Sakroiliak Eklem Ağrısı


Sakroiliak Eklem Ağrısı

Sakroiliak (SI) eklem ağrısı bel ve kalçalarda hissedilir.Ağrının nedeni, omurga ve kalça arasındaki eklemin hasar görmesi veya yaralanmasıdır. Sakroiliak ağrı, fıtıklaşmış disk veya kalça problemi gibi diğer durumları taklit edebilir.Ağrı kaynağını belirlemek için doğru tanı önemlidir.Semptomları hafifletmek için önce fizik tedavi, germe egzersizleri, ağrı kesici ilaçlar ve eklem enjeksiyonları kullanılır.Eklemi dondurmak ve ağrılı hareketi durdurmak için cerrahi önerilebilir.

Sakroiliak Eklem Ağrısı 2023

Sakroiliak eklem ağrısı nedir?

SI eklemleri leğen kemikleri ile kuyruk sokumu arasında bulunur ve omurgayı kalçalara bağlar.İki eklem destek ve stabilite sağlar ve yürürken ve kaldırırken etkinin emilmesinde büyük rol oynar.


Dora Sağlık Bilgi FormuGüçlü bağlar ve kaslar SI eklemlerini destekler.Normal vücut esnekliği için eklemde çok az miktarda hareket vardır.Yaşlandıkça eklemlerimizde kireçlenme olur ve bağlar sertleşir.Kıkırdak yıprandığında, kemikler birbirine sürtünerek ağrıya neden olabilir .SI eklemi, sıvıyla dolu bir sinovyal eklemdir.Bu eklem, bozulursa veya düzgün hareket edemiyorsa kronik ağrıya neden olabilir.

Sakroiliak eklem ağrısı, yaralanma derecesine ve nedenine bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişmektedir.Akut SI eklem ağrısı aniden ortaya çıkar ve genellikle birkaç gün ila haftalar arasında iyileşir.Kronik SI eklem ağrısı üç aydan fazla süren ağrıdır;devamlı hissedilebilir veya belirli faaliyetlerle daha da kötüleşebilir.

SI eklem ağrısı için diğer terimler şunlardır: SI eklem disfonksiyonu, SI eklem sendromu, SI eklem zorlaması ve SI eklem iltihabı.Semptomlar neler?

SI ağrısının belirti ve semptomları alt bel ve kalçada başlar ve alt kalça, kasık veya üst uyluk bölgelerine yayılabilir.Ağrı genellikle tek taraflı olsa da, her iki tarafta da oluşabilir.Hastalar ayrıca bacağında uyuşma veya karıncalanma veya bacağında zayıflık hissi yaşayabilir.

Belirtiler oturma, ayakta durma, uyuma, yürüme veya merdiven çıkma ile kötüleşebilir.Genellikle, SI eklemi bozulan hastalar, etkilenen tarafta ağrılı oturur veya uyur.Bazıları araba sürmek, ayakta durmak, oturmak veya çok uzun yürümekte zorluk yaşarlar.Geçiş hareketleriyle (oturmadan ayağa kalkarak), tek ayak üstünde dururken veya merdiven çıkarken ağrı daha da kötüleşebilir.Sebepler nelerdir?

Bağlar fazla gevşek veya fazla gergin olduğunda SI eklemi ağrılı olabilir.Bu düşme, iş kazası, araba kazası, hamilelik ve doğum veya kalça / omurga cerrahisi (laminektomi, lomber füzyon) sonucu oluşabilir.

Pelvis içindeki hareket her iki tarafta aynı olmadığında sakroiliak eklem ağrısı oluşabilir.Bir bacak diğerinden daha uzun veya daha zayıf olduğunda veya kalça veya diz problemlerinde artrit ile birlikte düzensiz hareket oluşabilir. Ankilonspondiltloartropati gibi otoimmün hastalıklar ve ayak / ayak bileği ameliyatı sonrasında ya da uygun olmayan ayakkabıların ardından yürüyüş ayakkabısı giyme gibi biyomekanik problemlere yol açan sorunlar dejeneratif sakroiliite yol açabilir.Teşhis nasıl yapılır?

Bir tıbbi muayene, SI ekleminin ağrınızın kaynağı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.Değerlendirme tıbbi bir geçmişi ve fizik muayeneyi içerir.Doktorunuz, herhangi bir yaralanma öyküsü, ağrınızın yeri ve ayakta ya da uyuma sorunları dahil olmak üzere verdiğiniz tüm bilgileri dikkate alacaktır.

SI ekleminin ağrının kaynağı olup olmadığını belirlemek için özel testler vardır.Farklı pozisyonlarda durmanız veya hareket etmeniz ve acı duyduğunuz yere işaret etmeniz istenebilir.Doktorunuz eklemlerinizi manipüle edebilir veya SI ekleminiz üzerinde hassasiyet hissedebilir.

Tanıda yardımcı olmak ve diğer omurga ve kalça ile ilgili sorunları kontrol etmek için X-ışını,BT veya MR gibi görüntüleme çalışmaları istenebilir.

Ağrının nedenini doğrulamak için bir tanısal SI eklem enjeksiyonu yapılabilir.SI eklemine lokal anestezik ve kortikosteroid ilacı enjekte edilir.Enjeksiyon, SI eklemine doğru iğne yerleştirilmesini sağlamak için X-ışını floroskopi kullanılarak yapılır.Ağrı seviyeniz enjeksiyondan önce ve 20-30 dakika sonra değerlendirilir ve bir hafta boyunca izlenir.Ağrı seviyeniz% 75’ten daha fazla azalırsa sakroiliak eklem tutulumu doğrulanır.Enjeksiyondan sonra ağrı seviyeniz değişmezse, SI ekleminin bel ağrınızın nedeni olma olasılığı düşüktür.Hangi tedaviler mevcuttur?

Cerrahi olmayan tedaviler:Fizik tedavi, kayropraktik manipülasyon ve germe egzersizleri birçok hastaya yardımcı olur.Bazı hastalar oral antienflamatuar ilaçlar veya topikal yamalar, kremler, merhemler veya mekanik destekleme gerektirebilir.

Eklem enjeksiyonları: Steroidler sinirlerin şişmesini ve iltihabını azaltabilir.Eklem enjeksiyonları ağrılı eklem içine bir kortikosteroid ve bir analjezik uyuşturucu madde enjekte edilmesini gerektiren minimal invaziv bir işlemdir .Sonuçlar geçici olma eğilimindeyken, enjeksiyonlar yardımcı olursa yılda üç defa tekrarlanabilir.

Sinir ablasyonları : Eklemlere veya sinirlere yapılan enjeksiyonlara bazen “bloklar” denir. Başarılı SI eklem enjeksiyonları, radyofrekans ablasyonundan yararlanabileceğinizi gösterebilir – eklemde ağrı sinyalleri taşıyan sinir liflerini yok etmek için elektrik akımı kullanan bir prosedür.

Cerrahi: Cerrahi olmayan tedaviler ve eklem enjeksiyonları ağrı kesmiyorsa, doktorunuz minimal invaziv SI eklem füzyon ameliyatı önerebilir.Küçük bir kesi ile, cerrah eklemi stabilize etmek ve kemik büyümesini desteklemek için titanyum (metal) implantlar ve kemik grefti malzemesi yerleştirir.Ameliyat yaklaşık bir saat sürer.Hasta aynı gün veya ertesi gün eve gidebilir.Ameliyattan birkaç hafta sonra, hasta ameliyat edilen tarafta tam ağırlık taşıyamaz ve destek için koltuk değneği kullanmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp