Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?


Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü bir ön lisans bölümüdür ve bu bölümde okuyan öğrencilere 2 senelik eğitim verilmektedir. Bölümde eğitim gören öğrencilerin 120 Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi haklarını doldurulmaları gerekmektedir. Üniversitelerin bitirme şartları yerine getirildikten sonra mezuniyet gerçekleşebilmektedir. Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü mezunu olanlar diş doktorlarının yanında çalışarak diş teli ve dolgu yapabilmektedirler. Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden mezun olanların bölüme katkı sağlamaları beklenmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? 2022

Dört yarıyıllık bir eğitim alan Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü öğrencileri anestezi ve ana tıp bilimi dersleri görmektedir. Bölümde okuyan öğrenciler koruyucu diş hekimliği, sterilizasyon temelleri ve metotları ile ağız diş sağlığına giriş benzeri dersler almaktadırlar.

Ağız ve diş sağlığı bölümü, kendi bünyesinde gruplara ayrılarak faaliyet göstermektedir. Aşağıda ağız ve diş sağlığı bölümünün hangi hastalıklara baktığı gruplandırılarak izah edilmiştir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKoruyucu Diş Hekimliği

Ağız ve diş sağlığı bölümü alt dallarından koruyucu diş hekimliğiyle alakalı yaygın bir tanımlama yapmak icap ederse kişileri her hangi bir ağız ve çene rahatsızlıkları ele geçirmeden evvel ya da ele geçirdiyse erken vakitte tanı koyup tedavi altına almayı tasarlayan bir diş hekimliği branşıdır. Çağdaş diş hekimliğinde çürüklerin ortaya çıkmasını bekleyerek müdahalede bulunmak oldukça liyakatsiz bir mantalite olarak kabul edilmektedir. Dayanıklı bir dişi hasar görmeden muhafaza altına almak koruyucu diş hekimliğinin vazifesidir.Ortodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü kapsamındaki bölümlerden bir tanesi olan ortodontik tedavi, ufak yaştaki çocuklarda çene gelişimine destek olarak dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, erişkinlerde ise mevcut bulunan çapraşıklık ve kapanış tertipsizliklerinin, ayriyeten çene, yüz bozukluklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Ortodonti ise yüz, diş ve çene bozukluklarının tanı, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır.Periodontoloji

Ağız ve diş sağlığı bölümü altındaki bu dalda doktora eğitimini bitirmiş ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilmektedir. Periodontoloji, dişlerin etrafını saran dokular öteki adıyla diş köklerini saran kemiklerde ve diş etlerinde ortaya çıkan hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir alakadar olan en temel bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Öteki taraftan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar.

Diş etinde meyden temel gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji en temel bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş eti kazanmak adına önemli başarılara imza atılan bu dalda, diş etlerinde oluşan bütün rahatsızlıklar etkin bir tedavi süreciyle ortadan kaldırılır. Ağız ve diş sağlığı bölümü tarafından uygulanan tedavi neticesindeyse her insan ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak standart yaşantısına geri dönmektedir.

 • Diş eti kanamaları,
 • Diş etinde şişme ve kızarma,
 • Dişlerin uzaması, uzaması,
 • Diş ile diş eti arasından gelen irin,
 • Dişlerin yer değiştirmesi,
 • Diş eti çekilmeleri ve buna bağlı şekilde açığa çıkan kök yüzeylerinde görülen hassasiyet,
 • Ağızda kötü koku ve tat,
 • Dişlerin arasında veya diş etinin kenarlarında diş taşlarının yol açtığı siyah alanlar,

Diş eti hastalıklarının emareleri yukarıdaki gibi sıralanmakta olup bu emareleri taşıyan kişilerin periodontoloji birimine müracaat etmesi gerekmektedir.Pedodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü alt dallarından Pedodonti, Latince kökenli bir sözcüktür ve “çocuk dişleri” anlamına gelmektedir. Çocuk Diş Hekimliği manasına gelen pedodonti, 0 ila 12 yaş aralığındaki çocukların sabit ve süt dişlerinin daha sağlıklı olarak muhafaza ve tedavi edilmesidir. Pedodontist, bebeklik çağından başlayarak çocukların gerek ağız ve diş sağlığı bölümü ile alakalı durumlarını gerekse de çene ve yüz gelişimini izlemekte, gereksinime göre tedavi edici ve önleyici bütün tedavi uygulamalarını ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirmektedir.Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve diş sağlığı bölümü sınıfındaki ağız ve çene cerrahisi; dişlerle, çene ve ağızla alakalı yara alma, bozulma ve hastalıkların tanı ve tedavilerinin gerçekleştirildiği diş hekimliği branşına denmektedir. Özetle, ağız ve diş sağlığı bölümü altındaki bu branşlarla alakalı cerrahi muamelâtların (söz gelimi yirmilik diş çekimi benzeri) gerçekleştirildiği branştır.

 • Diş çekilmesi (gömülmüş ve normal diş gibi)
 • Tam çıkmamış dişlerin üstlerinin açılması ya da icap ettiğinde çekilmesi
 • Diş köklerinde meydana gelen problemlerin tedavi edilmesi (kist ve iltihap benzeri)
 • Ağız içerisindeki bütün kısımlarda (damak, yanak ve dil gibi) ortaya çıkan kist sorunlarının tedavi edilmesi

Ağız ve diş sağlığı bölümü dâhilindeki ağız ve çene cerrahisi bunun yanı sıra;

 • Eklem ve çenedeki kemiklerin düzgün duruma getirilmesi, bu kısımlardaki kırılmaların düzgünleştirilmesi
 • İmplant evveli yapılması gerekli olan uygulamalar
 • İleri düzeyde iltihap tedavisi
 • Diş eti ve kemiklerin proteze uygun hale getirilmesi (kanal tedavisi gibi)
 • Yumuşak ve katı dokularda oluşan tümör ve kist tedavileri
 • Gülüş estetiği için ağzın hazır duruma getirilmesi (yirmilik diş çekimleri dahil)
 • Yanak içinde oluşan anormal dokuların, cerrahi operasyonla çıkarılması
 • İmplant yani noksan dişlerin yerlerine konması maksadıyla, çene içerisine konuşlandırılan genellikle vida biçimindeki yapay diş kökü tedavisi

Bunlar, ağız ve diş sağlığı bölümü kapsamındaki ağız ve çene cerrahisi faaliyet alanlarından bazılarıdır.Endodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü grubunda yer alan Endodonti, dişin kök ve pulpa nesiçlerinin patolojisi ve biyolojisi ile alakalı bir diş hekimliği branşıdır. Bu nesiçlerin yaralanmalarının ve hastalıklarının önüne geçilmesini, teşhislerinin konmasını ve tedavi uygulamalarını merkeze almaktadır. Kök kanalı umumi olarak gerçekleştirilen endodontik bir işlemdir. Bir endodontist ise, diş özünün ya da sinirinin hastalıklarının ve yaralanmalarının sebepleri, tanısının konması ve tedavi edilmesiyle ilgilenen bir diş hekimi eksperidir.

Endodontistler, diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra endodonti alanında iki ya da daha çok sene süren ileri eğitimi tamamlayarak ihtisas yapmaktadırlar. Ağız ve diş sağlığı bölümü içerisin de yer alan endodonti bunun haricinde; kök kanal tedavisi, travmatik diş yaralanmaları ve endodontik cerrahinin ardından dişleri kurtarmak adına hususi işlemleri de kapsamak üzere meşakkatli ve çok komplike endodontik işlemler gibi rutin muamelâtlar gerçekleştirmektedir. Kök kanal tedavisi, cerrahi ve travma gibi bir türün, bir olayın karakteristik yönünü veren işlemlerle, çok muhtelif komplike endodontik sorunları faal bir biçimde idare etme hususunda eksperdirler.

Estetik Diş Hekimliği

Ağız ve diş sağlığı bölümü dallarından bir diğeri olan estetik diş hekimliği; ferdin daha sağlıklı olmasının beraberinde estetik bakımdan da etkileyici bir çene, dış konstrüksiyonuna sahip olmasını sağlamayı başaran diş hekimliği dalıdır. Bu tedavi metodu dâhilinde değişik teorilerin beraberinde teknolojiden de yoğun olarak faydalanılmaktadır. Hem sağlık sorunlarının giderilmesi, hem de sosyal hayata dair kaygılara neden olan görüntüsel eksikliklerin tamamlanabilmesi için geliştirilen uygulamalar bu alan içerisinde yer almaktadır.

Bu dalda hedeflenen estetik görünüm, bireyin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu sebeple  bireyden bireye göre değişen hususi tasarımlardır. Estetik diş yaptırmayı arzu eden kişinin ağız, çene, yüz konstrüksiyonu beraber değerlendirildikten sonra ideal ve natürel görünüm bilgisayarda dizayn edilmektedir. Bu dizayn hastanın beğenisine sunularak başarılı bir tedavi vetiresi gerçekleştirilmektedir.

Zirkonyum diş

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Diş Sağlığının Korunması


Diş Sağlığının Korunması

Dişler, insan vücudunda en önemli işleve sahip yapılardan biridir. Dişler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan vücudumuzun önemli parçaları arasında yer almaktadır. Dişler, besinleri çiğnememizi sağlar ve böylece besinlerin sindirimi daha kolay gerçekleştirilen bir hale getirir.

Diş Sağlığının Korunması 2022

Başka bir deyişle, ağzımız ve dişlerimiz, aslında sindirim sistemimizin başladığı yerdir. Ağız ve diş sağlığının bozulması, sindirim sisteminin de bozulmasına yol açacaktır. Fakat ne dünyada ne de Türkiye’de çoğu insan diş ve ağız sağlığına gereken önemi göstermemektedir. Türkiye, ağız, diş ve diş eti sorunlarının en çok görüldüğü ülkeler arasında başı çekmektedir. En çok görülen sorunlar arasında diş eti iltihaplanmaları ve diş çürükleri gelmektedir.


Diş sağlığı sandığımızdan önemli

Diş ve diş etlerinde ortaya çıkan hastalıklar zaman zaman, diş yuvasının içinde yer aldığı çene kemiğini eritecek kadar büyük sorunlara sebep olabilir. Ayrıca diş ve diş etleri enfeksiyona açık hale geldiğinde, bütün vücudumuzu etkileyecek enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden, ağız ve diş sağlığının korunması işine çok dikkat edilmeli ve üzerinde durulmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş sağlığı nasıl korunur ve diş hastalıkları nasıl önlenir?

  Diş ve diş eti sağlığının vücut açısından ne kadar önemli olduğunun farkına varan birçok insan, diş sağlığının korunması konusunda neler yapması gerektiğini merak etmektedir. İlk olarak şu kesinlikle söylenebilir ki, diş sağlığının korunması konusunda en büyük pay kişinin kendisine aittir. Bir diş çürüğünün oluşması, yapılan birçok araştırmaya göre aylar sürmektedir. Bu da, kişinin, dişinin çürüdüğünü anlamasını zorlaştırır. Ancak diş çürüdüğünde sorun fark edilir. Bu problemle karşılaşmamak için sadece diş çürüdüğünde diş hekimine gidilmemeli, en azından yılda iki kez dişler kontrol ettirilmelidir.

  Çocukluk dönemi de diş sağlığının korunması konusunda anahtar öneme sahiptir. Çocukların, diş gelişimi için çok önemli olan kalsiyum, fosfor gibi mineralleri tam olarak aldığından mutlaka emin olunmalıdır. C, A ve D vitaminleri de diş sağlığı için son derece önemlidir ve çocukların bu vitaminlerin eksikliğini yaşamalarına izin verilmemelidir.  Tüketilen Besinler Son Derece Önemli

  Gün içinde tüketilen besinler de diş sağlığının korunması konusunda çok büyük bir paya sahiptir. Sert besinleri yemekten kaçınan birçok insan bulunmaktadır. Bu, diş sağlığına zarar vermektedir. Sert besinler olan elma, ayva, havuç gibi meyvelerin ısırılarak yenmesi dişler için oldukça faydalıdır. Diş ve ağız sağlığına en çok zarar veren davranışlardan birisi de, öğün aralarında rastgele besinler tüketmektir.

  Öğün aralarında şeker, çikolata çeşitleri yemek ve kola, gazoz vb asitli içeceklerin fazla tüketilmesi dişlere zarar verecektir. Tabii ki en önemli konulardan birisi de dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Yemeklerden sonra ve mutlaka gece yatmadan önce dişleri uygun teknikle fırçalamak dişlerin daha sağlıklı ve güçlü hale gelmesini sağlayacaktır. Özellikle ülkemizde en çok düşülen ve diş sağlığına ciddi zarar veren alışkanlıklardan birisi de, dişleri yabancı cisimlerle karıştırmaktır. Dişlerin arasına kürdan sokmak, diş etlerine ve dişe zarar vermektedir.

  Dişlerinizin arasında besin parçaları kaldıysa ve rahatsızlık veriyorsa diş eti kullanmalısınız. Dişlerinizi kürdan veya başka bir yabancı cisimle karıştırmamalısınız. Sigara ve alkol alışkanlığı da diş sağlığı için zararlıdır. Bu alışkanlıkları bırakmak ya da en aza indirmek diş sağlığının korunması noktasında büyük bir öneme sahiptir. Yine ülkemizde özellikle orta yaş üzerinde çok rastlanan sorunlardan birisi de, çürüyen dişi kendi kendine çekmektir. Diş, gerekli görüldüğünde diş hekimi tarafından çekilmelidir. Bu önerilere tam olarak uyulduğunda daha diş ve ağız sağlığınızı ciddi oranda korumuş olacaksınız.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp