En Son Eklenenler


Bişektomi 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Bişektomi


Bişektomi

Bişektomi ya da bilinen diğer bir ismiyle yanak ameliyatı genel olarak estetik operasyonlardan bir tanesi olarak tanımlanmaktadır.

Hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebildiği estetik cerrahisi seçeneklerden biri olan bu uygulamada genel olarak kişilerin yüz bölgelerine ve yanak çevrelerine işlemler yapılmaktadır.

Bişektomi 2022

Bu yapılan işlemlerle kişilerin çok daha sağlıklı ve genç görünümler kazanması da sağlanabilmektedir. İnsanların birçoğu ise bu tür estetik operasyon ve işlemleri çok daha iyi görünmek ve kendilerini daha mutlu hissetmek adına da yaptırabilmektedirler. Bu kapsam da bu tür estetik uygulamaların fiziksel etkilerinin dışında kişilerin üzerinde psikolojik olarak da fazlasıyla olumlu etkileri olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Bişektomi ameliyatı ile kişilerin yüz hatları ve görünüşleri ise temel olarak çok daha iyi ve etkileyici şekillere getirilebilmektedir. Bu nokta da bu operasyonlar ile özellikle yanak bölgesine yapılan işlemlerin ardından kişilerin elmacık kemik bölgeleri de çok daha fazla ön plana çıkabilmektedir. Bu da temel görünüş ve yüz hatları bakımından oldukça iyi sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Genel olarak estetik operasyonlar için de sıklıkla tercih edilen bu işlem ise farklı şartları taşıyan ve uygun yaşta olan hemen her bireye uygulanabilme özellikleri de taşımaktadır. Bu açılardan da genel anlamda insanların sıklıkla tercih edebildikleri operasyonlar arasında da gösterilmektedir. Bununla birlikte kişiler farklı nedenlere bağlı olarak da bu estetik cerrahi müdahale seçeneğini tercih edebilmektedirler.

Bişektomi olarak isimlendirilen yüz ve yanak ameliyatları ise yine belirli şartları ve unsurları taşıyan kişilere yapılabilmektedir. Bu noktada bu operasyonun sınırları ise genel olarak kişilerin fiziksel durumları, yaşları, kiloları gibi faktörler tarafından çizilebilmektedir.

Bu kapsam da bu operasyonu kendilerine yaptırmak isteyen erkek ya da kadın bireylerin şu şartları taşımaları genel olarak istenmektedir;

 • Normal olarak belirlenen kilo sınırları içinde olmak
 • Yüz yapısının genel olarak yuvarlak bir yapıya sahip olması
 • Yasal yaş sınırı olan 18 yaşından büyük olmak
 • Aşırı ve çok fazla kilolu olmamak
 • 45 yaşının altında olmak
 • Genel olarak sağlıklı olmak

Bişektomi operasyonları için gerekli olan bu unsurları taşıyan ve bu işlemi yaptırmak isteyen her kişi uzmanlara başvurup kendileri ile ilgili en ideal sonuçları alabilmek için uygulamaları başlatabilmektedirler. Bu operasyon ile hedeflenen ana amaçlardan bir tanesi ise yüz hattının çok daha ince ve düz bir forma kavuşturulması amacı olmaktadır. Yine gerekli şartları taşıyan kişilerin genel durumları da uzman hekimler tarafından operasyona uygunluk bakımından değerlendirmeye alınabilmektedir.
Ayrıca yapılan ameliyat sonrası hastalar için yatarak veya hastanede kalarak bir tedavi planlaması da yapılmamaktadır. Bu nedenle işlem bittikten sonra kişiler operasyon günü sağlık kuruluşundan ayrılabilmektedirler. Bu durumda kişilerin işlem sonrasında normal hayatlarına dönme sürelerini son derece kısaltan bir etken olarak gösterilmektedir.Bişektomi Nasıl yapılır?

Bişektomi hastalara ayakta ve yatırılmadan yapılan bir ameliyat olarak ifade edilmektedir. Bu estetik cerrahi operasyonunda kişiler genel olarak lokal anestezi kullanılarak işlem altına alınabilmektedirler. Bu durumda operasyonun olumsuz etkiler bakımından olası durumlarını aza indirebilmektedir. Yanak ameliyatı olarak da tanımlanan bu işlem öncesinde ve sonrasında ise yapılması genel anlamda önemli olan bazı hususlarda bulunmaktadır.

Bu noktalar her cerrahi operasyonda yaşanabilecek olan ameliyat risklerini en alt seviyelere çekmek için yapılmaktadır. Bu sayede hastalar bakımından farklı sorun ve komplikasyonlarla karşı karşıya kalma risklerini de oldukça alt seviyelere indirilmiş olmaktadır. Amaçlanan estetik görünüme kavuşabilen bireyler aynı zamanda çok kısa süreler içinde de yapılan cerrahi müdahalenin etkilerini üzerlerinden atabilmektedirler.

Bişektomi operasyonu yanaklara yapılan bir işlem olduğu için etki alanları içine ağız içi bölgesi ve kısımları da girmektedir. Bu nedenle bu operasyon öncesinde son derece önemli olan bir konu ise yeterince ve etkili bir şekilde ağız içi hijyeninin sağlanması olmaktadır. Yapılan bu temizlik ise genel olarak işlem sırasında ve sonrasında oluşabilecek farklı enfeksiyonların oluşmalarını engelleme konusunda son derece önemli bir konu başlığı olmaktadır.

Bu işlem ise temel olarak ağız içinde yanakların iç kısımlarına uygulanan işlemler olarak yapılmaktadır. Uzman cerrahlar bu bölgeye keserek müdahale ederler ve devamında gerekli işlemleri yapmakta ve işlem sonrasında ise bölgeyi kapatmaktadırlar. İşlemler sırasında ise hastalar genel olarak uyutulmamaktadırlar sadece işlem yapılan bölgeye anestezi uygulaması yapılmaktadır.Bişektomi Ameliyatı

Bişektomi ameliyatları sırasında asıl hedeflenen işlemler ise yanakların iç kısımlarında yer alan ve görünümü etkileyen yağ dokularına yönelik olarak yapılmaktadır. Bu aşamada açılan yanak içlerinde yer alan bu yağ yapıları o bölgeden cerrahlar tarafından uygun yöntemlerle alınmaktadır. Bu yapılan işlem vakalarda kişinin her iki yanak içi bölgesine de aynı şekilde ve yöntemlerle uygulanmaktadır.

Dikiş yöntemiyle kapatılan operasyon bölgeleri farklı destek unsurları ile de desteklenebilmektedir. Devamında ise operasyon sonuçlanmakta ve hasta bir süre sonra ise sağlık kurumundan taburcu edilebilmektedir. Genel olarak bu yanak içi ameliyatları ise normal koşul ve durumlar altında ortalama yarım saat ile bir saat arasında sürebilmektedir.

Bişektomi operasyonu sonrasında ise hastaların dikkat etmeleri gereken farklı unsur ve noktalarda bulunmaktadır. Bu unsurlar hem hastaların iyileşme süreçlerini hem de olası yaşanacak olumsuz durumların önlenmesi açısından son derece önem taşıyabilmektedir. Bu sayede başarılı geçen ameliyatlar sonrasında iyileşme süreleri de hızlı ve sağlıklı olarak atlatılabilmektedir. Aksi durumlarda ise hastaların iyileşme süreleri çok daha uzun zamanlar alabilirken aynı zamanda farklı türden komplikasyonlarda görülebilmektedir.

Bu açıdan hastaların operasyon öncesinde ve ameliyat sonrası şu noktalara dikkat etmeleri önem taşıyabilmektedir;

 • Operasyon sonrası ilk üç dört gün önerilen besinlerin tüketilmesi
 • Ameliyat sonrasında güneş ışınlarına direk olarak maruz kalınmaması
 • Ameliyat öncesi alkol ve sigara kullanılmaması
 • Operasyon öncesi özellikle kanın sulanmasını sağlayan ilaçların alınmaması


Bişektomi Risk Faktörleri

Bişektomi işlemi de temel olarak bir cerrahi işlem yani ameliyat olduğu için her ameliyat sonrası meydana gelebilecek riskleri taşıyabilmektedir. Bu noktada ise operasyon süreci, operasyonu yapan uzman, kişinin genel durumu ve ameliyat sonrası durumlar bu faktörlerde belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle hastaların olabilecek zararlar ve riskleri de bilmeleri oldukça önem taşıyan bir konu olarak görülmektedir.

Risk faktörleri ise genel olarak uygulanacak tedbirler ve alınacak önlemlerle en az seviyelere de çekilebilmektedir. Yine hekimin uzmanlık ve yetkinlik dereceleri de bu risklerin oluşup oluşmaması ile yakından ilgili olabilmektedir. İşinde uzman olan ve tecrübeli bir hekim ile yapılan operasyon çok daha az risk ve sorun faktörünü de üzerinde taşıyabilmektedir.

Bişektomi ameliyatları sonrasında iyileşme süreleri de oluşabilen etkilerde genel anlamda kişilerden kişilere göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada farklı kişilerde farklı iyileşme süreleri görülebilmektedir.

Bunun dışında bu ameliyat sonrasında oluşabilecek bazı sorunlar ya da riskler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Operasyon bölgesinde gelişebilen enfeksiyonlar
 • Yaraların iyileşmesinin süresinin uzaması
 • Yüz bölgesinde meydana gelebilen şişmeler
 • Bazı durumlarda yüz felçleri yaşanması
 • Kanama sorunları
 • Anestezi kaynaklı oluşabilen sorunlar
 • Yüz ve yanak bölgesinde bazı durumlarda uyuşmalar yaşanması
 • Sürekli devam edebilen şiddetli ağrılar
 • Yüz hatlarının istenmeyen şekiller alabilmesi

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bişektomi Fiyatları


Bişektomi Fiyatları

Bişektomi Fiyatları, kişilerin tercih ettiği işlem türüne ve operasyonu gerçekleştiren uzmanlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 • Bişektomi ameliyatı, yüz bölgesinin daha ince ve uzun bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır.
 • Estetik cerrahi uygulamaları arasında yer alan Bişektomi uygulaması, yanak estetiği olarak da tanımlanmaktadır.
 • Kadın ve erkekler tarafından tercih edilen Bişektomi uygulaması, yanak bölgesindeki fazla yağ yastıklarını almakta ve yüz hatlarının daha keskin bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.
Bişektomi Fiyatları 2022

Kişilerin çenesinin ve elmacık kemiklerinin daha belirgin bir görüntüye sahip olmasını sağlayan Bişektomi uygulaması, yanak bölgesindeki fazla yağların alınmasıyla gerçekleşmektedir.

Tamamen istek üzerine gerçekleştirilen Bişektomi uygulaması, hastaların estetik kaygılarını gidermekte ve yüz hatlarının daha ön plana olmasını sağlamaktadır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBişektomi Uygulamasının Özellikleri Nelerdir, Bişektomi Ne İşe Yarar?

Bişektomi estetiği, kişilerin yüz hatlarında belirli bir oran yakalamak amacıyla uygulanmaktadır. Estetik açıdan, ideal bir yüz görüntüsüne sahip olmak isteyen kişiler, estetik cerrahların uygulayacağı Bişektomi ameliyatı sonrasında, kalıcı bir çözüm yakalayabilir. Kilo oranının normal olmasına karşın, yapı gereği yanak bölgesinde fazla yağlanma görülebilir. Yüzün tombul olmasına yol açan iri yanaklar, kişilerin istemediği bir görüntü olarak değerlendirilmektedir.

Yanak bölgesinde biriken ve yanakların büyük görünmesine yol açan yağ dokusuna, bukkal yağ dokusu adı verilmektedir. Bukkal yağ dokusu, genetik etkenler, kilo alımı ve ilerleyen yaş sebebiyle formunu değiştirmektedir. Yüz hatlarının üçgen bir görünüme kavuşması ve daha keskin olması için yanak içindeki yağ yastıkları inceltilmektedir. Ameliyatla gerçekleştirilen bu işlemler, yanak içerisinde 1 cm kalınlığında kesi açılmasının ardından, içerideki fazla yağ dokusunun alınması şeklinde ilerlemektedir.Kimler Bişektomi Uygulaması Yaptırabilir, Bişektomi Kimler İçin Uygundur?

Bişektomi yaptıracak kişilerin, en az 25 yaşında olması gerekmektedir. Bişektomi ameliyatı için yaş ve cinsiyet ayrımı gözetilmese de ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyonla karşılaşmamak adına, en az 25 yaşın tamamlanması şart görülmektedir. Yüz hatlarının tamamen yerleşmesi için belirlenen 25 yaş kuralı, 25 yaşından önce kişilerde görülen yüz ve yağ dokusu değişimlerini engellemeyi amaçlamaktadır. Yanak estetiği olarak da adlandırılan Bişektomi uygulaması için kişilerin yanak bölgesinde yeterli miktarda yağ yastığı bulunmak zorundadır.

Bukkal yağ dokusu bulunmayan kişiler, Bişektomi uygulaması sonrasında olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktadır. Kişilerin yüz hatlarının kalın olması, yanak bölgesinde fazla yağ dokusunun bulunması, tombul yanak görünümünün bulunması, yüz hatları sebebiyle kilolu görüntü oluşması gibi etkenlere sahip olan kişilere, Bişektomi ameliyatı uygulanabilir.Bişektomi Ameliyatından Sonra Karşılaşılan Durumlar Nelerdir?

Bişektomi estetiği sonrası, hastaların hastanede yatmasına gerek duyulmamaktadır. Tedavi süresinin evden takip edilmesi ve uygulama esnasında, kişilere lokal anestezi uygulanması, ameliyattan birkaç saat sonra hastaların taburcu edilmesini sağlamaktadır. Ameliyattan sonra, hastaların kısa süreliğine gözetim altında tutulduktan sonra, hastaneden çıkış işlemleri başlatılmaktadır. Hastaların ağzından açılan kesilerde, herhangi bir enfeksiyon gelişmemesi adına belirli dozlarda antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek ağrıların giderilmesi için ağı yolundan ağrı kesici kullanılması yeterli olacaktır.

Ameliyat yaralarının hızla kapanması adına, hastaların ağız bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Çok fazla sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi, bölgede enfeksiyon oluşmaması açısından önemlidir. Bişektomi ameliyatından sonra, hastaların yumuşak ya da sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Bişektomi işleminden 1 hafta sonra, bölgede açılan kesiler iyileşmekte ve dikişler alınmaktadır. Ameliyatın etkisiyle, kesi açılan bölgede ve yanaklarda, otalama 2-3 hafta boyunca şişlik ve morluklarla karşılaşılabilir. Ameliyat sonrasındaki süreçte, yanak ve ağız bölgesine soğuk kompres uygulanmalıdır. Soğuk kompres uygulaması, bölgedeki şişlik ve morarmaların en aza inmesini sağlayacaktır.Bişektomi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Bişektomi operasyonunun avantajları, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Bişektomi ameliyatı kısa sürede tamamlanmaktadır.
 • Hastalara lokal anestezi verildiğinden, hastanede yatma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Hastalara narkoz verilmediğinden, Bişektomi ameliyatından sonra ağır semptomlar yaşanmaz ve mide bulantısı gibi problemlerle karşılaşılmaz.
 • Yüz hatlarını istediği ölçüde zayıflatamayan ve yüz bölgesindeki yağ dokusunu azaltamayan hastaların, tek seansta yüz hatlarını keskinleştirmesi söz konusudur.
 • Bişektomi ameliyatı için ağız içinden kesi açıldığından, dışarıdan bakıldığında herhangi bir yara iziyle karşılaşılmayacaktır.
 • Ağız içinden açılan ameliyat kesiği, maksimum 1 cm boyutundadır ve kesinin uzun süreli iyileşme süreci bulunmamaktadır.

Bişektomi ameliyatı, kısa sürede iyileşmekte ve hastaların sosyal yaşamlarına geri dönmesi sağlanmaktadır. İşlem sorasında, çok fazla yara izi ve ağrıyla karşılaşılmayacaktır.Bişektomi Uygulamasının Detayları Nelerdir, Bişektomi Nasıl Uygulanır?

Bişektomi ameliyatının uygulanış aşamaları, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Elmacık kemiklerinin daha ön plana çıkması ve ters üçgen şeklinde bir yüz görünümünün elde edilmesi ve elmacık kemiklerinin daha ön plana çıkması için uygulanan Bişektomi ameliyatı öncesinde, hastalar detaylı şekilde muayene edilmektedir.
 • Bişektomi ameliyatı için fiziki muayene yapıldıktan sonra, uygulamanın aşamaları ve alınacak yağ dokusu belirlenmektedir.
 • Bişektomi uygulamasından önce, hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır.
 • Lokal anestezi sonrasında, hastaların psikolojik olarak rahatlaması için damar yoluyla sedasyon uygulanmaktadır.
 • Hastalar narkoz etkisine girdikten sonra, yanakların iç kısmına doğru ortalama 1 cm derinliğinde kesi yapılmaktadır.
 • Kes açılan bölge üzerinden, yanak içerisindeki yağ dokularına ulaşılmaktadır.
 • Ameliyat öncesinde belirlenen bölgelerden, belirli oranda yanak yağ yastığı kesilmekte ve dışarı çıkarılmaktadır.
 • Her iki yanakta da aynı işlem uygulandıktan sonra, her iki yanağın da simetrik oranda olduğu teyit edilmektedir.
 • Yağalım işlemi tamamlandıktan sonra, elmacık kemiklerinin daha keskin ve dolgun bir görünüme sahip olması açısından, çıkarılan yağların belirli bir bölümü, elmacık kemiklerine enjekte edilmektedir.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, bölgeye açılan kesiler görünmez ipler kullanılarak dikilmektedir.
 • Kesi yapılan bölgeler dikildikten sonra, hastalar narkoz etkisinden çıkmaları için odaya alınmaktadır.


Bişektomi Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Riskler Nelerdir, Bişektomi Ameliyatının Dezavantajı Var Mıdır?

Bişektomi ameliyatının riskleri ve operasyon sonrasında, hastaların karşılaşacağı dezavantajlar şu şekildedir:

 • Bişektomi ameliyatı esnasında, normalden daha fazla yağ dokusunun alınması, iki yanağın birbirine uyumsuz görünmesine ve asimetri oluşumuna yol açabilir.
 • Bişektomi estetiği sonrasında, diğer ameliyatlarda görüldüğü gibi enfeksiyon ve kanama riskiyle karşılaşılması söz konusudur.

Bişektomi ameliyatı sonrasında en fazla karşılaşılan yan etkiler ve dezavantajlar, aşağıda liste halinde ele alınmıştır:

 • Ameliyat bölgesinde kanama oluşumu
 • Kesi yapılan yerde enfeksiyon gelişmesi
 • Yapılan kesilerin beklenen süreden daha geç iyileşmesi
 • Anestezi alerjisi gibi sebeplerle hastalarda yan etkiler görünmesi
 • İki yanak arasında asimetri oluşumu
 • Yüzde ve yanaklarda şişlik oluşumu
 • Yemek yerken ve su içerken zorluk yaşaması
 • Ameliyat bölgesinde sızlama görülmesi
 • Yağ alınan yerlerde ağrı oluşumu
 • Yanaklarda ve elmacık kemiklerinde sıvı birikmesi
 • Geçici ya da kalıcı yüz felci oluşumu
 • Ameliyat esnasında dil ve yumuşak dokularda yaraların oluşması
 • Kardiyak komplikasyon gelişmesi
 • Pulmoner komplikasyon oluşması
 • Yüz hatlarının birbirine uyumlu olmaması
 • Estetik açıdan yetersiz bir görünümün oluşması
 • Bölgede kalıcı ağrı görülmesi
 • İşlemin başarısız olması sebebiyle tekrardan cerrahi operasyon yapılması

Bişektomi operasyonunun ardından, herhangi bir şişlik ya da morlukla karşılaşılmaması için uzmanların belirttiği noktalara dikkat edilmelidir. Ağrı oluşmaması için düzenli olarak ağrı kesici kullanılması ve operasyon sonrası bölgeye soğuk kompres yapılması, olası komplikasyonları engelleyecektir.

Meme Büyütme Fiyatları, Meme Küçültme Fiyatları, Uyluk Germe Fiyatları, Liposuction Fiyatları, Sakal Ekimi Fiyatları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp