En Son Eklenenler


Gebelikte Ayrıntılı Ultrason 2023

Plastik ve Estetik Cerrahi


Gebelikte Ayrıntılı Ultrason


Gebelikte Ayrıntılı Ultrason

Gebelikte ayrıntılı ultrason sayesinde anneler ve bebekler hakkında önemli bilgilerin elde edilmesini sağlayarak sıradaki haftalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında veriler sunmaktadır. Gebeliğin belirlenen haftalarda doktorlar tarafından ayrıntılı ultrason görüntülemesi yapılarak bebeğin gelişimi varsa rahatsızlığı ve diğer tüm konularda veriler vermektedir.

Gebelikte Ayrıntılı Ultrason 2023

Özel cihazlar ve son teknoloji sayesinde gebelik detayları ile incelenip bebek ya da anne için herhangi bir riskin olmadığından emin olmak için kullanılmaktadır. Bebek ya da anne için ufak rahatsızlık ya da anormallik fark edilmesi bu cihazlar sayesinde daha kolay ve tedavisi için de daha çok zaman kazandırmaktadır. Tüm anne adaylarının gebelikleri süresince mutlaka belirlenen haftada doktorları ile etkileşim içinde olup gebelikte ayrıntılı ultrason yaptırması ve sorunsuz bir süreç geçireceğinden emin olması gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGebelikte Ayrıntılı Ultrason Genel Tanıtım

Gebelikte ayrıntılı ultrason doktorların en iyi verileri alabilmek için belirlediği haftalarda ultrasonografi cihazlar tarafından yapılan detaylı bir incelemedir. Bebekte oluşmuş olan ya da ufak belirtileri gösteren herhangi bir anormallin tespiti için üstün başarı sağlayan bu yöntemle sorunsuz doğum için Grekli tedavilere yön verilmektedir.

Bebekte gözlemlenen gelişim geriliği ya da sınır üzerinde gelişim ileriliği ya da bebek hayatını sonraki aşamalarda riske sokacak bir rahatsızlık olup olmadığını saptamada mükemmel sonuçlar sunmaktadır. Uzman doktorlar aracılığı ile yapılması gereken bu işlem sonucunda anne adayına bebek gelişimi hakkında detaylı bilgiler vererek sonraki aşama için bilgilendirmeler yapılması gerekmektedir.

Gebelikte ayrıntılı ultrason sayesinde sadece bebeklerin değil aynı amanda annelerin gebelik süreci kalitesi, annede var olan ya da oluşmuş bir anormalliğin saptanmasında da etkilidir. Anne ve bebek gelişimi sağlığını korumak ve erken aşamada oluşan sorunları doğum sürecine kadar tedavi edebilmek için en iyi sonuçları sunmaktadır.

Anne ve bebek sağlığının saptaması ile birlikte annelerin doğum için hangi yönteme daha yakın olduğunu ve sağlıklı doğum için vajinal doğum imkanı olup olmadığını saptamak için de kullanılmaktadır. Annelerin tercihi başta olmak üzere vajinal duruma bağlı olarak normal değerler görülen annelerin vajinal doğum yöntemi ile bebeklerini dünyaya getirmeleri önerilmektedir.Gebelikte Ayrıntılı Ultrason Nasıl Uygulanır? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelikte ayrıntılı ultrason doktorların belirlediği tarihlerde yapılması gereken ve bebek gelişiminin en iyi gözlemleneceği haftalarda yapılması gereken bir tarama yöntemidir. Gebelik süreci boyunca anne adaylarının doktoruyla süreci yönetmesi gerekirken olası bir rahatsızlık durumu söz konusu olup olmadığını belirlemek içinse yine doktorunun belirlediği haftalarda giderek ayrıntılı ultrason taraması yapılması gerekmektedir.

Bebek gelişimi hakkında detaylı bilgileri sunup aynı zamanda anne sağlığı hakkında da tüm verileri sağlayan ayrıntılı ultrason doktor gözetiminde yapılması gerekmektedir. Hamileliğin kalan haftalarında sağlıklı bir süreç geçirmek ya da var olan sorunları doğum başladığı haftalara kadar çözmek ve bebeğin sonraki hayatında hamileliğe bağlı rahatsızlıkların devam etmemesi açısından ayrıntılı ultrason gibi detaylı verileri sunan yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte ayrıntılı ultrason doktorların belirlediği haftalarda rahat kıyafetler tercih edilerek yapılması gereken tarama yöntemlerinin başında gelmektedir. Doktorların en iyi verileri elde etmek için önerdiği tarihler bulunmaktadır hamileliğin bu haftalarında ayrıntılı ultrason analizi yaptırmak en doğru ve kesin sonuçları sunacaktır. Anne adaylarına belirlenen haftada ilk kez ayrıntılı ultrason taraması yapıldıktan sonra anne adayının hamilelik süreci riskine bağlı olarak yüksek riskli hamileliklerde bu taramanın tekrar yapılması istenilmektedir. Doktorların en uygun verileri elde etmek için önerdiği ayrıntılı ultrason görüntüleme tarihleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Gebeliğin 11. Ve 13. Haftası tüm gebeler için öneriler ayrıntılı ultrason taraması zamanıdır.
11. Ve 13. Haftalarda tüm gebelerin ayrıntılı ultrason yaptırması istenilirken yine tüm gebelerin 18. Ve 23. Hafta aralığında da tüm gebelerde bu taramanın yapılması gerekmektedir
Doktorların verileri analizi doğrultusunda yüksek riskli gebeliklerde 24. Hafta ve sonrası için ayrıntılı ultrason yapılması gerekmektedir.

Gebelikte ayrıntılı ultrason riskli olan gebeliklerde, doğumsal olabilen sorunlar ve hastalıklar hakkında uzman perinatoloji uzmanı tarafından yapılarak bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi için yapılmalıdır. Ultrasonografi cihazlar sayesinde ayrıntılı ultrason taraması yapılan gebeliklerde anne ve bebeğe herhangi bir risk oluşmadan detaylı inceleme yapılmaktadır. Gebeliğin belirli haftalarında yapılan bu işlem ile gebelik sürecinin mevcut durumu ve bebek anatomisi incelenmektedir. Anne görüşü ve doktor önerleri doğrultusunda gelecek haftalara yön tayin edilerek daha sağlıklı bir doğum için gereken tüm detayların üzerinden geçilerek sağlıklı bir doğum için hazırlıklar yapılmaktadır.Gebeliğin İlk Üç Aylık Erken Ultrasonografi Taraması

Gebelikte ayrıntılı ultrason doktor önerilerine bağlı olarak belirli aşamalarda yapılarak bebeklerin en önemli gelişim zamanlarında durum analizi yapmak için kullanılmaktadır. Gebeliğin anne rahmine yerleşmesi sonucunda başlaması ile bir sonraki haftalarda değerlendirilmesi gerekirken bu haftalarda analiz edilmesi gereken önemli durumların tespiti için büyük önem arz etmektedir.

Gebeliğin ilk aylarında yapılan bu işlem sayesinde birçok durumun analizi yapıldığı sırada bu işlem kesinlikle anne adayları ve bebekler için herhangi bir risk teşkil etmeyip zararsız bir şekilde gebelik süreci değerlendirmesi yapmaktadır.

Gebelikte ayrıntılı ultrason ilk haftalarda önemli verileri sunarken bu verilerin birkaçı şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Son zamanlarda sıklıkla görülen dış gebelik riskine bağlı olarak gebeliğin iç ya da dış gebelik ayrımının yapılması
 • Gebelik kesesi sayısının saptaması yapılırken bu keselerin sağlıklı bölgelerde yerleştiğinden emin olunması
 • Belirli haftalardan sonraki yapılan tarama sayesinde bebeğin kalp atış hızı ve kalp ritmi analizi
 • Rahim ağzı değerlendirmesi yapılarak herhangi bir sorunun olup olmadığını anlamak
 • Gebeliği başlatan gebelik kesesiyle alakalı olan kanama olup olmadığına
 • İkiz bebek gebeliklerinde bebeklerin kese sayısına ve ovaryum durumuna bağlı olarak eşlerinin tek ve ayrı olma saptaması yapılmaktadır.
 • Gebelik kesesinin analiz yapılan haftaya kadarki gelişim durumu ve risk analizi yapılmaktadır.


Gebeliğin 11 Ve 13. Haftalarında Ayrıntılı Ultrason Taraması

Gebelikte ayrıntılı ultrason sayesinde birçok rahatsızlığın erken tanısı koyularak bebek ve anne için erken sayılan aşamalarda tedavisi yapılarak sonraki haftalarla birlikte doğum sonrasında sorunların önüne geçilmektedir. Özellikle ayrıntılı ultrason için doktorların önerdiği 11 ve 13. Hafta aralığında tüm gebelerin bu taramayı yaptırması ve bebeklerinin sağlığı hakkında gereken tüm verileri sağlaması gerekmektedir.

Gebeliği 11 ve 13. Haftalarında gebelikte ayrıntılı ultrason sayesinde elde edilen önemli bilgilerin birkaçı ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bebekte gelişen kalp yapısı ile ilgili saptamalar
 • İkiz bebek durumu söz konusuysa bebek eşinin yerleşim bölgesi hakkında bilgiler
 • Bebeğin gelişim durumuna bağlı olarak gelişim haftası
 • Bebekte oluşan özel damar yapılarının Renkli Doppler yöntemi ile taraması
 • Anne adaylarının rahim ağzı değerlendirmesi
 • Bebek suyunun yapısı bileşenleri ve miktarı hakkındaki analizler
 • Bebeğin gelişim organları olan beyin, mide, bağırsak, omurga, el-ayak, böbrek, karın bölgesi, mesane hakkında gelişim bilgileri elde edilmesi
 • Bebekte oluşan burun kemiği yapısının incelenmesi
 • Bebeğin ense saydamlığı ve kalınlığının ölçülmesi hakkında tüm analizler yapılarak gelişim verileri sağlamaktadır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp