En Son Eklenenler


Göz Kuruluğu 2023

Plastik ve Estetik Cerrahi


Göz Kuruluğu


Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, koruyucu bir gözyaşı tabakası oluşturmak için yeterli gözyaşının üretilmemesi veya gözyaşının kalitesini etkileyen bir şeyden kaynaklanan ağrılı, sert bir histir.

Çoğu kişide bulunan rahatsızlığın kişiye göre belirtileri, nedenleri ve tedavileri değişiklik göstermektedir.

Göz Kuruluğu 2023

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz, görüş ve rahatlığı sürdürmek için sürekli nem ve yağlama sağlamak için bir gözyaşı tabakasının varlığına bağlıdır. Gözyaşları şunların birleşimidir:

 • Su (nem için),
 • Yağlar, yağlama için ve gözyaşı sıvısının buharlaşmasını önlemek için
 • Mukus, göz yüzeyinde gözyaşlarının eşit yayılması için
 • Enfeksiyona direnç için antikorlar ve özel proteinler

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBu bileşenler göz çevresinde bulunan özel bezler tarafından salgılanır. Bu gözyaşı sisteminde bir dengesizlik veya eksiklik olduğunda veya gözyaşları çok hızlı buharlaştığında, kişi göz kuruluğu yaşayabilir.

Gözyaşları gözü yeterince ıslanmadığında, gözde aşağıdakiler olabilir:

 • Ağrı
 • Yanan
 • Yabancı cisim veya kum hissi gibi sert bir his
 • Kaşıntı
 • Görmede kızarıklık ve bulanıklık

Bazen, göz kuruluğu olan bir kişinin yanaklarından akan aşırı gözyaşları olabilir ve bu kafa karıştırıcı görünebilir. Bu, göz yeterince ıslanmadığında olur. Göz, daha fazla kayganlık için sinir sistemi yoluyla bir tehlike sinyali gönderir. Buna karşılık, göz acil gözyaşlarıyla doludur.

Bununla birlikte, bu gözyaşları çoğunlukla sudur ve normal gözyaşlarının yağlama özelliklerine veya zengin yapısına sahip değildir. Gözdeki kiri yıkayarak uzaklaştırırlar, ancak göz yüzeyini düzgün kaplamazlar. Ek olarak, bu acil yırtıklar çok geç gelme eğiliminde olduğundan, gözün kendini yenilemesi ve eski haline getirmesi gerekir ve tedavi gereklidir.Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu olan hastaların çoğunda, göz kapağını çevreleyen gözyaşı bezlerinde ve konjonktivada (göz kapaklarının iç kısmındaki ve gözün ön kısmındaki ince astar ) kronik iltihap (şişlik) vardır. Tıpkı diz, akciğerler veya karaciğerdeki iltihaplanma gibi, bu kronik iltihaplanma, tedavinin etkisiz hale gelmesine kadar gözyaşı bezi dokusuna kalıcı olarak zarar verebilir.

Gözün gözyaşı akış sistemindeki dengesizliğe ek olarak, gözyaşı filminin kuruması da göz kuruluğuna neden olabilir. Klima, ısı veya diğer çevre koşullarının oluşturduğu kuru hava bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Birçok hastada ayrıca göz kapağının kenarındaki bezlerde (meibom bezleri) gözyaşlarının buharlaşmasını önlemek için yağ üretmesi beklenen bir anormallik olan oküler rozasea (meibom bezi disfonksiyonu) vardır. Bir hastanın hem göz kuruluğu hem de oküler rozaseası olduğunda, sadece çok az gözyaşı üretmekle kalmaz, aynı zamanda oluşan gözyaşları da çok çabuk buharlaşır.Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğu belirtileri aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Gözün batması veya yanması
 • Gözde bir şey varmış gibi kumlu veya kumlu bir his
 • çok kuru göz dönemlerini takiben aşırı gözyaşı atakları
 • Gözden ince bir akıntı
 • Gözde ağrı ve kızarıklık
 • Bulanık görme bölümleri
 • Ağır göz kapakları
 • Duygusal olarak stresli olduğunda ağlayamama
 • Rahatsız edici kontakt lensler
 • Okuma, bilgisayarda çalışma veya sürekli görsel dikkat gerektiren herhangi bir aktivite için azaltılmış tolerans
  göz yorgunluğu.

Göz kuruluğu ayrıca gözün kırmızı olmasına da neden olabilir. Böyle bir duruma neden olan başka bir şey olursa ve farklı bir tedaviye ihtiyaç duyulursa, doktora veya bir göz doktoruna danışmak en iyisidir.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Ağrılı veya kırmızı göz
 • İyi görmemek, zor ve bulanık görmek,
 • Gözde renkli bir akıntı olması veya uyanırken göz kapaklarının birbirine yapışmış olması,
 • Glokoma sahip olmak,
 • Romatoid artrit veya şeker hastalığına sahip olmak,
 • Tedaviye rağmen göz kuruluğu yedi ila 10 gün devam ederse.


Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri

Kişi tedavi seçeneklerini bir göz doktoru ile görüşmelidir. Bazı durumlarda göz kuruluğu, romatoid artrit veya sistemik lupus eritematoz gibi başka bir hastalık veya durumdan kaynaklanır. Durum böyleyse göz kuruluğunu rahatlatmak için sistemik hastalık da tedavi edilmelidir.

İşte göz kuruluğu için bazı yaygın tedaviler:

 • Topikal siklosporin A göz damlası (Restasis®): Bunlar, gözyaşı bezlerindeki altta yatan iltihabı tedavi etmek için her gözde günde iki kez verilir, böylece daha fazla ve daha kaliteli gözyaşı üretilir. Siklosporin A damlalarının göz kuruluğu semptom ve belirtilerini azaltması tipik olarak 1 ila 4 ay sürer. Bu damlaların güvenli olduğu bulundu. Ana yan etki, uygulama sırasında batma olup, genellikle tedaviye devam edildiğinde düzelir. Bazen doktor, siklosporin A’nın neden olduğu batmayı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için siklosporin A’dan hemen önce 2 hafta boyunca kortikosteroid damlalarıyla tedavi eder. Kortikosteroidler, katarakt ve glokoma neden olma riski nedeniyle uzun süreli alınamaz.
 • Lifitegrast (Xiidra®): Bu damlalar ayrıca gözyaşı bezlerindeki altta yatan iltihabı tedavi etmek için her gözde günde iki kez yapılır. Gıda ve İlaç Dairesi, Xiidra’nın göz kuruluğu hastalıklarının hem belirti hem de semptomlarını 2 hafta gibi kısa bir sürede bir etki başlangıcı ile tedavi etmesini onayladı. Lenfosit işleviyle ilişkili antijen 1 (LFA-1) antagonistleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfında onaylanan ilk ilaçtır.
 • Yapay gözyaşı damlaları ve merhemler: Yapay gözyaşı damlalarının kullanımı, semptomlara birkaç dakika yardımcı olan, ancak kuru göz hastalığının altında yatan nedeni tedavi etmeyen hafifletici (yatıştırıcı) bir tedavidir. Suni gözyaşları eczanelerde mevcuttur. Tek bir damla herkes için işe yaramaz, bu nedenle kişi için işe yarayan damlayı bulmak için denemek gerekebilir. Kronik (uzun süreli) göz kuruluğu varsa, gözlerin iyi hissettiğinde bile yağlanmasını sağlamak için damlaları kullanmak önemlidir. Uyurken gözler kurursa, geceleri merhem gibi daha kalın bir kayganlaştırıcı kullanılabilir. Göz kuruluğu ilişkili oküler rozaseanız varsa, daha yeni yapay gözyaşları, gözyaşının buharlaşmasını önlemeye yardımcı olmak için lipid içerir. Günde 4 veya daha fazla kez yapay gözyaşı alınırsa, koruyucular durumu muhtemelen kötüleştireceğinden, korunmamış yapay gözyaşları kullanılmalıdır.
 • Geçici punktal tıkanma: Bazen gözyaşlarını tahliye eden kanalları kapatmak gerekir. Bu, alt göz kapağının gözyaşı tahliyesine bir tıkaç yerleştirildiği ağrısız bir prosedürle yapılır. Fiş hızla çözülür. Bu, kalıcı tıkaçların semptomları ve belirtileri azaltmaya yardımcı olup olmayacağını belirlemek için yapılan geçici bir prosedürdür.
 • Kalıcı punktal tıkanıklık: Gözyaşı drenlerinin geçici olarak tıkanması iyi sonuç verirse veya tıkamanın göz sağlığı için önemli olduğu düşünülürse, silikon tıkaçlar kullanılabilir. (Bazı doktorlar, geçici noktasal tıkama kullanmadan doğrudan silikon tıkaçlara gidecektir.) Göz kuruluğu için kalıcı tıkaçlar, yerinde oldukları sürece göz çevresindeki yırtıkları tutacaktır. Çıkarılabilirler. Nadiren, tıpalar kendiliğinden çıkabilir veya gözyaşı tahliyesinden aşağı doğru hareket edebilir. Birçok hasta, tıkaçların konforu artırdığını ve yapay gözyaşı ihtiyacını azalttığını fark eder.
 • Ameliyat: Gerekirse, gözyaşlarını buruna boşaltan kanallar, göz çevresinde daha fazla gözyaşı kalmasını sağlamak için kalıcı olarak kapatılabilir. Bu, ayakta tedavi bazında lokal anestezi ile yapılır. Siklosporin A damlası, göz kuruluğu iltihabı tedavi edildiğinde ve bezlerin daha fazla gözyaşı ürettiği zaman, hastanın yüzünden aşağı akan gözyaşı ( epifora ) olmamasını sağlamak için kalıcı punktal tıkanmadan en az 6 ay önce denenmelidir .
 • Otolog serum damlaları: Şiddetli göz kuruluğu vakalarında hastanın kendi serumundan yapılan suni gözyaşları hazırlanıp her iki gözde günde 6 ila 8 kez verilebilir. Bu tedavi, genellikle etkili olmasına rağmen pahalıdır.

Belirtiler, bu tedavi seçenekleriyle büyük ölçüde iyileştirilebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Göz Kuruluğu ve Sebepleri


Göz Kuruluğu ve Sebepleri

Gözümüzü her kırptığımızda gözyaşı gözü yıkayarak pürüzsüz ve berrak bir yüzey oluşmasını sağlar. Net bir görüş için gözyaşının yeterli miktarda ve içerik açısından yeterli kalitede olması gereklidir. Gözyaşı yeterli miktarda ve kalitede olmadığında göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz kuruluğu; gözde yanma ve batma hissi, kızarıklık, kaşıntı, bulanık görme gibi şikayetlere yol açmaktadır.

Göz Kuruluğu ve Sebepleri 2023

Göz Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

-Yaşın ilerlemesi
-Sıcak, kuru ve rüzgarlı iklim
-Klima, sigara dumanı, yoğun ışık gibi dış faktörler
-Kadınlarda menopoz sonrası sık görülür
-Göz kırpma sayısının azalması (okurken ya da bilgisayarda çalışırken)
-Kontakt lens kullanımı
-Çeşitli ilaçların kullanımı

Gözyaşı içerisinde yağ, protein, elektrolit gibi maddeler bulunur. Bu maddelerde olan azalma ya da fazlalaşma da gözyaşının kalitesini azaltabilir.


Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle yukarıda sıralanan belirtilerden birini yaşıyorsanız mutlaka göz doktoruna başvurmalı, özellikle orta yaş üzerindeyseniz herhangi bir belirti olmasa da düzenli göz muayenesi yaptırmalısınız.

Göz kuruluğu tedavisinde asıl amaç gözün nemli olmasını sağlamaktır. Bu nedenle göz kuruluğuna sebep olan etkenler araştırılarak bu etkenlerin ortadan kaldırılması tedavide izlenecek yolların başında gelmektedir.

Göz kuruluğu kronikleşmişse uygun damla, yapay gözyaşı uygulaması ya da hastalığın derecesine bağlı olarak cerrahi müdahalelere başvurulabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Göz Kuruluğu Şikayetleri İçin Öneriler

  -Kuru göz sendromundan korunmak için düzenli olarak göz hekimine gidilmeli,
  -Günde en az 2 litre su içmeli omega 3 içeren gıdalar almalı, (balık gibi )
  -Klimadan ve kuru ortamlardan kaçınmalı,
  -Rüzgârda koruyucu gözlükler kullanılmalı,
  -Sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durmalı,
  -Kontakt lens kullanımında mutlak kornea ve gözyaşı durumu doktora kontrol ettirilmeli.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp