Bulimia (Bulimia Nervoza)


Bulimia Nervoza

Bu yeme bozukluğunda kişiler genelde tıka basa yedikten sonra kilo alma korkusuyla yediklerini kendilerini kusturarak, aşırı egzersiz yaparak veya bağırsak çalıştırıcı ilaçlar kullanarak kalorilerden kurtulmaya çalışırlar.

Bulimia (Bulimia Nervoza) 2022


Bu aşırı yeme ve daha sonra yediklerini çıkartma veya kurtulma çabası genelde gizlilik içinde yapılır ve kişide ciddi bir utanç ve suçluluk duygusu yaratır. Bulimia hastaları da tıpkı Anoreksiya hastaları gibi kilo almaktan korkarlar ve genelde bedenlerin görüntüsünden (kilo ve şekil) oldukça mutsuzdurlar. Bulimia da uzun vadede mide/bağırsak sorunları, su kaybı ve kalp sorunları gibi ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Bulimik kişiler anoreksik kişilerin aksine yanlış yeme davranışlarının farkındadırlar, farkında olmadıkları kısım bu yeme bozukluğunun bedenlerine ve psişelerine ne kadar zarar verdiğidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bulimianın Belirtileri Nelerdir?

  • Fiziksel olarak rahatsız olana kadar tıka basa yemek
  • Gizlice yemek yemek
  • Kilo almadan oldukça fazla miktarda yemek yemek
  • Yemekten sonra hemen tuvalete gitmek (yediklerini çıkartmak için)
  • Yemekten sonra aşırı egzersiz yapmak veya bağırsak çalıştırıcı yöntemlere başvurmak

  Bulimia nervoza tedavi edilmezse, hayati tehlike arz edebilir. Eğer siz veya tanıdığınız birisi bu rahatsızlıkla mücadele ediyorsa lütfen bir uzmandan yardım alın veya yardım almasını sağlayın.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp