bir ameliyat olabilir.

Tersine, lazerin gözden çok fazla doku çıkardığı durumlarda aşırı düzeltme yapmak da mümkündür. Aşırı düzeltmeler, eksik düzeltmelere göre düzeltilmesi daha zordur.

Astigmatizm, tutarsız doku çıkarılmasından kaynaklanan olası bir lazer göz ameliyatı riskidir. Astigmatizm daha fazla ameliyat veya reçeteli gözlük veya kontakt lens kullanımını gerektirebilir.Göz Lazer Çeşitleri Hastalıkları

Refraktif cerrahi ile tedavi edilebilecek çok sayıda görme durumu vardır.

Göz lazer çeşitleri birçok göz rahatsızlığında kullanılabilir:

  • Miyopi: Miyopi olan kişilerde normal bir gözden biraz daha uzun gözbebekleri vardır. Bu, gözün uzunluğu boyunca çok fazla kırılma gücüne sahip olduğu anlamına gelir, bu nedenle ışık retinaya ulaşmadan odağa getirilir. Bu, uzaktaki nesnelerin belirsiz görünmesine neden olur çünkü ışık olması gerektiği gibi retinaya odaklanmaz.
  • Uzak görüşlülük veya hipermetrop: Bu, ışık ışınlarının odak noktasının retinanın arkasında olması dışında miyopiye çok benzer. Bu, yakın nesnelerin bulanık görünmesini sağlar.
  • Astigmatizm: Bu, korneanın eğriliğinin düzensiz olduğu, görüntülerin bozuk görünmesine ve herhangi bir mesafedeki nesnelerin belirsiz görünmesine neden olan bir durumdur. Bu görme sorunları, karanlık koşullarda ve ışıklar parlak olduğunda (gece sürüşünde olduğu gibi) daha belirgindir.
  • Presbiyopi: Bu, 40 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu bir hastalık değil, yaşa bağlı olarak göz küresinin yapısında doğal bir değişimdir. Gençlerde, irisin arkasındaki lens yumuşak ve esnektir, ışık ışınlarını retinaya odaklamak için gerektiği gibi şekil değiştirir. Bir kişi yaşlandıkça, lens esnekliğini kaybeder, bu da belirli hassaslık, yakın işler (bir iğne takmak gibi) okumayı veya yürütmeyi zorlaştırır. Presbiyopinin tedavisi yoktur ancak refraktif cerrahi ile düzeltilebilir.

Göz lazer çeşitleri kullanılan göz rahatsızlıkları yüksek ölçüde tedavi edilebilmektedir. Ancak hasta uzman bir doktora başvurmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp