En Son Eklenenler


Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?


Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü bir ön lisans bölümüdür ve bu bölümde okuyan öğrencilere 2 senelik eğitim verilmektedir. Bölümde eğitim gören öğrencilerin 120 Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi haklarını doldurulmaları gerekmektedir. Üniversitelerin bitirme şartları yerine getirildikten sonra mezuniyet gerçekleşebilmektedir. Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü mezunu olanlar diş doktorlarının yanında çalışarak diş teli ve dolgu yapabilmektedirler. Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden mezun olanların bölüme katkı sağlamaları beklenmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? 2022

Dört yarıyıllık bir eğitim alan Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü öğrencileri anestezi ve ana tıp bilimi dersleri görmektedir. Bölümde okuyan öğrenciler koruyucu diş hekimliği, sterilizasyon temelleri ve metotları ile ağız diş sağlığına giriş benzeri dersler almaktadırlar.

Ağız ve diş sağlığı bölümü, kendi bünyesinde gruplara ayrılarak faaliyet göstermektedir. Aşağıda ağız ve diş sağlığı bölümünün hangi hastalıklara baktığı gruplandırılarak izah edilmiştir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKoruyucu Diş Hekimliği

Ağız ve diş sağlığı bölümü alt dallarından koruyucu diş hekimliğiyle alakalı yaygın bir tanımlama yapmak icap ederse kişileri her hangi bir ağız ve çene rahatsızlıkları ele geçirmeden evvel ya da ele geçirdiyse erken vakitte tanı koyup tedavi altına almayı tasarlayan bir diş hekimliği branşıdır. Çağdaş diş hekimliğinde çürüklerin ortaya çıkmasını bekleyerek müdahalede bulunmak oldukça liyakatsiz bir mantalite olarak kabul edilmektedir. Dayanıklı bir dişi hasar görmeden muhafaza altına almak koruyucu diş hekimliğinin vazifesidir.Ortodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü kapsamındaki bölümlerden bir tanesi olan ortodontik tedavi, ufak yaştaki çocuklarda çene gelişimine destek olarak dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, erişkinlerde ise mevcut bulunan çapraşıklık ve kapanış tertipsizliklerinin, ayriyeten çene, yüz bozukluklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Ortodonti ise yüz, diş ve çene bozukluklarının tanı, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır.Periodontoloji

Ağız ve diş sağlığı bölümü altındaki bu dalda doktora eğitimini bitirmiş ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilmektedir. Periodontoloji, dişlerin etrafını saran dokular öteki adıyla diş köklerini saran kemiklerde ve diş etlerinde ortaya çıkan hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir alakadar olan en temel bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Öteki taraftan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar.

Diş etinde meyden temel gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji en temel bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş eti kazanmak adına önemli başarılara imza atılan bu dalda, diş etlerinde oluşan bütün rahatsızlıklar etkin bir tedavi süreciyle ortadan kaldırılır. Ağız ve diş sağlığı bölümü tarafından uygulanan tedavi neticesindeyse her insan ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak standart yaşantısına geri dönmektedir.

 • Diş eti kanamaları,
 • Diş etinde şişme ve kızarma,
 • Dişlerin uzaması, uzaması,
 • Diş ile diş eti arasından gelen irin,
 • Dişlerin yer değiştirmesi,
 • Diş eti çekilmeleri ve buna bağlı şekilde açığa çıkan kök yüzeylerinde görülen hassasiyet,
 • Ağızda kötü koku ve tat,
 • Dişlerin arasında veya diş etinin kenarlarında diş taşlarının yol açtığı siyah alanlar,

Diş eti hastalıklarının emareleri yukarıdaki gibi sıralanmakta olup bu emareleri taşıyan kişilerin periodontoloji birimine müracaat etmesi gerekmektedir.Pedodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü alt dallarından Pedodonti, Latince kökenli bir sözcüktür ve “çocuk dişleri” anlamına gelmektedir. Çocuk Diş Hekimliği manasına gelen pedodonti, 0 ila 12 yaş aralığındaki çocukların sabit ve süt dişlerinin daha sağlıklı olarak muhafaza ve tedavi edilmesidir. Pedodontist, bebeklik çağından başlayarak çocukların gerek ağız ve diş sağlığı bölümü ile alakalı durumlarını gerekse de çene ve yüz gelişimini izlemekte, gereksinime göre tedavi edici ve önleyici bütün tedavi uygulamalarını ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirmektedir.Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve diş sağlığı bölümü sınıfındaki ağız ve çene cerrahisi; dişlerle, çene ve ağızla alakalı yara alma, bozulma ve hastalıkların tanı ve tedavilerinin gerçekleştirildiği diş hekimliği branşına denmektedir. Özetle, ağız ve diş sağlığı bölümü altındaki bu branşlarla alakalı cerrahi muamelâtların (söz gelimi yirmilik diş çekimi benzeri) gerçekleştirildiği branştır.

 • Diş çekilmesi (gömülmüş ve normal diş gibi)
 • Tam çıkmamış dişlerin üstlerinin açılması ya da icap ettiğinde çekilmesi
 • Diş köklerinde meydana gelen problemlerin tedavi edilmesi (kist ve iltihap benzeri)
 • Ağız içerisindeki bütün kısımlarda (damak, yanak ve dil gibi) ortaya çıkan kist sorunlarının tedavi edilmesi

Ağız ve diş sağlığı bölümü dâhilindeki ağız ve çene cerrahisi bunun yanı sıra;

 • Eklem ve çenedeki kemiklerin düzgün duruma getirilmesi, bu kısımlardaki kırılmaların düzgünleştirilmesi
 • İmplant evveli yapılması gerekli olan uygulamalar
 • İleri düzeyde iltihap tedavisi
 • Diş eti ve kemiklerin proteze uygun hale getirilmesi (kanal tedavisi gibi)
 • Yumuşak ve katı dokularda oluşan tümör ve kist tedavileri
 • Gülüş estetiği için ağzın hazır duruma getirilmesi (yirmilik diş çekimleri dahil)
 • Yanak içinde oluşan anormal dokuların, cerrahi operasyonla çıkarılması
 • İmplant yani noksan dişlerin yerlerine konması maksadıyla, çene içerisine konuşlandırılan genellikle vida biçimindeki yapay diş kökü tedavisi

Bunlar, ağız ve diş sağlığı bölümü kapsamındaki ağız ve çene cerrahisi faaliyet alanlarından bazılarıdır.Endodonti

Ağız ve diş sağlığı bölümü grubunda yer alan Endodonti, dişin kök ve pulpa nesiçlerinin patolojisi ve biyolojisi ile alakalı bir diş hekimliği branşıdır. Bu nesiçlerin yaralanmalarının ve hastalıklarının önüne geçilmesini, teşhislerinin konmasını ve tedavi uygulamalarını merkeze almaktadır. Kök kanalı umumi olarak gerçekleştirilen endodontik bir işlemdir. Bir endodontist ise, diş özünün ya da sinirinin hastalıklarının ve yaralanmalarının sebepleri, tanısının konması ve tedavi edilmesiyle ilgilenen bir diş hekimi eksperidir.

Endodontistler, diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra endodonti alanında iki ya da daha çok sene süren ileri eğitimi tamamlayarak ihtisas yapmaktadırlar. Ağız ve diş sağlığı bölümü içerisin de yer alan endodonti bunun haricinde; kök kanal tedavisi, travmatik diş yaralanmaları ve endodontik cerrahinin ardından dişleri kurtarmak adına hususi işlemleri de kapsamak üzere meşakkatli ve çok komplike endodontik işlemler gibi rutin muamelâtlar gerçekleştirmektedir. Kök kanal tedavisi, cerrahi ve travma gibi bir türün, bir olayın karakteristik yönünü veren işlemlerle, çok muhtelif komplike endodontik sorunları faal bir biçimde idare etme hususunda eksperdirler.

Estetik Diş Hekimliği

Ağız ve diş sağlığı bölümü dallarından bir diğeri olan estetik diş hekimliği; ferdin daha sağlıklı olmasının beraberinde estetik bakımdan da etkileyici bir çene, dış konstrüksiyonuna sahip olmasını sağlamayı başaran diş hekimliği dalıdır. Bu tedavi metodu dâhilinde değişik teorilerin beraberinde teknolojiden de yoğun olarak faydalanılmaktadır. Hem sağlık sorunlarının giderilmesi, hem de sosyal hayata dair kaygılara neden olan görüntüsel eksikliklerin tamamlanabilmesi için geliştirilen uygulamalar bu alan içerisinde yer almaktadır.

Bu dalda hedeflenen estetik görünüm, bireyin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu sebeple  bireyden bireye göre değişen hususi tasarımlardır. Estetik diş yaptırmayı arzu eden kişinin ağız, çene, yüz konstrüksiyonu beraber değerlendirildikten sonra ideal ve natürel görünüm bilgisayarda dizayn edilmektedir. Bu dizayn hastanın beğenisine sunularak başarılı bir tedavi vetiresi gerçekleştirilmektedir.

Zirkonyum diş

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.En Son Eklenenler


Diş Ağrısı 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Diş Ağrısı


Diş Ağrısı

Diş ağrısı, diş içerisinde ya da etrafında oluşan ağrıya verilen addır.

Daha ufak ölçekli diş ağrıları kişinin evde kendi kendine yapabileceği çok sürmeyen bir diş eti tahrişinden kaynaklanabilmektedir. Fakat daha ağır ve kritik diş ağrıları, kendi kendine düzelmeyecek ve bir diş hekimi tarafından düzeltilmesi gerekli olan ağız ve diş sorunlarından kaynaklanmaktadırlar.

Diş Ağrısı 2022

Dişin içerisinde yer alan kan damarları, pulpa, dokular ve sinirlerle dolmuş yumuşak bir konstrüksiyona sahiptir. Bu pulpa sinirleri insan bedenindeki en duyarlı sinirler içerisinde yer almaktadır. Bu sinirler tahrişe uğradığında ya da mikrop ile temas ettiği zaman, apseye ve şiddetli ağrıya sebep olabilmektedirler.


Bir diş ağrısı direkt olarak ölümcül olmamaktadır. Lakin dişte ya da bedenin herhangi bir bölgesinde tedavi edilmemiş bir bulaşma daima bedenin kalan kısmına yayılabilmektedir. Bu enfeksiyon sıçramasıyla hasta olmak olanaklıdır ve bu hastalık kritik, hatta yaşamı tehdit eden bir husus halini alabilmektedir. Şayet diş ağrısı geçmiyorsa, diş hekimine görünmek gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDiş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı sebebi olabilecek gerekçeler arasında genel itibari ile:

 • Çürük diş
 • Dişin ortasında tahakkuk eden bakteriyel bir iltihaptan ötürü meydana gelen diş apsesi,
 • Diş kırığı veya çatlağı,
 • Diş dolgusunda bir tahribat,
 • Diş sıkma, sakız çiğneme ya da birbirine sürtme benzeri yenileyen hareketlerden kaynaklanan diş lezyonu,
 • Diş eti iltihabı,
 • Diş etlerinden diş patlaması,

Bunların yanı sıra yirmili yaş dişleri gibi sebeplerden ötürü dişlerin çekilmesi bulunmaktadır.Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı durumunda en genel belirti, isminden de anlaşılacağı üzere keskin, zonklayan, gidip gelebilen ya da devamlı devam etmekte olan diş ağrısıdır. Kimi olaylarda ağrı, yalnızca dişe baskı yapıldığında, örneğin bir şeyi dişlerken medya olmaktadır.

Diş etrafında şişlik görülebilmektedir. Kişide ateş ya da baş ağrısı gözlemlenebilmektedir. Enfeksiyona maruz kalmış olan dişten kötü bir tada sahip akıntı ve ağızdan kötü bir koku yayılabilmektedir. Bununla beraber diş ağrısının yanında yutkunmada ve nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa derhal bir diş hekimine gözükülmesi önerilmektedir.Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı, dişin içerisinden değil çevresinden kaynaklanıyorsa diş hekimine gözükmeye gerek kalmaksızın kendi kendine iyileşebilmektedir. Diş etindeki süreksiz tahrişten ve kızarıklıktan kaynaklı ağrılar birkaç gün içerisinde çözülebilmektedir.

Bu süre içerisinde, çiğneme için etkiye uğrayan alanın kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Yoğurt ve yumurta benzeri yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Şayet dişlerde hassasiyet mevcutsa, özellikle tatlılardan ve çok sıcak veya soğuk besinlerden kaçınmak gerekmektedir.Diş Ağrısı Nasıl Doğru Tedavi Edilir?

Diş ağrısı da dahil olmak üzere muhtelif diş problemleriyle alakadar olan doktorlar diş hekimleridir. Ağrı gittikçe fazlalaşıyorsa, süreksiz, evde yapılmış ağrı kesici çareler yeterli olmamaktadır. Bu nedenle bu çarelerin ardından ağrı kısa zaman içerisinde azalmazsa, bir ya da iki günü geçen veyahut çok yoğun bir diş ağrısı, ağız bütünüyle açıldığı zaman ateş, kulak ağrısı ya da acı yükselişi, ağızda ya da yüzde şişkinlik gibi emareler mevcutsa en kısa zamanda diş hekimine gözükülmesi tavsiye edilmektedir.

Kişinin müracaat edeceği diş hekimi, evvela ağrının yerini, başlangıç zamanını, şiddet düzeyini ve ağrıyı fazlalaştırıp azaltan unsurların bulunup bulunmadığını soracaktır.

Bu soruların akabinde diş hekimi fiziksel muayene de yapacak ve bireyin ağzını, dişlerini, diş etlerini, çenesini, dilini, boğazını, sinüslerini, kulaklarını, burnunu ve boynunu kontrol edecektir. Diş ağrısı sebebini tespit etmeye destek olması adına bir röntgen çekilmesi de olanaklıdır.

Diş iltihaplarının doğru tanısı ve tedavisi, yüzün ve kafatasının öteki bölümlerine ve olasılıkla kan dolaşımına sıçramasını engellemek için mühimdir. Diş ağrıları oldukça rahatsızlık verici olduğu olabilmektedir, fakat ağrı tedavi edildiği takdirde daimi değildir. Diş hekimi ağrıyı azaltabilmekte ve ağızdaki iltihapların bedene sıçramasını engelleyebilmektedir.

Diş ağrısının tedavisi, ağrının sebebinin saptanmasıyla bağlantılıdır. Şayet bir çürük diş ağrısına sebebiyet veriyorsa, diş hekimi bu çürüğü boşaltarak dolgu yapacak, ya da icap ederse dişi çekecektir.

Diş ağrısı sebebi diş sinirinin bir iltihabı ise, kanal tedavisine, yani iltihap kapmış puplayı çıkarma ve sızdırmaz bir materyal değiştirme tedavisine gereksinim duyulabilmektedir. Bu iltihaba diş pulpasının yer aldığı boşluğa sızan parazitler neden olmaktadır.

Şayet çenede ateş ya da şişlik mevcutsa, diş hekimi bir antibiyotik yazabilmektedir. Ufak bir besin parçası diş etlerinin altına yapışarak iltihaba sebep olabilmektedir. Bu hususta, diş hekimi ayrıntılı bir temizlik önerebilmekte ya da sonrasında icap ederse başka periodontal yani diş eti tedavisi uygulayabilmektedir.Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Diş ağrısı olayı diş çürümesinin neticesi meydana geldiğinden ötürü, ağız temizliğine itinayla özen göstermek bundan kaynaklanan diş ağrılarını engelleyebilmektedir:

 • İntizamlı olarak florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması,
 • Günde minimum bir defa diş ipi kullanılması,
 • Uzman temizlik için senede iki kere diş hekimine danışılması doğru ağız temizliği uygulamaları arasında sayılmaktadır.

Bununla beraber şeker oranı az besinlerin seçilmesi dişlerin daha uzun zaman dayanıklı kalmasına yardımcı olabilmektedir.Diş Ağrısı İçin Evde Tedavi Mümkün mü?

Diş ağrısı eğreti olarak rahatlatılmak isteniyorsa bunun için birkaç metot kullanmak olanaklıdır:

 • Dişi hafif sıcak tuzlu suyla yıkamak, tuzlu suyun dişler arasındaki artıkları yumuşatması, dezenfektan vazifesi görmesi ve iltihabı azaltması vesilesiyle diş ağrısını hafifletebilmektedir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırmak ve bu karışımla ağzı güzelce temizlemek yeterli olabilmektedir.
 • %3’lük bir hidrojen peroksit çözeltisiyle ağzı yıkamak iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bunun için hidrojen peroksit, eşit oranda suyla seyreltilmelidir. Kullanımın akabinde ağız güzelce yıkanmalı ve çözelti katiyen yutulmamalıdır.
 • Bir havluya sarılmış soğuk bir buz kompresini birkaç saatte bir 20 dakika süresince ağrılı kısımda tutmak ağrı ve şişliklerin hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.

Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ağrı ve iltihabı azaltabilmektedir.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel ya da Doğal Tedaviler

Diş ağrısı durumunu doktor tarafından direkt olarak önerilmeyen bitkisel ilaç ya da takviyelerin herhangi bir tıbbi problemi çözebileceğine ilişkin bir bilimsel ispat yoktur. Bununla beraber bu tarz bitkisel ilaç ve takviyeler, diğer tıbbi hususlar için alınan ilaçlarla etkileşime geçerek değişik yan etkilere yol açabilmektedir.

Bu sebeple herhangi bir doğal tedavi metodunu denemeden evvel, bireyin kendine uygun olup olmadığını öğrenmesi için doktora başvurması önerilmektedir.

Bununla birlikte ağrıyı hissizleştiren ve iltihabı hafifleten doğal bir antiseptik olan karanfil yağı ağrıyı azaltmada işe yarayabilmektedir. Bir pamuk topuna az miktarda karanfil yağı sürülerek ve diş ağrısı olan bölgeye uygulanabilmekte ya da küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı döktükten sonra ağız içinde gargara yapılabilmektedir.

Vanilya özütündeki ekstrakt eğreti olarak ağrıyı azaltmakta ve antioksidanları bölümün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ekstraktı dişe ve diş etine günde birkaç defa uygulamak için bir pamuk yararlı olacaktır. Nane çayının sakinleştirici özelliğinden faydalanmak için nane yaprakları kaynatılabilmekte ve sonrasında soğutularak ağrı olan bölgeye uygulanabilmektedir. Diş ağrılarının geçici olarak giderilebilmesi için etkin bir çözümdür. Ancak kesin bir şekilde sorunun çözülmesi ve farklı hastalıkların tetikleyicisi olmaması adına mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp