En Son Eklenenler


Doğum Lekesi 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Doğum Lekesi


Doğum Lekesi

Doğum lekesi ya da lekeleri kişilerin doğumları ile birlikte ciltlerinde oluşan farklı renk ve şekillerde olabilen oluşumlar olarak tanımlanmaktadır.

Bu lekeler genel olarak doğumla birlikte meydana gelmektedirler ve birçoğu da insanların ciltleri üzerinde ömür boyu kalabilmektedir. Yine doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkabilen farklı türde ve şekillerde de doğum lekeleri mevcut olabilmektedir.

Doğum Lekesi 2022

Oluşan bu lekeler bireylerin vücutlarında farklı yerlerde oluşabilmektedir yine şekilleri, yapıları, renkleri ve büyüklükleri de farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca aynı kişide birden fazla yerde lekelerin varlığı da söz konusu olabilmektedir. Genel olarak ise oluşan bu doğuma bağlı lekeler insanlar açısından herhangi zararlı etki ya da ciddi bir sağlık sorunu taşımamaktadırlar.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Doğum lekesi kişilerin birçoğunda görülebilecek bir cilt sorunu olarak da tanımlanabilmektedir. Bu kapsam altında lekeler toplum üzerinde hem kadın hem de erkek yeni doğan bebeklerde görülebilmektedir. Bu lekelere temel de sebep olan farklı etken ve unsurlarda bulunabilmektedir. Bu nedenle bazı lekeler için ise ilerleyen dönemlerde farklı işlemler yapılabilmektedir.
Bu kapsam altında doğduğu anda herhangi bir leke ya da benzeri yapı sahibi olmayan bebeklerde ise yine değişik etkenlere bağlı olarak kısa bir zaman içinde lekeler oluşabilmektedir. Bu türler de uzmanlar tarafından doğum lekeleri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca önemli ve bilinmesi gereken bir başka konu ise bu tür lekelerin önlenme ihtimallerinin olmadığı durumu olmaktadır.

Doğum lekesi olarak tanımlanmak olan bu tür oluşumların da farklı türleri ve çeşitleri olabilmektedir. Bu doğrultuda genel olarak oluşan bu leke grupları iki başlık altında toplanıp incelenebilmektedir.

Bu iki ana başlık ise şunlardır;

  • Pigmente lekeler
  • Vasküler lekeler

Pigmente lekeler, doğum anında ortaya çıkmış olan lekeler olarak tanımlanmaktadır. Bu tür lekelerin de oluşma sebepleri kesin ve açık olarak açıklanamamaktadır. Bununla birlikte bu leke türleri, farklı renk ve şekillerde de oluşabilmektedirler.

Vasküler lekeler, bu leke çeşitleri ise hem doğum anında meydana gelebilmektedirler hem de doğum olayından kısa süreler sonra ortaya çıkabilmektedir. Yine bu lekeler ise damar sistemleri ile alakalı olarak oluşabilmektedir. Genel olarak ise kırmızı ve tonlarında renklere sahip olabilmektedir.Doğum Lekesi Belirtileri

Doğum lekesi ve genel olarak lekelerin en temel belirtileri ise kendilerini de tanımlamakta olan oluşan leke ve şekiller olmaktadır. Bu kapsam altında ise oluşan bu izler beraberinde farklı etkiler ya da belirtiler de gösterebilmektedirler. Yine oluşan lekenin şekli ve türüne göre de ortaya çıkan belirti ve izler farklılıklar taşıyabilmektedir.

Doğuma bağlı oluşan bu lekeler ise genel olarak kişilerde farklı sıklıklarda da görülebilmektedir. Nedenleri ve oluşum süreçlerinin unsurları ise tam olarak bilinememektedir. İki ayrı ana gruba ayrılan bu leke çeşitleri oluşumları ve belirtileri ile de birbirlerinden ayrılabilmektedirler. Bu durumun doğal sonucu olarak ise kişilerin lekeleri bu belirti ve izlere göre de uzmanlar tarafından sınıflanıp, değerlendirilmektedir.

Doğum lekesi türleri içinde yer alan Vasküler leke türleri ise genel olarak damarlarla ilgili oluşabildiği için belirtileri de bu yönlerde olabilmektedir.

Bu kapsam da Vasküler doğum lekelerinin bazı belirtileri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum olmadan önce ya da daha sonra ortaya çıkan farklı türde ki lekeler
  • Genelde kırmızı renkli olan deri de oluşan lezyon yapıları
  • Üst cilt yapısı üzerinde damarı andıran şekiller
  • Cilt dokusunda yaşanabilen kanamalar

Pigmente doğum lekelerinin belirtileri ve genel özellikleri ise şu başlıklar halinde sayılabilirler;

  • Cilt üzerinde oluşan farklı renkli izler
  • Zaman geçtikçe boyut ve şekillerinin büyüyebilmesi
  • Leke oluşan alanlarda meydana gelen kaşıntılar
  • Bazı durumlarda meydana gelen kanama durumları


Doğum Lekesi Tanı Yöntemleri

Doğum lekesi cilt sorunlarının teşhisi aşamasında uzman doktorlar genel olarak rahatsızlıkla karakterize olarak oluşan lekeleri incelemektedirler. Bu noktada genel olarak ise yapılan bu gözlem ve fiziksel muayene ile teşhis hekim tarafından verilebilmektedir. Kendisini tanımlayan izlerle ortaya çıkan bu cilt sorunu aynı zaman da farklı tanı tetkikleri ile de incelenebilmektedir.

Bu nokta da yine uzmanlar yaptıkları muayeneler sonucunda çoğunlukla lekelerin türleri ve çeşitlerini de ortaya koyabilmektedirler. Bu nokta da oluşan bu türlü leke ve izlerin farklı cilt ve deri hastalıklarına da zemin hazırlayabilme durumları olabilmektedir. Bu nedenle tanı ve teşhis aşaması çoğu durumda son derece önemli konular olabilmektedir.
Doğum lekesi tanı işlemlerinde uzman hekimler tarafından uygulanan fiziki kontrol ve değerlendirmeler dışında ise özellikle sonradan oluşabilen leke grupları için değişik tanı işlemleri de yapılabilmektedir. Bu işlemler genel olarak, cilt biyopsi işlemleri, CT taraması, MR görüntülemeleri ve Ultrason gibi teknikleri de içerebilmektedir.

Devam eden tanı işlemlerinde ise oluşan lekelerin içerikleri ve etkileri ile ilgili de ayrıntılı bilgiler elde edilebilmektedir. Bu sayede farklı sorunların çözümü içinde ilgili tedavi şekilleri planlaması yapılmaktadır. Bu noktada bazı doğum leke çeşitleri daha tehlikeli farklı hastalıklara da öncül etkileri gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda genel olarak tanı ve teşhis aşamalarında ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu sayede oluşan lekelerin kişiler bakımından daha az tehlikeli boyutlar doğurması da sağlanmaya çalışılmaktadır.

Doğum lekesi ve lekelerin oluşması yani ortaya çıkmaları engellenmezken bunlara bağlı gelişebilecek bazı sorunlar ise alınabilecek tedbirler ile engellenebilmektedir. Ayrıca özellikle pigmente gruba dâhil olan lekelerin bazı türlerinde oluşan leke gruplarının görünümleri kişilerin estetik açılardan ve psikolojik olarak da oldukça fazla olumsuz etkilenmelerine neden olabilmektedir. Bu durumda bu sorunun zaman geçtikçe insanların üzerlerinde daha fazla olumsuz etkiler oluşturması gibi faktörleri ortaya koyabileceğini göstermektedir.

Yine pigmente lekeler oluşum türleri ve çeşitlerine göre bazı vakalarda deri ve cilt kanserine yakalanma durumlarında artış sağlayabilen özelliklerde gösterebilmektedir. Bu yüzden bu türlü lekelerin özellikle ağrı yapan ve kanama oluşturan türlerinde kişilerin hızlı bir şekilde sağlık kurumlarına başvurmaları önerilmektedir.Doğum Lekesi Tedavi Yöntemleri

Doğum lekesi tedavisi için tercih edilecek yöntemlere ve uygulamalara ise genel olarak Dermatolog uzmanları karar vermektedir. Bu kapsam da uygulanacak tedavi şekli ise bütün olarak lekenin türüne, çeşidine ve etkilerine göre de farklı boyutlar kazanabilmektedir. Tedavi seçenekleri ise son derece farklı ve bazı durumlarda birbirlerine entegre olarak yapılabilen işlemlerden de oluşabilmektedir. Hastada görülen lekelerin temel olarak her türlü etkinliği ve belirtileri ise tedavilerin gidişatını etkileyebilen noktalar olarak gösterilmektedir.

Özellikle bazı tür lekeler ise genel olarak ortaya çıktıkları gibi belirli zaman dilimleri içinde ortadan kaybolabilmektedir. Bu türlü leke çeşitleri için ise gözlem dışında her hangi bir tedavi yöntemi tercih edilmemektedir.

Doğum lekesi tedavi seçenekleri arasında bulunan uygulamalardan bir tanesi ise lekelerin oluşturduğu hoş olmayan görüntülerin farklı kozmetik ürünler kullanılarak azaltılması olmaktadır. Bu nokta da lekenin üstü kapatılarak kişinin görünüşü ile ilgili duyduğu kaygıların azaltılması amaçlanmaktadır.

Leke tedavileri için ise uzmanlar genel olarak ilaç tedavi yöntemlerini, lazer ve lazere dayalı işlemleri, Kriyoterapi uygulamalarını ve farklı türde ki cerrahi işlemleri de tercih edip uygulayabilmektedirler.

Bişektomi, Botoks, Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp