Dizde Ağrısız Protez


Dize Ağrısız Protez 2023

Dizde ağrısız protez ameliyatları özellikle diz osteoartritin (kireçlenme) tedavisinde ağrıyı azaltmak ve diz işlevlerini arttırmak için gerçekleştirilmektedir. Diz ağrısının tedavisinde hareketi azaltmak ve dizi dinlendirmek için fiziksel aktivite alışkanlıklarının değiştirilmesi, kilo verme sonucunda dize gelen yükün azaltılması gibi önlemlerin dışında konservatif ya da cerrahi operasyonlar ile diz protezi uygulamaları da söz konusu olabilmektedir.

Dize Ağrısız Protez 2023

Konservatif yöntemler olarak karşımıza çıkan tedavi yollarında amaçlanan durum, diz ekleminde ağrının ve şişliğin azaltılarak uyluk kaslarının optimal işlevsel kapasitesinin kazandırılmasıdır. Antienflamatuar ilaçlar ile diz ekleminin çevresindeki kaslara kuvvet ve esneklik kazandırmak için uygulamalar yapılabilmektedir.


Cerrahi tedavi yöntemlerinde ise eklemin yıkanması ve kıkırdak yapılardaki hasarlı bölgelerin temizlenmesi mümkün olmaktadır. Ancak hastanın diz eklem yüzeyi tamamen bozulmuşsa, bu dizde eklem replasmanı uygulaması son tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Genellikle dizde kireçlenme tedavisinde protez uygulaması en etkili tedavi yöntemidir.


Dora Sağlık Bilgi FormuDiz Protez Uygulaması Zamanı

Diz protez ameliyatının zamanı, özellikle hastanın günlük hayatını idame ettiremeyeceği ve dizinden duyduğu ağrının artık katlanılmaz seviyeye geldiği vakitte gündeme gelmektedir. Bu duruma gelen hastalar artık dizlerini bükemez ve açıp kapatamaz bir hale gelmiştir. Yapılan uzman doktor muayenesi ve tetkiklerin ardından fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanıp bu tedavi yöntemleri de fayda sağlamadığı durumlarda diz protezi ameliyatından başka bir çözüm yolu kalmadığı anlaşılmaktadır.Diz protezinin uygulama zamanı hastanın özel durumuna göre değişiklik gösterebilse de genellikle hastanın ağrısız bir şekilde yürüme mesafesinin 300 metrenin altına düşmesi ve her gün ağrı kesici ilaç kullanmak zorunda kalması gibi durumlar halinde hastaya diz protezi uygulaması yapılması kaçınılmaz olmaktadır.

Çünkü diz eklemindeki ağrılar sebebiyle her gün ya da gün aşırı ağrı kesici kullanmak zorunda kalan kişilerde, zamanla ilaç kullanımına bağlı olarak böbrek ve karaciğer hasarı meydana gelebilmektedir. Bu sebeple hastanın ağrı kesici ihtiyacının önüne geçilmesi ve hastanın ağrısız olarak yürüme mesafesinin artırılması için diz protezi ameliyatı yoluna başvurulması gerekmektedir.Diz Protezi Nedir, Ne İşe Yarar?

Diz protezinin işlevi, halk arasında kireçlenme olarak tabir edilen hastalığın akabinde kişinin dizine uygulanan ameliyat ile takılan, kişinin dizinin yerini alan vücutla biyo uyumluluğu bulanan materyal ile diz ekleminin fonksiyonunun arttırılmasıdır. Diz protezi metalden üretilmektedir.

Diz kireçlenmesinde tıbben 3. ve 4. seviyede olan yani hastalığın ilerlemiş boyutlarında tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulması kaçınılmazdır. Bu yüzden, yaşı ve kireçlenmesi ilerlemiş olan hastalara genellikle diz protezi uygulanmaktadır. Diz protezinin hangi durumlarda yapılacağı, doktor muayenesi ile birlikte netlik kazanmasının yanı sıra genelde hastanın diz ekleminin artık işlevini kaybettiği anlaşıldığı hallerde uygulanmaktadır. Hastanın mevcut dizi ile günlük hayatında karşılaştığı merdiven inip çıkma, arabaya inip binme ve hatta yürüme gibi aktiviteleri gerçekleştirmesinin mümkün olmadığının anlaşılması durumunda diz protezi yapılmaktadır.Diz Protezi Uygulamasından Sonra Yaşam Kalitesi

Diz protezi uygulamasından sonra kişinin hayat standardı kişinin diz protezini kullanım şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu ameliyattan sonra kişi artık hayatına yapay bir diz eklemiyle devam etmek zorundadır. Diz protezinin uzun ömürlü kullanılabilmesi için yüksekten atlama, düşme gibi riskli hareketlerde bulunulmamalı ve ameliyat sonrasında düzenli diz protezi kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Her ne kadar vücutla uyumlu hale gelen metalden yapılmış bir eklem olsa da diz protezi yapılan hastanın beklentisi günlük hayatını ağrı çekmeden bir şekilde idame ettirmek olmalıdır. Aksi halde diz protezi doğal olarak sağlıklı bir dizin sağlamış olduğu fonksiyonları tam olarak yerine getiremeyecektir.

Bu sebeple dizlerinde hareket kısıtlığı olan hastaların yaklaşık %90’ı diz protezi sonrası daha iyi bir hareket açıklığına sahip olsa da cerrahi müdahale sonrasında futbol, basketbol gibi kontak sporlar yapılamamaktadır. Ancak çok zorlamamak şartı ile kısa mesafeli koşular yapılabilmesi mümkün olmaktadır.Diz Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Diz protezinin kullanım ömrü, protezi oluşturan metal ve plastik parçaların devamlı hareket etmesine bağlı olarak aşınma yaşamasıyla doğru orantılıdır. Aşınmanın çok olmasıyla birlikte diz protezinin fonksiyonunu devam ettirebilmesindeki süre de belli olmaktadır. Deneyimli ve alanında profesyonel bir cerrah tarafından yapılan diz protez ameliyatlarında elde edilen verilere göre protezin dayanma süresi 20 ila 30  yıl civarındadır.

Diz protezinin ömrüne etki eden faktörler; doktorun deneyimli olması, kullanılan protez malzemesinin kalitesi ve dayanıklı olması ve hastanın protezi kullanma biçimidir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde 20 yıla yakın konforlu bir yaşam süresi elde edilmesi mümkün olabilmektedir.Diz Protezi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diz protezi ameliyatı yapılışı esnasında hastaya uygun anestezi müdahalesi gerçekleştikten sonra dizin ön kısmından yapılan bir kesi ile diz eklemine ulaşılır. Eklemi meydana getiren üç kemiğin birbiri ile temas halinde olan yüzlerindeki kıkırdak dokusu ve ince kemik tabakası birlikte kesilerek çıkarılır. Daha önceden belirlenen ve yerleştirilecek konumları ayarlanan protez parçaları, kemik dolgu maddesi ile birlikte diz eklemindeki yüzeylere tutturulur.

Diz protezi ameliyatı ile hastanın diz eklemindeki zayıf ve artık işlevini kaybetmiş bölümler yerini metal ve güçlendirilmiş plastikten yapılmış parçalar ile kaplanarak hastanın diz ağrıları çekmesinin ve günlük hayatını idame ettirmesinin önü açılmış olur.

Diz ameliyatı süresi, operasyonu gerçekleştiren cerrahın uzmanlığına bağlı olarak değişse de genellikle 3 saat sürmektedir. Hasta ameliyattan sonra bir günlük dinlenmeye alındıktan sonra ertesi günden itibaren diz egzersizlerine başlanır ve kişi yardımlar ile koridor içinde yürütülür. Hastanın protez diz eklemini kendi başına kullanabilir hale gelmesinin ardından taburcu edilir. Taburcu olma süresi hastanın yaşına, fiziksel özelliklerine ve diz protezinin biyouyumluluğu ile bağlantılı olmakla birlikte genellikle 2 ila 3 gün olarak görülmektedir.

Diz Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Her hastanın ağrı hissi ve iyileşme süreci birbirinden farklı olduğu için tam olarak iyileşme süresine dair net bir açıklama yapılması mümkün olmamaktadır. Ancak yeni geliştirdiğimiz yöntem ile, ameliyattan 1 gün içerisinde sonra kişinin tek başına hayatını idame ettirmesi ya da otomobil kullanması mümkündür.

Hastanın diz protezinin iyileşme sürecinde 6 aylık bir döneme dikkat edilmelidir. Bu süre zarfında dizin ön tarafında haffi bir ısı artışı ve sertlik hissi olabilir, ancak bu his zaman içinde kaybolur. Diz ekleminin standart fonksiyonlarında ciddi bir kayıp olması beklenmez. İyileşme sürecinin etkili bir şekilde atlatılmasından sonra hastanın hızlı yürüme, zorlamadan bisiklete binme veya yüzme gibi sporlar yapmasına imkan verilmektedir. Fakat protez diz ameliyatında iyileşme süreci tamamen geride bırakılmış olsa dahi hastanın sıçrama ve koşma gibi aktiviteleri içeren sporlar yapması tavsiye edilmemektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar

Diz protezi uygulaması sonrası problemler, bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, anestezi ile ilgili sorunlar, enfeksiyon ve bacak damarlarında pıhtı oluşumu gibi sorunlardan oluşabilmektedir. Uygulanan protez parçalarının zaman içinde kullanıma bağlı olarak aşınması ve protez çevresi eklemde kırıklar gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunların ortaya çıkma riski diz protezi uygulayan cerrah, kullanılan materyal ve hastanın alışkanlıklarına bağlıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp