En Son Eklenenler


Endometriozis Tedavisi

Plastik ve Estetik Cerrahi


Endometriozis Tedavisi


Endometriozis Tedavisi

Endometriozis tedavisi ve rahatsızlığı her 10 kadının birinde çıkması ve doğurganlığı etkilemesi ile birlikte birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılmaya başlanan bir konu olmaktadır. Göstermiş olduğu belirtiler ve durumlar diğer hastalıklar ile aynı özellik taşımasından dolayı teşhis etmek oldukça zor olmaktadır. Zor olmasının yanı sıra da uzun sürebilen durumlar ortaya da çıkmaktadır. Ancak tanısının koyulması ile birlikte hastanın fiziksel durumuna ve belirtilerine uygun bir şekilde tedavi planı geliştirmek mümkün olmaktadır.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi Genel Tanıtım

Endometriozis tedavisi ve çikolata kistleri tanı ve tedavisi zor ve uzun olsa da olumlu sonuçlanması mümkün olmaktadır. Bununla birlikte de tedavi esnasında hastanın yaşı, gebe olmayı isteyip istemediği ve ne kadar şikayet olup olmadığına dikkat edilerek tedavi planlamaları gerçekleştirilmektedir. Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerekli olan tedaviler uygulanmaktadır.


Bu tedaviler esnasında ise psikolog, genel cerrahi, gastroenteroloji ve üroloji gibi diğer bölüm hekimleri ile de gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Tedavisi için genellikle vaka toplantıları düzenlenerek tedavinin nasıl gerçekleştirileceği hakkında belirlemeler yapılmaktadır. Bu belirlemeler ile birlikte hastaya detaylı anlatım yapılmakta ve tedavi süreci hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu



Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti endometriozis hastalığının tetiklemesi ile birlikte ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Genellikle endometriozis tedavisi yapılan birçok kadın da çikolata kistine de rastlanmak mümkün olmaktadır.

Çikolata kisti veya diğer adı ile endometrioma yumurtalıklarda oluşmaktadır. Her adet döneminde kan ile birlikte atılan endometrium dokusu yumurtalıklarda bulunmaktadır. Adet kanamasına yol açması veya adet benzeri kanamaların kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkarak yumurtalık içinde koyu kahve renkli kan birikmesi sonucunda çikolata kisti oluşmuş olmaktadır.

Endometriozis tedavisi olan kadınların %17 ila %50 arasında çikolata kisti sorunu ile karşı karşıya kalması mümkün olmaktadır. Tanısı ise belirti gösteren kişilerde gerekli tetkikler ile rahatça konulabilmektedir. Ancak bazı kadınlarda belirti göstermeden ortaya çıkmakta ve sadece düzenli olarak yapılacak jinekolojik muayeneler sonucunda saptanması mümkün olmaktadır.

Çikolata kistinin tedavisinde ilaç ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler kişinin sağlık durumuna veya kısırlık durumunun olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Hastanın ağrıları, sorunlarına ve diğer özelliklerine göre tedavi planı şekillendirilerek uygulanmaktadır.



Endometriozis Belirtileri

Endometriozis dünya da ve ülkemizde sıklıkla görülmeye başlanan ve teşhis edilmesi de genellikle geç kalınan bir kadın hastalığı olmaktadır. Diğer adı ile de çikolata kisti denilmektedir. Hemen hemen her 10 kadından bir tanesinde görülmekte ve daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır.

Endometriozisin bazı hastalarda herhangi bir belirti vermeden ilerleme kaydettiği görülmektedir. Bunun yanı sıra bazı hastalarda da belirti göstermekte ve bu belirtiler şiddetli olmaktadır. Düzenli kontroller esnasında yumurtalıklarda, rahimin arka tarafında veya bağırsağı döşeyen zarlar üzerinde ortaya çıkabilen bir durum olmaktadır.

Endometriyal implantlar yani hastalıklı olan dokular belli bölgelerde daha sık olarak görülmektedir. Bu bölgeler ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Yumurtalıklar
 • Karın ameliyatından kalma skarlarda
 • Fallopian tüplerinde
 • Kasık boşluğunu çevreleyen sınırlarda
 • Bağırsaklar
 • Rahimdeki dış çevre
 • Mesane
 • Vajina ve rektum
 • Vajina

Her 10 kadından bir kadında çıkan bu hastalık bazı hastaların hayatını oldukça zorlaştırma eğilimi göstermektedir. Ortaya çıkan belirtiler genellikle diğer jinekolojik rahatsızlıklar ile aynı özellikler taşımasından dolayı teşhis ve tedavi açısından oldukça zor ve uzun zamanın geçmesini sağlamaktadır.



Endometriozis hastalığı bulunan kişilerde belirtilerin ortaya çıkmasından sonra birçok yaygın belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler ise şunlardan oluşmaktadır:

 • Kronik olarak gerçekleşecek olan yorgunluklar
 • Kasık ve karın bölgelerinde ağrılar. Genellikle bel ve sırt ağrıları daha sık görülür. Kadın doğum uzmanları bu ağrıların tedavisinde yardım alınmadığından dolayı fark edilmemektedir.
 • Bağırsaklar üzerinde bulunması durumunda tuvalete çıkmak istememe olmaktadır. Bunun sebebi ise çıktıktan sonra şiddetli ağrıların oluşması olmaktadır.
 • Kısırlık
 • Cinsel ilişki sonrasında ağrı çekmek
 • Adet sancılarının çok şiddetli olması
 • Karın bölgesin de gaz veya şişkinliğin bulunması
 • Depresyon halinin bulunması

Endometriozisin ortaya çıkmasında ki en temel üç sebepten biri kısırlık olarak geçmektedir. Hafif ve orta dereceli hastalarda genellikle kısırlık ortaya çıkmaktadır. Yapılacak olan ameliyatlar sonrasında doğurganlık geri getirilse de belli başlı hastalarda bunu başarmak oldukça düşük olmaktadır. Ancak doğurganlığı nasıl ve ne kadar etkilediği günümüzde halen daha kesin olarak anlaşılmayan bir durum olmaktadır.



Endometriozis Nedir?

Endometriozis hastalığının ismi endometrium adı verilen rahmin içerisinde bulunan iç duvarın oluşumundaki dokulardan gelmektedir. Bu hastalık sadece rahim duvarında ortaya çıkmamakta ve rahim dışında bulunan başka yerlerde de gelişim göstermesi mümkün olmaktadır.

Genellikle hastalık yumurtalıklarda, tüplerde veya diğer üreme organlarının bulunduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Çok rastlanmasa da üreme organlarına uzak bölgelerde de ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

Endometrium dokusu adet kanaması ile birlikte vücuttan dışarıya atılmamasından kanama çevrede ki dokularda birikmeye neden olmaktadır. Bu da dokuların şişmesine yol açmaktadır. Şişme ile birlikte de lezyon veya büyümeler ortaya çıkmaktadır.

Özellikle yumurtalıklarda bu hastalığın çıkması durumunda kişilerde dokuların iç kısımlarında gömülme gözlemlenmektedir. Bunun sonucunda da kan birikimi ortaya çıkarak çikolata kistine neden olması mümkün olmaktadır.



Endometriozis hastalığının ortaya çıkmasında birçok neden bulunsa da günümüzde halen net bir cevap bulunamamaktadır. Ancak bazı faktörlerin de kadınlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmakta ve bu durumda olan kadınların riski daha yüksek olmaktadır. Onlar ise şunlardan oluşmaktadır:

 • Aile içerisinde bu hastalığa sahip olan kişiler
 • Rahimde olması gerekenden farklı bir yapısının olması durumunda
 • Doğum yapmamak
 • İlk adet görme yaşının oldukça düşük olması
 • Vücut kitle indeksinin düşük olması
 • Menepoza geç girme
 • Adet döngüsünün istenilen şekilde olmaması

Endometriozis hastalığının evreleri belirlenirken America Society of Reproductive Medicine tarafından bir sınıflandırma sistemi oluşturulmuştur. Bu sisteme göre hastalığın spesifik bir şekilde sınıflandırılmasında:

 • Hastanın dokularına ne kadar yayılım gösterdiği,
 • Kadınım tüp ve yumurtalıklarının hastalık ile ne kadar az veya fazla bir ilişkisinin olup olmadığı,
 • Hastalığın organlara yapışıklık miktarı ve
 • Fallopian tüplerinin hastalıktan ne kadar etkilendiğini bakılmaktadır. Buna göre de sınıflandırmalar yapılmaktadır.


Endometriozis ve Hamilelik

Endometriozis tedavisi yapılırken genellikle üreme organlarında ortaya çıkmasından dolayı tedavi şeklini hastanın gebe kalıp kalmak istemediğine göre şekillendirilmektedir. Çünkü üreme organlarını etkilemekte ve kişilerin gebe kalmalarını etkilemektedir.
25 ila 45 yaş arasındaki kadınların her 10 tanesinden bir kadında görülen bu rahatsızlık kişinin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Hastalık sahibi olan kadınlarda ise %30 ila %50 arasında kısırlık sorunu ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

Endometriozisin belli süreler ile büyüme göstermesi ve rahim, yumurtalık ve tüp gibi alanlara yerleşmesi mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise kısırlık ortaya çıkmakta ve kişinin hamile kalamaması gibi sorunlar olabilmektedir. Tanının koyulması ile birlikte kişinin hamile kalma ihtimali olması durumunda çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ertelemeden hamile kalmaları önerilmektedir.

Doğal yollar ile birlikte hamile kalınmaması durumunda endometriozis tedavisi istenilen bir şekilde olmayınca tüp bebek yöntemi tercih edilebilmektedir. Bu yöntem ile doğurganlık oranı %15 rakamına kadar ulaşması mümkün olmaktadır. Ancak tedavi gerçekleşmemesi durumunda hastanın doğurganlık oranı %2 ila %3 arasında değişme göstermektedir.

Tüp bebek tedavileri genç yaşta denenmesi durumunda %50 veya %60 oranında hamile kalma şansı artmaktadır. Endometriozis hastalığından dolayı tedavi gören annenin bu durumda yaşı ve hastalığın derecesi gibi birçok faktör hekimler tarafından belirlenmektedir. Bunun sonucunda ise aşılama, ilaç veya tüp bebek gibi tedaviler uygulanarak endometriozis hastalığı tedavi edilebilir hâle gelmektedir.

Gebelikte Tarama, Gebelikte Tanısal Testler, Gebelikte Ayrıntılı Ultrason, Gebelik Zehirlenmesi, Frengi





Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



En Son Eklenenler


Endometriozis İle İlgili Merak Edilenler

Plastik ve Estetik Cerrahi


Endometriozis İle İlgili Merak Edilenler


Endometriozis İle İlgili Merak Edilenler

Endometriozis hastalığı diğer şekilde çikolata kisti şeklinde adlandırılmaktadır. Genel olarak ise rahim içerisinde bulunan astar dokusunun yani diğer bir ismi ile endometriyal dokunun büyümesinden dolayı yumurtalık kisti kitlesi şeklinde bulunmaktadır.

Endometriozis İle İlgili Merak Edilenler

Genel Tanıtım

Endometriozis hastalığının çikolata kisti şeklinde bilindiği hatta genel olarak da bu ismi ile tanındığı ve toplum içinde de en çok bu isim ile anıldığı bilinmektedir. Bu ismi almasının nedeni olarak ise kistin genel olarak koyu kahverengi ve katrana benzeyen bir sıvı içermesi olduğu söylenilebilmektedir. Bu kistin ise fallop tüpleri, bağırsak ve periton üzerine sıkı bir şekilde tutunduğu bilinmektedir.

Söz konusu olan hastalığın teşhisi kapsamında bu hastalığın semptomlarına rastlanılması veyahut da pelvik kitle ve infertilitenin değerlendirilmesi sırasında vergisinin konulabildiği görülmektedir. Bu anlamda ise kadının yaşamış olduğu ve son rastlanılan semptomlar arasında pelvik ağrı, disparoni, dismenore olduğu görülmektedir. Bu yüzden de bu durumlardan şikâyetçi olan kadınların zaman kaybetmeden bir uzmana danışmanları tavsiye edilmektedir.


Patlamış çikolata kisti var olan kadınlarda akut pelvik inflamatuar hastalıkların ve bununla beraber apandisitli hastalıkların semptomlarına benzer şekilde belirtilerinin olduğu bilinmektedir. Bununla beraber ise beyaz küre hücrelerinin sayısının artması ve aynı zamanda da kadının ateşinin de ortaya çıkacağı söylenilmektedir. Bu yüzden de bu durumla karşılaşan kadınlara çikolata kisti tedavisinin uygun görülmesi halinde kapalı çikolata kisti ameliyatının yapılabileceği söylenilebilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu



Çikolata kisti ile ilgili merak edilen bir-çok soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında en basta yer alanın ise çikolata kistinin neden oluştuğu bulunabilmektedir. Bu anlamda ise kişilere en iyi ve en doğru bilgi verilmeye çalışılmaktadır ancak bu soru kapsamında kişilere net bir bilgi verilememektedir çünkü bu hastalığının nedeninin açık bir şekilde ifade edilemediği görülmektedir. Endometriozis hastalığının oluşum nedeni ile ilgili olarak farklı kişilerin farklı düşünceleri bulunmaktadır. Bunlar arasında ise adet döneminde gelen kanın tüplerden geri geçişinin veyahut da endometriozis odaklarının dökülmesi ve bunun sonucu olarak da birikmeleri nedeni ile oluştuğu söylenilebilmektedir.

Kadının yumurtalıklarının üzerinde yumurtalık diş duvarının progresif bir şekilde içeri çökmesi sonucunda yalancı kist şeklinde ifade edilen endometrioma neden olabileceği bilinmektedir. Endmetriom şeklinde bulunan kistlerin genel olarak içe yönelik olan kronik kanamadan dolayı kist şeklini aldığı düşünülmektedir. Bununla beraber ise kadınların adet döneminde bu kistin büyümesi ve sıvısının da yüksek miktarlarda demir içerdiği bilinmektedir. Bu demirin ise beklemesi halinde kahverengi çikolata şekline benzer bir görüntü oluşturduğu bilinmektedir.

Endometriozis hastalığı için kadınlarda görülen belirtilerin dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekmektedir çünkü belirtileri arasında bulunan çoğu durumun bazı hastalıkların belirtileri ile ortak olduğu bilinmektedir. Bu yüzden hem kadına doğru bilginin verilebilmesi için hem de kadına yapılacak uygulamaların doğru olması ve ise yaraması için belirti ve bulguların doğru ve dikkatli tespit edilmesi gerekmektedir.



Endometriozis Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriozis çeşitli bazı nedenlerden kaynaklı kadında bazı sorunların ortaya çıkarması ile bilinmektedir. Bu hastalık ile ilgili merak edilen bir çok soru vardır. Bunlar arasında ise yukarıda da cevabı verildiği gibi neden oluştuğu bulunmaktadır. Bunun dışında ise bu hastalığın oluşmasının ardından yapılabilecek tedavi uygulamaları bulunmaktadır.

Endometriozisin cerrahi teknikler ile kontrol altına alınmaya çalışıldığı bilinmektedir. Bu aşamada ise bu uygulamalar için uzmanların farklı yolları tercih ettikleri bilinmektedir. Uzmanların tercih etmiş oldukları yollar arasında bulunan çikolata kistinin ameliyatına karar verilme aşmasında ise kadının yasamış olduğu ağrının ve kistin büyüklüğünün etkili olduğu söylenilebilmektedir.

Ağrı giderme için yapılan uygulamalarda amaç hastanın semptomatik endometriomlarında bulunan ağrının hafifletilmesi için yapıldığı görülmektedir. Bununla beraber ise kötü huylu tümör olasılığını azaltmak, teşhisi doğrulamak, kanseri dışkılamak gibi nedenlerden dolayı ameliyatın önerildiği görülmektedir.
Endometriozis durumunda Ca 125 adı veririm bir test yapılmaktadır. Bu test epitelyal over kanseri bulunan hastaları izlemede tümör belirleyici rolünü üstlendiği görülmektedir ancak bu testin sözü edilen göstergesi niteliği taşımadığının da bilinmesi gerekmektedir.

Çikolata kisti ve Ca 125 testinin dışında konservatif cerrahi yani kist çıkarılması ve yumurtalık çıkarılması yani ooforektomi işlemelerinin de kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir.



Endometriozisin Belirti Ve Bulguları

Endometriozis durumu genel ifadesi ile rahim iç dokusundaki herhangi bir parçanın başka bir domu veyahut da organ üzerinde bulunması şeklinde ifade edilmektedir ve bu hastanın neticesinde ise kadınlarda bazı farklı etkilerinin olduğu söylenilebilmektedir.

Bu anlamda ise kadınlarda endometriozis görülmesi halinde rastlanılan genel belirtilerin şu şekilde sıralayabildiydi söylenebilmektedir:

 • Anksiyete ve depresyon
 • Ağrılı işeme, dışkılama, dışkıda vega idrarda kan
 • Şiddetli adet ağrısı
 • Ağırlı cinsel ilişki
 • Infertilite, preterm dogum, gebelik kaybı
 • Ağrılı tampon kullanımı veyahut da tamponu hiç kullanamama
 • Adet dönemi haricinde şiddetli ve uzun zamandır bulunan karin ağrısı
 • Bacak ve bel ağrısı
 • Adet döneminde nefes almada zorluk, solunumla beraber oluşan ağrı
 • Kronik yorgunluk
 • Menstrüel düzensizlikler
 • Alerji eden immünolojik hastalıklar
 • Kabızlık veya ishal ile seyreden bağırsak şikayetleri

Yukarıda verilmiş olan belirtiler söz konusu olan hastalıkta gözlemlenebilecek olan belirtilerdir. Yanı bu belirtilerin hepsinin kişilerde aranması doğru olmayacaktır. Kişinin kendine özel bazı değişiklikler de gözlemlene bilinmektedir ancak bu belirtiler genel olarak bu hastalığı barındıran kadınlarda görüldüğü için hastalık belirtileri olarak kişilere sunulmaktadır.



Endometriozis İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Endometriozis durumu çikolata kisti şeklinde bilinen var kadınlara özgü olarak bilinmektedir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmediği için de semptomatik tedavisinin olmadığı görülmektedir. Bu yüzden de yapılacak tedavilerin kişiye uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise kadınların kendileri ile ilgili gerekli olan bilgileri doktorları ile paylaşmaları gerekmektedir. Bu anlamda ise kişilerin oluşan durumları unutmaması ve söylenilmesi gerekli olan durumlar hakkında bilgi sahibi olması için aşağıda verilenleri okuması tavsiye edilmektedir.

Kişilerin karşılaşabileceği birçok farklı sorun vardır. Bunların hepsi kişilerde görülmeyecektir. Bu yüzden de kişiler kendilerinde olan değişimleri kaydetmeleri istenmektedir.

Endometriozis tanısı veyahut da tedavisi için gerekli olan kuruluşlara başvurduğunuz zaman yanınızda birisinin olması gerekmektedir. Doktorların söylemiş olduğu bilgileri daha iyi dinleyebileceğinden ve unutmayacağından dolayı bir refakatçi ile gidilmesi tavsiye edilmektedir.
Kişilerden doktora sormak veyahut da doktorlar konuşmak istedikleri konuları not almaları istenmektedir.
Doktor ziyaret sırasında doktorun söylemiş olduğu önemli bilgilerin not edilmesi için ise kişilerin yanlarında bir not defteri ve kalem taşımaları tavsiye edilmektedir.

Yukarıda verilmiş olan uygulamalar kişilerin bilinen rahatsızlıklarında kurtulmaları için tavsiye edilmektedir. Yani bu verilenlerin kişilerden kesin olarak istenmediği bilinmektedir ancak yapılması halinde kişilerin tedavi sürecinden daha fazla verim olabilecekleri bilinmektedir.



Verilmiş olan tavsiyeler ile beraber doktorların kişilere soracağı sorular da önemlidir ve bilinmesinin kişilere olumlu etkilerinin olacağı söylenilmektedir.

Bu kapsamda ise aşağıdaki soruların bilinmesi tavsiye edilmektedir:

 • Semptomlarımızı kötüleştiren bir şeyler var mı?
 • Bu belirtileri ne sıklıklarla yaşıyorsunuz?
 • Belirtilerinizin şiddeti nedir?
 • Bu belirtileri ne kadar sürede fark ettiniz?
 • Belirtilerimizin menstrual siklusunuz ile ilişkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı?

Gebelikte Tarama, Gebelikte Tanısal Testler, Gebelikte Ayrıntılı Ultrason, Gebelik Zehirlenmesi, Frengi





Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp