Cilt (Deri) Kanseri

Cilt (Deri) Kanseri

Cilt (Deri) kanseri de farklı birçok kanser türü gibi cilt ve çoğu zaman tehlikeli olabilen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada cilt kanseri cilt dokusunda üzerinde oluşan ve kötü huylu tümörler grubuna giren melanom ile kategorize edilebilen bir kanser türü olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık bazı kişilerde bir takım öncül belirtiler gösterip ortaya çıkabilirken bazı vakalarda ise genel olarak belirti vermeksizin oluşabilmektedir.Cilt (Deri) Kanseri Genel Tanıtım

Deri kanserleri içinde ise en tehlikeli ve sonuçları bakımından da yaşamsal risk yaratabilen tür olan bu tür kanserlerde vücut üzerinde oluşan ve ben olarak isimlendirilen yapıların da önemi büyük olabilmektedir. Farklı türde kanser çeşitleri içinde ise Melanom olarak isimlendirilen tür çok daha önem arz etmektedir.

Cilt (Deri) kanseri olarak oldukça önemli olan ve deri hücrelerinden kaynaklanan bu kanser türü ise hem ortaya çıkması hem etkileri hem de yayılma gücü gibi unsurlar bakımından son derece ciddi hastalıklar içinde sayılmaktadır. Her kanser türünde olduğu gibi bu türde de en önemli çıkış noktalarından bir tanesi de hastalığın ilk evrelerinde tespit edilmesi durumu olmaktadır.

Bu sayede kanserin hem etkileri ve tehlikesi büyümemiş olmaktadır hem de olası başka organ ve dokulara yayılma önlenmiş olmaktadır. İnsan cilt yapısına rengini veren hücrelerin farklı nedenlere bağlı olarak kontrolsüz olarak bölündüğü bir durum olarak da ifade edilen bu hastalık tanı ve teşhisinde farklı tekniklerde kullanılabilmektedir.

Cilt (Deri) kanseri diğer tehlikeli ve hayati risk oluşturan kanser türleri gibi kişilerde görülebilir. Fakat bazı özelliklere sahip bireyler bu kansere yakalanma durumu bakımından diğer kişilere göre çok daha yüksek olasılıklar taşımaktadırlar. Bu noktada en önemli yakalanma olasılık durumları ise özellikle cilt yapıları ve renkleri açık olan kişilerin uzun süreler ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruz kalmaları olabilmektedir.

Yine sahip olunan benler de bu kanser türü için bir ön koşul olabilmektedir, ben sayısı çok fazla olan ve kontrolsüz olarak benleri çoğalan bireyler de hastalık için daha yüksek risk gösterebilmektedir. Her kanser türünde olduğu gibi bu çeşitte de genetik faktörler ve kalıtsal aile durumları da yine kansere yakalanma için önemli faktörler arasında sayılmaktadır.


Cilt (Deri) Kanseri Bilgi FormuCilt (Deri) Kanseri Belirtiler

Cilt (Deri) kanseri genel anlamda belirtileri bakımından farklı unsurlar taşıyabilen bir kanser türü olarak da tanımlanmaktadır. Bu durumda bu kanser türünün kişiler için oluşturmuş olduğu risk ve tehlike boyutlarını artıran bir konu başlığı olabilmektedir.

Cilt kanseri genel olarak vücut üzerinde çok daha önceden meydana gelmiş yerleşik bir ben yapısının üzerinde meydana gelebilmektedir. Bu nedenle benler her zaman dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Yine kişiler eğer çok sayıda ben oluşumuna sahiplerse bu benlerini düzenli aralıklarla takip etmeleri de gerekmektedir. Yine şüphe durulan durumlarda ise hiç vakit kaybetmeden hemen bir uzmana başvurulması hastalığın seyri ve genel sağlık durumu açısından çok fazla önem taşımaktadır.

Cilt (Deri) kanseri oluşumu olan melanom yapıları ise bazı durumlarda sağlıklı ve düzgün cilt yapısı üzerinde de meydana gelebilmektedirler. Bu nedenle oluşan normal olmayan bir ben yapısı genel anlamda bu hastalığa işaret etme durumu da taşıyabilmektedir. Bu kanser türü için en önemli belirti ise her zaman oluşan normal olmayan ben yapıları da olabilmektedir. Farklı durumlarda ise normal görünümlü ben kitleleri de kanser olma özelliği de taşıyabilmektedir.

Genel olarak ben üzerinde bu kanser türünün varlığına işaret eden bazı belirtiler bulunmaktadır, bunlar şu şekilde sıralanabilirler;

  • Ben üzerinde meydana gelen aşırı kaşıntılar
  • Ben üzerinde cilt yapısında soyulmaların olması
  • Ben üzerinde meydana gelen şişmeler
  • Benlerde yaşanan şekil değişiklikleri


Cilt (Deri) Kanseri Tanı Yöntemleri

Cilt (Deri) kanseri için uzman sağlık kurumlarında ve konunun uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanan etkili ve farklı tanı yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tanı yöntemleri ile özellikle sahip olunan benin normal mi yoksa kanserli mi olduğu da ortaya açık olarak konulabilmektedir. Bu özellikte ki tehlikeli hastalıklarda ise erken tanının tedavi için önemi çok fazla olabilmektedir.

Bu yüzden tanı ve teşhis yöntem ve işlemleri de oldukça fazla önem taşıyan konular olmaktadır. Temel olarak ten üzerinde ki ben lezyonlarında gelişen bu hastalığın teşhis içinde bu yapıların incelenmesi ve uygun şekillerde tahlil edilmeleri gerekmektedir. Bu sayede yaşanan sorunun boyutları ve izlenmesi gereken tedavi yöntemleri sağlıklı ve net bir şekilde ortaya koyulabilmektedir.

Cilt (Deri) kanseri vakalarında kullanılan ve genel olarak olumlu sonuçlar veren tanı ve teşhis yöntemlerinden bir tanesi de Dermatoskopi olarak isimlendirilen işlem olmaktadır. Bu yöntem ile oldukça fazla büyütülüp incelenebilen cilt ve ben yapısı hakkında en doğru ve isabetli kararı da vermek mümkün olabilmektedir. Bu yöntem ile birlikte göz ve ellerle yapılan fiziki kontroller de mevcut yapının herhangi bir kanser özelliği taşıyıp taşımadığını ortaya koyabilmektedir.

Fakat bütün bu yöntemlerle ve diğer tanı tekniklerine ek olarak en kesin ve net teşhis ise yapılan cerrahi operasyonlarla ortaya koyulabilmektedir. Bu noktada bu tanı yöntemlerinin hangisinin uygulanacağının kararını ise uzmanlar mevcut duruma göre verebilmektedir.Cilt (Deri) Kanseri Tedavi Yöntemleri

Cilt (Deri) kanseri tedavi yöntemleri ise öncelikle tam olarak kanser teşhisinin konulduktan sonra başlayan bir işlemler bütünü olmaktadır. Deri kanserlerinde ise kesinleşen tanı ve teşhis aşamasının ardından tedavi aşamasına uzman hekim tarafından geçilmektedir. Farklı kanser türlerine göre bu kanser türünde ise en ideal ve tek etkin tedavi yöntemi olarak ise cerrahi işlemler gösterilmektedir.

Cerrahi işlemler ile kanser oluşumu olan ben yapısı alınarak kişinin bu ciddi sağlık sorunundan kurtulması sağlanmaktadır. Yine cilt kanserleri sürekli olarak fark edilip görülebilen deri yüzeylerinde oluşan hastalıklar olduğu için hem fark edilmesi hem de müdahale edilmesi kolay durumlar olmaktadır.

Cilt (Deri) kanseri tedavi aşamasında ise ben çevresi ve kanserli alan cerrahlar tarafından temizlenmektedir. Fakat ilerlemiş kanser durumlarında ise farklı organ ve bölgelere sıçrama durumu olduğu için farklı işlemler de yapılabilmektedir. Bu durumlarda ise özellikle yayılma riski bulunan diğer bölgelere uygulanan biyopsilerle o bölgelerde ki kanser durumu da tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek adına ise kişilerin şüphelendikleri ben oluşumları için hızlı bir şekilde sağlık kuruluşlarına başvurmaları büyük önem ve hayati derecece de fayda taşımaktadır. Yapılan cerrahi işlemler sonrasında ise hasta genel durumu itibariyle takip edilmeye ve düzenli aralıklarla kontrol edilmeye de devam edilmektedir.

Cilt (Deri) Kanserinden Korunma Yolları

Cilt (Deri) kanseri cilt yüzeyini etkileyen fakat ilerlemiş aşamalarında farklı organlara da siyaret edebilen bir kanser türü olarak kategorize edilmektedir. Bu kapsam da bu kanser türünden korunmak ya da erken tanı ve teşhise ulaşmak için de kişilerin kendilerinin yapabileceği bazı olaylar bulunmaktadır. Bu noktada kişilerin belirli aralıklarla vücutlarını genel ve bütün olarak incelemeleri yapabilecekleri şeylerden birisi olarak gösterilmektedir.

Bunlar dışında ise şu önlemler kişilerin yapmaları için tavsiye edilmektedir;

  • Vücutta yer alan benlerin düzenli olarak takip ve kontrol edilmesi
  • Uzun süre korunmasız olarak güneş altında kalmamak
  • Solaryum ve benzeri uygulamaların fazlasından kaçınmak
  • Güneş altına çıkıldığı zaman cildi koruyucu kıyafetler seçmek

Deri Kistlerinin Alınması, Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Sivilce ve Akne Tedavisi, Ben Aldırma


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp