Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2021


Fıtık Ameliyatı

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2021, hastalığın ilerleme evresine ve hastaların genel durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fıtık ameliyatı için belirlenen uygulamalara bağlı olarak, ameliyat ücretlerinde farklılaşma görülebilir. Hastaların genel durumu, kullanılacak tedavi uygulamalarının özellikleri, ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi ve hastaların evresine bağlı olarak, fıtık ameliyatının fiyat aralığında farklılıklar görülmektedir. Fıtığın bulunduğu bölge ve risk değeri de dikkate alınarak, ameliyatın ilerleme süreci planlanmaktadır.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2021 2023

Fıtık ameliyatı sonrası, hastaların günlük yaşamını etkileyen ağrılar ortadan kalkacaktır. Ağrıların büyük ölçüde kontrol altına alınmasını sağlayan fıtık ameliyatı, özellikle ileri evre fıtıklar için tercih edilmektedir. Fıtık ameliyatları için belirlenen işlem süreci, doktorların planlaması üzerine değişiklik gösterebilir. Fıtık ameliyatı hakkında merak edilenler, yazı başlıkları içerisinde detaylı şekilde açıklanmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuGöbek Fıtığı Nedir, Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Göbek fıtığı oluşumu, bebeklerde ve çocuklarda daha sık rastlanan bir durumdur. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen göbek fıtığı, ana rahmindeki bebeğin beslenmesini sağlayan ombilikal kordonun içerisindeki 3 ayrı damar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrası ortaya çıkan göbek fıtığının oluşmaması için göbek kordonu bağlanmakta ve kendiliğinden düşmesi beklenmektedir.

Göbek bağının iyileşme sürecinde, kaslar kuvvetlenmekte ve göbeğin kendiliğinden iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu süre içerisinde, göbeğin yeteri kadar güçlenmemesi durumunda, bebeklerde göbek fıtığı oluşmaktadır. Bebeklerde oluşan göbek fıtığı, bebeğin ağlama esnasında şişmekte ve gözle görünür hale gelmektedir. Bebeklerdeki göbek fıtığı, 2-3 yaşına gelindiğinde kendiliğinden yok olmaktadır. İyileşmeyen göbek fıtığı için bebekler cerrahi müdahaleye alınmaktadır.Karın Fıtıklarının Özellikleri Nelerdir?

Karın fıtığı oluşumu, karın duvarının iç kısmında yer alan kas dokusu ve fasya adlı sert yapılı zarın, karın boşluğundan bir şekilde dışarı çıkmasıyla gerçekleşmektedir. Karın kaslarındaki aşırı zayıflama sonrası, karın bölgesindeki kas yapısı ya da organlar boşluk bularak kastan dışarı çıkmaktadır. Karın kasının boşluğundan faydalanarak dışarı çıkan dokular, karın fıtığını oluşturmaktadır. Karın bölgesinde herhangi bir ameliyat gerçekleşmişse ya da travmaya bağlı olarak, karın bölgesine ağır darbe alınmışsa, karın fıtıkları kendi kendine oluşabilir.Kasık Fıtığı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kasık fıtığı oluşumu, kasıkların sağ ve sol kısmında ya da her iki tarafında birden oluşan baskılar sebebiyle gerçekleşmektedir. Karnın ön duvarında yer alan interal ring adlı ligamentum rotudum bölgesi, karın bölgesine kıyasla daha gevşek kaslara sahiptir. Ligamentum rotudum için belirlenen geçiş bölgesi, karın duvarının en açık ve gevşek bölgesi olduğundan, bu bölgeden dışarı çıkan dokular karın fıtığını oluşturmaktadır. Hastaların sürekli kabızlık yaşamasına bağlı olarak ıkınmak zorunda kalması, çok ağır şeylerin bir anda kaldırılması, doğum ıkınmaları, prostat büyümesi, idrar yaparken ıkınmak astım ve kronik şekilde görülen bronşit sonrası, kişilerde kasık fıtığı meydana gelmektedir.Boyun Fıtığının Özellikleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Boyun Fıtığı Uygulanır?

Boyun fıtığı oluşumu, omurdaki disklerin tahribatı kaynaklı gelişmektedir. Boyun bölgesi hareketlerini sağlayan omurlar arasındaki diskler, jelimsi yapısı sayesinde, hareket esnasında kayganlık oluşturmaktadır. Boyun diskleri arasındaki jel yapısı, amanla tahrip olmakta ve disklerin birbirine sürtmesine yol açmaktadır. Disklerin aşınması sebebiyle, diskler arasında fıtık gelişmektedir. Disklerdeki zedelenmeler, darbe sonrası oluşan tahribatlar ya da yırtılmalar sonrasında, diskler özelliğini kaybetmektedir.

İşlevini kaybeden diskler, omur arasından çıkarak şeklini bozmakta ve omuriliğe doğru ilerleyen sinir kanallarına kaymaktadır. Boyun fıtığına yol açan disk kaymasının ardından, hastaların boyun bölgesinde, omuzlarında ve kollarında ağrılar gelişmektedir. His kaybı, sızlama ve uyuşma gibi etkenlere yol açan boyun fıtığı, hastaların günlük yaşamında ağrılara yol açmaktadır. Başlangıçta masaj ve fizik tedavi uygulamalarıyla kontrol altına alınabilen boyun fıtığı, ileri evrede ameliyatla alınmaktadır.Bel Fıtığının Genel Özellikleri Nelerdir?

Bel fıtığı sorunu, kişilerin büyük bir kısmında görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Lomber disk henrisi olarak adlandırılan bel fıtığı, omurlar arasındaki kayganlığı kontrol eden kaygan bağ dokusunun tahrip görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Omurlar arasında ortaya çıkan bel fıtığı, disklerin yaş sebebi ya da fıtığı etkileyen diğer kaynaklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Omur disklerinin sıvı yapısını kaybetmesi durumunda, diskler işlevini kaybetmekte ve birbirine sürtmeye başlamaktadır. Özellikle bele yakın olan son 2 sıradaki diklerde görülen bel fıtığı, başlangıç evresindeyken fizik tedaviyle giderilmektedir. İleri evreye geldiğinde, hastaların hareket etmesini zorlaştıran şiddetli ağrılar görülmekte ve ameliyatla tedavi sağlanmaktadır. Bel fıtığı oluşumu sonrasında, hastaların belinde şiddetli ağrılar meydana gelmekte, bacaklarda uyuşma görülmekte ve ayak bölgesinde uyuşmayla birlikte, güçsüzlük hissi oluşmaktadır.

Bel fıtığı için ameliyat kararı alındığında, parsiyel diskektomi veya diskektomi tekniklerinden bir tanesi uygulanmaktadır. Bacak bölgesinde sinir kaybı oluşması durumunda, hastaların acilen bel fıtığı ameliyatına alınması gerekmektedir.Fıtık Oluşumunun Sebepleri Nelerdir, Hangi Durumlarda Fıtık Oluşmaktadır?

Fıtık oluşan durumlar ve fıtık oluşumunu tetikleyen etkenler, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

Aniden ve hızlı şekilde yük kaldırmak
Çok ağır eşya kaldırmak
Fiziki güç gerektiren ağır işlerde çalışılması
Kronik öksürük sorunları
Karın içerisinde sıvı birikmesi
Gebelik
Aşırı kilo alma
Çok fazla ıkınma ve doğum
Yukarıdaki etkenler, fıtık türlerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Fıtık Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

Fıtık ameliyatı türleri, hastalarda gelişen fıtık çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bel fıtığı, boyun fıtığı ya da farklı bölgelerde gelişen fıtıklar, ileri evreye ulaştığında ameliyatla tedavi edilmektedir. Fıtık teşhisi konan hastalar, fıtığın başlangıç seviyesinde olması durumunda farklı uygulamalarla kontrol altına alınacaktır. Hastaların dinlenmesi, masaj yaptırması, fizik tedaviye gitmesi, çeşitli egzersizleri uygulaması ve ortopedik malzemelerden destek alması, başlangıç seviyesindeki fıtığı kontrol altına almak için yeterlidir.

Ancak fıtığın patlama noktasına gelmesi ve hastaların sağlığını tehlikeye atması durumunda, fıtık ameliyatı uygulanmalıdır. Özellikle bel fıtığı, boyun fıtığı ve göbek fıtığı için uygulanan ameliyatlar, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Fıtık ameliyatı için belirlenen uygulama modeli üzerinden, hastalara kesiksiz ya da kesikli şekilde ameliyat uygulanmakta ve fıtık yerinden çıkarılmaktadır. Fıtık yerinden çıkarıldıktan sonra, hastalar normal hayatlarına geri dönebilirler.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir, Fıtık Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Fıtık türleri, bölgelere göre değişiklik göstermektedir:

Kasık Fıtıkları:

Femoral fıtık
Lokunar ligaman içinde gelişen laugier fıtık
Femoral damarın altında görülen serofini fıtığı
Femoral damarın önünde oluşan velpeau fıtığı
Femoral damarların önünde oluşan teale fıtığı
Pektineal fasyanın içinde gelişen callison ve cloquet fıtığı
Femoral arter laterilinde gelişen hesselbach fıtığı
Konjenital kalça çıkığı görülen kişilerde, femoral arterin arkasından çıkan narath fıtığı
Prevasküler şekilde gelişen fıtıklar
Subpubik özellikteki fıtıklar

Ameliyat Sonrası Oluşan Fıtıklar:

Kesi yerinde gelişen fıtıklar
Parastomal şekilde gelişen stoma bölgesi fıtığı
Trokar bölgesinde görülen fıtıklar

Diyaframda Oluşan Fıtıklar:

Hiatus fıtıkları
Bochdalek bölgesinde görülen fıtıklar
Travmatik şekilde gelişen diyafram fıtıkları
Morgagni fıtıkları

Yukarıda sıralanan fıtık gruplarının dışında, tek başına görülen fıtık türleri de bulunmaktadır:

Richter Fıtığı: Bağırsak duvarının bir bölümünün, fıtık içerisinde sıkışmasıyla meydana gelen fıtık türüdür.
Maydl Fıtığı: İnce bağırsaktaki iki kıvrımın, fıtık içerisinde kalması ve W şeklini oluşturmasıdır.
Littre Fıtığı: Mackel divertikülünün, fıtık içerisinde sıkışıp kalmasıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Fıtık Ameliyatı Fiyatları


Fıtık Ameliyatı Fiyatları

Fıtık ameliyatı fiyatları, ameliyat seçenekleri arasında değişiklik göstermektedir. Fıtık ameliyatı için öncelikle kişinin doktora başvurması ve doktorun yapılan tetkikler sonucunda bir tanı koyması gerekmektedir. Fıtık ameliyatı için farklı ameliyat seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında hasta için en ideal yöntem belirlenmektedir. Fıtık Ameliyatı Fiyatları belirlenen yöntem doğrultusunda hastayla paylaşılmaktadır. Ülkemizde en sık rastlanan fıtık türünün bel fıtığı olduğu bilinmektedir.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları 2023

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, disk kayması veya yırtılması olarak açıklanabilmektedir. Bel bölgesindeki omurgalar arasında disk olarak adlandırılan bazı yapılar bulunmaktadır.

Disk yapısının içerisinde sert bir çekirdek bölge, lifli bir dış tabaka ve son olarak jel benzeri bir merkez bulunmaktadır. Bel fıtığının sebebi ise omurgalar arasında bulunan disklerin kayması veya yırtılmasıdır.


Bu durum sinirlerde baskı yapmaktadır. Bel bölgesi, gövdenin ağırlığını bacaklara aktaran bir bölge olması sebebiyle bu durum kişinin bacak ve bel bölgesinde baskıyı arttırmaktadır. Bel fıtığı sıklıkla 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde görülmektedir. Ancak her yaşta kişide meydana gelebileceğini bilmenizde de yarar bulunmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bel Fıtığı Neden Oluşur?

  Bel fıtığı sebepleri şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Yaşlanma
  • Aşırı kilo
  • Ağır yük kaldırma

  Bel fıtığına meydan verebilecek risk faktörleri ise şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Obezite: Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi aşırı kilo bel fıtığına neden olabilmektedir. En sık rastlanan bel fıtığı nedeni de aşırı kilo olarak belirlenmiştir. Bel bölgesinde bulunan disklerin aşırı baskıya maruz kalması sebebiyle oluşmaktadır.
  • Hareketsizlik: Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek vücut kaslarının yeterince güçlenememesine sebep olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak ise omurgaya binen yük artmakta ve baskı oluşmaktadır.
  • Sigara: Sigaranın disklerin dejenerasyonunu arttırdığı bilinmektedir.
  • Yanlış hareket etmek: Omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek bel fıtığına neden olabilmektedir.


  Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  Bel fıtığı belirtileri şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk hissi
  • Kas güçsüzlüğü oluşması
  • Hareket ederken zorlanma hissi
  • Bel ağrısı çekme
  • Bacaklara vuran ağrılar
  • İdrar tutmakta zorlanma
  • Denge kaybı yaşama
  • İktidarsızlık yaşama


  Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Koyulur?

  Bel fıtığı tanısı koymak için belirtiler hastada bulunuyorsa, hastanın bir uzman doktora başvurması gerekmektedir. Bel ağrılarının büyük bir kısmı fıtık ameliyatı gerektirecek yoğunlukta bir bel fıtığından kaynaklanmamaktadır. Yapılan istatistiklere göre fıtık ameliyatı getirecek hasta sayısı doktora bu sebeple başvuru yapan hastaların yalnızca %3’dür. Hasta üzerinde yapılacak tetkik işlemlerinin ardından şu tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir:

  • Çekme ve germe egzersizleri: Ağrının hafiflemesi için kullanılabilmektedir. Bu tedavi bir fizik tedavi uzmanı eşliğinde uygulanmaktadır.
  • Bel fıtığı korsesi: Bel fıtığı korsesi, ağrıları hafifletmek için önerilmektedir. Ancak disklerin düzelmesine yani bel fıtığının ortadan kalkmasına yardımcı olmayacaktır. Genellikle bu yöntemin yanında egzersizler de kullanılabilmektedir.
  • İlaç tedavisi yöntemi: Hastanın ağrılarının hafiflemesi için ağrı kesiciler verilmektedir. Ağrılara ağrı kesicilerin çare olmaması halinde ise non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar eklenmektedir. Doktorun hasta üzerinde yaptığı gözlemlere bağlı olarak oluşan kanaatiyle kas gevşeticiler verilebilmektedir. Bu tedavilerin de yalnızca ağrı kontrolü sağlanmasına yardımcı olduğunu bilmenizde fayda bulunmaktadır.
  • Ameliyat: Hastanın hayat kalitesinin yükseltilebilmesi için mutlaka ameliyat uygulanması gerekebilmektedir. Bel fıtığının tedavisinde en yüksek başarı cerrahi müdahale ile alınmaktadır.

  Doktor hastanın öyküsünü dinlemekte, muayene etmekte ve gerekli laboratuvar incelemelerini ve radyolojik incelemeleri yaparak hastanın tanısını koymaktadır. Bu süreç sonunda hangi tedavinin uygulanmasının gerektiğine doktor karar verecektir.  Bel Fıtığı Ameliyat Seçenekleri

  Bel fıtığı ameliyatı, kişinin sinirlerindeki tahrişi azaltmak için ve ağrı, kuvvet kaybı, denge kaybı gibi sorunların önüne geçmek için yapılmaktadır. Bazı durumlarda bel fıtığına acil olarak cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu durumlar mesane ve bağırsak kontrolünün kaybı durumlardır. Bu durumlar dışında acil bir cerrahi müdahale gerekmemektedir. Bel fıtığı ameliyatı seçenekleri ise şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Açık Diskektomi Ameliyatı
  • Mikrodiskektomide
  • Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

  Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

  Kapalı bel fıtığı ameliyatı, tam endoskopik diskektomi olarak da bilinmektedir. Gelişen teknolojinin tıp alanında sunmuş olduğu imkanlardan birisidir. Bu sayede daha önceleri açık sistem uygulanarak yapılan bel fıtığı ameliyatı kapalı sistem uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat en çok tavsiye edilen ameliyat yöntemlerinden birisidir. Çünkü hastanın ameliyat sürecini oldukça kısaltmaktadır. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Bu ameliyat yönteminde hastanın bel fıtığı şikayetinin bulunduğu bölgeye kamera kullanılarak müdahale edilmektedir.
  • Hastaya 5 milimetrelik endoskop uygulanmaktadır.
  • Çok küçük bir kesi uygulanmaktadır. Bu durumun hastaya sağladığı en büyük fayda ise doku travması ve kan kaybının minimum seviyeye inmesidir.
  • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında hastanın ameliyat sonrası ağrısı çok olmaktadır.
  • Diğer bel fıtığı ameliyatları ile kıyaslandığında hastanın iyileşme süreci oldukça kısalmaktadır.
  • Hastaya o anki gereksinimine uygun olarak spinal anestezi veya lokal anestezi uygulanmaktadır.
  • Hastaların taburcu olma süreci oldukça kısadır. Kişinin ameliyattan sonra ayaklanabilmesi için 3 saatlik bir zaman gerekmektedir. Hastalar ameliyatın ardından yaklaşık 6 gün içerisinde taburcu edilmektedir.
  • Çalışanların ameliyattan sonra işe dönmeleri için ortalama 4 gün yeterli olmaktadır.
  • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının ardından nüksetme oranı %5-12 civarındadır. Yani oldukça düşüktür.


  Mikroskop Kullanılarak Yapılan Bel Fıtığı Ameliyatı

  Mikrodiskektomi ameliyatı, laser veya kapalı ameliyat olarak da bilinmektedir. İnterlaminar mikrodiskektomi tekniğinde, yumuşak dokulardan girilmektedir. 2 santimetrelik bir kesi oluşturulmakta ve yüksek büyütme imkanı sunan ameliyat mikroskopu kullanılmaktadır.

  Ameliyat ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Mikroskop kullanılarak yapılan bel fıtığı ameliyatının %95 oranında başarı sağlanabilmektedir. Yani hastanın bel fıtığından kurtarılması konusunda oldukça başarılı bir ameliyat seçeneğidir.
  • Hastanın talep etmesi halinde yalnızca epidural anestezi uygulanabilmektedir. Yani ameliyatın hasta uyanıkken gerçekleştirilmesine imkan bulunmaktadır.
  • Hastanın ameliyat sonrası dönemi son derece ağrısız geçmektedir.
  • Hastanın ayağa kalkması için gereken süre yaklaşık 6 saattir.
  • Ameliyatın ardından 24 saat sonra hasta taburcu edilebilmektedir.
  • Hastanın çalışma hayatına dönmesi için gereken süre ise 20 günü bulabilmektedir. Bu sürecinin 10 günü yatak istirahatı olarak bilinmektedir.
  • Gerekli olması halinde ameliyattan birkaç hafta sonra fizik tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.
  • Bu yöntem yalnızca bel fıtığında değil, bel kayması ve kireçlenme sorunlarında da uygulanabilen bir yöntemdir.

  Açık Diskektomi Ameliyatı

  Açık diskektomi işlemi, en klasik metotlardan birisi olarak bilinmektedir. Hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ciltte 2 ila 4 santim arasında bir kesi yapılmaktadır. Bu bölgeden kas dokusu sıyrılarak işlemler gerçekleştirilmektedir. Hastanın şikayetlerine sebep olan fıtık parçasına ulaşılarak çıkarılmaktadır. Daha sonra disk mesafesinde diskektomi işlemi gerçekleştirilmektedir. Diğer yöntemlerde hastanın iyileşme sürecinin çok daha hızlı ve rahat olması sebebiyle açık diskektomi fazla önerilen bir bel fıtığı ameliyatı çeşidi değildir.  Fıtık Ameliyatı Ücretleri Ne Kadar?

  Fıtık Ameliyatı Fiyatları, hastanın ve doktorun birlikte karar verdiği ameliyat çeşidine göre belirlenmektedir. Farklı ameliyatlar için talep edilecek ücret değişiklik gösterecektir. Fıtık ameliyatı konusunda net bir bilgi sahibi olmak ve fiyat öğrenmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Alanında uzman doktorlarımız tarafından tüm sorularınız cevaplandırılmaktadır.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp