Burun Ameliyatı Fiyatları


Burun Ameliyatı Fiyatları 2021 Dora Hospital

Burun estetiği uygulamaları, estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilmektedir. Hastaların dış görünüşüne dair değişikliklerin yapılmasını sağlayan burun estetiği, burundaki yapısal bozukluklara bağlı olarak, farklı tutarda ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Burun estetiği için belirtilen işlem ücretleri, hastaların talep ettiği uygulama modeline ve operasyonu gerçekleştirecek cerrahın kimliğine göre farklılık gösterebilir.

Burun Ameliyatı Fiyatları 2022

Hastaların fiziki görünümü için uygulanan burun estetiği operasyonları, burun yapısını kalıcı olarak yenilemektedir. Ameliyat tercih eden hastalar, burunlarındaki problemi kalıcı şekilde giderebilirken, ameliyat harici uygulamalar, kısa süreli etkiler oluşturmaktadır. Burun estetiği uygulamaları hakkına merak edilenler ve burun ameliyatının genel özellikleri, yazı içerisinde başlıklar halinde ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBurun Ameliyatı İçin Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Burun ameliyatı çeşitleri ve kullanılan yöntemler, aşağıda sıralanmıştır:

Açık burun ameliyatı
Kapalı / izsiz burun ameliyatı
Doğurtma şeklinde gerçekleştirilen burun ameliyatı
Modifiye doğurtma tekniğiyle gerçekleştirilen burun ameliyatı

Yukarıda sıralanan burun ameliyatları arasında en fazla tercih edilen yöntemlerin genel özellikleri, aşağıda sıralanmıştır:

Açık Burun Estetiği: Burun ucunun en altından açılacak bir kesi sonrası, gerekli cerrahi işlemler gerçekleştirilmektedir. Hastaların ameliyat sonrasında, herhangi bir dikiş izi ya da ameliyat izi sorunuyla karşılaşması söz konusu değildir. Açık burun estetiğinin olumsuz yolu, iyileşme sürecinin diğer yönteme göre daha uzun olmasıdır. Kapalı burun ameliyatından aha geç iyileşen açık burun ameliyatı, hastalarda morarma ve şişmelere yol açmaktadır.

Kapalı Burun Ameliyatı: İzsiz burun estetiği olarak da bilinen kapalı burun ameliyatı, hastaların yüzüne herhangi bir kesi açılmadan gerçekleştirilmektedir. Burun deliklerinden içeri girilerek gerçekleştirilen kapalı burun ameliyatı sonrasında, dikiş ya da farklı bir teknik kullanılmamaktadır. Kapalı burun ameliyatının en önemli özelliği, kısa sürede iyileşmesi ve iz bırakmamasıdır.Burun Estetiği Öncesine Nelere Dikkat Edilir, Değerlendirme Sürecinin Detayları Nelerdir?

Burun estetiği değerlendirme süreci için dikkate alınan konular şunlardır:

Ameliyat öncesinde, hastaların burun ucu ve dudağı arasındaki açı değerlendirilmektedir. Erkek hastaları 90 derecelik açıda burun ucuna sahip olması ve kadınlarda 110 derecelik burun ucu açısının bulunması, estetik açıdan olumlu olarak değerlendirilmektedir.
Burun ucunda yer alan kıkırdakların boyutları ve genişlikleri incelenmektedir. Kıkırdak yapısının genişliği, burun ucuyla olan simetrisi ve boyutları, estetik ameliyatın seyrini değiştirecektir.
Burun kemeri oluşmasına yol açan kemik ve kıkırdak karışımı yapının bulunması, burnun hörgüç şeklini almasına yol açmaktadır. Bu görüntünün olup olmaması, burun estetiği ameliyatındaki teknikleri doğrudan etkilemektedir.
Burun genişliği ve hastaların burnuyla yüzü arasındaki oran, estetik görünüm için etkili sayılmaktadır.
Burun ve alın arasında meydana gelen açı boyutu, burun estetiği öncesi ölçülmektedir.
Hastaların nefes alıp ermede zorluk yaşayıp yaşamadığını belirlemek için iki burun deliği de ayrı ayrı test edilmektedir.

Yukarıda belirtilen faktörler ele alınarak, hastaların burun estetiği ameliyatı için temel plan hazırlanmakta ve bu plan üzerinden, tedavi sürecine gidilmektedir.Nefes Alma Zorluğunun Sebepleri Nelerdir?

Nefes alma probleminin oluşumunu tetikleyen faktörler, aşağıda tüm detaylarıyla sıralanmıştır:

Burun yapısındaki septum adlı oluşum, burnun arkasında kemik dokusunun gelişmesi ve ön bölgede kıkırdak oluşumuna sebep olmaktadır. Septum oluşumu sebebiyle, hastaların bir ya da iki burun deliğinde nefes alma zorluğu meydana gelmektedir. Septum kaynaklı ortaya çıkan nefes alma probleminde, Septum Deviasyonu adı verilmektedir.

Burnun fonksiyonel yapısı sebebiyle, burun sırtı ve burun ucunun birleşim noktasındaki hava akışı, problem oluşturmaya başlamaktadır. Hava geçişinin yaşandığı bölgede meydana gelen geçiş sorunu, burun kanatlarının nefes alıp vermede içeri çökmesine yol açmaktadır. Hastaların burun kanatları, nefes alırken içeri yönlü hareket ediyorsa, fonksiyonel nefes alma problemi bulunmaktadır.Burun Estetiği Ameliyatının Detayları Nelerdir?

Burun estetiği özellikleri ve burun ameliyatında dikkat edilen konular şu şekildedir:

Burun estetiği ameliyatı, hastaların burnundaki fizyolojik ve yapısal bozuklukların tamamen iyileşmesini sağlamaktadır.
Estetik açıdan, yüzde orantısız bir görünüm oluşturan burun yapısı, ameliyat sonrası istenen boyutlara gelmekte ve yüzle burun arasında simetri oluşmaktadır.
Burun ameliyatlarında, dikişsiz ve kesi olmayan kapalı uygulamalar tercih edildiğinden, hastaların yüzlerinde herhangi bir ameliyat izi oluşmayacaktır.
Burun yapısı sebebiyle hastaların nefes alma sorunu yaşaması, geniz eti problemi yaşaması ya da konuşurken genizden ses çıkarması gibi etkenler, burun ameliyatının temel nedenleri sayılmaktadır.
Hastaların burun çatısına herhangi bir zarar vermeden uygulanan burun estetiği ameliyatları sorasında, estetikli görüntüsü oluşmamakta ve burun tamamen doğal bir görünüm sağlamaktadır.
Burun üzerinde herhangi bir iz kalmaması adına, burun içerisindeki kıkırdak yapısı ve kemik yapısına doğrudan müdahale edilse de burun derisinde herhangi bir oynama yapılmamaktadır.Burun Estetiği Ameliyatı Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Burun estetiğinin uygulanışı için belirtilen aşamalar aşağıda sıralanmıştır:

Burun estetiği uygulamaları, lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Hastaların gerginliğini azaltmak adına, damar yolundan sedasyon verilmekte ve hastaların rahatlaması sağlanmaktadır.
Burun estetiği uygulamaları, ortalama 2 saat içerisinde sona ermektedir. Burun estetiği için belirtilen süre, tercih edilen uygulama sayısına ve uygulama özelliğine göre değişiklik gösterebilir.
Hastalar uyuşturulduktan sonra, burun bölgesine içten ya da dıştan müdahale edilecektir.
Ameliyat öncesi yapılan incelemelerde, kapalı ya da açık burun ameliyatı yapılacağına karar verilmektedir. Belirlenen işlem türüne bağlı olarak, burna kesi atılmakta ya da burun içinden uygulama başlatılmaktadır.
Açık burun estetiği ameliyatının tercih edilmesi durumunda, hastaların burnunun alt kısmından küçük bir kesi açılmaktadır.
Açılan kesi üzerinden, hastaların burnuna erişim sağlandıktan sona, içerdeki kemik ve kıkırdak yapısı istenen şekilde düzenlenmektedir.
Burun yapısı için gerekli işlemleri uygulayan estetik cerrahı, burun derisini tekrarda kapatmakta ve görünmez ipler kullanarak, kesi yerini dikmektedir.
Kesi yeri dikildikten sonra, hastalar odaya çıkarılır ve aynı gün içinde taburcu edilir.
Kapalı burun ameliyatında ise hastaların burnuna herhangi bir kesi açılmamakta ve burun deliklerinden işlem gerçekleştirilmektedir.
Burun deliğinden, gerekli bölgelerde inceltme ya da değişiklik yapıldıktan sonra, burna herhangi bir dikiş atılmamakta ve tampon yerleştirilmektedir.

Tercih edilen burun estetiği türüne bağlı olarak, hastaların iyileşme süresi değişiklik göstermektedir. Kapalı burun ameliyatları sonrasında, hastalar kısa sürede toparlanır ve sosyal hayatına geri döner. Açık burun estetiği ise daha uzun ve meşakkatli iyileşme sürecine sahiptir. Kapalı burun estetiği sonrasında, dikiş aldırma sorunu bulunmamakta ve tamponlar çıkarıldıktan sonra, hastalar normal burun görüntüsüne kavuşmaktadır.Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinde dikkat edilecekler ve ameliyat sonrası karşılaşılabilen durumlar, detaylı şekilde sıralanmıştır:

Ameliyat sonrası ilk iki hafta boyunca, hastaların tampon temizliğine dikkat etmesi gerekir. Tampon düzenli olarak temizlenmeli ve bölgenin hava alması sağlanmalıdır.
Ameliyattan sonraki ilk 3 gün boyunca, soğuk kompres yapılması gerekir.
Oluşan ağrılar için ağız yolundan ağrı kesici alınmalıdır.
Ağırlık kaldırma, koşu, yüzme ve karşılıklı vücut teması gerektiren spor aktiviteleri, en az 1 ay boyunca yapılmamalıdır.
Burun estetiği sonrası yürüyüş yapmak için en az 3 gün beklemek gerekir.
Hastaların en az 1 hafta dinlenmesi ve başını yüksek tutacak yastıklarda uyuması gerekir.
Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler, ortalama 2 hafta içerisinde tamamen yok olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Burun Ameliyatı Fiyatları


Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun ameliyatları, teknolojinin gelişmesinden ve bu gelişimlerin tıp dünyasına uygulanmaya başlanmasından sonra oldukça sık tercih edilen ameliyat seçenekleri arasında girmiştir. Burun ameliyatı, ilgili kimselerin hem sağlık problemleri sebebiyle hem de görsel nedenler ile yaptırabilecekleri bir ameliyattır. Sağlık sorunları nedeniyle burun ameliyatı müdahalesi gerektiğinde, hastanın estetik açıdan da şikayetleri olması durumunda burun estetiği ameliyatıyla beraber de gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Ameliyatı Fiyatları 2022

Burun ameliyatı estetik endişenin yanında şu sebepler nedeniyle gerçekleştirilebilmektedir:

 • Deviasyon olarak bilinen yani ilgili hastanın burun kıkırdağında ya da burun kemiğindeki eğrilikten dolayı nefes alıp vermede sıkıntı yaşanması halinde hastanın ameliyat olması gerekmektedir.
 • İlgili kimsenin burnunun kırılması halinde de ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.
 • İlgili kimsenin horlaması halinde ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Dora Sağlık Bilgi Formuİlgili kimsenin yukarıda sayılan sağlık sorunları ile karşılaşması halinde uzman bir doktora başvurması ve muayene olması gerekmektedir. Burun ameliyatı fiyatları yapılan müdahalenin sebeplerine göre farklılık göstermektedir. İlgili kimsenin sadece burnunda yaptıracağı estetik müdahale fiyatı ile bu müdahaleye ek olarak beraber yaptıracağı nefes alma sorunlarının giderilmesi işlemi tedavisinin fiyatları farklılık göstermektedir. Yani ilgili kimsenin burun ameliyatı ile elde etmek istediği sonuca göre gerekli olan müdahaleler değişeceği için Burun Ameliyatı Fiyatları bu durumdan etkilenecektir.Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatı, ilgili kişilerin estetik sorunları veya sağlık tedavisi sorunları sebebiyle uygulanması gerekebilen bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatı ilgili kimsenin burnunun kemerli olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin asimetrik olması, burun ile dudak arasındaki mesafenin çok uzun ya da küçük olması halinde uygulanabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı ile ilgili kimse hem estetik açıdan hem de sağlık açısından daha verimli bir hayat yaşayabilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği ameliyatı, ilgili kimsenin burun ucunun istediğinden daha büyük, daha küçük, daha düşük veya daha kalkık olması halinde talebine uygun olarak burun ucunun düzeltilmesi ameliyatıdır. Burun ucu ameliyatı diğer burun ameliyatlarına göre daha kolay ve ucuz bir ameliyattır. Çünkü ilgili kimsenin burun kemiğinin düzgün olması hem ameliyatın daha kısa sürmesine hem de bu ameliyata uygulanacak tedavi yöntemlerinin daha ucuz olmasına sebep olmaktadır. Bu sebepler de burun ameliyatlarını ilgili kimsenin lehine pozitif yönde etkilemektedir.Burun Estetiği Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mı?

Burun estetiği ameliyatında yaş sınırı, ilgili kimsenin ruhsal gelişimine, cinsiyetine ve fiziksel gelişimine göre farklılık göstermektedir. Burun ameliyatı tedavisi isteyen kimsenin kadın olması halinde kadınların fiziksel büyümeleri erkeklere göre daha hızlı gerçekleştiğinden 16 yaşından itibaren burun ameliyatı gerçekleştirmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İlgili kimsenin erkek olması halinde ise erkeklerin fiziksel gelişimini daha geç tamamlanmalarından dolayı ilgili kimse 18 yaşından itibaren burun estetiği ameliyatı olabilmektedir. Ancak her ne kadar fiziksel gelişim sonrası burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilebilmekte ise de ilgili kimsenin ruhsal gelişimini tamamladıktan sonra burun estetiği ameliyatını gerçekleştirmesi daha yararına olacaktır. Burun estetiği ameliyatında dikkat edilmesi gereken bir diğer yaş ve cinsiyet olayı ise erkeklerde 50 yaş sonrası burun ameliyatlarıdır. Çünkü 50 yaşını aşmış erkeklerdeki burun ameliyatı erkeklerin yeni görüntülerine adapte olamamasından dolayı oldukça sıkıntılı bir sürece dönüşebilmektedir.Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler, ilgili kimsenin sağlık durumuna ve ruh durumuna göre farklılık gösterse de herkesin yapması gereken işlemler bulunmaktadır. İlgili kimseler için en önem arz eden husus ise doktor tavsiyesidir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde doktor tarafından verilen tavsiyelere mutlaka uyulması gerekmektedir.

İlgili kimselerin genel olarak burun ameliyatı öncesi yapması gerekenler ise şu şekildedir:

 • İlgili kimse sigara içiyorsa ameliyat tarihinden en az iki hafta önce sigarayı bırakması ya da ara vermesi gerekmektedir.
 • Alkol kanı sulandırdığından dolayı ilgili kimse alkol tüketiyorsa ameliyat tarihinden 1 hafta önce alkol tüketimine ara vermelidir.
 • İlgili kimse ameliyat tarihinden bir hafta önce kan sulandırıcı yiyecek, içecek ve ilaçlardan uzak durmalıdır. Hangi ilaçların kan sulandırıcı etkiye sahip olduğunu kullandığı ilaçları doktoruna tam ve doğru bir şekilde söyleyerek öğrenebilmektedir.
 • Burun ameliyatı yaptırmayı düşünen kimsenin mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir doktora başvurması gerekmektedir.
 • Sağlık durumu ile ilgili olarak doktora tam ve doğru bilgiler verilmesi gerekmektedir.


Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Burun estetiği sonrası yapılması gerekenler, hastanın hızlı ve rahat bir şekilde iyileşme talebini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için dikkat etmesi gereken noktalardır.

Hastanın burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat etmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Hasta doktorunun ameliyat sonrası tavsiyelerini dinlemeleri ve bu tavsiyelere uymaya çalışmalıdır.
 • Hasta ameliyattan 4 saat sonra su içmeye başlamalıdır.
 • Hasta ameliyat sonrası burnundan akan pembemsi sıvıya karşı hazırlıklı olmalı ve bu durum nedeniyle tedirgin olmamalıdır. -Son derece olağan bir durumdur.
 • Hasta ameliyat sonrası burnunda bulunan tamponlardan dolayı nefes alıp vermede zorluk yaşayabilmektedir.
 • Hasta ameliyattan sonra 3 ila 7 günlük bir süre içerisinde spor yapmamalıdır.
 • Ameliyattan 3 – 6 hafta sonrasına kadar ise ağır egzersizlerden kaçınmalıdır.
 • Hasta ameliyat sonrası yara olan bölgenin enfeksiyon kapmaması için ilgili bölgenin temizliğine dikkat etmelidir.
 • Hasta ameliyat sonrası güneş ışınlarına direk maruz kalmamalıdır. Güneşe maruz kalmaması gereken süre ise yaranın iyileşme sürecine göre 3 ile 6 hafta arasında değişmektedir.


Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı süresi, hem ameliyat olacak hem de ameliyat olmayı düşünen kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Burun estetiği ameliyatının süresi gelişen teknolojiler ile birlikte oldukça kısalmış durumdadır. Burun estetiği ameliyatı sadece estetik beklentiler ile yapılıyorsa 2 ile 2 buçuk saat arası bir süre sürmektedir. Burun estetiği ameliyatı estetik beklentilerin yanında sağlık problemlerinin tedavisini de içeriyorsa bu süre 6 ya da 7 saate kadar uzayabilmektedir.

Burun Ameliyatı SGK Karşılar Mı?

Burun estetiği ameliyatı SGK tarafından karşılanır mı sorusu oldukça merak edilmektedir. SGK’nın burun estetiği ameliyatını karşılamaması asıl olsa da bazı durumlarda karşılanabilmektedir.

SGK tarafından karşılanan burun ameliyatları ise şu şekildedir:

 • İlgili kimse sağlık problemlerinden dolayı burun ameliyatı gerçekleştiriyorsa karşılanabilmektedir.
 • İlgili kimsenin burun içi ameliyatlarında karşılanabilmektedir.
 • İlgili kimse bir kaza ya da kırılma sonrası bu durumla karşılaşmışsa karşılanabilmektedir.

Bu durumlar dışında kalan durumlar için SGK tarafından burun ameliyatı masrafları karşılanmamaktadır. Ancak ilgili kimsenin daha önce yaptırmış olduğu özel sağlık sigortası var ise ve bu sigorta poliçesine burun ameliyatı dahil edilmiş ise ilgili kimse burun ameliyatını özel sağlık sigortası kapsamında gerçekleştirebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatını Devlet Hastaneleri Yapıyor Mu?

Devlet hastanelerinde burun ameliyatı hem Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde hem de üniversitelerde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu hastanelerde de burun ameliyatı için SGK’nın istediği şartlardan birinin var olması gerekmektedir. SGK tarafından istenen şartların olması halinde burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. İlgili kimsenin böyle bir talebinin olması halinde ameliyat olmayı düşündüğü hastaneyi iyi araştırması gerekmektedir. İlgili kimse hastaneyi araştırırken uzman bir doktor tarafından ameliyata alınacağını teyit etmelidir. Burun ameliyatı hem sağlık sorunlarını çözdüğü hem de estetik görünümü düzelttiği için oldukça önemli bir ameliyattır. Ameliyat detayları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve fiyat bilgisi edinmek için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. Uzman doktorlarımız tarafından her türlü sorunuz cevaplandırılmaktadır.

Bişektomi Fiyatları, Sakal Ekimi Fiyatları, Burun Estetiği Fiyatları, Burun Estetiği Fiyatları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp