En Son Eklenenler


Glokom 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Glokom


Glokom

Glokom, gözün arkasındaki optik sinirin hasar gördüğü bir grup göz hastalığına verilen isimdir. Göz tansiyonu da denen bu hastalık bazen normal olabilmesine rağmen, genellikle göz içindeki yüksek basınçla bağlantılıdır.

Gözdeki sinirler hasar gördüğünde, yan görüş ile ilgili sorunlara neden olabilir ve tedavi edilmezse kalıcı hasara neden olabilmektedir. Erken tedavi ile kişinin görüşünün daha fazla zarar görmesi önlenebilir. Durum genellikle her iki gözde de olur, ancak bazen bir gözü diğerinden daha fazla etkiler. Glokom, ciddi görme bozukluğunun önde gelen nedenlerinden biridir.

Glokom 2022

Glokom Türleri

Glokomun iki ana türü bulunmaktadır:

 • Açık açılı glokom: Bu en yaygın türdür. Doktorlar buna geniş açılı glokom da diyebilir. Gözdeki dren yapısı (trabeküler ağ olarak adlandırılır) iyi görünmektedir, ancak gözdeki sıvı olması gerektiği gibi akmamaktadır.
 • Açı kapanması glokomu: Bu glokom Asya’da daha yaygındır. Ayrıca buna akut, kronik açı kapanması veya dar açılı glokom da denilmektedir. Gözdeki sıvı olması gerektiği gibi akmaz çünkü iris ve kornea arasındaki boşaltma boşluğu çok dar olur. Bu, gözde ani bir basınç artışına neden olabilmektedir. Ayrıca, gözün içindeki lensin bulanıklaşması olan hipermetrop ve katarakt ile de bağlantılıdır.

Daha az yaygın olan glokom türleri şunlardır:

 • İkincil glokom: Bu, katarakt veya diyabet gibi başka bir durumun gözde ek basınca neden olduğu zaman ortaya çıkmaktadır.
 • Normal tansiyonlu glokom: Bu, görüşteki kör noktalar olduğunda veya göz basıncı ortalama aralıkta olmasına rağmen optik sinirin hasar görmesidir.
 • Pigmenter glokom: Bu türde gözün renkli kısmı olan iristen minik pigment parçaları gözün içindeki sıvıya girer ve drenaj kanallarını tıkar.

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGlokom Belirtileri

Açık açılı glokom sahibi çoğu insanda semptom görülmemektedir. Semptomlar gelişirse, genellikle hastalık ilerlemiştir. Bu nedenle glokoma genellikle “sinsi görme hırsızı” denmektedir. Ana belirti genellikle yan veya çevresel görüş kaybıdır.
Açı kapanması glokomunun semptomları genellikle daha hızlı ortaya çıkar ve daha belirgindir. Hasar hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Bu semptomlardan herhangi birine sahip kişilerin acilen doktorla görüşmesi önerilmektedir:

 • Işıkların etrafında haleler görmek,
 • Görme kaybı,
 • Gözde kızarıklık,
 • Puslu görünen göz,
 • Mide rahatsızlıklar veya kusma,
 • Göz ağrısı


Glokom Nedenleri

Çoğu durumda glokom, göz içindeki normalden yüksek basınçtan kaynaklanmaktadır. Ancak bazen, göz içindeki basınç normal olsa bile glokom meydana gelebilir.

Göz anatomisinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi, glokoma neyin neden olduğunu açıklamaya yardımcı olacaktır: Gözün ön kısmı, gözün içindeki dokuları besleyen ve gözün normal şeklini korumak için gerekli olan aköz humor adı verilen berrak bir sıvı ile doldurulur.

Aköz hümör irisin arkasında bulunan siliyer cisim adı verilen bir yapıda göz içinde sürekli üretilmektedir. Kornea ve irisin birleştiği yerde, gözün ön tarafında oluşan açıda bulunan trabeküler ağ adı verilen ağ benzeri bir kanal aracılığıyla gözden akar.

Siliyer cisim tarafından ne kadar aköz humor üretildiği ve drenaj açısından akması arasındaki denge, göz içindeki basıncı belirleyen şeydir – göz içi basıncı (GİB).

Bir şey bu drenaj açısının kapanmasına veya trabeküler ağ örgüsünün tıkanmasına neden olursa, aköz humor gözden yeterince hızlı boşaltılamaz, GİB normal aralığın ötesinde artar. Bu, glokom riskini artırır.

En yaygın glokom türü, göz içi basıncının çok uzun süre çok yüksek olduğu zaman ortaya çıkar. Bu, gözün iç duvarlarına dışarı doğru bir baskı uygular ve sonunda gözün arkasındaki bilgiyi gözden beyne ileten optik sinire zarar vermektedir.

Optik sinir hasarı görme duyusunu etkilemeye başlamadan önce göz basıncı birkaç yıl yavaşça artabilmektedir. Veya daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Yüksek göz tansiyonunun erken tespiti ve tedavisi genellikle glokomun önlenmesi için önemlidir.

Birkaç şey yüksek göz tansiyonuna ve glokoma neden olabilmektedir:

 • Ailede glokom öyküsü,
 • Diyabet veya yüksek tansiyon,
 • Steroidler dahil belirli ilaçların düzenli kullanımı,
 • Göz yaralanması veya travma,
 • İnce kornealar,
 • Aşırı miyopluk veya hipermetropluk,
 • 60 yaş üstü olmak

Bazı durumlarda glokom nedeni bilinememektedir.Glokom Tanı Yöntemleri

Kapsamlı bir göz muayenesi sırasında göz doktoru, kişinin glokomu olup olmadığını veya hastalık için risk altında olup olmadığını belirlemek için bir dizi test yapmaktadır.

Bu testlerden biri gözlerin içindeki basıncı veya GİB’yi kontrol eder. Buna tonometri denir. Pek çok insan buna “glokom testi” diyebilir, ancak aslında GİB ölçümü, glokom riskini belirlemede yalnızca bir faktördür. Tonometri testi, rutin göz muayenelerinin hızlı, ağrısız ve önemli bir parçasıdır.

GİB’yi kontrol etmek için iki temel tonometri testi türü vardır:

 • Aplanasyon tonometrisi: Bu test için gözlere uyuşturan bir damla uygulanır ve küçük bir cihaz ölçüm yapmak için göze kısaca dokunur. Bu ölçüm yapıldığında kişi hiçbir şey hissetmez. Aplanasyon tonometrisi, GİB testinin en doğru şekli olarak kabul edilir.
 • Temassız tonometri: NCT olarak da adlandırılan bu test, uyuşturan bir damla gerektirmez. Gözün yüzeyine hafifçe hava üfleyerek GİB’nı ölçen bir alet ile test yapılmaktadır.

Tonometri ölçümleri, kişinin glokomu olup olmadığını veya hastalık için risk altında olup olmadığını belirlemesine yardımcı olmak için çok önemlidir. Ancak bu glokom testleri tek başına bu belirlemeyi yapmak için yetersizdir. Göz doktoru ayrıca gözün içindeki optik sinirin görünümünü de yakından inceleyecektir.

Glokomu kontrol etmek için kapsamlı bir göz muayenesi sırasında toplanan diğer bilgiler arasında bir veya daha fazla görme alanı testi, gözlerin drenaj açısının incelenmesi ( gonyoskopi ) ve muhtemelen korneaların kalınlığının bir ölçümü yer alabilir.Glokom Tedavi Yöntemleri

Glokom tedavisi, gözdeki basıncı düşürmeyi amaçlamaktadır. Düzenli olarak reçeteli göz damlası kullanımı en yaygın ve genellikle ilk tedavi yöntemidir. Bazı vakalarda sistemik ilaçlar, lazer tedavisi veya diğer ameliyatlar gerekebilir. Henüz glokom için bir tedavi olmamakla birlikte, erken teşhis ve devam eden tedavi görme yeteneğini koruyabilir.

İlaçlar

Glokomu tedavi etmek için hali hazırda bir dizi ilaç mevcuttur. Tipik olarak, ilaçlar gözdeki yüksek basıncı azaltır. Tek bir ilaç veya birçok ilaç kombinasyonu reçete edilebilir. İlaç türü, basıncı yeterince düşürmüyorsa veya hasta yan etkiler yaşıyorsa değiştirilebilmektedir.

Ameliyat

Prosedürler arasında lazer tedavisi, gözde bir drenaj kanadı yapılması, bir drenaj valfi yerleştirilmesi veya gözde sıvıyı oluşturan dokunun tahrip edilmesi yer alır. Tüm prosedürler, ilaç yeterli olmadığında göz içindeki basıncı azaltmayı amaçlamaktadır. Yapılan cerrahi görme kaybını tersine çeviremez.

Lazer cerrahisi

Lazer trabeküloplasti, sıvının gözün dışına akmasına yardımcı olur. Yüksek enerjili bir lazer ışını, sıvıyı gözden (trabeküler ağ örgüsü) tahliye eden yapıyı uyararak sıvının daha verimli bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. Sonuçlar biraz geçici olabilir ve prosedürün gelecekte tekrarlanması gerekebilir.

Konvansiyonel cerrahi

Göz damlası ve lazer ameliyatı göz basıncını kontrol etmiyorsa, hastanın trabekülektomiye ihtiyacı olabilir. Bu filtreleme mikrocerrahi bir drenaj kanadı oluşturur. Sıvı daha sonra kanala sızabilir ve daha sonra vasküler sisteme akabilir.

Drenaj implantları

Drenaj valfi implant cerrahisi, kontrolsüz glokom veya sekonder glokomu olan yetişkinler veya glokomlu çocuklar için bir seçenek olabilir. Sıvının boşaltılmasına yardımcı olmak için göze küçük bir silikon tüp yerleştirilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp