En Son Eklenenler


Düşük Tansiyon 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Düşük Tansiyon


Düşük Tansiyon

Düşük tansiyon tıbbi olarak ismi Hipotansiyon olan ve tansiyon değerlerinin normal sınır değerlerinin altında olması olarak tanımlanan bir sağlık sorunu olarak açıklanmaktadır.

Hipotansiyon vakalarında ise sorunun tansiyon düşüklüğü olarak kabul edilip, değerlendirilebilmesi için ise belirlenmiş değerlerin altında olması gerekmektedir.

Düşük Tansiyon 2022

Bu noktada Sistolik tansiyon değerinin 90 birimin altında olması ve Diyastolik değerin de 60 birimin altında ölçülmesi durumunda tansiyon düşüklüğü durumu söz konusu olabilmektedir. Genel anlamda normal bir durum olmasa da bazı zamanlarda ufak düşüşler temel bir sağlık sorununa da işaret etmemektedir. Özellikle normal olarak tansiyon değerleri düşük olan bireylerin genel anlamda ise yaşam ömürleri daha uzun olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Düşük tansiyon kişilerin damarlarında taşınan ve kalp tarafından pompalanan kanın akış hızı ya da damarlara uyguladığı kuvvetin son derece düşük olması durumu olarak da tanımlanmaktadır. Yani Hipotansiyon durumu genel tabiri ile kan basıncının normalden çok daha düşük ve alt seviyelerde olduğu durum olarak da açıklanmaktadır.

Bu durum yani tansiyon değerleri ise genel anlamda kişiler arasında da farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat genel ve sağlıklı bireyler için belirlenmiş bazı standart tansiyon değerleri de bulunmaktadır. Temel olarak belirlenen bu değerlerin altında oluşan tansiyon ölçümleri sonuçları ise uzmanlar tarafından Hipotansiyon olarak da tanımlanabilmektedir. Bu durumun etkileri ve sonuçları da yine kişiler ve vakalar arasında farklı sonuçlar da meydana getirebilmektedir.

Düşük tansiyon ya da Hipotansiyon oluşması durumunda ise kişilerde bir takım belirti ve semptomlarda ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak ortaya koyduğu belirtiler is bu sorunun tanımlanması aşamalarında da işlevsel araçlar olabilmektedir. Başlangıç belirtileri genel olarak baş dönmesi ya da bayılma olabilen bu sağlık sorununun ileri boyutları ise hayati riskler oluşturabilecek kadar sıkıntılı olabilmektedir.

Bu bağlamda kişiler için tansiyon düşüklüğünün bir sağlık sorunu olarak kabul edilmesi için ise beraberinde sağlığı bozacak bir takım belirtiler getirmesine bağlı olmaktadır. Çünkü bazı kişiler için aynı derece düşmüş bir tansiyon hiçbir semptom meydana getirmemekte iken bazı vakalarda ise ortaya ciddi sağlık sorunları çıkabilmektedir.Nedenleri

Düşük tansiyon ya da Hipotansiyona nende olabilecek etken ve sebepler çok geniş bir alan içine yayılabilmektedirler. Özellikle oluşan bu soruna neden olan ana etkenler ise kişiler arasında da farklar ve çeşitlilikler gösterebilmektedir. Her hastalık ya da sağlık sorununda olduğu gibi Hipotansiyon rahatsızlığının da etkin olarak tedavisinin yapılabilmesi için öncelikli olarak neden ya da nedenlerin ortaya çıkarılması önem taşımaktadır.

Bu kapsam içinde aşırı su kaybı yaşanması ya da farklı ameliyat komplikasyonları da kişilerde bu ciddi olabilecek sağlık sorununun oluşmasına neden teşkil edebilmektedir. Yine kişilerin temel vücut yapılarına göre de tansiyon değerleri farklılıklar gösterebilmektedir ve gün içinde değişebilmektedir.

Düşük tansiyon sorunu yaşayan kişiler genel anlamda farklı durumlara göre de kontrol edilmekte ve genel sağlık durumları da incelenmektedir. Yine tansiyon değerleri günlük aktivitelere bağlı olarak da iniş ya da çıkışlar gösterebilmekte ve bu durum da normal bir durum olarak kabul görmektedir. Özellikle kişilerin uyudukları zaman aralıkları içinde ise tansiyon değerleri en alt seviyelere inebilmektedir. Uyanma ile birlikte ile sağlıklı kişilerde bu değerler normal seviyelerine geri gelmektedir. Genel olarak tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verebilecek bazı nedenler ise şu şekilde sayılabilirler;

 • Hamilelik
 • Kalp yetmezliği
 • Kalp atım hızı düşüklüğü
 • Tiroide bağlı bazı hastalıklar
 • Kan şekerinin düşük olması
 • Diyabet
 • Böbreküstü bez sorunları


Belirtiler

Düşük tansiyon ya da diğer ismi ile Hipotansiyon oluştuğu durumlarda farklı belirti ve semptomlarda ortaya çıkabilmektedir. Özellikle farklı sağlık sorunlarına dayalı olarak ortaya çıkan tansiyon düşmesi durumlarında ise mevcut hastalık ya da sorunla alakalı belirtilerde olabilmektedir. Temel olarak çok ileri boyutlarda tansiyon düşmesi durumları ise şokların yaşanmasına da neden olabilmekte ve bu durum kişiler için bir hayati risk de taşıyabilmektedir.

Hipotansiyon sonucunda oluşan en büyük sorunlardan bir tanesi ise beyne gerektiği kadar miktarda oksijenin gitmemesi durumu olarak açıklanmaktadır. Bu durumda beraberinde oldukça sıkıntılı ve farklı belirtileri ve sağlık sorunlarını da getirebilmektedir. Bu ve bezeri durumlar ise kontrol altına alınması gereken sorunlar olarak kabul edilmektedir.

Düşük tansiyon ve bu sağlık sorununa bağlı olarak gelişen bazı belirtiler ise temel olarak bulunmaktadır. Özellikle şok ya da hayati tehlike olan durumlarda ise hiç vakit kaybetmeden kişinin hemen hastaneye götürülmesi hayati açıdan da büyük önem taşıyan bir öneme sahip olmaktadır.

Bu bağlamda bu duruma bağlı olarak gelişebilecek bazı belirtiler ise şunlar olabilmektedir;

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Bayılma
 • Görme de bulanıklık
 • Yorulma
 • Ciltte solma
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Nabzın düşmesi ya da hızlanması
 • Konsantrasyon bozulmaları

Özellikle bu türlü tehlikeli belirtiler ise genel olarak arkada başka sebeplerin bulunduğuna da işaret edebilmektedir.Türleri

Düşük tansiyon genel olarak oluşum sebeplerine ve farklı etkenlere göre çeşitli tür ve gruplara ayrılmaktadır. Bu türler içine giren tansiyon düşüklüğü çeşitlerinden bir tanesi ise Ortostatik tansiyon olmaktadır. Bu tür tansiyon düşüklüğü ise genel olarak ayağa kalkma anında oluşmaktadır.

Yine yemek yeme eyleminin hemen ardından yaşanan tansiyon düşmesi türü ise tıbbi dilde Postprandiyal tansiyon düşüklüğü olarak tanımlanır ve ileri yaştaki kişileri etkisi altına alabilmektedir. Bir diğer tür ise özellikle ayakta fazla kalmaya bağlı olarak gelişmekte ve Nöral alıcılı düşük tansiyon olarak tanımlanmaktadır. Kişilerde görülebilen ve farklı sorunlara neden olabilen bir diğer tür ise sinir sistemi sorunlarına bağlı olarak oluşabilen düşük tansiyon olmaktadır.Tedavi Yöntemleri

Düşük tansiyon sorunu özellikle başka sorunlara dayanmadan oluştuğu durumlarda ise genel bir tedavi uygulanmasını gerekli kılmamaktadır. Fakat özellikle daha ciddi bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişebilen Hipotansiyon durumlarında ise tedavi uygulamaları bu sağlık sorunlarına göre planlanabilmektedir.

Temel olarak ise tedavinin en önemli noktalarından bir tanesini ise bu soruna nende olan ana etken ya da etkenlerin bulunması noktası oluşturmaktadır. Bu sayede mevcut sorunlara uygun tedavi şekilleri ile Hipotansiyon sorunu da ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat özellikle herhangi bir neden bağlı olmadan meydana gelen durumlarda ise tedavi özellikle tansiyon değerlerini normal şartlarda tutmaya yönelik olarak yürütülmektedir. Bu sayede ortaya çıkan olumsuz etkilerin de ortadan kalkması mümkün olabilmektedir.Etkileri Nasıl Azaltılır

Düşük tansiyon ya da Hipotansiyon sorunlarında özellikle nedene bağlı olmadan gelişen vakalarda bazı önlemler kişiler tarafından alınabilmektedir. Bu sayede tansiyon seviyelerinin normale çekilmesi amaçlanmakta ve beraberinde ise çok daha sağlıklı bir vücut yapısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Bu tedbir ya da önlemler ise genel anlamda tansiyonun düşmesine sebep olacak etkenlerden uzak durulması ya da tansiyonun yükseltilmesini sağlayacak şeylerin yapılması olarak açıklanmaktadır. Bu hareket ve eylemlerin tümünde ise mutlaka bir uzman doktordan tavsiye veya fikir almak son derece önemli bir konu olarak kabul görmektedir. Netice de tansiyon düşüklüğü bazı durumlarda çok daha sıkıntılı bazı hastalıklarında belirtileri arasında yer alabilen bir durum olabilmektedir.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp