En Son Eklenenler


E Vitamini 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


E Vitamini


E Vitamini

E vitamini dört farklı bileşikten meydana gelir. Vücudumuzdaki yağda çözünerek kazanılan bu bileşikler dört adet tokoferol ve dört adet tocotrienol olarak isimlendirilir. E vitamininin vücudumuzda farklı bölgeler üzerinde etkisi vardır. Bu bölgeler göz, cilt, beyin bölgesi ile dolaşım sistemimizdir. Vücudumuzda bulunan hücre zarlarının korunması E vitaminin görevlerinden biridir. Antioksidan özelliğe sahip olan vitamin reaktif oksijen tiplerine karşı hücre zarlarının korunmasını sağlar.

E Vitamini 2022

Antioksidanlar hem içerden hem de dış etkenlerden hücrelerimizi koruyan yapılardır. Yemek yediğimizde yiyecekler vücudumuzda parçalanırken, dışarıdan sigara dumanı ya da radyasyon gibi zararlı maddelere maruz kalınma gibi durumlarda koruyucu olan antioksidanlardır. Hücreler için zararlı olabilecek her türlü etkene serbest radikaller denir. E vitamini serbest radikallerin vücudumuzda serbestçe dolaşmasını engeller.

Zararlı madde dediğimiz serbest radikaller eğer vücudumuzda çok fazla miktarda görülürse başta kanser olmak üzere kalp rahatsızlıkları ve çeşitli başka hastalıkların meydana gelmesine sebep olurlar. Kişiler E vitaminini dışarıdan alarak vücudu için takviye yapabilirler.


Yediğimiz gıdalarda doğal olarak antioksidan bulunur fakat E vitamininin yapısı yiyeceklerden aldığımız antioksidan ile aynı değildir. Yetişkin bir birey günlük olarak 7 ile 15 mg oranında E vitaminini bünyesine aldığında sağlıklı bir yaşam için gereken miktarı almış olur. E vitamininin eksikliği durumu sık rastlanan bir durum değildir fakat eksiklik olursa kişinin sinir sistemi bu durumdan etkilenir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuE Vitamini Faydaları

İnsan vücudunun sağlıklı bir biçimde işleyişini devam ettirebilmesi için E vitamini günlük olarak alması gerekir. Hormonların düzgün çalışması için de E vitamininin işlevi oldukça büyüktür. Cinsiyet belirleyici hormonların vücutta yeterli sayıda üretilmesi için gereklidir.

Üreme potansiyeli E vitamininin vücuttaki varlığı sayesinde sağlıklı bir biçimde gelişir. Üreme organlarında yaşanabilecek hastalıkların önlenmesi için de faydalı bir vitamindir. Dışarıdan ya da yediğimiz yiyeceklerle vücudumuza girebilecek zararlı maddelerden vücudumuzu korumak için antioksidan görevi görür.

Kanser hastalığına karşı vücudun savaşması için destek verir. Vücudumuzda bulunan hücreleri koruyarak kalıtımsal olarak herhangi bir hasara uğramalarına engel olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı vücuda koruma sağlar. E vitamini cildimizin sağlıklı olması açısından da oldukça faydalıdır.

Göz bölgemizde ve görme yeteneğimizde sağlıklı gelişimi sağlar ve koruyucu görev görür. Özellikle çocuk bireylerin göz ve görme yeteneklerinin sağlıklı gelişimi için gereklidir. E vitamininin cilde faydaları daha hızlı ve sağlıklı biçimde yenilenmesini sağlar.

Cildin esnekliğinin korunmasına yardımcı olur. Yaşlılık belirtileri ile kırışıklıklar bu sayede daha geç ortaya çıkar ve daha az yoğun şekilde belirirler. En önemli görevlerinden biri vücudumuzdaki hücre yapısını korumaktır.

Radyasyon ya da sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kaldığımızda vücudumuzdaki E vitamininin bulunması sayesinde barınamazlar ve kanser hastalığı gibi hastalıklardan koruma sağlar.E Vitamini Cilde Faydaları

Yetişkin bireyler için günlük ihtiyaçları olan oranda E vitamini almak cilt esnekliğinin korunmasını ve yaşlılık belirtilerinin geç ortaya çıkmasını sağlar. Cilt canlı ve genç görünümünü bu sayede korur. Cildin ihtiyacı olan nem oranını korur ve dengede kalmasını sağlar.

Ayrıca,

  • Cildimizde herhangi bir kazadan ötürü yara ya da yanık gibi izler varsa izlerin iyileşme süresini hızlandırır ve yardım olur.
  • Kırışıklık başta olmak üzere cildimizde oluşabilecek leke ya da herhangi bir sorunun önlenmesini sağlarlar.
  • Zararlı maddelerin cilt üzerinde barınmasını engelleyerek kişiyi cilt kanserine karşı korur.
  • Cilt üzerindeki tüm bu olumlu etkileri sebebiyle dünya çapında pek çok kozmetik markası ürünlerinde E vitamini kullanırlar.
  • Cilt haricinde saç bölgemiz için de oldukça faydalı bir vitamindir. Saçlarımız sağlıklı olur ve daha çabuk uzarlar.
  • Kırılmalar engellenir ve saç dökülmelerini azaltır.
  • Saçlarımızın dayanıklı olmasını sağlar.
  • En büyük fayda sağladığı bölgelerden biri de tırnaklardır. Tırnak sararması gibi durumların yaşanmasını önler. Çatlama ve soyulmalara karşı engelleyici görev görür.
  • Tırnaklarımız daha sağlıklı bir biçimde uzayarak sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Egzama gibi hastalıklar ciddi cilt hastalıklarıdır. E vitaminin yeterli miktarda alınması sedef veya egzama gibi rahatsızlıkların cilt üzerindeki semptomlarının azalmasını sağlar. Tedavi sürecinde hastanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve cilt üzerinde leke oluşumuna karşı azaltıcı etkiye sahiptir.E Vitamini Ne İşe Yarar

E vitamini vücudumuzdaki en büyük işlevi hücre yapımızı koruması ve dışarıdan gelecek zararlı maddelere karşı antioksidan görevi görmesidir. Radyasyon gibi maddelere maruz kalmak kanser hastalığı başta olmak üzere pek çok riskli hastalığa sebep olabilir.

Zararlı maddelerin vücudumuza verebileceği zararlar E vitaminin günlük olarak doğru oranda alınmasıyla engellenmiş olur. Hücre yapısını koruduğu için vücut organlarımızın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan bir vitamindir. E vitaminin eksikliği vücudumuzu dışarıya karşı korumasız bırakır.

Göz bölgesi için en gerekli vitaminlerden olan E vitaminin çocuklar için sağlıklı gelişime faydası büyüktür. Çocukların görme duyularının sağlıklı bir biçimde gelişmesi için fayda sağlar. Yetişkin bireyler için E vitamini cildi dış etkenlerden korur ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Cilt kanseri gibi hayati tehlikesi bulunan hastalıklardan korunma sağlar.

Günlük hayatımızda yediğimiz gıdalardan E vitamininin alınması oldukça kolaydır. Bitkisel özlü yağ çeşitlerinde örneğin zeytinyağı gibi vitamin oldukça yoğun şekilde bulunur. Fındık, ceviz, badem gibi yiyeceklerden de bol miktarda temin edebiliriz. Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bol miktarda bulunur.

Balık çeşitleri tüketimi yetişkin bireyler için faydalı bir vitamin sağlayıcısıdır. Kümes hayvanlarının etleri ve kırmızı etler de vitamini bol olan gıdalardır. Yumurta ve tahıl gibi besinler tüketerek günlük vitamin ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Meyve çeşitleri arasında avokado ile muz gibi çeşitler vitamini bol meyvelerdir.E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksik olduğu durumlarda özellikle çocuklar için ileriki yaşlarda görme problemlerine sebep olabilir. Aynı şekilde yetişkin bireyler için de görme sorunlarına neden olur. Kişi kendini normalden daha çok yorgun ve halsiz hisseder.
Vücut hücre yapısında bozulmalar meydana gelebileceği için dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı daha az koruyucu görev görür. Bu durum kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığını daha çok arttırır.

Kansızlık hastalığının ortaya çıkma olasılığı artar. Cilt sağlıksız bir görünüm kazanır ve morarma gibi durumlar daha kolay ortaya çıkmaya başlar. Kişinin kaslarında güçsüzlük ve kayıplar yaşanabilir. Saç bölgesinde sağlıksız bir görünüm ve saç dökülmeleri meydana gelebilir. E vitamini eksikliği tırnaklarda sağlıksız bir görünüme ve sağlıklı bir şekilde uzamama gibi problemler ortaya çıkarır.Tırnaklarda sararma meydana gelebilir. Belirtiler kişiden kişiye farklı şiddette ortaya çıkabilir ya da başka bir hastalık sebebiyle meydana geldiği düşünülebilir. Bu sebeple uzman bir doktora başvurulması mühimdir. Muayene edilerek eksiklik olduğu ortaya çıkarsa uzman doktor kişiye göre bir tedavi yöntemi ortaya çıkarır.

E vitamininin günlük olarak yediğimiz besinlerden alınması sağlık için daha iyidir fakat isteyen kişiler için oral yolla takviye olarak da ilaç kullanılabilir. İlaç almanızı engelleyici bir hastalığınız yoksa doktorunuza danışarak bu ilaçlardan kullanabilirsiniz. Fakat en sağlıklı yol doğal yollarla besinlerden elde etmektir.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp