Diş Teli Tedavisi


Ozon Tedavisi

Diş teli herkesin duyduğu fakat yaptırmaktan çekindiği diş tedavilerinden bir tanesidir. Bunun sebebi çok uzun süre kullanılması ve dışarıdan net bir şekilde fark edilebilmesidir. Ozon, 19. yüzyılın ortalarında keşfedilmiş bir gazdır ve üç tane oksijen atomundan oluşur. Bu gaz renksizdir ve keskin bir kokusu vardır.

Diş Teli Tedavisi 2022

Dişlerde oluşabilecek sorunlar yalnızca çürükler ile sınırlı değildir. Yamukluklar, hatalı diş büyümeleri ve çene kemiğinde oluşabilecek çeşitli sorunlarda tedavi edilmesi gereken ağız için problemleridir. Bu noktada devreye diş teli tedavisi girmektedir.

Gerçek ismi ortodonti olan fakat halk arasında diş teli olarak bilinen bu tedavi dişlerinde ya da çenesinde yamukluk bulunan kişilere uygulanan tedavilerdendir. Bu tedavinin tek dezavantajı uzun süreli olmasıdır. Bu süre kişiye göre değişse de genellikle 1 ya da 2 yıl sürdüğü bilinmektedir.

Bu süre zarfında dişler daha düzgün bir şekilde gelişecek ve ağız içinde yaşanan tüm sorunlar giderilmiş olacaktır. Bu tedavi genellikle gençlere ve hatta çocuklara yapılsa da bazı durumlarda yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Bu noktada kişinin ağız problemleri incelenmeli, değerlendirilmeli ve diş teli tedavisi için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Tedavinin yapımı tahmin edildiği kadar zorlu değildir.


Genellikle yalnızca diş teli takımını kapsayan bu tedavi kişinin ağız içi durumuna bağlı olarak diş çekimini de gerektirebilmektedir. Bu doğrultuda yapılan ve kişinin kolaylıkla alıştığı diş telleri belirli bir süre kullanılacak ve daha sonra yepyeni ve sağlıklı görünen dişlere sahip olunacaktır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş teli ne amaçla yapılır?

  Diş teli tedavisinin amacı hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle dişlerin yamuk bir şekilde büyüdüğü durumlarda yapılan diş teli tedavisi iki dişin üst üste bindiği durumlarda da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra çene problemleri içinde uygulanan bu tedavi birçok sorunu aynı anda çözebilmeyi hedeflemektedir.

  Tedavi bu doğrultuda yapılacak ve gerekli olan süre dolana kadar dikkatlice kullanılacaktır. Sürenin sonunda var olan problemlerin giderildiği ve düzgün görünen dişlere sahip olunduğu net bir şekilde görülecektir.  Diş teli tedavisi nasıl yapılır?

  Diş teli tedavisi ile ilgili en merak edilen nokta nasıl ve ne şekilde yapıldığıdır. Uygulamanın acı verip vermediği de çok merak edilmektedir. Diş teli tedavisi kendi içerisinde aşamaları bulunan bir tedavidir. Bu aşamalardan ilki muayenedir. Hasta detaylı bir şekilde muayene edilecek ve dişlerde diş teli gerektirecek bir durum olup olmadığı saptanacaktır. Daha sonraki aşama ise hazırlık ve planlamadır.

  Diş telinin hangi malzemeden ne şekilde yapılacağı kararlaştırılacak ve tedavi yapımında kullanılacak olan malzemeler hazırlanacaktır. Tedavi yapımına başlarken ilk olarak tüm dişler genel olarak kontrol edilecek ve herhangi bir çürük durumu mevcut ise kısa sürede giderilecektir. Bunun için diş çekimi ya da kanal tedavisi uygulanması mümkündür. Daha sonra ise diş teli takımına geçilecektir. Tedavi kesinlikle acısızdır. Yani diş teli takımı esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeyecektir.

  Özel yapıştırıcılar diş yüzeyine uygulanacak ve braketler o yapıştırıcı sayesinde dişe tutturulacaktır. Sonrada braketlere teller takılacak ve tedavi bu doğrultuda ilerleyerek tamamlanmış olacaktır.  Diş teli bakımı nasıl yapılır?

  Diş teli tedavisi sonrası tellere alışmak çok kolay olmayacaktır. İlk günler biraz yabancılık çekilecek ve ağız içinde yabancı bir madde varmış gibi hissedilecektir. Fakat bu durumun çok uzun sürmeyeceği bilinmeli ve tellerin bakımı doğru şekilde yapılmalıdır.

  Teller sebebi ile dişlere yiyeceklerin girmesi ve orada kalması mümkündür. Bu sebeple diş fırçalama düzenince çok daha fazla önem verilmeli ve dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş teli tedavisi sonra yene yiyeceklere de dikkat edilmeli ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp