Diyabetik Retinopati


Diyabetik Retinopati

Şeker hastalığına bağlı olarak yaşanan körlüğe tıp dilinde diyabetik retinopati adı verilir. Metabolilk bir hastalık olan şeker, insülin salınımı nedeniyle kan şekerinin yükselmesi olarak açıklanabilir. Diyabet hastalığı, gözün özellikle retina ve ağ tabakası üzerinde etkili olur. Bu tabakalardaki kılcal damarların çalışmasını bozan hastalık görme kayıplarının da temel nedenini oluşturur.

Diyabetik Retinopati 2022

Şeker Hastalığında Rutin Göz Muayenelerinin Önemi

Gençlerde şeker hastalığının olması durumunda ergenlik çağından itibaren ve 30 yaşından sonra konan teşhislerde de hemen başlamak üzere göz muayenelerinin aksatılmaması son derece önemlidir. Retinanın normal olması halinde rutin kontroller yılda bir kez yapılabilir. Diyabetik retinopati başlamışsa kontrol sıklığının 3 ayda bire indirilmesi tavsiye edilir.


Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Şeker hastalığının süresi diyabete bağlı olarak yaşanan göz sorunlarını doğrudan etkiler. Diyabet tanısı 10 yıl önce konmuş kişilerde diyabetik retinopati daha sık görülür. Tip 1 denen hastalıkta ve genç diyabetiklerde ergenlik çağından sonra risk faktörü de artmaya başlar.

Süreç içerisinde düzenli kan şekeri ölçümü hastalığın erken teşhis ihtimalini de artırır. Kan şekerindeki ani yükselme ya da düşüler retinanın bozulmasını kolaylaştıracağı için bu hastalığın görülme ihtimalini de artırır. Gebelik ve çeşitli böbrek hastalıkları da retinopatinin görülme sıklığı üzerinde katkı sağlar.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Retinopati Tipleri Nelerdir?

  İki tip diyabetik retinopati vardır. Bunlar; proliferatif olmayan ve proliferatif olan çeşitlerdir. Proliferatif olmayan tip için hastalığın ilk evreleri denebilir. Bu evrede oluşan kanamalar sızıntı şeklindedir. Sızan sıvı ya da kan sinir tabakasının şişmesine neden olur. Pek çok şeker hastasında da var olan bu durum görme kayıplarının belirgin şekilde hissedilmesine neden olmaz.

  Vitre kanaması; gözün içinde jel olarak bulunan vitrede hassas damarların kanaması söz konusu olabilir. Kanamanın miktarına göre hasta birkaç karanlık nokta görse de büyük bir kanamada görüş tamamen yok olabilir. Bu bölgede yaşanan kanamalar tek başına görme kaybının sürekli olmasına neden olmaz. Erken dönemde yapılacak lazer tedavileri en etkili çözümdür. Traksiyonlu retina dekolmanı ve Neovasküler glokom retinopati tipleri arasında sayılabilir.  Retinopati Nasıl Teşhis Edilir?

  Gözde yaşanan değişiklikleri bulmanın en etkili yolu detaylı bir muayeneden geçer. Erken teşhisin önemi burada da öne çıkmaktadır. Gözle ilgili sorunların yaşanmaya başlamadan da göz doktorları diyabetik retinopati teşhisini koyabilirler. Doktorun muayene aşamasında hastalıktan şüphelenmesi halinde renkli fotoğraf ya da ilaçlı muayene istemesi son derece normaldir. Hastalığın göz verdiği zararın boyutuna uygun olarak en etkili tedavi planı uygulamaya alınabilir.  Retinopati Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  En iyi ve doğru tedavi ilk olarak hastalığın gelişiminin önlenmesidir. Kan şekerinin kontrol altında tutulması görme kayıplarının da engellenmesini sağlar. Yüksek kan basıncının yanı sıra hastalığın oluşumunu etkileyen böbrek sorunlarının da kontrol altına alınması retinopati gelişimini durduracaktır.

  Argon lazer tedavisi; uygulamasında asıl hedef görme kaybının engellenmesidir. Lazer uygulaması tüm retina üzerinde gerçekleştirilir. Bu uygulamanın ardından vitre kanaması ve retinadaki büzüşme ihtimali azalır.

  Vitrektomi; tedavisi ameliyat ortamında uygulanan bir mikro cerrahi türüdür. Bu tedaviyi planlayan hekimin birkaç ay boyunca hastayı yakından takip etmesi gerekir. Bu uygulamanın ardından görme kayıpları maksimum seviyede engellenir. Görme kayıplarının erkenden önlenebilmesi için diyabetik retinopati sorununun erken teşhis edilmesi gerekir. Kan şekerini düzenli olarak kontrol eden ve gerekli önlemleri alan hastaların vakit kaybetmeden göz muayenesi de olması gerekmektedir

  Şeker hastalarının yılda iki kez göz muayenesinden geçmesi önerilir. Gebelik döneminde de retinopati yaşanabileceği için ilk 3 aylık periyotta göz kontrollerinin yapılması da ihmal edilmemelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp