En Son Eklenenler


Burun Estetiği Rinoplasti 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Burun Estetiği Rinoplasti


Burun Estetiği Rinoplasti

Burun estetiği (Rinoplasti) farklı nedenlere bağlı olarak uzman cerrahlar tarafından yapılan estetik operasyonlardan bir tanesi olarak tanımlanmaktadır.

Burun estetiği olmak isteyen kişiler ise genel anlamda operasyon öncesinde farklı tetkik ve muayenelerden de geçirilmektedir.

Burun Estetiği Rinoplasti 2022

Beraberinde ise yapılacak olan işlemin türü ve çeşidi ise genel koşullar altında uzman doktor ve sağlık ekibi tarafından planlanmaktadır. Yine ameliyat süreci ve ameliyat sonrası süreçlerde hastalara ve genel durumlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bununla birlikte farklı vakalarda farklı ameliyat teknikleri de yine uzman hekimler tarafından tercih edilebilmekte ve bu yönde operasyonlar da uygulanabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBurun Estetiği Nedir?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı genel anlamda burunun farklı nedenlere bağlı olarak bozulan şeklinin değiştirilip daha sağlıklı bir hale getirilmesi olarak da ifade edilmektedir. Bu kapsamda hem kemik hem de kıkırdak yapısından oluşan burun organının mevcut şekli ve yapısı bu operasyon ile değiştirilebilmektedir.

Bir diğer ismi de Rinoplasti olan bu işlemler ise her vakada farklı sebeplere bağlı olarak da yapılabilmektedir. Özellikle temel yaşamsal ve sağlık açısından son derece önemli olan burun organının yapısal bozuklukları da bu ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Ayrıca estetik olarak olumsuz görünümlere sahip olan kişiler de bu ameliyat seçenekleri ile çok daha doğal ve sağlıklı görünümlere de kavuşabilmektedir.

Burun estetiği (Rinoplasti) operasyonunun yapılmasına neden olan etkenler ise hem görünüm hem de fiziksel sağlık alanları ile de ilgili olabilmektedir. Kişinin burnunda ki şekil bozukluğundan dolayı zor nefes alması ya da farklı sağlık sorunları yaşaması gibi durumlarda da bu ameliyat sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Ayrıca hem doğuştan gelebilen hem de farklı travmalar sonucu yaşanan burun hasarlarına bağlı olarak oluşan bozulmalarda da yine Rinoplasti operasyonu uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Yine bu estetik ameliyatların ücretleri de farklı kriterlere göre değişiklikler gösterebilen konuların içinde yer almaktadır. Bu bağlamda yapılacak operasyonun fiyatları ise birçok unsurun değerlendirilmesi ve bir araya gelmesi ile ortaya çıkabilmektedir.Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı da bir cerrahi işlem olduğu için operasyon temel tıbbi kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Yine ameliyat öncesinde yapılması gerekenler ve uygulanması şart olan unsurlarda her zaman dikkatlice ele alınmaktadır. Bu estetik ameliyatta kişilerin burun kıkırdakları, cilt ve deri yüzeyi ve kemik yapısı için işlemler yapılmaktadır. Bu unsurlar için ise farklı işlemler ve uygulamalarda birlikte ele alınıp, uygulanabilmektedir.

Yine sadece kıkırdak ya da kemik yapısı için operasyon yapılabileceği gibi her iki unsur içinde aynı anda işlemler yapılabilmektedir. Bu estetik ameliyatların bir diğer önemli özelliği ise genel olarak bireysel olarak planlamaları ve bu şekilde uygulanmaları olmaktadır. Bu bağlamda her kişi için yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda farklı bir işlem ve operasyon da özel olarak tasarlanabilmektedir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı ise temel olarak önemli ve ciddi ameliyatlar içinde yer almakta ve kabul edilmektedir. Bu kapsamda ameliyat öncesi ise hastaların genel olarak başarılı bir operasyon geçirmeleri için son derece önemli olmaktadır.

Bu kapsamda oluşabilecek operasyon riskleri ve aynı zamanda doğabilecek komplikasyonlar gibi konularda uzmanlarca ele alınmaktadır. Rinoplasti ameliyatı ise operasyon öncesi, ameliyat aşaması ve operasyon sonrası olarak da ayrı bölümlere de ayrılmaktadır. Özellikle ameliyat öncesi aşamada ise hekimler ameliyat olacak kişileri ayrıntılı bir muayene ve gözlem altına almaktadırlar. Yine farklı birçok test ve tetkik de kişilere dikkatlice ve özenle uygulanmaktadır.Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Burun estetiği (Rinoplasti) temel olarak genel şartları taşıyan ve burun organı ile estetiksel ya da sağlık anlamında sorunları olan kişilere yapılmaktadır.

Bu kapsamda şu sebeplere bağlı olarak oluşan sorunlar neticesinde bu ameliyat uzmanlar tarafından planlanıp, uygulanabilmektedir;

 • Fiziksel bir etkiye bağlı olarak burun yapısında bozulma olması
 • Doğuştan gelen burun şekil bozuklukları
 • Görünüm ve estetik olarak oluşan kaygılar
 • Burun içyapısında meydana gelen hasarlar

Bu ve daha farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan durumlar sonrasında kişiler bu estetik ameliyatı olmak için uzman kurumlara başvurabilmektedir. Bu başvuru sonrası ise ameliyat süreci uzman hekim kontrolünde başlatılıp, gerekli adımlar izlenerek operasyon kararı verilebilmektedir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatları sonrasında ise hem genel anlamda hem de bu operasyona özel olarak oluşabilecek bazı riskler de bulunmaktadır. Ameliyat özelinde gelişebilecek bazı riskler dışında ise Rinoplasti operasyonuna bağlı olarak da bazı komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali de bulunmaktadır.

Bu kapsamda genel olarak oluşabilecek bazı riskler ise şunlardır;

 • Anestezi ile ilgili oluşabilecek sorunlar
 • Ameliyat sonrası gelişebilecek enfeksiyon durumları
 • Ameliyat sırasında ya da sonrasında kanama yaşanması
 • Nefes almada zorluk yaşabilmesi
 • Kalıcı şekil bozulmaları oluşması
 • Burun cilt yapısında renk değişimleri

Operasyon öncesinde ise oluşma ihtimali olan bu tür sorunlar da kişilere ayrıntılı olarak aktarılmakta ve bilgiler de verilmektedir.Burun Estetiği Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı sonrasında da genel olarak yapılan her ameliyat sonrasında olduğu gibi dikkat edilmesi gerekenler olmaktadır. Ayrıca operasyonun türü, büyüklüğü ve hastanın genel sağlık durumu da operasyon sonrasını etkileyen unsurlar olarak kabul edilmektedir.

Ameliyat sonrası ise oluşabilecek olumsuz durumların en aza indirilmesi için farklı tedavi ve iyileştirme teknikleri de devreye sokulmaktadır. Yine özellikle ameliyat sonrası ilk günler başta olmak üzere kişilerinde son derece dikkatli olmaları gerektiği de önemle üzerinde durulan konular içinde yer almaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın burnunun içinde yer alan pansumanlar ise belirli bir süre sonunda alınmakta ve duruma göre kanamayı durdurmak içinde farklı uygulamalar yapılmaktadır.Burun Estetiği için Uygun muyum?

Burun estetiği (Rinoplasti) farklı çeşitleri olan ameliyat ve operasyonlardan oluşmaktadır. Bu kapsamda özellikle burun ve burun yapısı ile ilgili meydana gelmiş farklı sorun ve bozulmalarda bu ameliyatlar çok fazla tercih edilebilmektedir. Genel anlamda ise Rinoplasti ameliyatları estetik kapsamında yetişkin bireylere ve 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılmaktadır.

Bunun dışında uzman doktorun yapacağı ayrıntılı sağlık taraması sonrasında da operasyon için fazla risk taşımayan kişilere de bu ameliyatlar yapılmaktadır. Özellikle kemerli burun yapısı, burun da oluşan şekil bozuklukları, kırılmalara bağlı oluşan kemik ve kıkırdak sorunları gibi problemleri olan kişiler de bu operasyonlar için başvurabilmektedir. Temel olarak ise amaçlanan burnun hem görünüm hem de fiziksel sağlık açısından uygun forma getirilmesi olmaktadır.Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği (Rinoplasti) fiyatları ve genel anlamda oluşacak maliyetleri ise değişik kriterlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu kriterler genel anlamda hem işlemler ile hem de farklı unsurlarla da alakalı olabilmektedir. Fiyatlandırmayı belirleyen unsurların başında ise cerrah seçimi aynı zamanda kullanılacak malzeme çeşidi gibi önemli konularda yer almaktadır.

Yine operasyonun türü, büyüklüğü ve riski gibi durumlarda temel olarak fiyatları etkileyen diğer unsurlar olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda seçilecek sağlık kurumu da yine toplam maliyetlerin ortaya çıkması konusunda oldukça belirleyici ve etkileyici konu başlıkları içinde yer alabilmektedir.

Bişektomi, Botoks, Popo Estetiği

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Burun Estetiği Fiyatları


Burun Estetiği

Burun estetiği uygulamalarında tercih edilen tekniğe ve burun estetiğini gerçekleştirecek uzmanlara bağlı olarak, ameliyat fiyatları değişmektedir. Burun estetiği için belirlenen işlemler, ameliyat haricindeki geçici özellikteki uygulamalar da olabilir. Estetik cerrahi uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen burun estetiği işlemleri, hastaların tercihine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Burun Estetiği Rinoplasti 2022

Burun estetiği kapsamında belirtilen işlemler, hastaların isteğine ve estetik cerrahların gerekli görmesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Burun estetiği için belirtilen işlemler ve estetik operasyonların uygulama detayları, yazı başlıkları içerisinde tüm özellikleriyle ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBurun Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Burun estetiği yöntemleri arasında en fazla tercih edilen teknikler aşağıda sıralanmıştır:

 • Açık burun estetiği ameliyatı
 • Kapalı burun ameliyatı
 • Modifiye doğurtma burun estetiği
 • Doğurtma burun estetiği
 • İpli burun kaldırma uygulaması
 • Burun ucu kaldırma
 • Burun dolgusu

Burun estetiği için belirlenen yöntemler, geçici ve kalıcı olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir. Geçici burun estetiği operasyonlarında, herhangi bir cerrahi müdahale bulunmamakta ve hastalara iğne yoluyla çeşitli ilaçlar verilmektedir. Özellikle burun kaldırma işlemleri için tercih edilen geçici burun estetiği uygulaması, hastaların belirli süreliğine estetik görünümü yakalamasını sağlamaktadır. Burun ameliyatları sonrasında ise hastalara kalıcı burun görüntüsü sunulmakta ve hastaların tekrar aynı estetik problemlerle karşılaşması engellenmektedir.Burun Estetiği Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

Burun ameliyatının genel özellikleri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Burun estetiği, kişilerin görünüşündeki orantısızlıkları gidermek amacıyla uygulanmaktadır.
 • Burun estetiği uygulamaları, ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
 • Burun esteti işlemleri için hastalara lokal anestezi verilirken, detaylı ve uzun süreli ameliyatlarda, hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.
 • Lokal anestezi tercih edilen uygulamalarda, damar yoluyla sedasyon verilir ve hastaların gevşemesi sağlanır.
 • Burun estetiği ameliyatları, ortalama 2 saat boyunca devam etmektedir.
 • İkinci ya da üçüncü evredeki burun estetiği ameliyatlarında, hastaların kulak kıkırdağı ya da kaburga kıkırdağı alınmaktadır.
 • Alınan kıkırdaklar, burundaki tahribatı gidermek için burna yerleştirilmektedir.
 • Burun ameliyatları için belirlenen yöntemler tamamlandıktan sonra, burun içerisine özel silikon tamponlar yerleştirilmektedir.
 • Burna koyulan tamponlar, kanamanın kontrol altına alınması için1 hafta boyunca burunda kalmak zorundadır.
 • Burun estetiğinde cerrahi müdahale talep etmeyen hastalar, geçici süreli etki gösteren işlemler uygulanabilir.

Burnun uzun olması, eğrilik bulunması, kıkırdak yapısının geniş ya da büyük olması, burnun yüz ile orantı sağlamaması gibi etkenlerde, burun estetiği uygulamalarıyla görüntünün düzelmesi sağlanmaktadır.Burun Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Burun estetiği yapılan durumlar, aşağıdaki listede belirtilmiştir:

 • Hastaların burnunun, normalden daha büyük ya da daha küçük olması durumunda, burun estetiği uygulanmaktadır.
 • Hastaların nefes almasına engel olan herhangi bir yapının bulunması, burun deliklerinin çok küçük olması ya da hava kanallarını engelleyen yapıların bulunması gibi etkenlere bağlı olarak, burun estetiği ameliyatı uygulanmaktadır.
 • Hastaların burnunun üzerinde, hörgücü andıran kıkırdak ve kemik yapısının bulunması, burnun estetik açıdan kötü görünmesine yol açmaktadır.
 • Burun görüntüsünün normal standartlara gelmesi için burun estetiği uygulamaları tercih edilir.
 • Burunda kemer bulunması, burun estetiği için gerekçe sayılan durumlar arasında yer almaktadır.
 • Burnun ucunun aşağı doğru erilmesi ya da burun ucunda düşme yaşanması gibi durumlarda, burun estetiği işlemleriyle tedavi uygulanmaktadır.
 • Daha önce yapılmış burun estetiği uygulamalarından memnun kalmayan hastalar, tekrardan burun ameliyatı olabilirler.


Burun Estetiği Kimlere Yapılmaz, Burun Estetiğini Engelleyen Faktörler Nelerdir?

Burun estetiği yapılmayan durumlar ve estetik operasyonuna engel çıkaran faktörler şu şekildedir:

 • Burun estetiği uygulamaları, çok acil olmadığı sürece, 18 yaşından küçük kişilere yapılmamaktadır.
 • Hastaların burun estetiği yaptırabilmesi için yüz ve kemik gelişimini tamamlaması gerekmektedir.
 • Ortalama 17-18 yaşını tamamlayan hastalar, burun estetiği kapsamında tedaviye alınabilirler.
 • Burnun gelişimindeki problem sebebiyle, hastalarda ciddi sağlık problemlerinin gelişeceği tespit edildiğinde, burun estetiği yapılmaktadır.
 • Hastaların kendi talepleri üzerine yapılacak burun estetiği işlemlerinde, hastaların sağlık durumu kontrol edilmektedir.
 • Hastaların ağır şeker sorunu ya da kan sulandırıcı etki uyandıracak farklı bir sorunu bulunması durumunda, burun estetiği işlemlerinin gerçekleşmesi zorlaşacaktır.
 • Burun estetiği için kemik ve kıkırdak sağlığının yerinde olması gerekir.
 • Kemik erimesi bulunan hastalar, burun estetiği yaptıramazlar.


Burun estetiği ameliyatında kullanılan teknikler nelerdir?

Burun estetiği teknikleri ve kullanılan yöntemler, aşağıda sıralanmıştır:

 • Açık Burun Estetiği: Açık burun ameliyatına, hastaların burun deliklerinin altında, iki adet küçük kesi açılmaktadır. Burnun kanatlarının altından kesi açıldıktan sonra, burnun üst derisi yukarı yönlü kaldırılmaktadır. Burun derisinin kaldırılmasının ardından, hastaların burun kemiği ve burun kıkırdağı, istenen şekilde düzeltilmektedir. Burnun istenen şekle erişmesinin ardından, burun derisi geri kapatılır ve kesi açılan bölgeye, görünmez iple dikiş atılır.
 • Kapalı Burun Estetiği: Kapalı burun estetiği, iki burun deliğinden bir tanesinin içerisinden girildikten sonra, kesi olmadan burun içerisinde işlem yapılması anlamına gelmektedir.

Burun ameliyatı tamamlandıktan sonra, hastaların burnuna silikon tampon yerleştirilir. Burun içindeki kanamayı kontrol altına alan bu tamponlar, gazlı bez kullanım gerekliliğini ortadan kaldırmıştır. Hastaların ameliyatı üzerinden 1 hafta geçtikten sonra, burun içerisindeki tampon kolaylıkla çıkarılmakta ve burnun normal hale gelmesi sağlanmaktadır.Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Burun estetiği iyileşme sürecinde, hastaların karşılaştığı durumlar, tüm detaylarıyla açıklanmıştır:

 • Burun ameliyatından çıkan hastalar, 1 gün boyunca gözetim altında tutulmaktadır. 1 gece hastanede yatan hastalara, ilk
 • 24sat boyunca soğuk kompres uygulanmakta ve ameliyat bölgesinde şişlik oluşumu engellenmektedir.
 • Burun ameliyatı sonrası ilk birkaç gün boyunca, hastaların sıvı ya da çiğneme gerektirmeyen yumuşak besinleri tüketmesi gerekmektedir.
 • Hastaların ameliyat sonrası en fazla karşılaştıkları durum, burun ve göz çevresinde morluk oluşmasıdır.
 • Gözaltı ve burunda oluşan ödemler, kısa sürede kendiliğinden yok olacaktır.
 • Bu dönemde morarma ve ödemlerin en az seviyeye inmesi için bölgeye buz kompres yapılması gerekmektedir.
 • Hastaların iyileşme sürecinde, başlarını kalp seviyesinden yüksekte tutması gerekmektedir.
 • Burun içerisindeki silikon tamponlar, ameliyattan 2 gün sonra çıkarılmakta ve kanama kontrol altına alınmaktadır.
 • Hastaların yaşadıkları ağrılar, ağız yoluyla alınacak ağrı kesiciler sayesinde giderilebilir.
 • Hastaların ilk bir hafta boyunca, aralıksız dinlenmesi ve ani hareketlerden uzak durması gerekir.
 • Ameliyatın üzerinden 10 gün geçmeden, hastaların seyahat etmemesi şart koşulmuştur.
 • İlk 2 haftalık iyileşme sürecinde, hastaların ağır yük kaldırmaması, ani hareket yapmaması, spor ve koşulardan uzak duması gerekir.
 • İlk duş için en az 2 gün beklenmesi ve suyun ılık olmasına dikkat edilmesi şarttır.
 • Ameliyattan sonraki ilk 1 aylık süreçte, hastaların güneş ışığına doğrudan bakmaması ve kendini güneş ışınlarından koruması gerekmektedir.
 • 1 ila 3 aylık süre içerisinde, hastaların dışarıda güneş gözlüğü kullanması gerekir.

Burun estetiği ameliyatının kesin sonuçları için en az 12 ay beklenmesi gerekir. 12 aylık sürecin sonunda, hastaların burnundaki ödemler geçmekte ve burun yeni halini almaktadır. Burun estetiği komplikasyonları, şişlik ve morluklar şeklinde kendini göstermektedir. Nadir olsa da burun içerisinde kanamalar olabilir ve hastaların genzinde kan toplanabilir. Burun içerisindeki dokular iyileşene kadar, pansuman ve temizlik kurallarına dikkat edilmelidir. Çok düşük bir ihtimal olsa da hastaların ameliyat bölgesinde iltihap oluşabilir.

Meme Büyütme Fiyatları, Meme Küçültme Fiyatları, Uyluk Germe Fiyatları, Liposuction Fiyatları, Sakal Ekimi Fiyatları,

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp