Erken Boşalma Sorunu


Erken Boşalma

Cinsel yaşamda çeşitli nedenlere dayalı olarak erkeklerde erken boşalma sorunu gözlenmektedir.

 • Yapılan birçok araştırma bu hastalığın münferit değil genele yayılı olduğunu göstermiştir.
 • Dünya genelinde sağlık kurumlarının ve özel hastanelerin yaptığı istatistiki araştırmalar 40 yaş altı erkeklerde bu oranın yüzde kırka kadar vardığını göstermektedir.
Erken Boşalma Sorunu 2022


Erken Boşalma Sorununun Etkileri

Erken boşalma, sağlıksız bir cinsel yaşamın birinci kaynağıdır.

Bu nedenle kişinin doğrudan yaşamına nüfuz eder. Birçok ilişkinin ve evliliğin bitiminde büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle tespit edildiği takdirde bir uzmana gidilmeli ve gereken tıbbi işlemler başlatılmalıdır. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülen erken boşalma sorununun kesin çözümü ilaçlarda ve terapi yöntemlerinde mevcuttur.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Erkeklerde Erken Boşalma Sorununun Nedenleri Nelerdir?

  Fiziki ve psikolojik nedenleri olan erkeklerde erken boşalma sorunu yapılan tetkikler sonucunda daha fazla psikolojik kaynaklı olduğunu göstermiştir. Özellikle çocukluğunda eksik, yetersiz ve yanlış alınan cinsel eğitim daha sonra cinsel birlikteliklerde aşırı duyarlı hale gelme, aşırı heyecan gibi manipülasyonlara yol açmıştır.

  Erkeklerde erken boşalma genelde kırk yaş altı erkeklerde ciddi oranda görünmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de anksiyete bozukluğudur. Buna tıp dilinde performans anksiyete bozukluğu denmektedir. Erkek bilinci, çok fazla çelişkili ruh halinde bulunur ve ne kadar istese de cinsel ilişkiye odaklanamaz. Bu da performans eşiğinin düşmesine penisim vajina ile temasından önce meninin akmasına neden olmaktadır.

  Çoğu zaman psikolojik kaynaklı olsa da kimi zaman da erkeklerde erken boşalma rahatsızlığının ana kaynağı fiziksel de olabilmektedir. Fiziksel nedenlerin en büyük nedeni ise testis bölgesinin aşırı hassas olması ya da penisin performans grafiğini düşük olmasıdır. Kimi uzman hekimler ise döl sayısının azlığı ile erken boşalma arasında bir neden – sonuç ilişkisi olduğunu belirtmektedir.  Erken Boşalma Türleri Nelerdir?

  Kendi içinde çeşitlilik gösteren erkeklerde erken boşalma ana akım olarak 3 türe ayrılmıştır.

  Bunlar sırasıyla şöyledir:

  • Birincil erken boşalma: En sık yaşanan erken boşalma sorunudur. Bütün hayata yayılan bir etki barındırdığı için bu ismi almıştır. Kadınlarda erken boşalma sorunu var olduğunda da yine bütün hayatı boyunca ilişkiden önce ya da ilişki ile birkaç dakika içerisinde meninin dışarıya akıtılması sonucu meydana gelir. Köklüdür ve düzeltilmesi en uzun zaman alan rahatsızlıktır. Kadınlarda erken boşalma ile birlikte hem erkekler hem kadınlar için tıp dilinde premier erken boşalma adıyla nitelendirilmektedir.
  • İkincil erken boşalma: Hayatın belli bir aşamasından sonra nükseden kadınlarda erken boşalma sorunudur. Bu biçimde belli bir noktaya kadar sağlıklı bir cinsel yaşama ve boşalma sürecine sahip kadınlar ve erkekler, belli bir dönemden sonra erken boşalmaya ve cinsel sorunlar yaşamaya başlar. Tıp dilindeki adı sekonder erken boşalmadır. Birincil erken boşalmaya oranla teşhir ve tanı aşamalarından sonra daha kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilme ihtimali taşımaktadır.
  • Durumsal erken boşalma: Genelde kadınlarda erken boşalma alanında görülen bir rahatsızlık biçimidir. Burada kaynağı oluşturan birim zaman değil partnerdir. Kişi belirli partnerlere karşı erken boşalır. Nedeni tamamen psikolojiktir. Psikolojide ten uyumsuzluğu olarak nitelendirilen bu tip sorun, tıp dilinde dönemsel olarak nitelendirilir.


  Erken Boşalmaların Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

  Tedaviler fiziki ve psikoloji olarak ikiye ayrılır.

  Kimi durumlarda aile terapistleri ve cinsel danışmanlar tarafından erkeklerde ve kadınlarda erken boşalma durumu sadece terapi ve telkin yöntemleri ile giderilir. Bununla birlikte ağızdan alınan oral ilaçlar ve kremler de bu alanda sıklıkla kullanılan diğer tedavi biçimleridir. Terapinin yetersiz kaldığı durumlarda bitkisel kökenli ilaçlar uzman hekimler tarafından reçete yolu ile verilir.

  Prostat Hangi Bölüm Bakar, Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp