En Son Eklenenler


Çocuk Rehabilitasyon 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Çocuk Rehabilitasyon


Çocuk Rehabilitasyon

Çocuk rehabilitasyon genel anlamda çocukların yaşadığı yetersizlikleri ele alan anatomi ve fiziksel alanda çevresel koşulları ele almayı ve en doğru şekilde amaçlayan bölüm olarak adlandırılmaktadır.

Çocuk Rehabilitasyon 2022

Çocuk Rehabilitasyon Nedir?

Çocukların yaşadığı psikolojik bağımsızlıkları ve yaşadığı zorlukları en aza indirmeyi amaçlayan bölüm olarak bilindiğinden psikolojik anlamdaki bağımsızlık sürecini en iyi yönetmede kullanılmaktadır.

Ailelerin yardım aldığı çocuk rehabilitasyonları fonksiyonel anlamda önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda ilerleyen ve gelişen çalışmalar çocukların yaşama kazandırılmasında çok önemli rol oynamaktadır. Yapılan rehabilitasyonlar genel olarak ailelerinde kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda ev programlarının da konulması ile birlikte aile içi iletişim ve çocuğun gelişmesinde rol oynayacak uygulamaları da içermektedir.


Ayrıca cihaz tedavileri ve egzersizler de çocuğun gelişim rolünde de önemli rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle gelişim bozukluğu yaşayan ve çeşitli zorluklar yaşayan çocuklar açısından çocuk rehabilitasyonları çok önemli rol oynamaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÇocuk Rehabilitasyon Merkezleri

Çocuk rehabilitasyon merkezleri genel olarak tek düze çalışan merkezler değildir. Birçok hastalığın pençesine düşmüş çocuklar için önemli yer tutan bu merkezler çocukların fiziksel ve psikolojik anlamda gelişimlerinde büyük payları vardır. İlgilendiği hastalık türleri pek çok olup bu konuda her geçen gün daha da uzmanlaşarak çok önemli işler yaptıkları bilinmektedir. Bu merkezlerde güvenli bir şekilde bakılan hastalık türleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Serebral palsi
 • Ev programı
 • Aile uygulamaları
 • Fizik tedavi
 • Cihaz tedavileri
 • Musküler distrofi
 • Meningomyelosel
 • Hidro sefali
 • Motor nöron
 • Parapleji ve tetrapleji
 • Brakial preksus
 • Miyopatiler
 • Down sendromu

Uyguladıkları programlar neticesinde hekim kararı ile birlikte verilen uygulamalar gerekli görülen çocuklar için uygun bir şekilde başlatılmaktadır. Çocuk rehabilitasyon merkezlerinde genellikle yürüme güçlüğü çeken ve konuşma aksamında zorluk yaşayan çocuklar göze çarpmaktadır. Fakat burada uygulanan metotlar tamamen tıbbi kaynaklara bağlı bir şekilde ilerleyip psikolojik anlamda da çocuğu rahatlatmaktadır.

Aile içi uygulamalarında birlikte yapıldığı müddetçe gelişim seviyesini tamamlayan çocuklar için hayatını daha kontrollü sürdürülebilmesi açısından kolaylıklar sağlanmaktadır. Hayat düzeninizi olumlu yönde değiştirecek bu merkezler çocuklar açısından önemli role sahip olduğu kadar ebeveynler açısından da önemli yer tutmaktadır. Çünkü her çocuk kendi ailesi için özeldir.Çocuk Rehabilitasyon ve Serebral Palsi

Çocuk rehabilitasyon merkezlerinde ilk sırada yer alan hastalık Serebral palsi olarak öne çıkmaktadır. Serebral beyin palsi felç anlamına gelmektedir. Beyin felci olarak adlandırılan Serebral palsi rahatsızlığı gerekli kontroller ve muayeneler sonrasında çocuk rehabilitasyon alanına yönlendirilmektedir.

Beyin felci geçiren çocuklarda duruş ve hareket bozukluğu gözlemlendiği gibi kısıtlı şekilde hareket edebilme ve zorluk yaşamaları gözlemlenmektedir. Bu rahatsızlığa genellikle gebelik dönemi ve doğum esnasındaki yaşanan hasarlar sebebiyet vermektedir. Yani bebeğin doğum esnasında yaşadığı oksijensiz kalma durumu neticesinde oluşmaktadır.

Başlarda yaşanan bu rahatsızlık türünün iyi yönü ise ilerleyici olmamasıdır. Bilinçli bir yaklaşım tarzının yanı sıra SP teşhisi konulduğu vakit etkin bir şekilde çocuk rehabilitasyonundaki tedavinin başlatılması gerekmektedir. Özellikle 0-7 yaş grubundaki çocuklar için önem arz eden bu durum ilerleyen sürede farklı sorunlara yol açmaması açısından çok önemli bir zaman dilimi sayılmaktadır.

Normal seviyede kas gelişimini sağlamak amaçlı yapılan SP tedavisi çocuk rehabilitasyon merkezinde önemli bir yer tutmaktadır. Hayata kazandırılan çocuğun yeterli motor gelişimi sağlandıktan sonra önemli bir adım geçilmiş olacaktır. Bu nedenle SP teşhisi konulan çocukların mutlaka çocuk rehabilitasyonuna gitmesi gerekmektedir. Çünkü ebeveynlerin ev ortamındaki uyguladığı metotlar yetersiz kalmaktadır.Çocuk Rehabilitasyon ve Musküler Distrofi

Çocuk rehabilitasyon merkezinde musküler distrofi alanına ait olan kas hastalıkları bölümü de vardır. Bu bölümde kaslarda oluşan hasarın ilerlemesine engel olacak çalışmalar ve tedaviler yapılmaktadır.

İleri yaşlarda büyük bir problem oluşmaması açısından önemli rol oynayan bu hastalığın tedavisinde çocuk rehabilitasyon merkezine gitmek şarttır. Hekim kararı doğrultusunda ilerlenecek seviye önem arz etmektedir. Bu anlamda gerekli kontrollerinde düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Çünkü dikkate alınmadığı takdirde kaslar erime, hareket kısıtlığı, psikolojik ve fiziksel anlamda zorlanmalar ve çocuğun gelişiminde bozukluk görülmesi muhtemel sonuçlardan biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Özellikle kas çalıştırma hareketleri ve doğru uygulama teknikleri önemli yer tutmaktadır. Çalıştırılmayan kas yapısı zaman içinde körelmeye başlayacağından düzenli program gereklidir. Bu rahatsızlığın içeriğinde doğum esnasında oluşabilen yaralanmaya bağlı olarak erb paralizi rahatsızlığına da bakılmaktadır.

Yapılan egzersizler ve uygulamaların aile içi katkılar sayesinde düzenli seviyeye ulaştırılması çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle doğum sonrası 0-7 yaş grubu çocuklar için genetik faktörler, doğumsal riskler ve oluşan kaza ve travmalar önemli yer tutmaktadır. Geç kalınmış bir tedavi şekli çocuğunuzun tüm hayatını etkileyeceğinden zamanında yapılması gereken kontroller önemlidir.Çocuk Rehabilitasyon ve Herediter Ataksi

Çocuk rehabilitasyon merkezinin ilgilendiği hastalık gruplarından biri olan Herediter ataksi rahatsızlığı genel olarak çocuğun hareket etme zorluğu yaşaması, mimiklerinde zorluk yaşaması ve konuşma güçlüğü çekmesi ile alakalı olarak ilerlemektedir. Ayrıca mimik hareketlerinin de dikkate alındığı bu rahatsızlık türü heterojen hastalık grubuna bağlıdır.

Yürüyüş bozukluğundan göz hareketlerinin bozukluğuna kadar koordinasyon bir şekilde oluşan gelişim ve büyüme bozukluklarıyla ilgilenen Herediter ataksi rahatsızlığı hastalık grubuna bağlı olarak çocuk rehabilitasyon merkezinde tedavi edilen rahatsız olarak bilinmektedir. Genetik risklerin öne çıktığı bu hastalıkta çocuk rehabilitasyon merkezleri önemli rol oynasa da genel olarak tam teşhis ve tanı konması uzun süre alabilmektedir. Ayrıca geç kalınmış tedavilerde 7 tipe ayrılan hastalık grubu çocuğun daha ileri boyutta rahatsızlık yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Özellikle telenjiektazi ve okümülatorataksi en sık görülen ve yaygın olan çeşitleri olarak öne çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan çocuklar için başlarda çok önem arz etmeyen durumlar ileriki yaşlarda çok daha büyük zorluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle tanı ve teşhis konulma sonrası mutlaka rehabilitasyon merkezi ile iletişime geçilmesi gereklidir.Çocuk Rehabilitasyon ve Down Sendromu

Çocuk rehabilitasyon alanının ilgilendiği en önemli konuların başında gelen down sendromlu çocuklar genel olarak 21.ci kromozom çiftinde fazladan oluşan kromozom ile meydana geldiği bilinmektedir. Down sendromu genel olarak aynı tip belirgin yüz ifadesine sahip olmasıyla bilinmektedir. Fiziksel anlamda gelişemeyen çocukların zekâ seviyesi de aynı şekilde geri kalmasıyla bilinmektedir.

Yaklaşık olarak 750 ile 1000 doğumda 1 görülen bu rahatsızlık hem çocuk hem de aileler için uzun ve zorlu bir süreç başlatmış olur. Beraberinde gelişen kalp hastalıkları da bu çocuklarda görülmekte olan rahatsızlıklardan biri sayılmaktadır. Hafif ve orta derece de başlayabilen bu rahatsızlık türünde çocuk rehabilitasyon merkezine çok önemli seviye de ihtiyaç duyulmaktadır.

Gelişimi açısından en kolay yöntemlerin öne çıkarıldığı rehabilitasyon alanlarında çocukların yaşamsal aktiviteleri her geçen gün daha üst düzeye çıkarılmaktadır. Genel olarak aileler ve çocuklarda bu önemli desteğe ihtiyaç duyduklarından süreç daha hafif şekilde ilerlemektedir. Tıbbi anlamda görülen bu tedavi ve etkin faaliyetler sonrası sosyal anlamda çocukların hayata kazandırıldıkları çocuk rehabilitasyonlarında normal çocukların etkinliklerinden ayrı tutulmayan ve hatta ekstra sayılabilecek birçok faaliyet programları da mevcut kılınmaktadır.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Çocuk Nöroşirurjisi, Beyin Pili

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp