En Son Eklenenler


Böbrek Taşı 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Böbrek Taşı


Böbrek Taşı

Böbrek taşı şiddetli ağrı ile öne çıkan en önemli böbrek rahatsızlıklarından biri olarak bilinmektedir. Kişinin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi bakımından böbreğin işlevi çok önemli rol oynamaktadır. Atık madde yapısının vücuttan çıkarılmasında görev alan böbrek yapısında oluşan taş birikintileri ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Böbrek taşının oluşumuna yönelik kişinin dayanılmaz ağrılar yaşaması mümkün olmaktadır.

Böbrek Taşı 2022

Filtre görevi gören böbrek yapısında biriken atık madde ve tuz, mineral birikintileri beraberinde taş oluştuğu bilinmektedir. Çevresel faktörlerden dolayı kaynaklanabilen bu durum kişinin yaşamını sürdürdüğü coğrafi bölgeye yönelikte değişkenlik taşımaktadır. Ek olarak böbrek taşı oluşmasındaki en önemli risk faktörü kişinin yanlış beslenme tarzına sahip olmasından kaynaklandığı bilinmektedir.

Böbrek taşı vücutta filtre görevi gören böbrek yapısındaki atık madde işlevinin sürdürülmesi bakımından sorun oluşturan sağlık problemi olarak bilinmektedir. Bu durum kişinin yanlış beslenme tarzına sahip olması veya yaşadığı bölgede yer alan besin kaynaklarının aşırı kullanılması sebebiyle de oluşabilmektedir.


Kesin bir şekilde net bir neden öne çıkmadığı için birçok durum aynı anda söz konusu olabilmektedir. Uzun süre zarfında belirti oluşturmayan böbrek taşlarının idrar yoluna yansıması halinde çok şiddetli ağrılar oluşturduğu bilinmektedir. Ağrılar eşliğinde hastaneye giden hastalar açısından acil müdahale gerektirebilen durumlarda öne çıkmaktadır. Bununla birlikte böbreklerinde taş biriken kişilerin tarif ettiği sancı hali batma hissine benzemektedir. Bu nedenle de dayanılmaz ağrı oluşturduğu en iyi şekilde ifade edilen bir durumdur.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBöbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı kanda bulunan mineral yapısının dengesi bozulması halinde ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Kanda bulunan atık madde yapısını filtreleme görevi ile sürdüren böbreğin kristalleşme yüzünden sorun yaşaması böbrek taşını oluşturmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı kristalleşme sorununun çözünürlük kaybı yaşaması veya azalması durumunda bu taşlar böbreğe zarar vermeye başlamaktadır. Kristal birikmesinden kaynaklanan böbrek taşları toplayıcı sistem yapısı içinde çökmeye başlamaktadır.

Beraberinde ise böbrek taşları oluşarak kişide çok yoğun ve şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Böbrek taşı oluşmasındaki en önemli pay kişinin beslenme durumu ile ilgili olmaktadır. Bu nedenle beslenme düzeninden kaynaklı ilerleyen bir sorun olarak öne çıktığı bilinmektedir. Özellikle ağrı oluşumu taşların idrar yoluna düşmesi halinde başlamaktadır. İdrar yoluna düşmemiş fakat böbrek içinde meydana gelen taşlaşma hali çok net bir şekilde fark edilemeyen durumlar arasındadır.

Böbrek taşı oluşumunda rol oynayan faktörlerin başında beslenme şekli öne çıksa da ikinci olarak kişinin yaş sınırı ve yaşadığı coğrafi bölgenin konumu da öne çıkmaktadır. Oluşan taşların genel yapısı %80 oranında kalsiyum oksalat taş türü olarak bilinmektedir. Enfeksiyon nedeniyle taş oluşmuş ise bu taş türü ürik asit taşları şeklinde belirtilmektedir. Ayrıca sistin ve kalsiyum fosfat türü taşlarda görülebilmektedir. Hayvansal gıdaların aşırı tüketilmesi ve rafine şekerinin yoğun şekilde tüketilmesi böbrek taşı oluşumunda önemli role sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte böbrek yapısında oluşan bir bozukluk nedeniyle de böbrek taşı oluşması mümkündür.Böbrek Taşı Nedenleri

Böbrek taşı nedenleri arasında öne çıkan ilk durum kişinin beslenme alışkanlıkları olarak bilinmektedir. Ayrıca filtreleme görevi yapmasından dolayı böbreklerin gün içinde belirli miktarda suya ihtiyacı bulunmaktadır. Su yetersizliğinden oluşan durum neticesinde de böbrek taşı oluştuğu bilinmektedir. Böbrek taşı ile ilgili genel nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Yüksek hayvansal protein gıda alımı nedeniyle oluşması
 • Gereğinden fazla sodyum tüketilmesi nedeniyle oluşması
 • Yüksek seviyede rafine şekeri kullanımı nedeniyle oluşması
 • Kahve tüketimi nedeniyle oluşması
 • Aşırı kakao tüketimi nedeniyle oluşması
 • İdrar yolu enfeksiyonu yaşanması nedeniyle oluşması
 • Böbrekteki yapısal bozulma nedeniyle oluşması
 • Yaş sınırı
 • Yaşanılan coğrafi bölge
 • Az miktarda su tüketilmesi
 • Bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle oluşması
 • Genetik faktörler

Böbrek taşı oluşmasının nedenleri yukarıda sıralanmış olup kişinin yaşam tarzı ile ilgili olan bir durum olarak bilinmektedir. Sıralanan nedenler yüzünden böbrek taşı oluşumu başlamış olup kanda biriken mineral yapılar belirli bir dengede çözülemez hale gelmektedir. Çözülemediği ve üst üste birikmesi halinde de böbrek taşı oluşturmaktadır.Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı belirtileri taşın büyüklüğüne yönelik hissedilen semptomlarla anlaşılabilmektedir. Her insanın vücudunda zaman zaman oluşabilen çok ufak boyutlardaki böbrek taşları idrar yolundan geçerek vücuttan dışarı atılabilmektedir. Bu nedenle fark edilme durumu çok düşüktür. Fakat belirli bir büyüklüğe ulaşmış taşlar birikme yaparak ağrı veya sancı oluşturmaya başladığı bilinmektedir. Kişide meydana gelen böbrek taşı rahatsızlığına yönelik ortaya çıkan belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İdrar yapma esnasında yoğun ağrı oluşturması
 • İdrar yapısında kan görülmesi
 • Mide bulantısı beraberinde kusma halini başlatması
 • Aşırı derece idrar yapma isteği oluşturması
 • Tuvalete gidildiğinde çok az miktarda idrar yapılabilmesi ve idrar yaparken zorluk yaşanması
 • Yüksek ateş oluşturması beraberinde vücut titremesi oluşturması

Yukarıda belirtilen durumlar genel bakımdan böbrek taşı oluşumu sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar şeklinde de değerlendirilmektedir. Kişinin yaşadığı belirtiler dâhilinde hastaneye başvurması önemli ölçüde tedaviyi hızlandıracak bir durum olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte her insanda aynı belirtilerin oluşmaması veya hiçbir belirtinin görülmemesi de mümkündür. Tesadüf olarak saptanabilen böbrek taşları çeşitli tetkikler eşliğinde gözlemlenen bir durum olarak açığa çıkmaktadır.Böbrek Taşı Tanı Yöntemleri

Böbrek taşı oluşumu genellikle ağrılar eşliğinde belirti verebilen bir durum olmasından dolayı hastaneye giden kişinin şikâyeti doğrultusunda bazı tanı yöntemlerinin uygulanması gerekli görülmektedir. Hekim tarafından yapılan fiziki muayene de kişide oluşan belirtiler dikkatle dinlendikten sonra böbrek taşı oluşumuna yönelik şüpheyi giderme açısından üriner sistem grafisi ve ultrasonografi çekilmektedir. Her iki tetkik yönteminin aynı anda kullanılması halinde böbrek taşlarının teşhis edilmesi mümkün sayılmaktadır.

Taş oluşumundan kaynaklandığı düşünülen idrar yolu enfeksiyonları kişide mevcut olan bir durum ise analiz yapma açısından idrar tetkiki de yapılmaktadır. Oluşan durumunun tam tespiti ve tanısını koyma açısından kan tetkikleri de yapıldığı bilinmektedir. Genel bakımdan taş oluşumu gözlemlenmiş olan kişilerde taş yerinin tespiti, boyutu açısından BT taraması da yapılması gerekmektedir. Çünkü böyle bir durumda hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Yer tespiti açısından da bilgisayarlı tomografi çekilmesi ameliyat öncesi ön hazırlık sayılmaktadır. Bu işlem haricinde yapılan yöntemlerin biri de hastanın damar yolundan ilaç verilerek röntgen çekilmesi şeklinde bilinmektedir. Röntgen çekimi sayesinde böbreklerdeki kan akışı, idrar yoluna çıkışı ve tıkalı alanlarda net bir şekilde tespit edilebilmektedir.Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavi yöntemlerinde yapılacak müdahaleye yönelik en önemli durum taş yeri, taşın boyutu ve oluşum nedenleri olarak bilinmektedir. Yapılan tedavi planlamasında bu üç durumu gözeten hekimler sık tekrarlayan taş oluşumuna yönelik altta yatan nedene odaklanmaktadır. İlaçla veya bol su tüketilmesi ile kendiliğinde düşebilen ufak boydaki taşlar, böbrek rahatsızlığının geçmesini sağlamaktadır. Fakat büyük taşların idrar yolunu tıkaması halinde ve kişinin dayanılmaz sancı çekmeye başlaması sebebiyle cerrahi müdahale yapıldığı bilinmektedir.

Ameliyatla çıkarılan taşların sonrasında kişinin beslenme alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekmektedir. Ayrıca bol su tüketilmesi böbrek taşlarının oluşmasını engelleyen bir durum olduğu gibi küçük taşlarında da atılmasını sağlayan önemli bir faktör sayılmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp